Strona 5 z 36 PierwszyPierwszy ... 3456715 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 358

Wątek: Instrukcja naprawy rezystora dmuchawy w Honda Civic.

  1. #41
    Użytkownik Awatar jlo30
    Dołączył
    Feb 2008
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    11

    Domyślnie

    Jak nie mamy rezystora takiego jak powinien być to stosujemy dwa ale równolegle a nie szeregowo. Po połączeniu rezystorów szeregowo podziałowi ulega napięcie a nie prąd, który jest tutaj ważny. Także trzeba połączyć rezystory równolegle bo w układach równoległych prąd się rozkłada na dwie składowe dla pierwszego i drugiego rezystora i dla tego możemy zastosować rezystory o mniejszej wartości. Reasumując jak chcemy mieć rezystor 2 ohm / 10W to stosujemy połączenie równoległe dwóch rezystorów 4 Ohm /5W.

    A co do bezpieczeństwa to nie ma co się martwić zastosowanie rezystorów ceramicznych jest całkowicie bezpieczne. Ceramika ma za zadanie lepsze odprowadzanie ciepła a co za tym idzie dłuższą żywotność. Jednak będą one wydzielać nieco mniej ciepła od drutów bo część ciepła jest absorbowane w ceramike ale myśle, że jest to pomijalne.

    Co do stosowania drucików z długopisu to nie polecam gdyż jako rezystory stosowane są druty oporowe a nie jakieś zwykłe druty. Od grzałki z suszarki może się sprawdzić aczkolwiek nie wiem na jak długo. Jak sami pewnie widzieliście grubość druta w suszarce jest mniejsza niż w rezystorze w samochodzie także nie wyrtrzyma ona takiego prądu jaki tam będzie przepływał. Można też kupić drut oporowy w sklepie ale jest to chyba rzadkość, a następnie zmierzyć jego opór i nawinąć spirale. Myśle,że dosyć się rozpisałem i pomogłem.
    Dzięki za cierpliwość.

  2. #42
    Użytkownik Awatar nass
    Dołączył
    Jan 2008
    Skąd
    słupca&kraków
    Posty
    5

    Domyślnie

    opis naprawy super!

    sprężynka od długopisa działała tylko tydzień niestety ale rezystor sprawuje się super już ponad miesiąc :d
    no i na parę piwek zostało

    pozdrawiam

  3. #43
    Oczekujący
    Dołączył
    Sep 2007
    Imię
    Marcin
    Auto
    Civic FK1
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    415

    Domyślnie

    Męczy mnie jeszcze jedna sprawa a mianowicie Wszyscy piszecie o rezystorach ceramicznych czyli takich jakie są na zdjęciu z pierwszego postu. Wczoraj kupiłem dwa rezystory


    takie



    i zastanawiam się czy można je zastosować. ? Na innych forach przeczytałem o zastosowaniu w samochodach bezpiecznika termicznego np w citroenie xara czy w Hondzie również taki jest ?

  4. #44
    Użytkownik Awatar BolzZ
    Dołączył
    Mar 2008
    Imię
    Paweł
    Auto
    W202
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    515

    Domyślnie

    to jest rezystorek o mocy 0.25W takze zapewne spali sie zanim zakreci wiatraczek
    chyba ze jest to rezystor taki wiekszy, pomalowany matową farbą, wtedy ma bodajze 1W wytrzymalosci. Dobrze by bylo, jakbys poza ksztaltem podal tez wymiary.

  5. #45
    Oczekujący
    Dołączył
    Sep 2007
    Imię
    Marcin
    Auto
    Civic FK1
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    415

    Domyślnie

    No aż takim laikiem w sprawach elektroniki to nie jestem :aloha:
    Mój rezystor to 5 W 1 ohm x 2 sztuki czyli 10 W i 2 ohm

    zdjęcie dałem dla przykładu a poniżej zdjęcie tego co zrobiłem






    a pokazanym na manualu kolegi




    jaka jest różnica między nimi ?

  6. #46
    Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2007
    Imię
    Jachu
    Posty
    353

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Badman
    No aż takim laikiem w sprawach elektroniki to nie jestem
    Mój rezystor to 5 W 1 ohm x 2 sztuki czyli 10 W i 2 ohm
    No z tymi obliczeniami to nie jest tak bo przy łączeniu szeregowym moc się nie dodaje czyli bedziesz miał dalej 5W :aloha:

  7. #47
    Oczekujący
    Dołączył
    Sep 2007
    Imię
    Marcin
    Auto
    Civic FK1
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    415

    Domyślnie

    Faktycznie coś pokręciłem ale to dobry okres na przypomnienie sobie kilku lekcji ze szkoły podstawowej

  8. #48
    Użytkownik Awatar BolzZ
    Dołączył
    Mar 2008
    Imię
    Paweł
    Auto
    W202
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    515

    Domyślnie

    Nie wiem co znaczy ze przy szeregowym "moc sie nie dodaje" Prąd płynie taki jak przez sume rezystancji, ale spadki napiecia sa polawa calkowitego spadku, moc=prad*napiecie, czyli na kazdym rezystorze odłoży się o polowe mniejsza moc niz gdyby byl jeden o łącznej rezystancji.
    A jesli cos popieprzylem, to sorry, tez z pokorą wrócę-do notatek z poczatkowych lat studiow :/

  9. #49
    Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2007
    Imię
    Jachu
    Posty
    353

    Domyślnie

    Bo się nie dodaje, moc to inaczej ilość prądu płynącego przez rezystor, czyli jesli kolega Badman chciał by uzyskać moc 10W i rezystancje 2 omów to by musiał uzyć 2 rezystory 5watowe o rezystancji 4 ohm i poołaczyć je równolegle lub 2 rezystory 10 watowe o rezystancji 1 oma i połączyć je szeregowo - chyba to jest proste ??

  10. #50
    Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2006
    Imię
    Jacek
    Auto
    Aprilia Gulliver LH04
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    308

    Domyślnie

    dodaje sie i przy równoległym (rozpływ prądów) jak i przy szeregowym (podział spadków napięć)

    [ Dodano: Nie 20 Kwi, 2008 ]
    a moc w układzie prądu stałego to najprościej prąd razy napięcie

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •