Zobacz wyniki ankiety: Jakiej generacji masz instalację LPG w swoim aucie?

Głosujących
183. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • I

    30 16.39%
  • I + BLOS

    15 8.20%
  • II

    52 28.42%
  • II + BLOS

    32 17.49%
  • III

    6 3.28%
  • IV

    48 26.23%
Strona 1 z 18 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 178

Wątek: Pimp My Gaz :), czyli jak założyć BLOS-a w Hondzie Civic

  1. #1
    Użytkownik Awatar Bassmaster
    Dołączył
    May 2006
    Imię
    Marek
    Auto
    CTS Black Sheep
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    394

    Domyślnie Pimp My Gaz :), czyli jak założyć BLOS-a w Hondzie Civic

    Zacznę od tego, że forum CKPL niejednokrotnie już mi pomogło, więc może mój mały wkład w temat związany z gazem w Hondkach komuś także pomoże.

    Chcę opisać najlepiej jak potrafię montaż BLOS-a w Hondzie Civic 5D (MA87) z silnikiem 1.4 (D14A2), choć właściciele innych silników także będą mogli wykorzystać te informacje.

    Na początek: dla kogo jest BLOS?
    Dla tych, którzy mają I lub II generację LPG a nie stać ich na założenie IV generacji. Wydając ~400zł mamy odmulony silnik na gazie i na benzynie oraz zwiększoną jego dynamikę przy takim samym spalaniu.

    Co nam będzie potrzebne:
    - Honda Civic z instalacją gazową (*)
    - BLOS (w pudełku, razem z urządzeniem znajdują się dwie duże obejmy >średnicy 70mm)
    - 2 - 4 obejmy <średnicy 40mm (zależy od tego czy wywalamy silniczek krokowy, czy go zostawiamy)
    - wąż gumowy z wewnętrznym oplotem (taki do gazu) o średnicy wewnętrznej ~18mm (długość zależy od odległości BLOS-a od reduktora)
    - ostry nóż
    - śrubokręty: gwiazdkowy i płaski
    - suszarka (nie do włosów, tylko najlepiej taka do lakierów)
    - 1h naszego cennego czasu

    (*) Najlepiej, żeby reduktor (parownik) był dobrze dobrany do naszego silnika, tzn. żeby jego moc była o wiele większa niż moc silnika.
    Posłużę się tutaj przykładem:
    Mój silnik ma 90KM, co daje 90KM / 1,36 = 66kW
    Reduktor natomiast jest 100kW, czyli zapas jego mocy w porównaniu do silnika to 34kW (~50%, czyli OK).
    Jest to bardzo ważne, gdyż reduktor o mocy takiej samej lub mniejszej niż nasz silnik może podawać ubogą mieszankę zwłaszcza w górnym zakresie obrotów. Nie odczujemy wtedy żadnych korzyści płynących z zamontowania BLOS-a.
    Jeśli masz zamontowany słaby reduktor, to należałoby go także wymienić na jakiś inny o większej mocy (najlepiej z dużym zapasem). (*)

    Zabieramy się do pracy:

    1. Przymiarka
    Należy sprawdzić w którym miejscu zamontujemy BLOS-a i (najważniejsze) czy zamknie nam się maska (potrzebujemy ok. 8cm wolnego miejsca nad urządzeniem aby wszystko poszło gładko). Powinno się zamontować BLOS-a pionowo, choć producent dopuszcza małe odchylenia od tej pozycji ale niektórzy użytkownicy mają później problemy z prawidłową regulacją.


    2. Demontaż gumowego węża pomiędzy filtrem powietrza a przepustnicą i mixera
    Tu będzie potrzebny śrubokręt gwiazdkowy, gdyż trzeba odkręcić obejmę przy przepustnicy, co do mixera to każdy jest zamontowany inaczej, mój trzymał się na 3 małych śrubkach. Odkręcamy go od przepustnicy i reduktora (nie będzie nam już więcej potrzebny). Po demontażu powinno o wyglądać mniej więcej tak:

    Na zdjęciu wyżej nie widać reduktora, gdyż wymieniałem go na nowy BRC AT90E "ECO" 100kW:

    Czytałem wiele pozytywnych opinii o serii BRC "ECO", nie polecana jest natomiast seria "TECNO"

    3. Montaż BLOS-a na wężu gumowym pomiędzy filtrem powietrza a przepustnicą
    Za pomocą noża wycinamy kawałek węża w miejscu montażu BLOS-a. W przypadku silnika D14A2 jest ono tuż za harmonijką (powinniśmy zapewnić elastyczne połączenie w dolocie, gdyż silnik jak wiemy "pracuje"). Pamiętajmy aby zostawić trochę naddatku węża z obu stron na obejmy (1,5cm wystarczy), lepiej więcej niż mniej.
    Teraz za pomocą suszarki do lakieru należy rozgrzać końcówki 2 kawałków gumowego węża w miejscach nałożenia go na BLOS-a (podgrzana guma jest bardziej elastyczna) i naciągnąć je pomagając sobie płaskim śrubokrętem. Gdy już to zrobimy ściskamy obie strony metalowymi obejmami >średnicy 70mm.
    Na BLOS-ie jest narysowana strzałka, która pokazuje kierunek przepływu powietrza (od filtra do przepustnicy) i zgodnie z tym kierunkiem musimy zamontować urządzenie:

    A to wycięty kawałek gumowego dolotu:



    4. Montaż całości
    BLOS umieszczony pionowo lub lekko pochylony w gumowym wężu montujemy pomiędzy filtrem powietrza a przepustnicą.
    Teraz zastanów się, czy jesteś w dobrych stosunkach ze swoim diagnostą (tym, do którego jeździsz co roku na obowiązkowe przeglądy samochodu). Większość z nich nie wie co to jest BLOS, ale... Przepisy mówią wyraźnie, że silniki sterowane elektronicznie muszą mieć instalacje LPG również sterowane elektronicznie. Stąd np. II generacja gazu z silniczkiem krokowym (to jest ta elektronika, której BLOS jest pozbawiony). Oczywiście są BLOS-y sterowane elektronicznie ale mowa tu o mechanicznych. Dlatego jeśli boisz się, że twój diagnosta może nie podbić ci dowodu nie wyrzucaj silniczka krokowego od gazu.
    Zdemontuj go, rozkręć (większość ma dwie śrubki do odkręcenia) i wyjmij/wykręć tłoczek, który jest w środku:

    Teraz utnij kawałek gumowego węża z wewnętrznym oplotem o średnicy ~18mm aby starczył od wylotu gazu w reduktorze do wlotu na szczycie BLOS-a.
    Jeden koniec montujemy za pomocą opaski do BLOS-a a drugi koniec do silniczka krokowego. Następnie ucinamy krótki kawałek węża, który połączy reduktor z silniczkiem krokowym. Powinno to wyglądać mniej więcej tak:

    Po co tyle zabawy? Otóż na przeglądzie jeśli diagnosta przyczepi się do BLOS-a, to pokazujemy mu zamontowany silniczek krokowy i wszystko

    Teraz mała sesja zdjęciowa:



    i mój nowy reduktor:


    Nie pozostaje nam teraz nic innego jak uruchomić silnik i pojechać do gazownika, aby ten za pomocą analizatora spalin ustawił nam BLOS-a. Wyniesie nas to 20-30zł (zamontowanie BLOS-a kosztuje 100zł, czyli jesteśmy do przodu kilka piw lub dobrą flaszkę).

    Teraz kilka moich osobistych lub zasłyszanych w sieci spostrzeżeń dotyczących BLOS-a:

    - Najfajniejsze jest to, że silnik jest odmulony i na gazie i na benzynie w całym zakresie obrotów. Hondka rwie do przodu jak głupia, wcześniej zamulała przy 2000obr. na gazie, dopiero powyżej 3000obr. jeździła jako-tako.

    - Ważną rzeczą jest dobór właściwego reduktora (pisałem o tym na początku tematu), jeśli był on źle dobrany do silnika, to nie ma co liczyć na poprawną pracę BLOS-a (falujące obroty, brak mocy i strzały w kolektor mogą nie ustąpić).

    - Jeśli mamy silnik >100kW powinniśmy mieć założone miedziane przewody gazowe (od butli przez filterek do reduktora) o przekroju 8mm a nie 6mm. Inaczej mieszanka w górnym zakresie obrotów może być zbyt uboga.

    - Filtr gazu nie powinien być blisko reduktora (zasłyszane u gazownika), u mnie wygląda to tak:


    - Należy sprawdzić podłączenie miedzianej rurki gazowej do reduktora. Zdarza się, że podczas wkręcania jej ścianki zwężają dolot gazu. W moim przypadku okazało się, że poprzedni właściciel w ogóle nie wymieniał filtra od gazu i cały (metalowy?) pył osadzał się na jej ściankach tuż przed wejściem do reduktora. Przez to jej przelot zmniejszył się z 6mm do 4mm!!!:


    - Nie zauważyłem żadnych problemów z odpaleniem silnika (zwłaszcza w zimie, test przy -6st.C). Zawsze przełączam silnik na benzynę tuż przed wyłączeniem i czekam aż obroty się ustabilizują. Odpalam również na benzynie i czekam, aż silnik się nagrzeje (wskazówka temp. będzie poziomo), dopiero przełączam na gaz.
    Problem z odpaleniem może dotyczyć silników gaźnikowych, wtedy trzeba wkręcić skośną śrubkę, która służy do podtrzymania przepustnicy w BLOS-ie.

    - Średnio na jednym baku gazu (35l.) przejeżdżałem 320km i potrzebowałem 6-7l. benzyny na rozpałkę (w zimie, bo w lecie mniej). Tuż po zamontowaniu BLOS-a przy ostrej jeździe (bo się tak ładnie wkręca Hanka) spalanie gazu nie zwiększyło się. Zmniejszyło się natomiast zużycie benzyny do 5-6l. na bak gazu.

    - Co do montażu BLOS-a, to trzeba zwrócić szczególną uwagę na szczelność dolotu inaczej mogą wystąpić problemy z prawidłową regulacją i ulatniającym się gazem.

    To chyba tyle. Zachęcam do dyskusji nt. montażu i problemów z BLOS-em.
    Bardzo proszę o nie zaśmiecanie tematu wypowiedziami typu "gaz jest do d..." itp.
    Dużo czasu poświęciłem na szukanie informacji nt. BLOS-a i mogę się tą wiedzą podzielić.
    Temat dotyczy montażu BLOS-a i problemów związanych z jego eksploatacją, czego na naszym forum jeszcze nie było.

    Proszę zwrócić mi uwagę jeśli coś źle napisałem, nie jestem przecież alfą&omegą

  2. #2
    Użytkownik Awatar Wooyyek
    Dołączył
    Dec 2006
    Imię
    DP
    Auto
    HCC D16Y7
    Skąd
    WPI
    Posty
    324

    Domyślnie

    Opis fajny i wykonanie tyż

    Nadaje się chyba do działu Techniczne>Teksty.

  3. #3
    Użytkownik Awatar ivan667
    Dołączył
    Oct 2006
    Imię
    marcin
    Auto
    d13b2 swap na d15b7
    Skąd
    bydgoszcz/nowy sącz
    Posty
    461

    Domyślnie

    brawo!!!!
    jak jeszcze komus by sie chcialo pokazac w d13b2 tak po kolei. bo mnie przerazaja te dziwactwa ktore musze wyrzucic lub zaadaptowac w nowe miejsca przy okazji wywalania seryjnego dolotu i montowania kibel rury.

  4. #4
    Użytkownik Awatar bolon
    Dołączył
    Jul 2007
    Imię
    Grzesiek
    Auto
    EJ9 sedan / Kia Soul
    Skąd
    Warszawa/Leoncin
    Posty
    70

    Domyślnie

    super opis iwo:
    mam jeszce jedno pytanie
    czy ktos moze coś powiedzieć nt BLOS a strzały gazu ?? :bicie:
    i czy ktoś sie bawił z blosem w d14 a4 bo miejsca tam nie za wiele (chyba ze przed filtrem :bicie: ) ??

  5. #5
    Użytkownik Awatar Bassmaster
    Dołączył
    May 2006
    Imię
    Marek
    Auto
    CTS Black Sheep
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    394

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bolon
    czy ktos moze coś powiedzieć nt BLOS a strzały gazu
    Jeśli przed zamontowaniem BLOS-a nie miałeś problemów ze strzałami, to po jego zamontowaniu nie powinny wystąpić.
    Głównymi przyczynami strzałów są:

    - zbyt uboga mieszanka
    - niesprawne kable/świece i kopułka/palec rozdzielacza
    - gaszenie i odpalanie slinika na gazie

    Co do D14A4, to trzeba będzie usunąć filtr powietrza i zastosować "power rurkę". Na końcu jej zamontować stożek lub wstawić puszkę od np. D14A2 (jeśli się da). Nie montujemy BLOS-a przed, tylko za filtrem.
    Znalazłem w sieci coś takiego (BLOS powinien być zamontowany po środku rurki):


    D13B2 (zdjęcia są kilka postów niżej):
    http://www.civicklub.pl/fi/viewtopic...ighlight=d13b2
    Kolega NFS zdjął filtr i także zastosował "power rukrę" ze stożkiem na końcu.

  6. #6
    Użytkownik Awatar bolon
    Dołączył
    Jul 2007
    Imię
    Grzesiek
    Auto
    EJ9 sedan / Kia Soul
    Skąd
    Warszawa/Leoncin
    Posty
    70

    Domyślnie

    oklony: oklony:

  7. #7
    Użytkownik Awatar Bassmaster
    Dołączył
    May 2006
    Imię
    Marek
    Auto
    CTS Black Sheep
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    394

    Domyślnie

    Chciałbym co jakiś czas dodawać informacje co się dzieje z autem/silnikiem/BLOS-em i co zrobiłem.

    Otóż gdy zakładałem BLOS-a jednocześnie był wymieniany parownik.
    Obydwa urządzenia były regulowane za pomocą pomiaru spalin (uzyskanie jak najwyższej wartości CO2 przy jednocześnie jak najniższej wartości CO w spalinach) i sondy lambda (celem jest uzyskanie wartości jak najbliższej 1, >1 - mieszanka zbyt uboga, <1 - zbyt bogata).
    Instalację ustawiono tak, że lambda wynosiła ~ 1,025 przy 3000obr.

    Zasada jest taka, że wszystko co gumowe (membrany w parowniku i BLOS-ie) musi się ułożyć, co trwa ok. 1000km. W tym czasie mieszanka może ulegać wahaniom (bardziej w kierunku ubogiej niż bogatej). Po tym czasie jedziemy na ponowną regulację (następna powinna być po ok. 10000km, chyba że będzie potrzeba zrobić ją wcześniej, np. przy okazji wymiany filtra LPG)

    Na pierwszym baku gazu (35L.) przejechałem 320km (jak pisałem wcześniej odpalam i gaszę na benzynie, której idzie 5-6L na 1 tankowanie LPG), co daje nam ok. 11L/100km.
    Dużo, bo nie mogłem się nacieszyć odmulonym silnikiem i trochę piłowałem moją [H]

    Drugie tankowanie bardzo mnie ucieszyło, gdyż na 1 baku LPG (35L.) przejechałem równo 387km i spaliłem przy tym 6L. benzyny (czyli ok. 9L/100km). Przyznaję, że nie szalałem jak na początku (obroty 3000-3500) i jeździłem tylko po mieście w korkach.
    Taki wynik może być powodem właśnie układania się membran, czy to w parowniku, czy w BLOS-ie. Przypuszczam, że mieszanka jest teraz uboga ale pewien będę dopiero po ponownej regulacji (jeszcze jeden bak gazu i lecę).

    Samochód stracił troszeczkę na mocy, ale nadal jest to lepiej niż jak miał mixer (nie ma zmulenia poniżej 3000obr.)

    Do mojego pierwszego postu dodam jedno:

    - Na wszelkiego rodzaju regulacje/modyfikacje instalacji LPG jedźmy samochodem z czystym filtrem powietrza, gazu i nowymi świecami (unikniemy przez to późniejszych problemów z mieszanką).
    Zaleca się wymianę filtra gazu co 15000km, ale mój po przejechaniu 5000km nadawał się do wymiany i po wyjęciu sypał się z niego (metalowy?) pył, który przytkał mi wcześniej dolot do reduktora. Nie wiem skąd on się bierze, może z butli? Tak na prawdę nigdy nie wiadomo co i gdzie tankował nasz poprzedni właściciel.

  8. #8
    Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2007
    Imię
    Robert
    Auto
    EK3
    Skąd
    zebrzydowice
    Posty
    31

    Domyślnie

    Miałem założony blosik w crx-e plus stożek. Z tego co zaobserwowałem to w porównaniu do instalacji z tradycyjnym mikserem zdecydowanie wzrosła dynamika, zmniejszyło się użycie gazu ( spokojna jazda na krótkich odcinkach to 7-8 litra lpg :aloha: ), nie występowało gaśnięcie po wrzuceniu na luz ( nawet powyżej 200 na godzinę), silnik nie strzelał. Ogólnie byłem mega zadowolony z zakupu.

  9. #9
    Użytkownik Awatar Bassmaster
    Dołączył
    May 2006
    Imię
    Marek
    Auto
    CTS Black Sheep
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    394

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez robert 79
    nie występowało gaśnięcie po wrzuceniu na luz ( nawet powyżej 200 na godzinę)
    Ponieważ BLOS zabezpiecza przed zdmuchiwaniem płomienia, co mogło mieć miejsce w instalacjach I i II gen.

    Apropo stożka, to bardzo dużo osób ze względu na modyfikacje dolotu pod BLOS-a jest zmuszona do zamontowania go w swoim aucie.
    Od razu pewnie pomyślicie, że zakładając stożek do swojego auta będzie ono baaardzo głośne. Przeczytajcie zatem jak sobie z tym poradził kolega Lcfr:
    http://www.hondapl.org/forum/showgallery.asp?id=1344
    To bardzo dobry patent :d

    [ Dodano: Nie 06 Sty, 2008 ]
    Mały update:

    Gumową rurkę dolotu przed naciągnięciem jej na BLOS-a należy podgrzewać najlepiej suszarką do lakieru (suszarka do włosów nie daje takiego efektu, tzn. guma nie rozciąga się tak bardzo) i pomagać sobie płaskim śrubokrętem. Trochę jest przy tym zabawy, ale uwierzcie: da się.

    Jeśli po zamontowaniu BLOS-a śmierdzi gazem gdy silnik pracuje, to gdzieś jest nieszczelność. Należy ją usunąć i wszystko jeszcze raz sprawdzić. Wszelkie nieszczelności układu nie wróżą poprawnej regulacji BLOS-a.

  10. #10
    Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Skąd
    Lublin
    Posty
    16

    Domyślnie

    Z powodu tego że nie udało mi się założyć Blosa podzwoniłem do kilku serwisów LPG w Lublinie i gdzie nie zadzwoniłem to albo koleś mówi ze to było dobre 20 lat temu i ze poleca sekwencje prawie kazdy mówi ze silnik 1.6 jest za mały na blosa gdyż jest za bogata mieszanka na jałowych (ze nawet w 2.0 jeszcze są problemy) i będzie dużo palił sam już nie wiem co robić i czy brać pod uwagę opinie tych gazowników:/

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •