Strona 3 z 15 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 141

Wątek: Cyfrowy wskaźnik paliwa civ 92 - 95

Mieszany widok

  1. #1
    Użytkownik Awatar Muzyk-Grzes
    Dołączył
    Feb 2009
    Auto
    Accord Coupe CG4
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    2,824

    Domyślnie

    Ładnie to wygląda w teorii, ale jeśli piszesz że stałe wielkości jak np: wskazania napięcia w przypadku temp. różnią sie miedzy temp. 7 stopni a 18 stopni ,to może to wynikać z prostej fizycznej zasady która "mówi" ze ogrzane paliwo (powrotowe z silnika) ma większą objętość niż paliwo zimne znajdujace się w baku w momencie rozruchu silnika, ponieważ można przyjąć ze temperatura otoczenia w niskiej partii nad poziomem gruntu w zacienionym miejscu jak bak auta nie powinna sie aż tak znacznie różnić w ciągu dnia (rano niższa a w południe wyższa temp) to wskazania powinny być podobne . Ogromna niedoskonałość japończyków w kwestii baków civiców jest nie do pomyślenia co za tym idzie pozorna ilość paliwa w baku różni sie przy skręcie w lewo lub prawo i jeździe z górki i pod górkę, ale tego nie da się (chyba) naprawić. Jeśli jednak uda ci się ową "niedoskonałość" ułożyć liniowo (zniwelować) a co za tym idzie przybliżyć wskazania do rzeczywistych to bedzie to niewątpliwy krok do przodu.

    Ciekawe też czy napięcie w elektryce auta (zmienne w przypadku niskich obrotów co widać po światłach na biegu jałowym) ma wpływ na wartości odczytywane co do pojemności baku....
    Powodzenia bo w/g mnie sporo tych "nieścisłości"

  2. #2
    Użytkownik Awatar hs2
    Dołączył
    Jul 2006
    Auto
    Honda Civic 08 1.8 sport
    Skąd
    Elbląg
    Posty
    91

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Muzyk-Grzes Zobacz posta
    Ładnie to wygląda w teorii, ale jeśli piszesz że stałe wielkości jak np: wskazania napięcia w przypadku temp. różnią sie miedzy temp. 7 stopni a 18 stopni ,to może to wynikać z prostej fizycznej zasady która "mówi" ze ogrzane paliwo (powrotowe z silnika) ma większą objętość niż paliwo zimne znajdujace się w baku w momencie rozruchu silnika, ponieważ można przyjąć ze temperatura otoczenia w niskiej partii nad poziomem gruntu w zacienionym miejscu jak bak auta nie powinna sie aż tak znacznie różnić w ciągu dnia (rano niższa a w południe wyższa temp) to wskazania powinny być podobne . Ogromna niedoskonałość japończyków w kwestii baków civiców jest nie do pomyślenia co za tym idzie pozorna ilość paliwa w baku różni sie przy skręcie w lewo lub prawo i jeździe z górki i pod górkę, ale tego nie da się (chyba) naprawić. Jeśli jednak uda ci się ową "niedoskonałość" ułożyć liniowo (zniwelować) a co za tym idzie przybliżyć wskazania do rzeczywistych to bedzie to niewątpliwy krok do przodu.

    Ciekawe też czy napięcie w elektryce auta (zmienne w przypadku niskich obrotów co widać po światłach na biegu jałowym) ma wpływ na wartości odczytywane co do pojemności baku....
    Powodzenia bo w/g mnie sporo tych "nieścisłości"
    Wiesz, możliwości które są jest wiele i wiele mogło mi umknąć ale odwzorowanie nieliniowości na mikro kontrolerze to nie problem - problemem jest owa nieliniowość a dokłądnie to z czego ona wynika. Wydaje mi się że paliwo aż tak znacznie nie zmienia objętości, tu raczej chodzi o rezystancje potencjometru w pływaku bo każda rezystancja reaguje na temperature, o ile dobrze pamiętam z wykładów przy - 273 * stopniach rezystancja każdego materiału całkiem zanika i mamy nadprzewodnik.

    Sam program wygląda mniej więcej tak:

    jeżeli napięcie zawiera się w przedziale od a do b przez czas 30 sekund to wyświetl x litrów benzyny

    i tak około 45 instrukcji w pętli będzie się powtarzało. Opóźnienie 30 sekund to owa jazda na zakrętach i pod górę. Jeżeli do tego dorzucisz warunek maksymalnej zmiany wskazania wyświetlacza w ciągu 5 minut o 3 litry bo raczej 40 km w tym czasie nie przejedziesz a to odpowiada takiemu spalaniu to masz w miarę dokładny pomiar


    Co do napięcia o którym piszesz - tutaj ten problem już rozwiązałem, do układu wepnę stabilizator napięcia obniżający je do 5 V i wtedy mam napięcie stabilizowane o ściśle określonej wielkości. Samo napięcie oczywiście ma wpływ na pomiar z racji prawa oma W zasadzie mam tylko jeden problem z temperaturą bo nie wiem jak tu mierzyć rezystancje (przy -20 i przy + 20 będzie inna) do mikrokontrolera można podpiąć termistor i dodać odchyłkę do wyniku na końcu - o logice:

    Jeżeli temperatura wynosi 20 stopni to wynik mnóż przez 0,8
    ....
    jeżeli temperatura wynosi - 20 stopni to wynik mnóż przez 1,2

    To kwestia dodatkowych 40 prostych instrukcji. Tak jak pisałem jedyny problem to ustalenie ile rzeczy ma istotny wpływ na pomiar i obliczenie w jakim stopniu. Ten układ naprawdę nie jest trudnym do zrobienia, całą trudność tkwi w tym aby wlewając do auta benzynę co 1 litr wlany z dystrybutora mierzyć rezystancję na pływaku aż do wlania ostatniego litra benzyny. Nie mam jeszcze pomysłu jak zmierzyć rezystancje w temperaturze. Najlepiej gdyby dorwać pływak mierzyć symulując warunki.

    Na mikrokontrolerze można zrobić sporo, teraz kończę pracę inżynierską w której zrobiłem stanowisko do badania wyłączników różnicowoprądowych - jednym z badań jest pomiar czasu zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego od momentu wystąpienia prądu który powoduje jego zadziałanie do momentu zamknięcia styków - czas ten to 20 do 40 msek (do 2 pełnych okresów w sieci o f=50 hz) i zrobiłem to na mikrokontrolerze z dokładnością pomiaru na poziomie 500 uS (czyli czas 0,020 s mierzę z dokładnością 0,000 500 S - komercyjny miernik kilka razy droższy ma dokładność 1 ms więc czy coś zmierzysz to tylko kwestia pomysłu i sprawdzenia zmiennych które wpłyną na wynik i jak istotnie to robią. ) Pomiar tego co jest w baku w porównaniu do tego układu to prościzna
    Ostatnio edytowane przez hs2 ; 16-04-10 o 23:45

  3. #3
    Użytkownik Awatar Muzyk-Grzes
    Dołączył
    Feb 2009
    Auto
    Accord Coupe CG4
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    2,824

    Domyślnie

    Czyli ustabilizowałeś zmienna jaka jest napiecie układu, ustawiłeś czas reakcji na błędy pływaka, ograniczyłeś możliwości błędnych wskazań do - 3 litry na 5 minut. Kwestia temperatury ,czy termistor umieścić na zewnątrz czy w baku? Z tego co zrozumiałem instrukcje kontrolera (ogólnikowo) są takie że zlicza różne wartosci (owe zakręty auta) w okresie 30 sek. i ma nieprzekraczalna granice 3l/5m . Pozostaje sprawdzić rezystancje pływaka w baku. Tak naprawde nie możemy nawet przyjąć ze bak ma 45 litrów, ponieważ auto stojace z lekkim przechyłem można zatankować mniejsza lub większą ilościa benzyny niz 45 litrów (przyjmując pusty bak) w zależności od przechyłu.
    Rozwiazaniem było by dolewanie litra cieczy do baku i odczytywanie rezystancji pływaka, ale na baku wymontowanym z auta i wypoziomowanym. Mam pusty bak z D13 i można by spróbować zmierzyć te wartości, ale używając wody. Pytanie tylko czy woda musiała by być o jakiejś określonej temperaturze no i czy pływaki w bakach maja taka sama rezystancje, czy wahania ich oporu nie będa powodować potem przekłamania wskazań.

  4. #4
    Użytkownik Awatar hs2
    Dołączył
    Jul 2006
    Auto
    Honda Civic 08 1.8 sport
    Skąd
    Elbląg
    Posty
    91

    Domyślnie

    Witam ponownie po pierwszym teście rzeczywistym.

    Układ pomiarowy jest banalny, mierzy doskonale ale pływak że tak powiem do d...y i puki nie wstawi się tam porządnego pływaka nie ma sensu jakkolwiek pomiar.

    Przykłady z testu:
    Wstawiłem ładnie wyskalowany układzik po dokładnym pomiarze zmiany rezystancji w zależności od litrażu (zmiana jest bardzo koślawą funkcją) ale odwzorowałem ją jako funkcja kawałkami liniowa bo to za prosty pomiar żeby tworzyć jej wzór bardzo dokładny. Zalałem do pełna po raz drugi - wskaźnik idealnie wskazał 45 L.

    Jazda w trasie
    Pierwsze 100 ok - wskaźnik zszedł do 37 L i wszystko oki bo około 7-8 L spala

    Po kilku dniach odpalam autko a było ciepło i to bardzo - wskaźnik wskazał 39 L więc zmiana w zakresie normy, po jeździe się ustablilizowały
    Kolejne 200 km i tu niby też ok bo wskaźnik wskazał 23 L więc pół baku

    Odziwo algorytm opóźnienia zmiany maksymalnej benzyny działa idealnie i na zakrętach jak i pod górkę wskazanie się nie zmieniło (po za jednym zostawieniem auta na noc zaparkowanego na dość stromej górce ale to normalne a w jeździe i tak się ustabilizuje)

    i tu zabawa
    Przejechałem 120 km - wskaźnik wskazał 21 L (łącznie 420 km więc jak by nie patrzył zdaniem wskaźnika 2 l zeszły mi na 120 km

    i teraz najlepsza zabawa w szukanie przyczyny - auto do garażu, pomiar rezystancji - pływak się zatrzymał przy połowie rezystancji i stoi także mierzyć sobie możemy

    Pierwsza reakcja pływaka przy 490 km nagły spadek (w jedne trasie) do 8 L ilości paliwa.

    Reasumując ten kto projektował bak zrypał pływak od strony mechanicznej bo się zacina i tyle w temacie pomiaru paliwa
    Wskaźnik sobie zostawiam bo ładnie wygląda w desce a i tak mierzy lepiej niż ten wskazówkowy oryginał hondy który co tankowanie 10 l benzyny wskazywał pół baku (zapominałem dodać że przy tankowaniu litr po litrze ekran idealnie wskazywał zmianę co 2 L - niemal równo z automatem do benzyny

    Przy pierwszym pomiarze zmiany rezystancj przed zrobieniam układui fakt faktem ochrona z stacji podeszła do mnie bo wydało im się podejrzane że co litr piszę coś na kartce i wchodzę do auta mierzyć rezystancję ale wesoły ochroniarz po zawodówce elektrycznej był zafascynowany ilością przewodów i moim omomierzem

    W wolnym czasie wrzucę fotki z deską rozdzielczą.



    ============================================

    Tak czy siak powstała wersja pierwsza wskaźnika która co najważniejsze wskazuje - czyli kiedy paliwa brakuje ale jak dla mnie to za mało więc podejdźmy do sprawy inaczej.

    Po co nam tak naprawdę ten wskaźnik?
    Ponieważ chcemy wiedzieć ile mamy paliwa w baku żeby zatankować

    Czy można zrealizować to inaczej?
    Można. Kontrolka braku paliwa czyli zwykła dioda która zapali się gdy mikrokontroler będzie miał przez 10 minut odczyt wskazujący na ilość paliwa poniżej 10 L bo to mu w miarę dokładnie wychodzi.

    Jaka jest mi potrzebna dokładność?
    Taka abym przy końcówce był w stanie dojechać do cpn, mi wystarczy 18 km i to z zapasem 9 km. Przyjmując ten tok dokładność musi wynieść 2 litry jeżeli umówimy się że przy wskazaniu 3 litrów na wyświetlaczu będziemy jechać na stację

    Czego nie zmodyfikuję?
    Modyfikacja baku - zrobię coś źle, nieszczelność i paliwo wyparuje albo co gorsza zapalą się opary
    Modyfikacja pływaka - Zbyt trudna i pracochłonna w dodatku groźna jeżeli coś będzie nie tak
    Czujnik przepływu paliwa w przewodzie paliwowym - teoretycznie możliwe, praktycznie pracochłonne i wymaga drogiego czujnika jeżeli chcemy dokładności





    Wpadłem na następny pomysł przerobienia tej zabawki który zrealizuję - puki co szukam jednej książki o czujnikach elektrycznych w pojeździe.

    Problemem tak naprawdę jest to że mamy kiepski pływak więc można by to wszystko zrealizować inaczej.
    Mianowicie mam charakterystykę zależności rezystancji pływaka od ilości paliwa w baku. Problemem jest to że pływak może się zaciąć ale czy pływak musi tak naprawdę robić za aż tak dokładny czujnik? Otóż nie

    W naszym autku mamy jeszcze jedno urządzenie - wskaźnik prędkości a co za tym idzie możemy odczytać nie tylko prędkość ale i drogę z prostego przekształcenia
    S = V*t
    gdzie:
    S - to droga
    V - Prędkość
    t czas

    Na tej bazie można zrobić by miernik przebytych kilometrów ale trzeba zdjąć charakterystykę zależności napięcia od wskazania licznika.

    I teraz takie są me plany:
    Obecnie z wskaźnika wychodzą przewody:
    - 2 przewody do akumulatora (po drodze stabilizator napięcia)
    - 2 przewody - jeden do masy czyli - i drugi do wyprowadzenia przy tej śrubie na desce
    Ponieważ już mam masę pozostaje dodać 5 przewód do prędkościomierza i powinno teoretycznie zadziałać.

    Zmienia się też algorytm program. Myślę o czymś takim:

    Założenie początkowe: Auto pali 7,5 - 8 L / 100 km

    Odczyt ilości paliwa teoretycznie spalonego: (droga w km/ 100 ) * 8
    czyli założenie że bak starczy nam na jakieś 580 km jazdy
    Układ zapisuje ostatnie wskazanie do wewnętrznej pamięci jaką ma mikrokontroler


    Mając daną ilość paliwa wg miernika oraz teoretyczne spalenie w danym czasie możemy mieć odchyłkę korygującą.

    Przykład:
    Przejechałem 100 km mając wcześniej 20 L w baku
    Wg spalania pod wskazanie pływaka mam 18 L bo w tym zakresie mój pływak ma problemy z pomiarem
    Wg pomiaru drogi spaliłem 8 L więc od ostatniego zapisanego pomiaru odejmujemy 8

    Następnie na wyświetlaczu wysyłamy średnią czyli:
    18 L wg pływaka + (20 L ostatniego pomiaru - 8) = 30

    30/ 2 = 15

    Czyli gdyby auto rzeczywiście spaliło 8 L i w baku było 12 L to mamy błąd o 3 Litry. w tym zakresie. Zastosowałem zwykłą średnią a można zastosować np średnią ważoną tyle tylko że trzeba ustalić co ważniejsze - to co odczytamy z rezystancji pływaka czy pomiar teoretyczny na podstawie kilometrów. Inny problem jaki dostrzegam to wartość paliwa zapisana do pamięci dla obliczeń - ona też może mieć błąd. Jeszcze inny problem to trasa bo tam nasze auto pali koło 5-6 L na setkę więc wskaźnik teoretyczny musi i to uwzględniać.

    Gdy zostanie nam poniżej 10 L w baku pływak mój szybko opada i wtedy dokładność powinna wzrosnąć

    Puki co będę testował bo inaczej to nie powstanie a jeszcze miesiąc temu myślałem że to będzie prosty układzik No ale czas mam a dotychczasowy mój pomiar i tak polegał na tym że za 50 zł to auto przejedzie 140 km i tyle
    Ostatnio edytowane przez hs2 ; 02-05-10 o 17:01 Powód: Automerged Doublepost

  5. #5
    Użytkownik Awatar hs2
    Dołączył
    Jul 2006
    Auto
    Honda Civic 08 1.8 sport
    Skąd
    Elbląg
    Posty
    91

    Domyślnie

    Dziś były kolejne testy ale na innym aucie.

    Powstała bardzo ciekawa sprawa. Dokładność wskazania zależy od ... zużycia pływaka

    Kolega z Elbląga dostał dziś mój egzemplarz miernika rano (zamontowałem mu i stwierdził że sam nawet by umiał bo podłączyć 3 kable do dziurek w liczniku to nie sztuka) na trasę elbląg - warszawa i spowrotem bo przedstawicielem handlowym i w tygodniu firmową hondą robi sporo km więc lepszego testera nie mogłem sobie wyobrazić Hondę ma po ojcu od około tygodnia, ma nie bity przebieg 105 tyś km od 1994 r (auto nowe kupione przez jego ojca w niemczech).

    oki a teraz przejdźmy do szczegółów - pierwsze 100 km przy pełnym baku licznik schodził niemal idealnie w tempie 5.5 litra / 100 km (kolega pisał że niemal równo co 20 km spadał o iltr)

    Kolejne 100 km - ... podobnie
    Dojazd do warszawy i korek + kursy (ok 150 km) kolega zadowolony stwierdza że ma 27 L w baku wg licznika i wraca
    Właśnie przyszedł sms z tankowania - wg licznika w baku było to gdzie się ścinało u mnie - czyli 17 L, tankowanie do pełna - weszło dokładnie 27 L benzyny co oznacza błąd w pomiarze o 1 Literek ))))

    Teraz do weryfikacji przydała by się jeszcze jedna honda ale najelpiej z przebiegiem ponad 300 tyś aby sprawdzić jak na tym zakresie pływak reaguje ))

    W weekend postaram się wrzucić fotki z samej elektroniki którą pozostaje mi oprawić tak aby pasowała do licznika

    Jeżeli ktoś z was ma sugestie co do licznika będę wdzięczny - puki co nie mam czasu na poprawienie kodu o pomiar prędkości bo mam obronę pracy inż za 2 miesiące. Będę też wdzięczny za wypowiedzi pań które w tym temacie zawitały po powstaniu licznika w całości jak one go widzą (Drogie panie, na kolorach się nie znam układ elektroniczny zrobię ale wy lepiej dobierzecie wszelkie kolory do całego układu deski niż ja więc jesteście potrzebne )
    Ostatnio edytowane przez hs2 ; 04-05-10 o 19:00

  6. #6
    Użytkownik Awatar nelq
    Dołączył
    Sep 2007
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    535

    Domyślnie

    Powiem ci, że jeżeli będzie to tak działało jak u twojego kolegi toi projekt jest rewelacyjny Szacun za wytrwałość i dążenie do perfekcji pomiaru.
    Czy udostępnisz później schematy tak, aby inni mogli sobie coś takiego zrobić?
    Jeżeli potrzebujesz auta do testów z przebiegiem ponad 250 000 km to chętnie taki test przeprowadzę

  7. #7
    Użytkownik Awatar hs2
    Dołączył
    Jul 2006
    Auto
    Honda Civic 08 1.8 sport
    Skąd
    Elbląg
    Posty
    91

    Domyślnie

    siemanko!

    potrzebował bym tylko jednej rzeczy aby projekt wyszedł do końca i - pływaka z demontarzu i wtedy projekt bym ukończył.

    Powiedzmy że pierwsza wersja wskaźnika ma się na ukończeniu

    i ukończe ją małą modyfikacją. Wyświetlacz diodowy cyfrowy zastąpię diodowym wskaźnikowym o takim



    Dzięki temu mamy wystarczającą do jazdy dokładność nie w litrach a w paskach. Dokładność będzie na poziomie 1 pasek - 4.5 L benzyny w baku.


    Druga wersja wyświetlacza ma mierzyć wynik w litrach na podstawie wskazań prędkościmierza.

    Co do samego projektu to nie wiem czy jet sens je udostępniać ponieważ wymaga dość sporego doświadczenia w elektrotechnicze i elektronice ale nie widzę powodu aby się nie podzielić . Wrzucę jak najwięcej materiałów i zdjęć a jak by kto robił niech da znać. W temacie w razie pytań pomogę.

    === dla elektroników
    Jeżeli ktoś chce to sam zrobić to potrzebna wiedza z zakresu programowania mikrokontrolerów, z maszyn to programator i umiejętność wytrawienia płytki na tyle prezycyjnej żeby umieścić w niej mikrokontroler. (same programowanie jest banalne ale układ często zachowuje się inaczej niż symulator więc jakieś testy na potencjometrze zewnętrznym wskazane )

    Do tego podstawy zasilania - trzeba doprowadzić napięcie 2,7 - 5,5 V do mikrokontrolera, napięcie ma być stabilne bez tentnień ( najtaniej jakiś dzielnik rezystancyjny i stabilizator + kondensator)

    następnie wzorzec napięcia dla mikrokontrolera bo będziemy mieżlyli spadek napięcia na rezystancjipływaka (koniecznie w szereg z pływakiem dać rezystor ! )

    Ręczne zaprogramowanie ekranu led opisane na wielu forach i w każdej książce. Pasek ledowy widoczny wyżej programujemy jak zwykłe diody - pod każdy port jedna noga albo jak chcemy się pobawić to pod multiplekser załączyć i wysyłać odpowiednie sygnały do niego.

    I to na tyle chyba
    W desce mamy doprowadzoną masę auta, + 12 i kabel od potencjometra, drugi jest uziemiony z masą.
    ===

    Kilka osób pytało o to czy nie nie wykonał bym licznika - nie będzie z tym problemu ale po zakończeniu testów(cena to góra 50 zł za modół umieszczony na wyfrezowanym na kształt orginalnego zegaru który tylko się wkręci i będą pasowały kontrolki itp. W zasadzie to teraz główny element mojej pracy, ma być estetyczny i efektowny taki aby pasował do deski a nie wyglądał na wiejski tuning) - po prostu muszę psrawdzić jak ten licznik działa, jak się zużywa, czy program nie ma płędów przy którymś tankowaniu. Potrzeba ok 2 miesięcy na testy. Najważniejszym testem i tak będzie test jak jakoś dorwę pływak z demontarzu - tu muszę sprawdzić stan awaryjny układu i na ile W jest potencjometr w tym pływaku .
    Ostatnio edytowane przez hs2 ; 07-05-10 o 13:52

  8. #8
    Użytkownik Awatar G.R.E.G
    Dołączył
    Dec 2008
    Auto
    Honda Civic EG4 D15B2
    Skąd
    Krosno/Jasło/Tarnowiec
    Posty
    272

    Domyślnie

    Jak to wszystko już ogarniesz na tip-top, po zakończonych testach przewiduję Ci masę zamówień na to urządzonko , może jakieś zamówienie grupowe zorganizujesz ? Bo każdy wie jak ten oryginalny wskaźnik "działa" w V-Genach

  9. #9
    Użytkownik Awatar Kobra
    Dołączył
    Apr 2008
    Imię
    Michał
    Auto
    Civic Coupe 5g
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    120

    Domyślnie

    "Druga wersja wyświetlacza ma mierzyć wynik w litrach na podstawie wskazań prędkościmierza"

    mozesz to wyjasnic bo nie moge zrozumiec na jakies podstawi to bedzie dzialac ??

    zakupilem ostatnio na allegro sobie taki termometr do zabudowy
    http://www.allegro.pl/item1022160306...eter_film.html

    czy istniala by szansa wykonania twojego wzkaznika na identycznym wyswietlaczu ??

  10. #10
    Użytkownik Awatar hs2
    Dołączył
    Jul 2006
    Auto
    Honda Civic 08 1.8 sport
    Skąd
    Elbląg
    Posty
    91

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kobra Zobacz posta
    "Druga wersja wyświetlacza ma mierzyć wynik w litrach na podstawie wskazań prędkościmierza"

    mozesz to wyjasnic bo nie moge zrozumiec na jakies podstawi to bedzie dzialac ??

    zakupilem ostatnio na allegro sobie taki termometr do zabudowy
    http://www.allegro.pl/item1022160306...eter_film.html

    czy istniala by szansa wykonania twojego wzkaznika na identycznym wyswietlaczu ??

    To co widzisz na aukcji jest wykonane na wyświetlaczu LCD 16x2 (szesnasto znakowy dwu rzędowy) - jak dla mnie żaden problem bo obecnie robię podobny ale dużo bardziej zaawansowany układ na pracę inżynierską - poniżej fotka z układu testowego na płytce startowej układ będzie mierzył czas zamknięcia styków wyłącznika różnicowoprądowego - tutaj był sprawdzany na zewnętrznym układzie który wysłał 2 sygnały w odstępie 4200 ms - puki co błąd żędu 600 mikro sekund





    Wykonanie termometra z takim wyświetlaczem - bez problemu tylko małe pytanko do ciebie - od tego wskaźnika jest jakiś przewód na zewnątż? Tzn nie wyobrażam sobie jak on mierzy temperaturę na zewnątrz no i wewnątrz a na płytce testowej tam umieszczonej wygląda na to że element mierzący temperaturę jedną jest w tym scalaczku a drugiego mierzącego na zewnątrz nie widzę.

    Informacja o wyłączonych światłąch - bez problemu, o ile się nie mylę w tym układzie musiałeś podłącyć przewód od kontrolki informującej o światłach?


    Co do samego układu pomiaru na bazie prędkości to dokładnie go nie rozplanowałem jeszcze - wydaje mi się że można zdjąć charakterystykę spalania auta na podstawie prędkości jazdy - tzn np przyjąć że przy prędkości:
    0 - 30 km - auto pali 8,5 L
    30 - 60 km - auto pali 7,5 L
    80-120 km - auto pali 6 L

    Na podstawie pomiaru prędkości i czasu układ obliczy ile km przejechano z danym spalaniem. Np 20 km z prędkością 50 km da ubytek z baku w ilości 7,5 l * 0,2 = 1,5 L

    i do tego podłączyć wskazanie z pływaka. Następnie dodając warunek że maksymalna różnica pomiędzy pomiarem z pływaka a pomiarem wirtualnym wynosi 8 L. przykładowo na podstawie prędkości wirtualnie obliczono że w baku jest 14 L a wg pływaka jest 22 L i wtedy układ dodawał by oba wskazania i przedzielał na pół dając 17 L i wyświetlając to na ekranie. Wtedy wynik w najgorszym zakresie pomiaru pływaka mojego będzie przekłamany tylko o 3 L

    Druga koncepcja jest bardziej zaawansowana ale da wynik o maksymalnym błędzie do 2-3 L choć jak dla mnie to mała dokładność i myślę jak wycisnąć jeszcze większą. Dziś wrzucę forki ukłądu nie podłączonego bo odłączyłem go od autka ponieważ będę wymieniał panel przedni na kreskowy z ledowego a to wymaga przeprogramowania mikrokontrolera.


    G.R.E.G - szczerze mówiąc nie myślałem o komercyjnym przeznaczeniu tego produktu. Najlepiej jak po zakończeniu testów zbierze się grupka osób chętnych i powie jakie potrzebuje. Wtedy napewno będzie taniej bo jest zniżka na elementy w hurtownij. Samo złożenie jednego układu szybko idzie jak już opracowany będzie program i układ będzie przetestowany. Ostatnio myślałem o zegarku indiglo ale to trochę bez sensu bo folia po roku jest zużyta. Dziwię się że nikt nie opracował jakiegoś lepszego systemu podświetlenia.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •