Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: światło długie przebija razem z mijania

  1. #1
    Użytkownik Awatar wildbill
    Dołączył
    Nov 2008
    Imię
    Robert
    Auto
    EG3 D13B7+
    Skąd
    Koszalin
    Posty
    88

    Domyślnie światło długie przebija razem z mijania

    Witam
    Przeglądałem sobie już wiele (może nie wszystkie) tematów, ale nie znalazłem odpowiedzi na mój problem.
    Dodam też, że nie jestem laikiem i wszelkie oczywiste przyczyny wykluczyłem.
    Sprawa wygląda tak:

    • światła postojowe świecą ok
    • po włączeniu świateł mijania, palą się włókna mijania obu lamp (lewe i prawe), z tym że lewe słabiej, a jednocześnie lekko żarzy się włókno drogowe lewej lampy, a co za tym idzie lekko świeci kontrolka drogowych w panelu zegarów.
    • po włączeniu świateł drogowych, krótkie gasną, zapalają się drogowe, ale lewe włókno świeci bardzo słabo. Kontrolka w panelu świeci ok.


    Teraz żeby było wiadomo co zrobiłem do tej pory:

    • żarówki sprawdzone i 2 nowe
    • sprawdziłem masę na kostkach przez podłączenie na krótko do masy auta
    • kostki mają wyczyszczone styki (z resztą podpinałem żarówki bez kostek na nowych konektorach)
    • po odpięciu przewodu włókna lewego drogowego z kostki - pozostałe światła działają idealnie
    • podmieniałem już manetkę na inną
    • dlatego odpiąłem w lewej kostce złączkę od drogowych, żeby móc normalnie jeździć na mijania, a w międzyczasie zrobiłem test kabla w wiązce od długich z lewej strony, który biegnie do puszki bezpieczników - spiąłem styk drogowych w żarówce osobnym, nowym kablem z odpowiednim bezpiecznikiem pod deską i bez zmian - więc nie jest to kabel wiązki silnikowej.


    Jak wiadomo, po bezpiecznikach kabel zasilający jest już wspólny dla lewego i prawego światła, który idzie z manetki przy kierownicy, dlatego już nie mam pojęcia gdzie szukać przyczyny. Jeśli byłaby to jednak manetka (bo załóżmy, że druga mogła też mieć ten problem), to objawy były by symetrycznie po obu stronach. Kabel rozdziela się dopiero przy bezpiecznikach na L i P i jak wspomniałem, od tego miejsca prowadziłem testowo nowy kabel do samej żarówki przy odłączonym oryginalnym kablu.

    Czy jakiś inny kabel może mieć wpływ (np od świateł mijania)?

    Ktoś pisał o przekaźniku, ale przecież nie ma po drodze przekaźnika - na żadnym schemacie go nie znalazłem, a mam kilka różnych wersji. Wszystko włącza bezpośrednio manetka.
    W skrócie taki jest schemat całej linii przednich świateł głównych:

    Co ciekawe, wskaźnik włączonych długich podpięty jest właśnie tylko do lewej żarówki.

    Bardzo proszę o pomoc kogoś z wiedzą
    Ostatnio edytowane przez wildbill ; 15-01-12 o 15:01

  2. #2
    Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2010
    Imię
    Grzesiek
    Auto
    EJ6 > B18C4
    Skąd
    KMI****
    Posty
    764

    Domyślnie

    zostaje Ci puszka z bezpiecznikami bo tam sie kable "rozchodza"

  3. #3
    Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    817

    Domyślnie

    powymieniaj przekaźniki, wydaje się jakbyś miał sklejony styk w jednym, a w jakim to już musisz sam do tego dojść

  4. #4
    Użytkownik Awatar wildbill
    Dołączył
    Nov 2008
    Imię
    Robert
    Auto
    EG3 D13B7+
    Skąd
    Koszalin
    Posty
    88

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Van_Dal Zobacz posta
    powymieniaj przekaźniki, wydaje się jakbyś miał sklejony styk
    Cytat Zamieszczone przez wildbill Zobacz posta
    Ktoś pisał o przekaźniku, ale przecież nie ma po drodze przekaźnika - na żadnym schemacie go nie znalazłem
    Przy wolnej chwili wyjmę cały panel bezpieczników na biurko i przejrzę dokładnie.
    Może ktoś już miał taki objaw i go wyleczył?
    Póki co dzięki za odpowiedzi

  5. #5
    Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    817

    Domyślnie

    musisz mieć przekaźnik ;] chyba ze myślisz ze ta manetka wytrzyma 8 czy 10A ;]

  6. #6
    Użytkownik Awatar mlodyxx
    Dołączył
    Aug 2011
    Auto
    civette;D
    Skąd
    Łodzkie
    Posty
    698

    Domyślnie

    cuda wianki he he sprawdz czy nie masz pomylonych przewodow przy zarowce tej co ci swieca dwa wlokna razem na moje oko ktos zamienil przewod od dlugich z masa dlatego jak wlaczysz dlugie jest ok jak wlaczysz krotkie to robi sie tzw choinka bo nie ma masy tam gdzie trzeba tylko prad ci plynie przez dwa wlokna i dopiero znajduje sobie mase na 99% bym obstawial na to juz sie nieraz z takimi magikami spotkalem co pomylili kable codow nie ma przekazniki od swiatel masz pod maska w puszce kolo aku styki raczej sie nie mogly skleic bo nawet gdyby tak bylo to swiecily by krotkie i dlugie razem ale na max mozliwosci ale mozesz sobie przekazniki zamienic miejscami np z tym od wentylatora chlodnicy zeby wykluczyc jego wade

  7. #7
    Użytkownik Awatar wildbill
    Dołączył
    Nov 2008
    Imię
    Robert
    Auto
    EG3 D13B7+
    Skąd
    Koszalin
    Posty
    88

    Domyślnie

    No cóż...
    Nawet w moim starym FSO były przekaźniki do świateł, ale zmyliły mnie wszelkie schematy, na których są umieszczone różne przekaźniki (od wentylatorów, podgrzewania tylnej szyby, itd itp. nawet od dodatkowo instalowanych halogenów OEM) ale brak jest tych od świateł głównych. Poza tym styki manetki są całkiem solidne i spokojnie wytrzymają przełączanie prądów rzędu 10A przy 12V, ale pewnie już mniej chętnie znosiłyby powolne przełączanie, lub nawet zawieszenie pomiędzy pozycjami
    Ok. Jutro sprawdzę przede wszystkim raz jeszcze układ konektorów w kostce, a potem przekaźnik.
    Dzięki

  8. #8
    Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    817

    Domyślnie

    brałem pod uwagę ze stało Ci się to w aucie które cały czas używałeś ;P ale skoro poprostu trafiło do ciebie to auto to bardziej prawdopodobne jest to co mówi kolegaa mlodyxx

  9. #9
    Użytkownik Awatar wildbill
    Dołączył
    Nov 2008
    Imię
    Robert
    Auto
    EG3 D13B7+
    Skąd
    Koszalin
    Posty
    88

    Domyślnie

    Stało się to w moim aucie, ale po wymianie wszystkich wiązek
    Ostatecznie sprawa banalnie rozwiązana - za radą mlodyxx sprawdziłem pinologię w kostkach i okazała się głupia
    Po ułożeniu pinów jak trzeba, światła zaświeciły pięknie. Najczęściej sprawy wykładają się na najprostszych rzeczach
    Pozdrowienia i podziękowania za sprowadzenie na ziemię
    Niech zostanie dla potomnych

  10. #10
    Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2017
    Posty
    3

    Domyślnie

    Mam taki sam/podobny problem. Leciutko świeci mi prawe światło drogowe. Na desce nie przebija kontrolka, bo sprawdzałem ciemną porą. Co może być przyczyną?

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •