TEXT : majin103

Witajcie! Jako że pojawił się temat na zakup grupowy airductów ja postanowiłem znaleść tańszą alternatywę

Potrzebne nam będą:
zestaw naprawczy (wata szklana, żywica, utwardzacz)-http://www.allegro.pl/item466679955_zestaw_naprawczy_250g_mata_zywica.ht ml -ja kupiłem w castoramie za 16.50

kilka kartek papieru i tektury

plastelina

maseczka na twarz

rekawiczki

śrubki z nakrętkami(można użyć czegoś innego)

śrubokręt

mała piła do wycinania






rysujemy coś na wzór tego. Najważniejsze jest zachowanie odległości między pokazanymi punktami (są to miejsca na śruby przykręcane tam gdzie montuje sie halogen). Pozostałe linie są czysto orientacyjne.
Odległości to 170mm, 135mm i 67mm.


taki sam wzór rysujemy na kawałku tektury. Okrąg o średnicy 75mm pokazuje w jakim miejscu dana figura będzie sie zmieniać na okrąg z którego powietrze będzie wpadać do rury z pod zderzaka o średnicy 80mm.



Kolejnym krokiem jest wycięcie kilku mniejszych fragmentów niż ta na 1 rysunku oraz okręgu o troche mniejszej średnicy. Widac to mniej więcej na tej fotografii. Kleimy do siebie te warstwy (ja użyłem śruby:P)



Czas na plasteline! Będziemy potrzebowac jej w miare duże opakowanie. Oblepiamy starannie figure od dołu do góry.






Kawałek tektury zwijamy w walec i zakładamy na góre. Oblepiamy plasteliną.



Przechodzimy do piwnicy
Nakładamy na plastelinę folie (taką jaką zawija sie kanapki) a w miejsce naszych najważniejszych dziór montujemy śrubeczki. Ja użyłem M5x50




Teraz będziemy nakładać żywice. Zalecam użycie rękawiczek i jakiejś maski na twarz. Śmierdzi strasznie!
Żywice bedziemy nakładac partiami więc nie należy jej jednorazowo do naczynka wlewać zbyt dużo!

Do jakiejś płaskiej miseczki nalewany żywicy i dodajemy utwardzacza (warto go dać więcej niż nakazuje producent - szybciej wszystko zaschnie). Przycinamy wate szklaną na prostokątne kawałeczki.
Po rozmieszaniu żywicy z utwardzaczem nakładamy ją pędzlem na naszą "forme". Na to kladziemi poprzycinaną wate szklaną i pokrywany żywicą. Odczekujemy 10 minut.




Nakładamy kolejne warstwy tak jak na początku. Przycinamy troche mniejsze kawałki waty szklanej by dokładnie oblepić całą figure.



Zdjęcie po nałożeniu 2 warstwy.

Na nasz "wynalazek" zuzywany prawie całą wate szklaną i jakieś 3/4 opakowania zywicy. Miedzy każdymi warstwami powinno minąć conajmniej 5 minut.

Tutaj zdjęcie jak to wygląda po nałożeniu ostatniej warstwy i zalepieniu całości żywica przy użyciu pędzla.




Schnięcie trwa około 4 godzin ale ja dalszą obróbkę zacząłem następnego dnia by mieć pewność.



Nasz produkt odżynamy po bokach jak na rysunku. Odrazu uprzedzam że żywica jest bardzo twarda i ciezko się ja wyrzyna przy pół-tępym ostniu;p



Wykręcamy śróbki. Pilnikiem "polerujemy" miejsca po otworach oraz górną część figury by była gładka.



Zrywamy od dołu tekture i jej kolejne fragmenty ze środka. Plastelina odchodzi w miare dobrze. Miejscami zostaje jej troszke ale niema sie co tym przejmować.
Dobrze jest poszorować całość szorstką gąbką. Powinno sie w ten sposób pozbyc plasteliny.

Całość po mniej dokładnym odlepieniu i wyczyszczeniu wygląda tak.




Pozostało tylko pomalować całość jakimś lakierem.






Pierwszy raz bawiłęm że żywicą i jestem zadowolony. Może nie wygląda to profesjonalnie ale ważne żeby spełniało swoja funkcje Koszt wszystkiego to cena samej rzywicy, lakieru i śrubek. Reszte przedmiotów każdy powinien posiadać bądź mieć możliwość pożyczenia.

To Wszystko! pozostaje miec tylko nadzieje że nasz "AIR DUCT" bedzie pasowac idealnie

Jak zamocuje to u siebie to dam fotki jak wyszło.
POZDRO!!