Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27

Wątek: D16Y8 150KM średnica wydechu

  1. #1
    Użytkownik Awatar Algali
    Dołączył
    Jan 2016
    Imię
    Jacek
    Auto
    Honda HR-V GH4
    Posty
    143

    Domyślnie D16Y8 150KM średnica wydechu

    Hej chłopaki, ostatnio moje mody są na etapie dobierania i spawania wydechu. Silnik to D16Y8 po kompletnym remoncie, doprężone, głowica po lekkim portingu. Mapa podlana itp. Dolot na przepustnicy z H22. Ogólnie planowane jest jakieś 150-155KM po skończonych modach (160 chyba nie dobiję). Teraz jak to jest z tym wydechem na wyjściu z kolektora. Wydech będzie z zejściem w lejek, na katalizatorze sportowym i dwóch tłumikach. Robić 70mm, czy to jednak za dużo i zrobić 63,5mm? Przyznam że planowałem zrobić 70mm i uzbroiłem się już w katalizator. Teraz nachodzą mnie wątpliwości i nie wiem czy dobrze zrobiłem

    Z góry bóg zapłać za pomoc


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  2. #2
    Użytkownik Awatar Szczur[R]
    Dołączył
    Sep 2009
    Imię
    Andrzej
    Auto
    MB2
    Skąd
    Częstochowa
    Posty
    1,564

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Algali Zobacz posta
    Hej chłopaki, ostatnio moje mody są na etapie dobierania i spawania wydechu. Silnik to D16Y8 po kompletnym remoncie, doprężone, głowica po lekkim portingu. Mapa podlana itp. Dolot na przepustnicy z H22. Ogólnie planowane jest jakieś 150-155KM po skończonych modach (160 chyba nie dobiję). Teraz jak to jest z tym wydechem na wyjściu z kolektora. Wydech będzie z zejściem w lejek, na katalizatorze sportowym i dwóch tłumikach. Robić 70mm, czy to jednak za dużo i zrobić 63,5mm? Przyznam że planowałem zrobić 70mm i uzbroiłem się już w katalizator. Teraz nachodzą mnie wątpliwości i nie wiem czy dobrze zrobiłem

    Z góry bóg zapłać za pomoc


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
    Nie widzę zupełnie sensu wydechu powyżej 2 cale dla wolnossącego silnika o takiej pojemności.

  3. #3
    Użytkownik Awatar REJDYN
    Dołączył
    May 2013
    Imię
    Radek
    Auto
    EG3 D15Z6 VTEC
    Skąd
    Świecie (CSW)
    Posty
    1,011

    Domyślnie

    2 cale max

  4. #4
    Użytkownik Awatar Michał102
    Dołączył
    Aug 2011
    Imię
    Michał
    Auto
    EJ9 na gaz
    Skąd
    Będzin
    Posty
    11,422

    Domyślnie

    Popieram kolegów wyżej - 2 cale to max dla wolnossacego D16.

  5. #5
    Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2014
    Posty
    522

    Domyślnie

    Tak przy okazji wrzucam dosyć istotny link. Nie wiem czy widziałeś?
    http://asia.vtec.net/Engines/FD2K20AR/index.html
    Najważniejsze to redukcja lub wyeliminowanie ciśnienia zwrotnego w układzie wydechowym.
    Można powiedzieć, że tzw. "komin" to coś fajnego, jednak są systemy o wiele lepsze.
    Przykład z życia
    1. dlaczego łatwiej rozpalić kominek zimą niż w innych porach roku?. Problem leży
    w różnicy temperatur tj. komina i otoczenia. W miarę jak komin się nagrzewa coraz
    bardziej, to tworzy się ciąg aż płomień trzaska, aż huczy, a różnica w temp.
    jest coraz większa. Ciąg jest zależny od różnicy w temp i wysokości komina.
    2. Patent https://pl.wikipedia.org/wiki/Dysza_de_Lavala

    Jeszcze kilka innych patentów się znajdzie.

    EDIT.

    W innym temacie zamieściłeś zdjęcie kolektora TODA Integra TypeR. Przypatrz się teraz uważnie
    kolektorowi z linku z K20A FD2 TypeR. I już wiesz, że ten kolektor TODA to prawdopodobnie
    bdb wybór jak nie najlepszy.
    Ostatnio edytowane przez i goon ; 22-11-17 o 23:59

  6. #6
    Użytkownik Awatar Algali
    Dołączył
    Jan 2016
    Imię
    Jacek
    Auto
    Honda HR-V GH4
    Posty
    143

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez i goon Zobacz posta
    Tak przy okazji wrzucam dosyć istotny link. Nie wiem czy widziałeś?
    http://asia.vtec.net/Engines/FD2K20AR/index.html
    Najważniejsze to redukcja lub wyeliminowanie ciśnienia zwrotnego w układzie wydechowym.
    Można powiedzieć, że tzw. "komin" to coś fajnego, jednak są systemy o wiele lepsze.
    Przykład z życia
    1. dlaczego łatwiej rozpalić kominek zimą niż w innych porach roku?. Problem leży
    w różnicy temperatur tj. komina i otoczenia. W miarę jak komin się nagrzewa coraz
    bardziej, to tworzy się ciąg aż płomień trzaska, aż huczy, a różnica w temp.
    jest coraz większa. Ciąg jest zależny od różnicy w temp i wysokości komina.
    2. Patent https://pl.wikipedia.org/wiki/Dysza_de_Lavala

    Jeszcze kilka innych patentów się znajdzie.

    EDIT.

    W innym temacie zamieściłeś zdjęcie kolektora TODA Integra TypeR. Przypatrz się teraz uważnie
    kolektorowi z linku z K20A FD2 TypeR. I już wiesz, że ten kolektor TODA to prawdopodobnie
    bdb wybór jak nie najlepszy.
    Bardzo dziękuję za lekturę Takie posty to na wagę złota. Ha! Na pohybel tym co mówią że nie można polerować kanałów dolotowych, no chyba że ma się gaźnik... O tej dyszy się już zastanawiałem, bo przecież patent ten występuje u nas w przepustnicach Trochę poszukam jeszcze fotek tego kolektora w wersji dla B16 i pobawię się w Chińczyka rozrysowując sobie jak mam wyspawać odcinek 2-1 ^^ Jednak na wejściu do kata zrobić powinienem 63,5mm czy 57mm żeby wpasować się w rozmiarówkę średnic?
    Tutaj ktoś się dobrze napocił żeby ogarnąć kopię tego wydechu
    http://1320performancestore.com/toda...20b18c5%20b18c
    Ostatnio edytowane przez Algali ; 24-11-17 o 00:25

  7. #7
    Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2014
    Posty
    522

    Domyślnie

    Rozumiem, że katalizator na wejściu ma 63,5mm a więc wspawaj się pod tą średnicę.
    Druga sprawa i to o wiele bardziej istotna to kolektor i miejsce montażu sondy
    Lambda. Przykład Twojego kolektora TODA


    W tym przypadku jest to bardzo poprawne miejsce mocowania sondy. Wyjaśniam
    i tłumaczę.
    Niska prędkość obr. silnika = mało spalin = spaliny nie idą całym przekrojem poprzecznym
    kolektora w miejscu gdzie rura biegnie poziomo. Inaczej, spaliny są lżejsze od powietrza.
    Koncentrują się przy górnej części rury układu wydechowego.
    Lambda mocowana od góry ma stale kontakt z spalinami dzięki czemu ustala bardzo
    dokładnie zawartość tlenu w spalinach, ma optymalne warunki pracy i ma to przełożenie
    min. na moment obrotowy, który jest ci bardzo potrzebny przy niskich prędkościach
    obrotowych silnika. Wniosek jest taki, że układ wydechowy stopniowo wypełnia się
    spalinami. Natomiast katalizator i wielkość kanałów w monolicie nadaje kształt spalinom.
    Nie dławi spalin, jednak sprawia, że spaliny przepływają przez całą powierzchnię, są
    skoncentrowane tj. nie idą falami a jednym ciągiem i wspomaga działanie sondy
    optymalizując warunki w jakich pracuje.
    Drugi przykład poprawnego montażu sondy lambda

    Czyli lambda mocowana w pionowej rurze i w tym miejscu rura jest wypełniona spalinami,
    a ponadto lambda zbiera odczyt spalin ze wszystkich kanałów. To jest bardzo ważne.

    Polerkę kanałów po to się robi, by zoptymalizować wymianę ładunku. Jeżeli silnik
    ma "łatwiej oddychać" to wzrasta moment obrotowy i są też inne efekty, które
    za uwarzysz.

    PS.
    I taka uwaga z mojej strony. Pomijając w silnikach głowicę i to, że jest podział
    na B,D serie i inne, a biorąc pod uwagę tylko pojemność skokową, to czy
    D16 nie mogło by mieć 160KM lub też czy nie powinno taka mocą dysponować?
    Ostatnio edytowane przez i goon ; 25-11-17 o 01:04

  8. #8
    Użytkownik Awatar Szczur[R]
    Dołączył
    Sep 2009
    Imię
    Andrzej
    Auto
    MB2
    Skąd
    Częstochowa
    Posty
    1,564

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez i goon Zobacz posta
    Niska prędkość obr. silnika = mało spalin = spaliny nie idą całym przekrojem poprzecznym
    kolektora w miejscu gdzie rura biegnie poziomo. Inaczej, spaliny są lżejsze od powietrza.
    Skąd w kolektorze wydechowym bierze się powietrze ?

  9. #9
    Użytkownik Awatar Starstruck
    Dołączył
    Jan 2011
    Imię
    Duff
    Auto
    WRX | FD7
    Skąd
    Warszawa [WA]
    Posty
    8,534

    Domyślnie

    Jeżeli chcesz wejść powyżej 150 KM, to musisz mieć przynajmniej 2,25".

  10. #10
    Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2014
    Posty
    522

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Szczur[R
    ;2865824]Skąd w kolektorze wydechowym bierze się powietrze ?
    A skąd się bierze moment obrotowy w K20A, który wynosi 150~160Nm dostępny od 1000obr/min?
    A są specjaliści co tak optymalizowali moc silnika, że w dole mieli mniej momentu niż stare
    D13B2 na gaźniku w serii. Nie jest to odpowiedź na twoje pytanie.
    Natomiast ja mam pytanie tj. zajrzyj do linku z FD2K20AR i powiedz mi coś o kolektorze
    wydechowym, który tam zastosowano a dokładnie na temat elementu oznaczonego nr 6
    jako "Full-Lenght, straightened dual exhaust pipe". Wszystko ładnie pokazane, ale chcę
    to usłyszeć od Ciebie.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •