Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 39

Wątek: Porównanie VIII i IX empiryczne

  1. #1
    Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2009
    Auto
    VIII 1.8 IX 1.4
    Posty
    6

    Domyślnie Porównanie VIII i IX empiryczne

    Witam,

    sprzedaję właśnie poprzednią Hanie, a jeżdżę już nową więc podzielę się na gorąco swoimi uwagami.

    Dla wyjaśnienia VIII jest poliftingowa 1.8 sport, a IX 1.4 sport.

    Co do silników to ich charakter jest zbliżony, moc 1.4 zdecydowanie niższa. Dla mnie akurat ze względu na to że samochód będzie w 100 proc. jeżdżony w miejskich korkach, nie ma to większego znaczenia. Na pewno brakuje mniejszemu krewniakowi rasowego i dojrzałego brzmienia w wyższym zakresie obrotów. Ze względu na to, że 100 km/h silnik 1.4 osiąga na 3. biegi (1.8 na drugim) przyspieszenie do setki jest o kilka sekund niższe. Kto chce jeździć do 3 tys. obrotów, wcale nie zauważy różnicy w mocy (w spalaniu za to też prawie jej nie ma).

    Są też wysokie obroty Dzwiek zasysanego powietrza powyżej 5 tys. obrotów przepiękny i rekompensuje inne braki tonalne. Spalanie w porównaniu w 1.8 oczywiście jest przy dynamicznej jezdzie, zdecydowanie niższe. Na trasie wyprzedzanie z fantazją w zakresie prędkości 60 - 100 utrudnione ze względu na brak przyspieszenia. Za to przy prędkości 110 - 130 o dziwo przyspieszenie jest niezłe, zarówno na 5. jak i 6. biegu. Elastyczność silnika doskonała - dla oszczędnych można wrzucać 5. bieg przy 40 km/h, 6. już powyżej 50 km/h.

    Pierwsze tankowanie i szok - wskazania średnie komputera zawyżone o 0,15 l/100km w stosunku do rzeczywistego spalania!!! Stara pokazywała nawet o 1 litr mniej niż w rzeczywistości. Nie pierwszy o tym mówię, ale w nowym CIVICu żeby zmienić wskazanie komputerka ze średniego spalania na zasięg, trzeba auto zatrzymać - bez sensu. Poza tym komputerek fajny, radio i cały panel środkowy wygląda teraz dojrzale. Super działają głośniczki wysokotonowe przy szybach. Pokrętłem na środku radia wybiera się katalogi/ płyty grane z USB lub IPoda. Działa to prawie jak MMI

    Wspomagacze elektroniczne moim zdaniem to zupełnie inne programy, ustawienia i charakterystyka. Na suchym auto w zakrętach jest jak zwykle podsterowne, przechyla się ale ma duży margines bezpieczeństwa. ESP raczej wkracza pozno (do zweryfikowania). Na mokrym przy ruszaniu koła buksują, co potrafi zaskoczyć. Hamowanie z ABS miękkie, pewne i stabilne. 0,5 klasy wyżej niż poprzednio. Niestety bezpośredniość stracił układ kierowniczy. We wcześniejszym modelu, choć konstrukcyjnie był to taki sam układ, czułem co się dzieje z kołami, teraz jakby mniej. Reakcja na ruch kierownica jest wolniejsza. Tylne zawieszenie rozpieszcza - wcale nie czuć, że to zwykła belka. Jedyne co trochę przeszkadza, to że auto nurkuje przy gwałtownym hamowaniu (porównuję to z klasą wyższą premium a nie z poprzednią civic). No i to buksowanie przy ruszaniu (naped 4x4 mnie juz troche zepsu...

    Materiały wewnątrz, spasowanie itp. o klasę wyżej niż poprzednio. W IX brakuje popielniczki, której używałem do trzymania kluczy oraz schowka w panelu środkowym pod radiem (w XIII) na okulary. Klimatyzacja niestety tak jak w poprzednim modelu ustawia się o całe stopnie a nie o połówki. Nie ma już podgrzewanych foteli. Tak jak poprzednio kompletnie nie widzę wskazań prędkościomierza Jestem w klasie średniej wyższej jeśli chodzi o gabaryty i mój ciężar, fotel mam opuszczony i odsunięty na maksa, a oparcie pionowo i wieniec kierownicy zasłania kompletnie wskazania predkosci - fajnie

    Nowa Honda Civic jest zdecydowanie bardziej komfortowa, ale tym samym utraciła trochę swojego surowego charakteru przypominającego auto sportowe. Honda zrozumiała, że jej główni klienci to nie młodzi studenci a nowocześnie emeryci

    Przemyślenia na koniec:
    Nowa Hania to pluszak, stara to był blaszak
    Gdybym nie miał innego sportowego auta, to przesiadka na nową Hondę byłaby bolesna i oznaczałaby rezygnację z adrenaliny jaką dawało mi to auto
    Ostatnio edytowane przez adher ; 11-10-12 o 00:39

  2. #2
    Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2011
    Auto
    Civic VII i IX
    Skąd
    Chorzów
    Posty
    96

    Domyślnie

    Ja się przesiadłem z 4d 8 gen na 9 gen, oba 1.8, i jestem bardzo zadowolony.
    8 gen wydawał mi się taki jakiś trochę nieudany. Podkreślam, że 4d bo to trochę inne auta.

  3. #3
    Użytkownik Awatar Blixten
    Dołączył
    Mar 2012
    Auto
    Civic 5D 1,8 Sport
    Skąd
    inąd
    Posty
    90

    Domyślnie

    Koledzy, pochwalcie się wyglądem swoich nabytków - wrzućcie zdjęcia w dziale nasze Hondy IX...

  4. #4
    Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Auto
    Honda Civic IX Exe
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    7

    Domyślnie

    Ja przesiadam się, a w zasadzie dosiadam się do nowego Civica Executive 1,8. Odbieram go pod koniec tygodnia. Sam jestem ciekaw jak to będzie jeździć. Wcześniej ujeżdżałem też Civica z 91 roku, ale to nie było cywilne auto.

  5. #5
    Użytkownik Awatar Alix
    Dołączył
    Jan 2011
    Auto
    FK2R i ED7 D16T
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    889

    Domyślnie

    Już conieco było pisane tu:

    http://www.civicklub.pl/forum/showth...-modelu/page36

    W dużym stopniu mam wrażenia podobne do adher... A co do silników to uważam tak (post #415):

    http://www.civicklub.pl/forum/showth...-modelu/page42
    Ostatnio edytowane przez Alix ; 08-11-12 o 17:43

  6. #6
    Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2006
    Imię
    Artur
    Auto
    HC5D 1.8
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    407

    Domyślnie

    Witam,
    Przedwczoraj robiłem przegląd w AutoWeście i jako auto zastępcze dostałem nowego szczawia 1.8/5D. Za wiele nie pojeździłem - z ASO do pracy i potem powrót, raptem jakieś 15km - ale pozwolę sobie na małe, SUBIEKTYWNE porównanie 8 i 9gen:
    1. Na zewnątrz:
    zdecydowanie bryła 8gen bardziej mi się podoba - sprawia wrażenie proporcjonalniejszej i przyjemniejszej dla oka. 9-ka chociaż z profilu może nieco przypominać poprzednika, to jednak harmonię zdecydowanie zakłóca tył. Jakoś nie bardzo mi pasował do całości i nawet tylna wycieraczka której mi brakuje w moim szczawiu, nie łagodzi negatywnego odczucia.
    2. W środku:
    kiedyś wsiadając do swojego szczawia miałem wrażenie że przenoszę się w przyszłość - wnętrze robiło na mnie piorunujące wrażenie swoim ponadczasowym designem i niemal wzorową ergonomią - wszystko w zasięgu ręki i po krótkim obyciu okazywało się bardzo dobrze rozplanowane. Myślałem, że nic lepszego nie da się już wymyślić ALE po spędzeniu kilkudziesięciu minut w nowym civicu wnetrze mojego wydało mi się jakieś....ascetyczne - szare i trochę smutne. W nowej wersji chociaż nie jest ono "oczo****e", to jednak kolorowy wyświetlacz komputera, czy osobny dla AC - bardziej przypadły mi do gustu i miałem wrażenie, że wnętrze jest po prostu żywsze. Co do jego wykończenia: wiele opini słyszałem, iż nowa generacja stoi pod tym względem co najmniej o klasę wyżej od 8gen. Hmmmm...szczerze mówiąc nie podzielam tej opinii - jest rzeczywiście lepiej ale nie jest to przepaść, powiedziałbym że jeżeli wykończenie 8-ki oceniłbym na mocne 3 (fatalna jakość plastików), to 9-ki na 4 z małym minusem. Plastiki wciąż nie są rewelacyjne i PRZEDE WSZYSTKIM: WCIĄŻ QRWA TRZESZCZĄ!!! Oczywiście nie tak jak w poprzedniej generacji i przyznaję, że gdybym na tym punkcie nie był wyczulony może nie zwróciłbym na to uwagi, ale jednak - na nierównościach plastiki słychać i koniec. Mając porównanie z City w którym absolutnie nic nie skrzypi czy trzeszczy nie potrafię zrozumieć, jak w aucie o klasę wyższym nie można wyeliminować tak denerwującego "fakapa"? Jeżeli chodzi o wygłuszenie wnętrza - sytuacja jest podobna jak z jego wykończeniem: jest lepiej ale również nie ma przepaści. Po tym co czytałem na forach czy słyszałem chociażby w salonie, spodziewałem się rewolucji. Tymczasem jest odczuwalnie ciszej - zarówno jeżeli chodzi o pracę silnika jaki i zawieszenia - ale rewolucją bym tego nie nazwał, no i wciąż hondzie nie udało się odtworzyć dźwięku wiertareczki jaki chociażby był typowy dla poczciwego D14Z4... Starzy hondziarze wiedzą o czym piszę...
    3. Osiągi:
    samochód dostałem z włączonym trybem ECO. Dżizes, pomimo usilnych prób nie umiałem z nim jeździć - miałem wrażenie że samochód ma przyspieszenie na poziomie CC700. Działanie trybu powodowało, że pomimo iż wciskałem pedał gazu do przysłowiowej dechy - silnik reagował tak, jakbym robiłem to niezwykle delikatnie - ot taki "ficzer" zintegrowany z elektroniczną przepustnicą. Być może w dłuższej, miejskiej eksploatacji doceniłbym zalety trybu ECO, ale z uwagi na przejechany dystans nie mogę się odnieść do oszczędności paliwa jakie daje. Natomiast w kwestii poruszanie się - pomimo xxxx krzyżyków na karku i coraz mniejszej chęci by dać "w palnik" zdecydowanie na nie, bo jak dla mnie nie ma mowy o sprawnym ruszaniu czy przyspieszaniu. Dla przyzwoitości dodam, że być może jest to kwestia przyzwyczajenia (w końcu jazdy maluchem też można się znowu nauczyć), ale miałem na to za mało czasu. Po wyłączeniu trybu ECO samochód jeździ już normalnie, ale SUBIEKTYWNIE sprawiał wrażenie nieco słabszego niż moja 8-ka. Parę razy pociągnąłem do odcięcia na 2 biegu (niestety nie zwróciłem wtedy uwagi na V) i wydaje mi się, że poprzedni gen radził sobie nieco lepiej. Zdaje się że katalogowo różnica jest niewielka - w końcu ten sam silnik - ale jednak jakąś tam wyczułem.
    4. Komfort jazdy i prowadzenie się:
    nowy civic jest ma zawieszenie chyba bardziej miękkie, ale również nie jest to jakiś kosmos w porównaniu z moimi "taczkami". Po dłuższej jeździe mógłbym nieco więcej napisać, tutaj ograniczę się do stwierdzenia że na drodze dojazdowej do AW (kto był - wie jak wyglądaja tamtejsze kocie łby) trzęsło w moim szczawiu i tym w nowym ALE -chyba jednak nieco lepiej wybierało nierówności nowe zawieszenie. Natomiast SUBIEKTYWNIE 9gen prowadzi się zdecydowanie lepiej w normalnym ruchu miejskim. Nie wiem jak w zakrętach, ale jeżdżąc po mieście sprawiał wrażenie "lżejszego" - pewnie za sprawą innego doboru siły wspomagania. Wsiadając do swojego miałem wrażenie, że kierownica ciężej chodzi - może to kwestia doboru opon czy ilości powietrza w nich, a może jednak układu wspomagania - i tym samym auto wydawało się cięższe i mniej zwinne (nie mylić tutaj przyspieszenia, chodzi mi bardziej o manewrowanie autem czy to na parkingu czy chociażby podczas skręcania na skrzyżowaniu). Co ciekawe i może stojące nieco w opozycji do tego co napisałem przed chwilą: mam jedno miejsce w którym prawie codziennie robię tzw. zawrotkę. Znam je więc na wylot i wyszło mi, że nowy szczaw ma nieco większy promień zawracania niż 8gen. Czy tak jest - nie wiem bo mi się nie chce sprawdzać w danych, faktem jest że po zawrotce wyjechałem nieco dalej niż normalnie. Może to zbieg okoliczności, może stanąłem o parę centymetrów dalej - ale uznałem że warto o tym wspomnieć. Jeżeli chodzi o widocznośc: z tyłu podobnie jak w 8-ce i będę podtrzymywał swoje zdanie, że wcale nie ma tragedii, trzeba się tylko nieco przyzwyczaić. Natomiast na boki w nowej wersji jest dużo lepiej - słupki już nie przesłaniają tak widoku, chociaż nadal nie jest idealnie. Być może jest to kwestia ustawienia fotela.
    5.Szmery bajery:
    Coś czego brakuje w starszej wersji a co jest (podobno w standardzie nowej) to kamera cofania. Nigdy nie jeździłem autem w nią wyposażonym, nie miałem też okazji żeby jej działanie wykorzystac więcej niż 2 czy 3 razy, ale sądzę że polubiłbym te gadżet. Jak dla mnie sprawia naprawdę bardzo przydatnego i jeżeli jest okazja - warto go wziąść na wyposażenie.
    Drugi dodatek to system start-stop. Szczerze mówiąc miałem do niego nieco hmm...ambiwalentny stosunek ze wskazaniem "na nie". Tymczasem okazało się, że wyłączanie i co najważniejsze: włączanie silnika odbywa się bardzo sprawnie i w żaden sposób nie ma wpływu na sprawne ruszanie. System wyłącza silnik TYLKO po całkowitym zatrzymaniu auta, wrzuceniu na bieg jałowy i puszczeniu pedału sprzęgła. W momencie kiedy czujniki wykryją na nim nacisk - silnik natychmiast zaskakuje tak, że w już w chwili wrzucania biegu pracuje normalnie. W tym momencie moje wskazanie "na nie" dla systemu zmieniłem na "remis" bo jednak wciąż dziwnie się czułem stojąc przez kilkadziesiąt sekund z włączonymi światłami, radiem i dmuchawą zasilanymi jedynie z aku. Nie wiem jak system wpływa na jego żywotność czy innych elementów układu rozruchowego, nie wiem też czy daje on faktycznie oszczędności ale podejrzewam że z tego tylko względu byłby on u mnie jednak na...."off".
    Warto również wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy która działa na korzyść nowego auta: port USB. Być może dla wielu osób jest on zbędny, ale ja z chęcią zamieniłbym zestaw płyt CD na jednego pendrive..
    6. Podsumowanie
    Po 9gen widać że to nowa generacja. Jak dla mnie porównując oba auta dałbym remis ze wskazaniem jednak na nowszą wersję. Być może jest to kwestia zaczadzenia pachnącym nowością wnętrzem, być może tym że AW nie potrafi naprawić u mnie stukającej szyby od strony kierowcy, a być może po prostu syndrom potrzeby zmian. Z drugiej strony nie wiem jakie bolączki będą typowe dla następcy UFO: może znowu okaże się że chrupie pedał sprzęgał co wqrza jak cholera, może wskazania średniego spalania przez komputer też będą od czapy, może auto będzie szarpało w zimie przy ruszaniu, ściągało przy zmianie kół itp.. Na szczęscie - a może nieszczęście? - nie planuję w najbliższym czasie zmiany samochodu, więc nie będę musiał rozstrząsać dylematów "nowy civic" vs reszta świata

    Na koniec chciałbym z góry zaznaczyć, że powyższe porównanie jest subiektywne i wiem, że może nie do końca zgadzać się z obserwacjami innych userów. Niestety nie miałem okazji pojeździć dłużej nowym szczawiem, więc podzieliłem się swoimi obserwacjami tylko z tego, co było mi dane. Być może gdybym miał auto przez kilka dni, opis byłby całkiem inny dlatego przyznaję, że zaglądam do tego działu i z uwagą śledzę wpisy innych na temat nowego civica.
    Pzdr - Artur S.

  7. #7
    Użytkownik Awatar bikerelb
    Dołączył
    Nov 2012
    Imię
    Mariusz
    Auto
    Civic IX 5D
    Skąd
    Elbląg
    Posty
    38

    Domyślnie

    cóż, to może teraz ja.
    Zaznaczę, że jeździłem przez 3 lata sedanem poprzedniej generacji. Pierwsze wrażenie jest takie, że jest po prostu znacznie ciszej, drugie, że mniej czuć prędkość. Jeśli chodzi o plastyk to w porównaniu do sedana poprzedniej generacji to faktycznie rewolucja. W kwestii przyspieszenia to wydaje mi się , że z miejsca nieco gorzej przyspiesza nowa generacja, natomiast w trasie nie czuję różnicy poza tym, że jest znacznie ciszej i jest coś w stylu - kurde jadę już 130 km/h.
    Nie słychać też szumu opon - to co mnie najbardziej wku.... w moim sedanie - asfalt z kamyczkami od razu szum, asfalt gładki inny szum. tutaj nie słuchać w takim stopniu zmian nawierzchni. W stosunku do mojego sedana zawiecha sztywniejsza, ale paradoksalnie mniej czuła na poprzeczne i drobne nierówności. Jadąc sedanem po łuku, przejeżdżając przez poprzeczny garb miałem niejednokrotnie wrażenie, że tył jakby się na chwilę odrywa a za moment znowu trzyma podłoża - tu zawsze przewidywalny stabil. No i fotele - w stosunku do sedana bajeczka. Gadżetów nie opisuje - wiadomo to wyposażenie. Kierownica chodzi faktycznie lżej, a jej grubość jest idealna i w końcu wyżej drążek skrzynki biegów
    Ahaaa... i jeszcze zbiornik paliwa - w nowym 50 litrów , w poprzednim sedanie śmiech na sali - 40 litrów.

    sprostuję , że zmieniłem sedana poprzedniej gen. na hatchbacka obecnej generacji.
    Ostatnio edytowane przez bikerelb ; 25-11-12 o 16:53

  8. #8
    Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    174

    Domyślnie

    Ja czuję, że do wyglądu nowego Civica ludzie muszą po prostu dojrzeć. Tak też było z poprzednią generacją. Mnie się podoba, zwłaszcza linia boczna. Tylko czemu to auto jest takie ciężkie ? Wersja 1.8 Sport waży ponad 1300 kg, to tyle co suvy ! Pomyśleć, gdyby to auto ważyło 200 kg mniej... wyrywałoby asfalt.

  9. #9
    Użytkownik Awatar bikerelb
    Dołączył
    Nov 2012
    Imię
    Mariusz
    Auto
    Civic IX 5D
    Skąd
    Elbląg
    Posty
    38

    Domyślnie

    fakt, ale jest strasznie "zbite", nie wiem jak to nazwać, może tak jak adher : "Nowa Hania to pluszak, stara to był blaszak" .

  10. #10
    Użytkownik Awatar bikerelb
    Dołączył
    Nov 2012
    Imię
    Mariusz
    Auto
    Civic IX 5D
    Skąd
    Elbląg
    Posty
    38

    Post

    i jeszcze jedna różnica , która mi się przypomniała - blachy wydają się grubsze - szczególnie dach i drzwi , ale to taki szczegół
    Ostatnio edytowane przez bikerelb ; 24-11-12 o 17:14

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •