[center:19066a799e]Autor tekstu Gruszka[/center:19066a799e]

Witajcie,

Przygotowalem krotka instrukcje - jak zamontowac ww. przycisk w drzwiach pasazera. U mnie po wymianie tapicerki byla koniecznosc podlaczenia go, ale moze ktos z Was bedzie chcial tez go zamontowac, bo na prawde umila on jazde pasazerowi.

Poniewaz sporo jest Hond 5D sprowadzonych na czesci z UK, nie powinno byc problemu ze zdobyciem niezbednych czesci. A beda to:

- przycisk el.sterowania szyba tylna (obojetne lewy czy prawy, koniecznie wyjety z tylnych drzwi) - koszt uzywanego ok. 30 PLN
- element plastikowy z blaszka (z wersji UK) (dalej zwany "kolnierzem okalajacym przycisk"), do ktorego przymocowany bedzie przycisk - koszt nowego w ASO ok.24 PLN (uzywany pewnie mniej)
- 4-5m przewodu (1,5 lub 2 mm kwadrat) - koszt ? (mialem swoj)
- dwie blaszki (wykonane ze "sledzia" komputerowego) - koszt ? (mialem swoj)

Reszta, to narzedzia i inne niezbedne graty:

- lutownica + cyna (ew. male konektory "szybkozlaczki")
- wiertarka + cienkie wiertlo
- tasma izolacyjna
- kawalek cienkiego, mocnego drutu
- srubokret krzyzakowy, kombinerki z cienka glowka
- kartka i olowek

Opis:

1.Najpierw zdejmujemy boczki z drzwi przednich (opis znajdziecie na forum). W boczku pasazera odkrecamy duza raczke:


2.To samo robimy z drugiej strony:


3.Teraz, przy pomocy kartki i olowka, odrysowujemy szablon z otworami (przykladamy mocno kartke i zamalowujemy ja olowkiem tak, aby odbily nam się krawedzie otworow). Wycinamy szablon, odwracamy i przykladamy do boczka pasazera. Olowkiem odrysowujemy brakujacy otwor. Za pomoca wiertarki robimy male otworki jeden przy drugim i wycinamy dziure. Po skonczeniu boczek powinien wyglądać mniej wiecej tak:


4.Przykladamy "kolnierz okalajacy przycisk" i montujemy spowrotem raczke:


5.Przykrecamy od spodu blaszke mocujaca "kolnierz". Niestety nie mam jej na zdjeciu (czerwone pole to miejsce gdzie nalezy ja przykrecic, lub jesli jej nie ma, to zastosowac jakis patent):


6.Aby nowy przycisk dzialal, nalezy doprowadzic do niego zasilanie. Mozna to zrobic z tunelu srodkowego lub podlokietnika, z okolicy puszki z bezpiecznikami (malo miejsca) lub z drzwi kierowcy. Ja wybralem to ostanie rozwiazanie. Przylutowany przewod idzie od drzwi kierowcy do drzwi pasazera (wychodzi spodem drzwi przez otwor z zaczepem uszczelki, potem idzie troche oszczelka i wchodzi do kabiny przez fabryczny otwor (tu przyda sie cienki drut do przeprowadzenia przewodu), nastepnie biegnie pod konsola i wchodzi do drzwi prawych):


7. Teraz mozemy sie zajac montazem przycisku do sterowania szyb (wyjetego z tylnych drzwi):

w "kolnierzu okalajacym przycisk".

Niestety zaznaczone otwory:

maja za duzy rozstaw i trzeba uzyc patentu, aby przycisk idealnie sie trzymal. Ja zrobilem to w ten sposob:

Mianowicie ucialem dwa rowne kawalki blaszki (na rysunku zaznaczone na niebiesko) ze "sledzia" komputerowego, wygialem je kombinerkami w "U", w kazdej wywiercilem otworek i przykrecilem przycisk.

8.Jak podlaczyc przewody? Oryginalny schemat wyglada tak:

Rozcinamy dwa przewody sterujace motorem (powstana cztery koncowki) i podlaczamy wszystkie cztery koncowki za pomoca cienkich konektorow tzw. "szybkozlaczek" do przycisku. To samo robimy z wczesniej doprowadzonym przewodem zasilajacym. Nowy schemat bedzie wygladac teraz tak:

W podlaczeniu przycisku bedzie pomocny ten schemat:


9. Po zlozeniu boczkow na swoje miejsce otrzymujemy następujacy efekt:


Teraz szybe pasazera moze otwierac kierowca z tunelu i pasazer nowym przyciskiem.

Czas trwania montazu: ok. 4 godzin (lub dluzej)
Koszt wykonania: ok. 50 PLN

Pozdrawiam,
Gruszka