Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1

Wątek: Wymiana oświetlenia w konsoli nawiewu V gen

  1. #1
    Moderator Awatar Rikoo
    Dołączył
    Jun 2004
    Imię
    Paweł
    Auto
    B16A2 Green Grinde
    Skąd
    S1 Rikoo
    Posty
    8,929

    Domyślnie Wymiana oświetlenia w konsoli nawiewu V gen

    Autor tekstu tomiek


    Po wielu poszukiwaniach na forum i dwóch (zakończonych fiaskiem) próbach dobrania się do tematu postanowiłem coś w końcu z tym zrobić.
    Trzecia próba została zakończona sukcesem, którym mogę się z Wami podzielić.

    Tematem dzisiejszej lekcji jest wymiana dwóch żarówek w konsoli nawiewu civica V generacji.
    Musimy zdobyć najpierw źródło światła. Seryjnie są to żarówki T6 1.2W 12V "na wcisk", które często się przepalają. Zastosowałem niebieskie diody - zamienniki o symbolu R5 kupione na Allegro. Diody te, w związku z tym że nie rozpraszają światła (choć podobno kąt ich świecenia wynosi 120 stopni) nalezy odpowiednio spreparować.
    Można w tym celu zamoczyć łebki w przezroczystym silikonie, ciepłym kleju z pistoletu lub zmatowić pilniczkiem. Ja obrałem trzeci sposób, dodatkowo zaklejając folią aluminiową (jako odbłyśnik) czubek każdej diody. Na koniec pomalowałem folię na czarno, żeby nie przebijało światło.

    Zaczynamy.
    Na wszystko potrzebujemy 1 - 1,5 godzinki. Mi to zajęło 2 godziny (fotografowanie zajmuje sporo pracy)

    1) Narzędzia:
    - śrubokręt gwiazdkowy z końcówką PH1 i PH2,
    - śrubokręt płaski (lub PH2 długi!)
    - złote rączki



    2) Rozkręcamy tablicę rozdzielczą.
    W wielu postach o tym było, więc szybko:
    - dwa wkręty nad zegarami
    - jeden wkręt pod przyciskiem świateł awaryjnych.
    Przycisk awaryjnych podważamy delikatnie płaskim śrubokrętem i wyciągamy. Rozłączamy wtyczkę. Wkręt będzie widoczny.





    3) Delikatnie zdejmujemy osłonę zegarów.
    Pojawiają się nam odkryte zegary, przykręcone czterema wkrętami. Żeby wyjąć konsolę nawiewu nie musimy dalej demontować zegarów. Zdjęcie osłony umożliwi nam dostęp do konsoli od góry.
    Jeśli jednak chcemy wymienić żarówki także w zegarach, należy odkręcić te wkręty mocujące.



    4) Jeśli wymieniamy żarówki w zegarach, wyjmyjemy delikatnie moduł, przekręcając go i wyciągając "bokiem". Uwaga na połączenia elektryczne. Należy je odłączyć. Wtyczki są różnych szerokości, więc nie ma możliwości pomyłki przy montażu.



    5) Zabieramy się do demontażu konsoli środkowej. Dwa wkręty po bokach (nr 1 i 2) oraz dwa wkręty od dołu (na wysokości popielniczki - nr 3 i 4)



    6) Zdejmujemy konsolę. Łatwiej jest jak drążek zmiany biegów jest "na dwójce" - wtedy nie przeszkadza przy demontażu.
    Tak to powinno wyglądać :grin:



    7) Demontujemy radio oraz, co jest ważne, ramkę do mocowania radia.



    8 ) Zaczyna się gimnastyka.
    Musimy się położyć na podłodze (najlepiej od strony pasażera) W konsoli środkowej poprowadzone są wiązki przewodów. Jeślo uda nam sie tam spojrzeć to zobaczymy konsolę nawiewu od dołu. Są tam 3 wkręty. Jeden bliżej silnika (nr 1) i dwa od strony kierowcy na czarnej metalowej listwie (nr 2 i 3). Wkręty te różnią się jedynie wielkością od pozostałych (wszystkie są złote) Te, które mamy wykręcić są większe od pozostałych. Tutaj musimy uzyć długiego śrubokręta.
    Widok z dołu wygląda tak:



    9) Odpinamy linke regulacji nawiewu. Jej koniec znajduje się pod schowkiem pasażera. Należy wyjąć pancerzyk z obejmy i wysunąć końcówkę linki z trzpienia. Linka pozostaje przymocowana do konsoli nawiewu i nie demontujemy jej stamtąd!



    10) Teraz należy wyjąć konsolę nawiewu. Należy wypiąć dwie wtyczki zasilające widoczne od góry: zieloną (nr 3) i białą (nr 4). Niestety w moim przypadku, aby tego dokonać, musiałem rozpiąć inne wtyczki i poluzować mocowanie kabli panelu (nr 1 i 2), gdyż uniemożliwiały mi wysunięcie modułu.



    11) Moduł wyjęty. Aby dostać sie do oświetlenia, należy odkręcić jeden mały wkręt (śrubokręt PH1). Panel przedni trzyma się oprócz tego na małych i delikatnych zatrzaskach.



    12) Po zdjęciu panela przedniego z suwakami (należy je delikatnie poważyć srubokrętem) oczom naszym ukazują się dwie nieszczęsne żarówki. Tyle trudu dla dwóch małych żaróweczek... :evil:



    13) Reszta jest prosta. Wymieniamy żarówki (biegunowość obojętna) lub diody (trzeba próbować do momentu zaświecenia, gdyż diody mają określoną biegunowość)
    Warto na szybko wszystko podpiąć do układu i sprawdzić czy świeci. Nie zazdroszczę ponownej dodatkowej roboty przy rozkręcaniu, w momencie gdy się okaże że dioda źle jest podpięta



    14) Po złożeniu wszystkiego do całości (nie będę pisał w jaki sposób...) otrzymujemy mniej więcej taki efekt:







    Przepraszam za kiepską niekiedy jakość zdjęć. Nie chciałem używać flesza, żeby nie przepalić obrazków, stąd niektóre moga być nieostre...

    Miłej zabawy!

    K O N I E C.
    Ostatnio edytowane przez kenny ; 28-12-08 o 17:45

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •