Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1

Wątek: HAND MADE short shifter

  1. #1
    Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2004
    Imię
    Rem
    Auto
    ZE1
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    2,021

    Domyślnie HAND MADE short shifter

    [center:fbe38dba31]Autor tekstu Ppm[/center:fbe38dba31]

    Przede wszystkim dzięki dla LIO za pomoc, pomysł i asystę przy wykonaniu - musimy to jeszcze oblać Zioom

    Zaczynamy od rozebrania konsoli środkowej od wewnątrz auta, demontażu oczywiście "gałki" i całych bebechów od góry. Następnie zdejmujemy gumową uszczelkę przy lewarku od góry (od góry znaczy się od strony kabiny).

    Dalej auto ląduje na podnośniku albo kanale i zaczynamy zabawę.

    Narzędzia:
    klucz nasadowy 10, 12 płaski 12
    szlifierka kątowa z tarczą do cięcia metalu

    migomat spawalniczy

    demontujemy cięgno wybieraka przy silniku i przy drązku zmiany biegów. Odkręcamy podporę mechanizmu wybieraka i całość z lewarkiem opuszczamy na dół. Rozkręcamy mechanizm w którym pracuje kulka lewarka i dostajemy "gołą" dźwignie zmiany biegów.

    Odmierzamy 1 cm w dół od kulki i 4 cm powyżej. Przecinamy w zaznaczonych odmierzonych miejscach:



    Dobieramy dwie śruby (pręt stalowy) o średnicy zewnętrznej 11,4mm. Posłużą one jako wzmocnienie pustego w środku drążka zmainy biegów w miejscach spawu:



    Jedziemy do spawacza, który migomatem łączy naszą zabawę znowu w jedną całość łapiąć od środka śruby punktowo. Trzeba mu zwrócić szczególną uwagę, żeby uważał na tuleję metalowo-gumową przy dolnym spawie - żeby jej nie przepalił grzejąc metal.

    Efekt ostateczny wygląda tak:



    Zostaje nam tylko montaż w odwrotnej kolejności i możemy się cieszyć shortem, który nie pęknie jak tanie z ebay a koszty znacznie niższe

    Czasochłonność - max 4h przy staniu i gadaniu o pierdołach
    Koszty - 20PLN dla spawacza

    Drugi sposób, opis i sam shifter wykonany przez eVok-a

    Inny sposób na wykonanie short shiftera,nie chciałem skracać go nad kulką żeby nie szukać lewarka zmiany biegów w podłodze tylko żeby był "normalny" a że ten jest już 4 postanowiłem zrobić opis i fotorelacje.

    1.potrzebna jest wajcha w tym przypadku Kennego i śruba M12 do kupienia najlepszych sklepach ze złomem.długość tej to 15cm.

    2.końcówkę odpiłowałem ok.8mm pod kulką

    3.teraz gwintowanie lewarka gwintownikiem M12 oczywiście

    4.gwintownik zeszlifowałem lekko żeby nitki gwintu sięgały jak najgłębiej i gwintujemy końcówkę

    5.nie było akurat w sklepie śrub z całym gwintem to przepuściłem ją narzynką M12 oczywiście do samego końca

    6.następnie śrubę wkręcamy w końcówkę lewarka i dokrącamy mocno ale bez przesady kluczem

    7.odcinamy łeb hydrze przy samej d...

    8.znajdujemy kawałek rurki o średnicy wewnętrznej pasującej do śruby i odcinamy kawałek o długości 35mm

    9.robimy fazy na brzegach żeby spaw lepiej trzymał i zaczynamy składać klocki LEGO do kupy

    10.skręcamy do kupy dokręcając mocno ale z wyczuciem i mamy coś takiego gotowego do wyspawania migomatem

    11.po spawaniu szlifujemy spawy żeby wygląd jakiś miało i malujemy farbą antykorozyjną albo czymś podobnym

    12.i w ten oto prosty sposób mamy shorta który nie tylko się nie złamie ale jest normalnej wysokości przez co znajduje się blisko kierownicy tak jak oryginał.w tym przypadku dałem tulejkę z rurki o długości 35mm ale robiłem też jeden na długość 30mm i wydawało mi się że jest optymalnie.w ten sposób wykonania shorta każdy może przed pospawaniem dopasować sobie długość.mam nadzieję że Kenny będzie zadowolony posiadając dłuższy drążek
    Ostatnio edytowane przez eVok ; 29-07-08 o 23:47

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •