Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: OBD0 PM1-G41 pomoc

  1. #1
    Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2021
    Posty
    1

    Domyślnie OBD0 PM1-G41 pomoc

    Hello!
    I don't speak Polish but I will leave a translation after this text (hope it's good enough for the Polish speaking people to understand). I've dived through all sorts of Honda forums and I haven't been able to find answers. Finally found this forum which had the most useful information so far but still not what I'm looking for. I'm doing an engine swap and I need to find out what the pins are at the back of the ECU. It previously had a d13b2 engine with a OBD0 PM1-G41 ECU. Does someone know what the pins mean? Will post pictures too.
    Thank you in advance!

    Cześć!
    Nie mówię po polsku, więc mam nadzieję, że to tłumaczenie jest wystarczająco dobre. Przejrzałem różne fora Hondy i nie byłem w stanie znaleźć odpowiedzi. W końcu znalazłem to forum, które miało jak dotąd najbardziej przydatne informacje, ale wciąż nie to, czego szukam. Robię wymianę silnika i muszę się dowiedzieć jakie są piny z tyłu ECU. Wcześniej miał silnik d13b2 z ECU OBD0 PM1-G41. Czy ktoś wie co oznaczają szpilki? Opublikuję też zdjęcia.
    Z góry dziękuję!



  2. #2
    Użytkownik Awatar mixturant
    Dołączył
    Feb 2009
    Imię
    Łukasz
    Auto
    Forester S-turbo;
    Skąd
    Leszno
    Posty
    1,567

    Domyślnie

    You need to build a new harness so pinout for PM1 ecu is not necessary. When You will have a new ecu ( propably OBD1) get a OBD1 pinout and use multimeter to find connections between ecu harness and sensors.

  3. #3
    Użytkownik Awatar wrobellos
    Dołączył
    Jan 2009
    Auto
    ED9 b18c6, FN2
    Skąd
    Łódź
    Posty
    306

    Domyślnie

    if your new motor has injectors you must ad new highpresure fuelpump for a tank

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •