Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Wymiana płynu w sprzęgle

  1. #1
    Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2009
    Imię
    Michał
    Auto
    Civic 5d 1.4 is 16V '97
    Skąd
    okolica Poznania
    Posty
    207

    Domyślnie Wymiana płynu w sprzęgle

    Będę zabierał się na dniach (zapewne ostatnich tak ciepłych) za wymianą płynu DOT w układzie sprzęgła, bo ten co mam to wzrokowo jest już mocno zmęczony, bo w kolorze grafitowym.
    Naczytałem się już w archiwum nt. tej wymiany, plus na innych forach Hondy ale parę wątpliwości mam nadal.


    Ok, to co wiem na pewno to to, że muszę mieć pomocnika do pompowania pedałem w celu wypompowania płynu z układu. Tutaj bez problemu, żona się nada

    Ale wątpliwości budzi temat ewentualnego zapowietrzenia układu. Jak tego uniknąć?

    Z tego co wyczytałem i sam sobie wyobrażam to procedura powinna wyglądać tak:

    1) odkręcam nakrętkę zbiorniczka, wyciągam strzykawką stary płyn,
    2) wlewam do tego samego poziomu nowy płyn,
    3) zapraszam małżonkę do środka,
    4) nakładam wężyk na odpowietrznik przy skrzyni, drugi jego koniec wkładam do butelki

    i tutaj pierwsza wątpliwość: czy w butelce ma być płyn, w którym koniec wężyka będzie zanurzony, by się układ nie zapowietrzył przypadkowo? Czy bez płynu butelka?

    5) małżonka pompuje 3 razy pedałem, po czym wciska po raz 4ty i trzyma aż nie każę puścić,
    6) ja odkręcam odpowietrznik, płyn zlatuje
    7) zakręcam odpowietrznik,
    8) małżonka wówczas dopiero puszcza pedał, po czym znowu pompuje 3 razy i 4ty wciska i trzyma aż nie powiem, że ma puścić,
    9) powtarzam punkt 6
    10) powyższą procedurę powtarzam do czasu aż do butelki nie zacznie płynąć czysty płyn, ten ze zbiorniczka, co go nalałem,
    11) cały czas podczas spuszczania starego płynu obserwuję poziom płynu w zbiorniczku.


    Coś przeoczyłem? Coś byście zrobili lepiej? Coś radzicie?

    Kolejna sprawa, to czy po pierwszy nazwijmy to "spuście" płynu pedał nie odbije już sam z siebie i będzie go trzeba cofać ręką i będzie to normalne, czy będzie to oznaka, ze coś poszło nie tak.

    Dużo grzebię, przy swoich autach ale tego jeszcze nie robiłem przez 15 lat jak mam samochody. Wolałbym tej czynności nie spieprzyć, bo najbliższy warsztat mam 5 km od domu, a to jest czynność z tej grupy, że jak coś pójdzie nie tak to auto unieruchomione

  2. #2
    Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2009
    Imię
    Michał
    Auto
    Civic 5d 1.4 is 16V '97
    Skąd
    okolica Poznania
    Posty
    207

    Domyślnie

    Nikt nie wymieniał tego płynu jeszcze? Przecież najstarsze egzemplarze mają po 13 lat...

  3. #3
    Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2010
    Auto
    HC EU7
    Posty
    229

    Domyślnie

    Chyba nikt, ale tu masz manuala w UK:
    Bleed the clutch hydraulic system.
    NOTE: Be careful not to damage the slave cylinder by over-tightening the bleeder screw.
    Attach a hose to the bleeder screw (A) and suspend the hose in a container of brake fluid.
    Make sure there is an adequate supply of fluid at the clutch master cylinder, then slowly pump the clutch pedal until no more bubbles appear at the bleeder hose.
    Refill the clutch master cylinder with fluid when done.
    Always use Genuine Honda DOT 3 brake fluid.


    a tu w wolnym tłumaczeniu PL:
    Odpowietrzanie układu hydraulicznego sprzęgła.
    UWAGA: Należy uważać, aby nie uszkodzić siłownika przez nadmierne dokręcenie śruby odpowietrzania.
    Dołącz wężyk do odpowietrznika w siłowniku a drugi jego koniec umieść w zbiorniku z płynem hamulcowym.
    Upewnij się, że w zbiorniku jest odpowiednia ilość płynu, a następnie powoli pompuj pedałem sprzęgła, dopóki nie pojawiają się bąbelki w wężyku odpowietrzającym.
    Napełnij zbiornik pompy hamulcowej płynem.
    Zawsze należy używać płynu hamulcowego Genuine Honda DOT 3.

  4. #4
    Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2011
    Auto
    VII 2004 5d 1.6 EU
    Skąd
    Dębica
    Posty
    255

    Domyślnie

    Ja niedawno wymieniałem
    W moim wypadku płyn to DOT 4 ale samochód nowszy więc zapewne u ciebie tak jak napisał lajsta DOT3.
    Nie o siłownik chyba chodzi lecz o zawór odpowietrzający, który dość łatwo zerwać jeśli jest mocno zapieczony i ma się zły klucz, źle spasowany. Najlepiej by był to oczkowy. Dobrze go lekko obstukać, potraktować też jakimś środkiem pentrującym. Zawsze cierpnę jak mam zaworki odpowietrzające odkręcać. O ile jeszcze w wysprzęgliku nie jest narażony na syf, tak te od hamulców już obrywają mocno i sól, woda, błoto.

    Po spuszczeniu płynu, pedał na 100% nie odbije, za każdym razem gdy spuścisz płyn i zakręcisz zaworek, trzeba podnieć nogą więc małżonka niech sobie ubierze odpowiednie buty a nie szpilki Po podniesieniu zassany zostanie płyn ze zbiorniczka. Ważne by stale kontrolować jego poziom, łatwo przegapić i zapowietrzysz układ.

    I w zasadzie tak jak opisałeś, odsysasz stary płyn, wlewasz nowy,
    i procedura pompowania, odkręcania zaworka przy wciśniętym pedale sprzęgła itd. Uprzedź małżonkę by przypadkiem nie puściła sprzęgła gdy masz zaworek otwarty, więc dobrze określić wcześniej komendy .

    Ja dolałem odrobinę płynu do słoika by wężyk był zanurzony ale chyba nie jest to konieczne bo płynu nie cofa. Zwróć też uwagę na sam wężyk gdyż jest tam taki kąt, że lubi się zsunąć.

    Najwięcej uwagi musisz poświęcić na to by nie zerwać zaworu bo wówczas będzie to spory problem, naprawdę spory.
    Ostatnio edytowane przez picasso2000 ; 19-11-14 o 22:21

  5. #5
    Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2010
    Auto
    HC EU7
    Posty
    229

    Domyślnie

    Be careful not to damage the slave cylinder by over-tightening the bleeder screw znaczy właśnie to co przetłumaczyłem, bo przeciez jak zerwiesz gwint odpowietrznika (bo o tego rodzaju uszkodzenie tu chodzi) to siłownik nie za bardzo będzie nadawał się do użytku więc trzeba go będzie wymienić cały, a nie wiem czy można gdzieś dopasować sam odpowietrznik

  6. #6
    Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2011
    Auto
    VII 2004 5d 1.6 EU
    Skąd
    Dębica
    Posty
    255

    Domyślnie

    Dopasować można bo jest raczej standardowy, problem w tym, ze bardzo ciężko go wykręcić gdy się zerwie. W zasadzie trzeba zdemontować wysprzęglik.
    Ogólnie zerwanie odpowietrznika to spore kłopoty. Pół biedy jak się zerwie gdy jeszcze jest zakręcony, ale gdy zerwiemy tak, że już płyn wycieka to pozamiatane bo nawet do warsztatu nie dojedziemy.
    A im starszy samochód tym większe ryzyko.
    Ja mam zawsze stresa jak mam do czynienia z odpowietrznikami

  7. #7
    Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2009
    Imię
    Michał
    Auto
    Civic 5d 1.4 is 16V '97
    Skąd
    okolica Poznania
    Posty
    207

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez picasso2000 Zobacz posta
    Dopasować można bo jest raczej standardowy, problem w tym, ze bardzo ciężko go wykręcić gdy się zerwie. W zasadzie trzeba zdemontować wysprzęglik.
    Ogólnie zerwanie odpowietrznika to spore kłopoty. Pół biedy jak się zerwie gdy jeszcze jest zakręcony, ale gdy zerwiemy tak, że już płyn wycieka to pozamiatane bo nawet do warsztatu nie dojedziemy.
    A im starszy samochód tym większe ryzyko.
    Ja mam zawsze stresa jak mam do czynienia z odpowietrznikami


    Ok, zrozumiałem i bardzo dziękuję za tę wskazówkę, bo na to bym nie wpadł (bo i jak skoro tej czynności nigdy nie robiłem).
    Ale podpowiedzcie jeszcze w jaki sposób go odkrecać, by nie zerwać to po pierwsze, a po drugie z czego on jest zrobiony, że tak łatwo go zniszczyć? Wygląda na metal i to solidny, więc?

    Bardziej uważać zatem przy odkręcaniu (spuszczaniu płynu) czy podczas dokręcania go?

  8. #8
    Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2010
    Auto
    HC EU7
    Posty
    229

    Domyślnie

    by over-tightening the bleeder screw czyli przez zbyt mocne dokręcenie odpowietrznika. Spokojnie jednak - nie jest to zrobione plastiku ani cukru - załóż dobrze dopasowany klucz oczkowy i odkręć w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (to standardowy gwint). Przestroga dotyczy DOKRĘCANIA - przykręcasz aż przestanie wyciekać płyn a potem jeszcze "ciut" czyli kilka stopni

  9. #9
    Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2011
    Auto
    VII 2004 5d 1.6 EU
    Skąd
    Dębica
    Posty
    255

    Domyślnie

    Nie tylko przy dokręcaniu. Zazwyczaj ukręcony zostaje właśnie przy odkręcaniu. Jeśli odpowietrznik jest mocno zapieczony również. Jest masa przypadków w sieci gdy ukręcono odpowietrznik właśnie przy odkręcaniu.
    Zazwyczaj nie ma problemów większych gdy jest czysty i niezapieczony, jednak w starszych samochodach różnie z tym bywa, zwłaszcza gdy są narażone na różne warunki.

    Tak więc uważać trzeba i przy odkręcaniu i zakręcaniu.

  10. #10
    Użytkownik Awatar przemek82
    Dołączył
    Nov 2014
    Imię
    Przemek
    Auto
    Civic VIII
    Skąd
    Białystok
    Posty
    1,698

    Domyślnie

    Ja tu czegos nie kminie po co wsadzac wezyk do plynu hamulcowego od odpowietrznika jak po "pompie" trzyma sie pedal okreca zawor odpowietrzajacy spuszcza co trzeba zamykasz i dalej jazda wiec co ma zassac ? To jeszcze przewod musi przeciez tez byc caly zalany plynem bo jak bedzie tylko zamoczony dolny koniec w plynie to i jak w przewodzie bedzie powietrze. Na przewod trzeba dac jakas strzykawke duza 100 ml zaluzmy zalozyc na przewod zalac calym plynem zeby powietrza nie bylo i wtedy zalozyc na odpowietrznik zeby nie pociagnal powietrza hmm


    To czyli plyn nie wychodzi przez odpowietrznik tylko musisz ze zbiornika odsysac go jakas pipeta strzykawka i zalewac nowy do zbiornika itd ? Czy dalej zle cos rozumiem ^^
    Ostatnio edytowane przez przemek82 ; 17-06-16 o 22:43

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •