Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Luz na krzyżaku skrzynia biegów Civic EJ9 D14

  1. #1
    Użytkownik Awatar marcedam
    Dołączył
    May 2012
    Imię
    Przemek
    Auto
    Civic EJ2
    Skąd
    WPR
    Posty
    305

    Domyślnie Luz na krzyżaku skrzynia biegów Civic EJ9 D14

    Cześć,

    na wstępie zaznaczam, że szukałem długo, ale nie znalazłem takiego samego tematu, gdzie użytkownik miałby problem z luzem na krzyżaku przy skrzyni biegów.

    Zatem do rzeczy. Problem mam taki, że w moim EJ9 D14 występuje spory luz lewarka w osi lewo-prawo. Diagnoza: luz na krzyżaku przy skrzyni (na jednym z tych patyków, które idą od lewarka zmiany biegów). Sęk w tym, że używki mają taki sam lub zbliżony luz, więc wymiana na inny używany element nie wchodzi w grę. Dlatego pytanie do Was jest takie, czy istnieje jakiś patent na usztywnienie/naprawę tego elementu? Precyzja zmiany biegów podczas szybszej jazdy jest w tej chwili tragiczna.

  2. #2
    Użytkownik Awatar radzio73
    Dołączył
    Feb 2018
    Imię
    Radek
    Auto
    EJ6 - d15z8
    Skąd
    Włocławek
    Posty
    33

    Domyślnie

    Miałem taki sam problem. Luz był na jednym z "trzpieni" krzyżaka. Zeszlifowałem jego koniec i wybiłem. Na razie zastąpiłem go śrubą 8mm, po skręceniu luz się prawie całkowicie skasował i jest prawie idealnie. Wewnątrz tego krzyżaka są metalowe i plastikowe tulejki. I jedna z tych plastikowych była wytarta. Skręcenie na śrubę pomogło, ale najlepiej by było zmienić te plastikowe tulejki. Ciężko to dokładnie opisać, ale jak rozbierzesz ten mechanizm to zorientujesz się o co chodzi .
    zamierzam teraz zdobyć jakąś używkę i zrobić jakiś patent który zastąpi te tulejki.

  3. #3
    Użytkownik Awatar marcedam
    Dołączył
    May 2012
    Imię
    Przemek
    Auto
    Civic EJ2
    Skąd
    WPR
    Posty
    305

    Domyślnie

    Dzięki - to jakiś trop! Ale pierwsze pytanie jakie mi przyszło na myśl, to czy skręcenie tego na śrubę nie "zatrzymuje" krzyżaka? W sensie że może on dalej pracować jak na ori tulejce?

  4. #4
    Użytkownik Awatar radzio73
    Dołączył
    Feb 2018
    Imię
    Radek
    Auto
    EJ6 - d15z8
    Skąd
    Włocławek
    Posty
    33

    Domyślnie

    Skręcenie "z wyczuciem" pozwala mu na prawidłową pracę. Przynajmniej u mnie elementy nie były aż tak mocno wytarte, że ten patent pomógł.
    Szukałem ,ale nie znalazłem nigdzie żadnych zestawów naprawczych, trzeba więc będzie coś samemu wykombinować. Muszę pomierzyć wszystko, i zastanawiam się nad zastosowaniem łożysk lub dorobieniem tulejki z poliuretanu.

  5. #5
    Użytkownik Awatar marcedam
    Dołączył
    May 2012
    Imię
    Przemek
    Auto
    Civic EJ2
    Skąd
    WPR
    Posty
    305

    Domyślnie

    Byłbym chętny na taki zestaw naprawczy Twojej roboty, gdyby udało Ci się coś takiego wykonać Ja niestety nie mam ani narzędzi, ani specjalnie umiejętności w tym zakresie :P

  6. #6
    Użytkownik Awatar Darióż
    Dołączył
    Sep 2009
    Imię
    Darek
    Auto
    EG4
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Posty
    1,403

    Domyślnie

    w hapartsie są/ były dostępne zestawy naprawcze

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •