Strona 3 z 18 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 173

Wątek: [Zrób to Sam] Podgrzewanie lusterek

  1. #21
    Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2009
    Auto
    Aero 1,6/99 LPG
    Posty
    3

    Domyślnie

    Moje doświadczenia:
    - MATA GRZEWCZA PODGRZEWACZ DO LUSTEREK GB-10S 12VE - koszt 2szt ok 22 zł z przesyłką
    - nie trzeba ściągać drzwi - można się dostać do "peszla" po zdjęciu kierunkowskazów
    - nie trzeba ciągnąć 2-óch przewodów - wystarczy jeden , drugi przewód (masa) podpinamy do karoserii
    - przy przeciąganiu przewodów bardzo się przydaje tzw. "kret" do peszli (gruba żyłka z metalowym zakończeniem ,koszt ok 40 zł)
    - ja podłączyłem obydwie maty pod przewód ogrzewania tylnej szyby (od strony kierowcy pod dywanikiem w plastykowym kanale najgrubszy przewód - o ile dobrze pamiętam czarno-zielony)

    Pozdrawiam majsterkowiczów

    Edit:
    Najbardziej upierdliwe jest jednak przeciąganie przewodów.
    Jednak podgrzewanie jest SUPER.
    Ostatnio edytowane przez darek2 ; 10-12-10 o 21:01

  2. #22
    Użytkownik Awatar meltoner
    Dołączył
    Dec 2009
    Imię
    Marek
    Auto
    mb2 5D
    Skąd
    e-midlans-uk
    Posty
    227

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mafia35 Zobacz posta
    Tak, możesz podważyć lub wyjąć schowek (tam gdzie są bezpieczniki) i wypchnąć od środka.
    No dzięki, podważyłem sterowanie lusterek i świateł i tę zaślepkę (gdzie mam włożoną kontrolkę od alarmu) i żadnego śladu przewodów od ogrzewania. Gdzie one mogą być jeszcze podłączone ? Swoją droga to bardzo dziwna historia. Wygląda na to że ktoś wsadził podgrzewane lusterka, no chyba ze to zrobiła fabryka, już sam nie wiem i podłączył na stałe (przy włączonym zapłonie).
    Najgorsze, że nie wiem gdzie są podłączone. Zajrzałem dzisiaj pod kierownicę szukając tego przewodu niebiesko-czerwonego, nawet jeden znalazłem, ale okazało się że jest on od halogenów. Naprawdę nie wiem co teraz zrobić.

  3. #23
    Użytkownik Awatar MikeFoto
    Dołączył
    Aug 2008
    Imię
    Mike
    Auto
    Lexus CT200h
    Skąd
    www.mikefoto.pl
    Posty
    6,108

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez meltoner Zobacz posta
    No dzięki, podważyłem sterowanie lusterek i świateł i tę zaślepkę (gdzie mam włożoną kontrolkę od alarmu) i żadnego śladu przewodów od ogrzewania. Gdzie one mogą być jeszcze podłączone ? Swoją droga to bardzo dziwna historia. Wygląda na to że ktoś wsadził podgrzewane lusterka, no chyba ze to zrobiła fabryka, już sam nie wiem i podłączył na stałe (przy włączonym zapłonie).
    Najgorsze, że nie wiem gdzie są podłączone. Zajrzałem dzisiaj pod kierownicę szukając tego przewodu niebiesko-czerwonego, nawet jeden znalazłem, ale okazało się że jest on od halogenów. Naprawdę nie wiem co teraz zrobić.
    Pozostaje Ci podłączyć miernik pod podgrzewanie lusterek i po jednym wyjmować bezpieczniki (te ze skrzynki pod kierownicą). Z chwilą zaniku napięcia na stykach ..... masz układ do którego są podgrzewacze podłączone .

  4. #24
    Użytkownik Awatar meltoner
    Dołączył
    Dec 2009
    Imię
    Marek
    Auto
    mb2 5D
    Skąd
    e-midlans-uk
    Posty
    227

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MikeFoto Zobacz posta
    Pozostaje Ci podłączyć miernik pod podgrzewanie lusterek i po jednym wyjmować bezpieczniki (te ze skrzynki pod kierownicą). Z chwilą zaniku napięcia na stykach ..... masz układ do którego są podgrzewacze podłączone .
    Taaa.... łatwo powiedzieć. Przewody przy lusterku są idealnie zaizolowane fabrycznie - zlane jakąś masą + izolacja termokurczliwa. Nie ma najmniejszej możliwości sprawdzenia napięcia na tych kabelkach. Nie będę przecież ściągał tak dobrej izolacji.
    No ale zakładając, że są one podłączone pod bezpiecznik nr 13. to co mi to daje. Wypięcie tego bezpiecznika odłącza kilka innych ważnych urządzeń, m.i. wentylator chłodnicy i jeszcze parę innych więc to nie wchodzi w rachubę. Poza tym, przewody nie idą bezpośrednio do bezpiecznika co uniemożliwia ich identyfikacje. Szukałem oczywiście kabelka niebiesko-czerwonego,ale domyślam się, że kabelki od lewego i pr. lusterka mogą być gdzieś połączone ze sobą i do skrzynki bezp. dochodzi jeden kabelek , tylko innego koloru. Szukanie igły w stogu siana.

    edit:

    Byłem dzisiaj na scrapie szukając przełącznika do podgrzewania. Przełącznika nie znalazłem, ale odkryłem coś innego, mianowicie napotkałem dwie MB2 i obydwie miały podgrzewana lusterka, ale bez przełącznika do podgrzewania. Sytuacja taka jak u mnie . To chyba nie może być przypadek.
    Czy zatem jest to możliwe, aby istniały takie wersje. Czy ktoś wie coś na ten temat.

    Now więc jest tak, że faktycznie istnieją wersje (do których należy także moja) z podłączonymi na stałe podgrzewanymi lusterkami. W zimie fajna sprawa, ale zaczyna się robić coraz cieplej i pasowałoby je czasami wyłączyć. Chciałbym wyłączać je przyciskiem od ogrzewania, ale jak o zrobić? Może ktoś mi podpowie który kabel w skrzynce bezp. jest właśnie od podgrzewania lusterek.
    Ostatnio edytowane przez meltoner ; 20-03-11 o 22:40

  5. #25
    Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2009
    Auto
    MB1 D16Y3 '97
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    460

    Domyślnie

    Jest kilka tematów o ogrzewaniu lusterek, jak założyć maty, jak podłączyć przewody, ale nie znalazłem jak przeprowadzić przewody między drzwiami, a budą tak by ich nie było widać - czyli w peszlu.
    Ja u siebie zakładałem maty na jesieni i przewody puściłem "po powietrzu" . Dziś miałem troszkę wolnego i postanowiłem się zająć tym tematem. Zabrałem się na początek za prawą stronę. A więc po kolei:
    -demontujemy schowek pasażera i metalową listwę za nim. (bez fotek, bo to każdy potrafi)
    -zdejmujemy boczek drzwi i wykręcamy głośnik
    -odkręcamy tą część z filtrem powietrza. Trzeba odkręcić dwie śrubki - jedna pod zieloną wtyczką, druga pod żółtym przewodem w lewym górnym rogu. Odpinamy białą wtyczkę u dołu (u mnie wtyknięta w puste miejsce). Po odkręceniu ta część prawie nam wpadnie w ręce. Jeszcze z tyły będzie zachaczać. Trzeba przesunąć ją w prawą stronę, aż zejdzie z zaczepu.

    Tak wygląda po zdjęciu

    -odkręcamy teraz prawą część zespołu ogrzewania w której znajduje się wentylator.
    -odpinamy wtyczki i wykręcamy śrubę widoczną prawie na środku fotki (NIE RUSZAMY ŻÓŁTYCH PRZEWODÓW, SĄ OD PODUSZEK)

    -nakrętkę pod żółtym przewodem. Nie było łatwą ją odkręcić, bo gwint był zalany białą farbą.

    - i jeszcze jedna śrubka u dołu (na środku zdjęcia), nie zapominamy o odpięciu wtyczki wiatraka

    - odkręcamy też śrubkę trzymającą przewód, która jest nad klapką powietrza obiegowego

    - za tą czarną osłoną (jest przylepiona) jest wyjście peszla.

    Teraz drzwi:
    -jak już zdemontowaliśmy boczek i głośnik, trzeba odchylić gumową osłonę wtyczki, wcisnąć ją od góry i wypiąć.


    - od środka drzwi zdejmujemy wtyczkę wciskając ją od dołu, przy samym styku z blachą.
    - teraz pozostaje nam puszczenie przewodu przez peszel. Przydał by się cienki kawałek pręcika. Nie miałem po ręką, więc użyłem długiego śrubokrętu

    -zaczepiamy przewód do śrubokręta i wciskamy w peszel. Ja przeciągam cienki przewód z drutu, by łatwiej go wydostać z drugiej strony peszla. Później związałem ten przewód z przewodem od ogrzewania lusterek i przeciągnąłem tamten. Nad śrubokrętem widać jak by poprowadzony wcześniej przewód (ten biały kabelek).

    Teraz pozostaje nam z drugiej strony palcami złapać przewód i go wyciągnąć.

    Tym sposobem mamy niewidocznie przeprowadzony przewód z prawej strony

    Upewnijcie się, że tak ułożycie przewód by w niczym nie przeszkadzał, np. by nie zaczepiał o mechanizm podnoszenia szyby w czasie jego pracy itp. Na koniec dla pewności miernikiem sprawdziłem czy przewód jest cały i do mat dochodzić będzie prąd. Deszcz się rozpadał i rozbolała mnie głowa, więc dziś nie robię lewej strony
    Ostatnio edytowane przez Dextero ; 22-07-11 o 20:25

  6. #26
    Użytkownik Awatar comatose
    Dołączył
    Nov 2009
    Imię
    Marcin
    Auto
    MB3 D15Z8
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    719

    Domyślnie

    Dwa razy przeciągałem kable przez gumowe rękawy i kostki w drzwiach, nigdy nie demontowałem elementów za schowkiem. Za pierwszym razem wykręciłem schowek, boczek, głośnik, koło, rozpiąłem kostkę i przepchnąłem przez gumowy rękaw stalkę (nylonową) do przeciągania przewodów. Za drugim razem nie chciało mi się gimnastykować i odkręciłem cały błotnik polecam to drugie rozwiązanie, robota prosta i szybka - dojście eleganckie ;] W kostce jest sporo wolnych pinów (w zależności od wyposażenia) ogólnie mają taką średnicę, że przepchnie tamtędy wykałaczkę na wylot, ale oczywiście z kablami jest gorzej - w środku jest jakiś uskok malutki na którym kabel lubi się łamać. Pomogłem sobie tutaj rozgrzanym nad ogniem nitem który przepchnąłem przez wybrane piny w kostce - średnica się lekko powiększyła a jego wnętrze wygładziło.

  7. #27
    Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2009
    Auto
    MB1 D16Y3 '97
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    460

    Domyślnie

    A lewa strona? Opisz jak tam się to robi, bo tam też zamierzam puścić przewód.

  8. #28
    Użytkownik Awatar comatose
    Dołączył
    Nov 2009
    Imię
    Marcin
    Auto
    MB3 D15Z8
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    719

    Domyślnie

    Tak samo jak prawą, po omacku wymacasz tam palcami taką dziurę - włóż tak jakiegoś druta czy coś innego sztywnego i z drugiej strony go znajdź (odkręć plastikowe nadkole) przywiąż sobie kabelek i przeciągnij. Resztę rób analogicznie do prawej strony. Ogólnie lewa strona była dla mnie łatwiejsza do zrobienia, sam nie wiem dlaczego

  9. #29
    Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2009
    Auto
    MB1 D16Y3 '97
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    460

    Domyślnie

    Jak by nie było przy okazji przeczyściłem sobie wentylator, cały środek doprowadzenia powietrza i też trochę liści było przy nagrzewnicy. Jak ktoś jeszcze nie nagiął blachy przez którą dostaje się woda pod nogi pasażera, to tym sposobem, też można się do niej dostać. Myślę,że jest szybszy i nie ma ryzyka połamania spinek przy podszybiu.

  10. #30
    Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2007
    Imię
    Andrzej
    Auto
    Civic FK
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    102

    Domyślnie

    Ostatnio zakładałem sobie elektryczne lusterka z podgrzewaniem (miałem manualne). I tak. W MB2 (jak i w innych) wg schematu elektryki w Hondach NIE występuje dodatkowy przełącznik do podgrzewania lusterek - podgrzewanie się włącza po przekręceniu kluczyka. Ja osobiście kupiłem używki z Rovera - elektryka + podgrzewanie - i dodatkowo włącznik podgrzewania również od Rovera. Wszystko pasuje p&p. Koszt - 120zł za oba lusterka. Oczywiście dodatkowe kable trzeba przeciągnąć przez drzwi. A gdzie podłączyć kable - ludzie - przecież schemat elektryki naszych Hań jest do pobrania na forum. A jeśli nikt nigdy z lutownicą nie miał nic do czynienia to niech lepiej odpuści.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •