Strona 8 z 8 PierwszyPierwszy ... 678
Pokaż wyniki od 71 do 78 z 78

Wątek: Gdzie podlaczyc VTEC Light

  1. #71
    Stowarzyszenie CKP Awatar luchuma
    Dołączył
    Jul 2011
    Imię
    Łukasz
    Auto
    ep3
    Skąd
    wwa
    Posty
    6,964

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TajniakOsz [PL] Zobacz posta
    Tak, ECONO jest, ale nie VTEC. Z tego co rozumiem są 3 tryby pracy: zwykły, na ubogiej mieszance 12V (przy mniej więcej stałych obrotach na 3. i 4. biegu ok. 1,5k-2,5kobr/min, na 5. do ok. 3k, na 2. nie wiem bo tylko raz mi się świeciła) oraz powyżej 3,5kobr/min gdy załącza się VTEC. U mnie swoją drogą to wygląda tak (VTEC chcę sobie walnąć w zaślepkę):
    http://c.wrzuta.pl/wi689/d9d9d766000...140401_212403q
    Oczywiście kontrolka to ECONO a nie ECON, literówkę machnąłem.
    Komputer chyba mam jak ktoś tam już wspomniał z trzema rzędami pinów, a nie dwoma. Pewności jeszcze nie mam, bo jedna ze śrubek jest tak dokręcona, że klucz mi strzelił jak próbowałem ją odkręcić.
    d15z6 nie dziala jako 3stg vtec
    tylko d15B JDM


    w d15z6 zawor vtec odpowiada za przelaczenie z 12 na 16 zaworow

  2. #72
    Użytkownik Awatar TajniakOsz [PL]
    Dołączył
    Apr 2014
    Imię
    Krzysiek
    Auto
    VI D15Z6 4DiLS EK3
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    82

    Domyślnie

    Czyli u mnie VTEC świeciłby wtedy, kiedy nie świeciłby ECONO i na odwrót?

  3. #73
    Użytkownik Awatar Muzyk-Grzes
    Dołączył
    Feb 2009
    Auto
    Accord Coupe CG4
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    2,824

    Domyślnie

    Dokładnie tak :
    Mimo że każdy wie czym to się różni ,postanowiłem pokazać, aby rozwiać na przykładach filmowych wszelkie wątpliwości .
    A więc tak pracuje silnik D15Z6 w trybie econo:

    Jak widać otwierają się jedynie 4 zawory wlotowe na 8 zaworów wydechowych.
    Oczywiście dopiero po przekroczeniu optymalnego spalania system "dokłada" dodatkowe 4 zawory wlotowe.
    Kolejny przykład to system VTEC i tu widać w jaki sposób system przerzuca otwieranie zaworów z niższych krzywek na wyższe. Oczywiście po przekroczeniu zaprogramowanych dla danego silnika obrotów (jedynie link bo forum nie pozwala na umieszczenie w jednym poście dwóch filmów)
    http://www.youtube.com/watch?v=AcT_ZyY3F0k

    3 stg VTEC jak napisał Luchuma działa jak połączenie tych dwóch systemów w jednym silniku.
    Ostatnio edytowane przez Muzyk-Grzes ; 05-04-14 o 16:30

  4. #74
    Użytkownik Awatar TajniakOsz [PL]
    Dołączył
    Apr 2014
    Imię
    Krzysiek
    Auto
    VI D15Z6 4DiLS EK3
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    82

    Domyślnie

    To rozumiem, jednak wg. wypowiedzi na forum silniki D15Z6, D15Z8 i D15Z8E mają zarówno tryb pracy na 12V, jak i na wyższych krzywkach powyżej 3,5kobr/min. Stąd miały one łączyć właśnie zyski VTEC i ECONO - stąd też 114/115KM i spalanie 5,5l. Tym też właśnie miały się różnić od 90KM D15Z1. Ponadto potwierdza to opis 3 stg VTEC, wg. którego był on stosowany w niektórych silnikach z 1995r. serii D, a także moje obserwacje (nagła, może nie wielka ale wyczuwalna różnica w "zbieraniu się" przy 3,5kr/min, która nie występuje u mojego kolegi, który ma D15Z1).
    Nie mniej jednak moje pytanie brzmi: który kabel w komputerze z trzema rzędami pinów odpowiada za VTECa i ewentualnie jaki model komputera (nawet tego nie umiem znaleźć :/ ) jest w D15Z6 4D EK3 żebym mógł chociaż poszukać schematów?

  5. #75
    Stowarzyszenie CKP Awatar luchuma
    Dołączył
    Jul 2011
    Imię
    Łukasz
    Auto
    ep3
    Skąd
    wwa
    Posty
    6,964

    Domyślnie

    zdejmij oslone platikowa pod schowkiem obok nogi pasazera
    tam jest sterownik silnika (ECU) i na nim beda oznaczenia

  6. #76
    Użytkownik Awatar TajniakOsz [PL]
    Dołączył
    Apr 2014
    Imię
    Krzysiek
    Auto
    VI D15Z6 4DiLS EK3
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    82

    Domyślnie

    http://c.wrzuta.pl/wi8056/d7b76a8c00...0140405_124746
    Mam nadzieję, że to to. Chwilowo nie mogę odkręcić niestety bo jedna ze śrubek jest na tyle mocno zakręcona, że mój klucz się poddał :/

  7. #77

  8. #78
    Użytkownik Awatar TajniakOsz [PL]
    Dołączył
    Apr 2014
    Imię
    Krzysiek
    Auto
    VI D15Z6 4DiLS EK3
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    82

    Domyślnie

    Bajer, dziękuję. Nie wiedziałem które w tym kodzie to model komputera. Dla szukających jak ja: http://www.civicklub.pl/forum/showth...cu-d15z6-dobry.

    Edit:

    W podanym schemacie znalazłem "A8. VTS VTEC Solenoid" oraz "C15. VTM - VTEC Pressure Switch". Do którego się podłączyć i który do czego służy?

    Edit2:

    Zrobiłem na "czuja" (moja pierwsza taka robota z elektryki/elektroniki, więc dla mnie nie było to takie proste, jakby się mogło wydawać) i działa. Podpiąłem się pod "A8. VTS VTEC Solenoid" ale wciąż nie wiem, za co jest odpowiedzialny pin "C15. VTM - VTEC Pressure Switch" - czy gdybym się do niego podłączył też by działało?

    @luchuma @Muzyk-Grzes:
    Wychodzi na to, że jednak D15Z6 to 3stg VTEC
    Ostatnio edytowane przez TajniakOsz [PL] ; 11-04-14 o 23:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •