Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: D14A8 Falowanie obrotów - nietypowo

  1. #1
    Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2009
    Imię
    Michał
    Auto
    Civic 5d 1.4 is 16V '97
    Skąd
    okolica Poznania
    Posty
    207

    Domyślnie D14A8 Falowanie obrotów - nietypowo

    Problem wygląda następująco i nie jest to typowy problem z falowaniem obrotów, o którym można przeczytać w dziesiątkach wątków.

    Pacjent Polift MB D14A8 z kosmicznym przebiegiem 470kkm, na jednym silniku, od nowości u mnie.

    Zaczęło się pod koniec maja:

    jechałem po mieście, po czym nagle zapalił się check engine i w tym momencie obroty jałowe zaczęły szybko falować pomiędzy 1000, a 1500obr.

    Wróciłem do domu, zrobiłem samodiagnostykę , która wywaliła błąd nr 14 - Zawór regulacyjny prędkości obrotowej biegu jałowego lub jego obwód.
    Najpierw jednak, by wykluczyć jakiś dziwny błąd odpiąłem aku na 15min - po podłączeniu ponownym check zgasł, odpaliłem, z początku pracował normalnie, po czym po około 2 minutach to samo i check engine.

    Pomyślałem więc standardowo - krokowiec, przepustnica zabrudzone. Rozpiąłem akumulator, wyjąłem całą przepustnicę wraz z krokowcem, wszystko rozebrałem, wyczyściłem benzyną na błysk - przepustnicę wymoczyłem w kuwecie z benzyną (uważając na czujniki rzecz jasna) - syfu wyleciało masę. Sam krokowiec oczywiście chodził ciężko - ten półksiężyc był zapieczony. Po wymyciu wszystko chodziło aksamitnie i bez problemowo.

    Złożyłem do kupy, podłączyłem aku, odpaliłem, zaadaptował się - do 3 włączenia wiatraka. Problem jak ręką odjął zniknął, przejechałem z 800km od tamtego czasu - bez problemów.

    Aż do przedwczoraj.


    Odpalam auto rano i obroty z początku normalne jak to po nocy - 1400-1500, po czym po jakichś 2 min (otwierałem bramę) zaczął świrować w zakresie 1000-2500. Przy czym tym razem już bez check engine. Samodiagnostyka zrobiona, nie ma błędów.

    Nie mając z rana czasu ruszyłem, i po 3 km problem zniknął - miało to ewidentnie zwiazek z osiągnięciem temp. roboczej silnika.

    Przejechałem około 100km - zero problemów, na jałowym obroty książkowo około 800.

    Pod więczór odpaliłem (auto już ostygło) - o dziwo było ok. Machnąłem ręką, wiedząc jednak , że problem jakiś jest i wróci.

    Dziś rano sytuacja się powtórzyła - odpaliłem, z początku standardowo 1500, po 2-3 minutach znowu fiksacja 1000-2500, po czym tym razem otworzyłem maskę i postanowiłem poszukać np. jakiejś nieszczelności (lewe powietrze). W trakcie szukania , po około 20sekundach problem sam z siebie zniknął i obroty wróciły do normy, checka znowu brak.

    Nie znalazłem żadnych nieszczelności, przejrzałem wszystkie podcisnienia, wąż od filtra do przepustnicy, ruszałem wszystkimi wężami w trakcie pracy silnika - nic.



    Teraz mam klina, bo nie wiem od czego zacząć, autko trzymam z sentymentu, bo warte może z 1500zł dlatego też pakowanie weń pieniędzy na oślep w nowe czujniki jak się domyslacie odpada.


    Zastanawia mnie zakres obrotów w trakcie tej "fiksacji" 1000-2500 - czy krokowiec w ogóle pracuje w takich zakresie?
    Według mnie problem na pewno nie jest po stronie technicznej, a elektroniki bo byłoby to cały czas, a nie tak wyrywkowo jak opisuję wyżej.


    Co sprawdzić wg. was?

    1. Map Sensor ? - od nowości
    2. Lambdę ? - od nowości
    3. komputer? Gdzieś wyczytałem, że komuś to pomogło przy podobnych objawach.



    Pomóżcie...

  2. #2
    Użytkownik Awatar kazik2_h9w3
    Dołączył
    Dec 2009
    Imię
    Karol
    Auto
    Acco K24
    Skąd
    Łódź
    Posty
    5,291

    Domyślnie

    Trzeba by moze sprawdzic czy podczas tej fiskacji czy gasnie po zatkaniu przepustnicy
    Moze jest jakas nieszczelność a jak lekko sie nagrzeje to znika
    Uszczelke pod przepustnice dałeś nowa?

  3. #3
    Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2009
    Imię
    Michał
    Auto
    Civic 5d 1.4 is 16V '97
    Skąd
    okolica Poznania
    Posty
    207

    Domyślnie

    Uszczelka jest stara (mowa o tej zielonej) ale przeze mnie przejrzana i nie wygląda źle - nie jest porwana.
    Kupiłbym ale z tego, co wyczytałem nie występuje osobno, a jedynie w komplecie z tym metalowym grubym elementem za jedyne 145zł...Trochę dużo jak na uszczelkę i fakt, że nie mam pewności, że to ona jest winna.

    Ok. Znalazłem w moim mieście sprawną i kompletną przepustnicę, z krokowcem do D14A8 za 70zł.
    Dziś pojadę kupić.
    Jutro ją wyczyszczę, przejrzę i podmienię w aucie. Dam znać czy pomogło.
    Ostatnio edytowane przez klubowicz ; 01-08-19 o 12:18

  4. #4
    Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2009
    Imię
    Michał
    Auto
    Civic 5d 1.4 is 16V '97
    Skąd
    okolica Poznania
    Posty
    207

    Domyślnie

    Problem rozwiązany.

    Wymieniłem kompletną przepustnicę - kompletną czyli z krokowcem, map sensorem i czujnikiem położenia przepustnicy.

    Po wymianie, resecie kompa i uczeniu problem kompletnie zniknął i już 4ty dzień się nie pojawia.


    Obstawiam, że był to krokowiec ale już mi się nie chciało robić badań naukowych typu wymiana po kolei tych czujników, bo skoro działa to jest ok.


    Przy okazji pewien wniosek:

    Kompletną przepustnicę - identyczną jak miałem - kupiłem za 50zł od firmy handlującej częściami do Hond - można więc zakładać, że mają pojęcie nt. cen części używanych.


    Tymczasem patrząc po Allegro sam tylko krokowiec potrafi kosztować od 50zł wzwyż, map sensor drugie tyle, przepustnica kolejne 50zł.
    Kto i na jakiej podstawie to wycenia - pojęcia nie mam ale ewidentnie opłaca się bardziej zakup w komplecie.

  5. #5
    Użytkownik Awatar kazik2_h9w3
    Dołączył
    Dec 2009
    Imię
    Karol
    Auto
    Acco K24
    Skąd
    Łódź
    Posty
    5,291

    Domyślnie

    Myślę ze Ameryki tu nie odkryłeś jesli chodzi o kupowanie czesci

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •