[center:21b3580289]Autor tekstu E57[/center:21b3580289]

Narazie troszke zglebilem temat kabli pradowych i bezpiecznika kolo akumulatora :P Z FAQ_Nazara, Elektroda.pl oraz www.pasca.org wyciagnalem wnioski :
- Grubosc (przekrój) kabla pradowego ("+" i "-" musza byc rownej grubosci) dobieramy w zaleznosci od mocy (poboru pradu, sumy prądu jaki pobieraja urzadzenia np. wzmacniacze) i dlugosci kabla co wyeliminuje nadmierne spadki napiecia.

- Wartosc bezpiecznika podpietego na kablu pradowym "+" (ok. 20-30cm od akumulatora liczac po kablu) dobieramy odpowiednio do grubosci kabla. Ma on chronic przed pozarem, zabezpieczac instalacje pradowa (kabel). Sprzęt (wzmacniacz) ma własne zabezpieczenie a jeżeli go nie ma to można zastosować dodatkowy bezpiecznik bezpośrednio przy wzmaku. Dobieramy taki bezpiecznik, aby jego wartosc byla mniejsza niz maksymalna wartosc pradu plynacego przez przewod pradowy.


W moim przypadku wydaje mi sie, ze wystarczajace beda kable 20 mm/2 (tak jak juz Koledzy wyzej napisali, wystarczy a nie mam zamiaru nic rozbudowywac). Do tego bezpiecznik 60A, zeby zabezpieczyc kable ale tez nie za mały zeby nie "zamulać" całej instalacji.

O kablach i bezpiecznikach jest ciekawy temat na forum Elektorda.pl
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic574589.html

Mam nadzieje ze komus oprocz mnie bedzie przydatny ten post i dlatego wszystko tak w miare dokładnie rozpisuje :wink:
Pozdrawiam, E57