Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 43

Wątek: Parówa prawdy czy mity ?

  1. #21
    Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    224

    Domyślnie

    ta i D14 po odetkaniu wypluła 163 KM

    H4WK posiada w swojej motorowni bardzo ostry wałek przez co zakres 1000 RPM w ogóle nie istnieje (idle 1500RPM ) zaś dolne zakresy obrotów są troszkę mułowate
    po zmianie na parówę i dostrojeniu dało się odczuć większa dynamikę w niskich zakresach ale co szczególnie nas ucieszyły udało się w znacznym stopniu zlikwidować detonacyjne w zakresie ok 6000 RPM

  2. #22
    Użytkownik Awatar Fawor
    Dołączył
    Feb 2005
    Auto
    EjK9 + 1.8T
    Skąd
    Tuchola/Poznań
    Posty
    4,371

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez vipek Zobacz posta
    W kwestii dolotu możesz zagadać do Fawora, chłop wie sporo o dolotach. Może, zresztą sam tu zajrzy i rzuci swoje trzy grosze.
    miło, że krążą takie opinie

    Nie wiem po raz który już (tak samo, jak i o wydechach..), ale niech będzie

    Jest sobie pewien wzór do obliczania częstotliwości rezonansowej długości układu dolotowego. Teoretycznie im krótszy dolot, tym więcej góry. W praktyce skonstruowałem sobie dolocik na zasadzie teleskopu i testowałem go na hamowni. Podstawą było już wcześniej wystrojone B16A2, ale na parówie. Same wyniki: regulując długość dolotu udało się manewrować między 178 a nawet 182KM (w peaku) jednocześnie zmieniając przebiegi krzywych w niższych partiach. Overall: wzór trzeba było 'skorygować' w taki sposób (znaleźć odpowiednie obroty, pod które trzeba obliczyć długość), aby podnosząc góre o ok 2KM jednocześnie poprawiać o kilka Nm cały przebieg aż od 2k obr. Pamiętać należy dodatkowo, ze są to wyniki bez korekt paliwa - mierząc AFR na każdym z setupów było widać zmiany o okolo 0,3 w różnych obszarach więc dolewając paliwa byłaby szansa na jakieś dodatkowe wzrosty. Pamiętam przynajmniej dwa setupy z policzoną moją długością, gdzie po dolaniu paliwa wyniki były na prawdę mierzalne i odczuwalne (Żaba z Poznania B18C4 i Omnimusha H22). Finalizując powiem oficjalnie, że pomimo stwierdzonych przyrostów absolutnie nigdy nie powiem, ze moje doloty są 'one and only' i zdaje sobie z tego sprawę Ktoś może sobie dociąć dolot z PCVki, który akurat trafi w odpowiednią długość do danego setupu i uzyska takie same przyrosty za 1/6tą tej ceny. Ale...co kto lubi

  3. #23
    Użytkownik Awatar lozek
    Dołączył
    Jul 2009
    Imię
    Paweł
    Auto
    EP3+K20
    Skąd
    WWA / Wola Team
    Posty
    7,469

    Domyślnie

    Ja dodam od Siebie

    Miałem w D16Z6 i B18C4 2 setupy dolotowe

    1) Parówa z odgrodzeniem i doprowadzeinem zimnego ze zderzaka (czyli najlepszy setup parowy jaki moze byc )
    2) CAI ze stozzkiem fujity.

    Na parówie buczało to i było bez szału. CAI bije parówe w każdej partii obrotów wg. mnie. Założyłem CAIa - miało poprawić górę a jak dla mnie to nawet dołem lepiej jechało o środku i górze nie wspominajac

    Nigdy wiecej parówy.

  4. #24
    Użytkownik Awatar H4WK
    Dołączył
    Feb 2008
    Imię
    Mateusz
    Auto
    EJ9 D14 1??KM
    Skąd
    Ostrów Wlkp
    Posty
    292

    Domyślnie

    To co mogę dodać jeszcze od siebie, różnice w mapach zapłonu i paliwa względem mojego długiego dolotu i parówy były dość wyraźne. Najdziwniejszy jest fakt że na wysokich obrotach dokładniej w zakresie ~7300 ~7600 obrotów musieliśmy ściągnąć nieznacznie paliwa ale przy okazji mogliśmy też przyśpieszyć zapłon. Ciekawe jak wyjdzie to mocowo, tak jak pisałem w swoim temacie w drugiej połowie lipca będą sprężynki BC i będziemy kręcić wyżej, wpadnie też filtr Fujity w miejsce Simoty i pojedziemy na hamownie. Wyniki nałożymy jeden na drugi i będzie wszystko jasne. Natomiast tak jak wielu pisało już wcześniej nie ma idealnego dolotu dla każdego setupu. Różnice są na każdym poziomie, długość i średnica samej rury to jedno ale filtr to drugie, poza tym przepustnica, kolektor (jego pojemność długość i średnica kanałów to wpływa znacząco na falę odbitą) no i wałek bo to on decyduje o długości i wysokości otwarcia zaworów, średnica zaworów. Poza tym istotny jest też wydech, długość średnica budowa kolektora czasy i wzniosy oraz średnica zaworów ale też mijanka. To przecież "wydech" tak mocno wpływa na opróżnianie komory spalania a tym samym może potęgować lub hamować zasysanie świeżej mieszanki. Tak więc najlepiej będzie jakby każdy miał hamownie w domu i w tych samych warunkach mógłby przy każdym nowy wprowadzonym modzie wprowadzić najlepsze zmiany w dolocie

  5. #25
    Użytkownik Awatar Fawor
    Dołączył
    Feb 2005
    Auto
    EjK9 + 1.8T
    Skąd
    Tuchola/Poznań
    Posty
    4,371

    Domyślnie

    H4WK, dziwi mnie jedynie fakt, że na parowie miałeś więcej stukowego niż na shorcie..czyli jednak dawała więcej powietrza? Po gdyby dawała mniej to auto byłoby po prostu bardziej podlane. Nie umiem znaleźć związku zmniejszonej (jak zakładam) ilości powietrza powiązanego z koniecznością ściągania zapłonu do eliminowania stuku..

  6. #26
    Użytkownik Awatar H4WK
    Dołączył
    Feb 2008
    Imię
    Mateusz
    Auto
    EJ9 D14 1??KM
    Skąd
    Ostrów Wlkp
    Posty
    292

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fawor Zobacz posta
    H4WK, dziwi mnie jedynie fakt, że na parowie miałeś więcej stukowego niż na shorcie..czyli jednak dawała więcej powietrza? Po gdyby dawała mniej to auto byłoby po prostu bardziej podlane. Nie umiem znaleźć związku zmniejszonej (jak zakładam) ilości powietrza powiązanego z koniecznością ściągania zapłonu do eliminowania stuku..
    Właśnie odwrotnie na parówie miałem znacznie mniej stukowego i mogłem dzięki temu przyśpieszyć zapłon, prawie w całym zakresie, w pewnych miejscach więcej w pewnych mniej ale dziwne jest to że na wysokich obrotach (~7300 ~7600) mimo możliwości przyśpieszenia zapłonu musiałem ściągnąć paliwa bo było delikatnie za bogato

  7. #27
    Użytkownik Awatar garaż
    Dołączył
    Jun 2013
    Auto
    CRX-R B20VTEC
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    69

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fawor Zobacz posta
    H4WK, dziwi mnie jedynie fakt, że na parowie miałeś więcej stukowego niż na shorcie..czyli jednak dawała więcej powietrza? Po gdyby dawała mniej to auto byłoby po prostu bardziej podlane. Nie umiem znaleźć związku zmniejszonej (jak zakładam) ilości powietrza powiązanego z koniecznością ściągania zapłonu do eliminowania stuku..
    temperatura powietrza , moze w tych parowkach z laminatow (kompozytow bo chyba nie sa robione z czystego karbonu w cenie simoty) powietrze tak sie nagrzewalo ze sie dostatecznie nagzralo hehe (maslo maslane a wzrost temperatury powietrza wplywa na samozaplon. Generalnie , aluminium material ktory latwo sie nagrzeje od silnika ale tez i bardzo szybko schlodzi od zassanego powietrza. Dolot z kwasiaka , dlugo sie nagrzewa ale tez i dlugo chlodzi (biorac pod uwage aluminium) , caly czas mnie fascynuje po co ludzie robia doloty z kwasiaka , raz ze ciezkie a dwa ze jakos takie malo termodynamiczne.
    Ostatnio edytowane przez garaż ; 02-07-14 o 19:58

  8. #28
    Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2014
    Posty
    35

    Domyślnie

    Czyli parówa działa dobrze tylko u H4WKa, a u innych buczy i nie jedzie ?

  9. #29
    Użytkownik Awatar Fawor
    Dołączył
    Feb 2005
    Auto
    EjK9 + 1.8T
    Skąd
    Tuchola/Poznań
    Posty
    4,371

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez H4WK Zobacz posta
    Właśnie odwrotnie na parówie miałem znacznie mniej stukowego i mogłem dzięki temu przyśpieszyć zapłon, prawie w całym zakresie, w pewnych miejscach więcej w pewnych mniej ale dziwne jest to że na wysokich obrotach (~7300 ~7600) mimo możliwości przyśpieszenia zapłonu musiałem ściągnąć paliwa bo było delikatnie za bogato
    heh, ale powoli. Wy to odejmowanie paliwa i dodawanie zapłonu testowaliście na hamowni? Bo mniej stukowego i za bogato na górze wg mnie oznacza po prostu mniej dostarczonego powietrza...pytanie tylko czy więcej jest do uzyskania z mniejszej ilości powietrza z przyspieszonym zapłonem czy na odwrót.

  10. #30
    Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    224

    Domyślnie

    wpadną nowe sprężynki i wynik się sprawdzi, AFR ustawiamy w przedziale 12,6 do 12,3 po założeniu parówy potrafił zejść na 12,0 11,9 ale 1% paliwa w dół załatwił sprawę
    dopiero po tym zabiegu zabraliśmy się za zapłon, tak więc brak stukowego nie wynikał z prze bogacenia mieszanki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •