[center:cda7906769]Tekst LCFR`a[/center:cda7906769]


Temat jest rozwinięciem opisu z działu TEKSTY dotyczącego przeróbki świateł wersji europejskiej na wersję pseudoUSA. Do tego zrobiłem opis zasilania lamp USDM tak, żeby było już kompletnie.

Co to są lampy USA i dlaczego inaczej świecą?
Lampy hond produkowanych na rynek amerykański różnią się budową oraz podłączeniem instalacji.
Na tej fotce widać różnice świecenia lamp na europe i USA.
Lampy Europa


Lampy USA


Dlaczego lampy USA święcą w inny sposób? Dlatego, ze lampa zewnętrzna ma dodatkową żarówkę (która w oryginale jest obrysówką - 5W) oraz dlatego, ze klosz zewnętrzny i wewnętrzny ma inną budowę. No i dlatego, ze wewnętrzne części lampy(te w klapie) tez święcą. Na zdjęciu widać różnice w budowie klosza zewnętrznego oraz wewnętrznego (który ma dodana od wewnątrz wstawkę rozpraszającą światło koloru mlecznego).
Lampa USA


Lampa Europa


Róznice
Po lewej lampa Europa/oraz górna


Dodatkowe miejsce na obrysówke, którego prózno szukac w europejskich lampach ;/


Wstawka rozpraszajaca - obok dla porównania klosz Europa


Tak to wyglada.



Jak możemy sobie zrobic lampy pseudoUSA???
Są na to dwa sposoby:
Sposób nr 1 to dokupienie klosza (tylnego/prawego wewnętrznego od lamp USA oraz wiązki do jego podłączenia i podłączenie tego. Jak to zrobic zostało już dawno opisane w dziale teksty.
klik---->
http://www.civicklub.pl/fi/viewtopic.php?t=10071

Sposób nr 2 to homemade które sam uczyniłem. W tym przypadku nie trzeba kupowac klosza - można wszystko zrobic delikatnie przerabiając seryne europejskie lampy.
Co nam potrzebne?
- Puszka po piwie
- kawałek mlecznego szkła lub klosz swiatła wstecznego od Zuka (jakies 5 pln chyba)
- oprawka na żarówkę dwuwłókowa (chyba ze nie chcemy mieć przeciwmgłowego to można zrezygnowac-wtedy trzeba jednowłoknową bo w prawym kloszu nie ma zadnej...)
- zarówka 5W cokołowa.


Jak to zrobic?

Demontujemy wewnętrzne tylne lampy
(LAMPA LEWA-OD KIEROWCY-zawiera światło przeciwmgłowe)
Rozkręcamy plastik oprawek i otrzymujemy taki widok:


Demontujemy odblask


Demontujemy oprawke na żarówkę przeciwmgielna (21W ) i wkładamy w to miejsce oprawke na żarówkę dwuwłoknową. Jedno włókno (21W) będzie swieciło jako światło przeciwmgłowe a drógie włókno (5W) będzie naszym pozycyjnym. Oprawke na żarówkę dwuwłoknową najlepiej wykorzystac z jakiegos swiatła hondy - wtedy będzie nam pasowała idealnie w plastik ja podtrzymujący.
Nastepnie dorabiamy odblask. Mimo iż jest tu seryjny odblask, ja z niego zrezygnowałem bo w porównaniu z druga lampą (w której go seryjnie nie ma) była by spora róznica w jakości i jasności swiatła. Dlatego dorobiłem w obu lampach identyczne odblaski z aluminiowej puszki po piwie.


Po zmontowaniu całości okazało się, ze światło swieci ładnie ale jasniej bardziej punktowo od oryginału zewnętrznej lampy. Dlatego z żukowskiego klosza swiatła cofania wyciąłem cos w rodzaju rozpraszacza i lekko trysnąłem sprayem na biało (żeby powstało "mleczne szkło")


Po złozeniu tego tak to wyglada:


Nastepnie należy wszystko złozyć i podłączyć tak:
OPRAWKA DWUWŁÓKNOWA:
- MINUS zostaje tam gdzie był (czarny)
- PLUS (21W) od swiatła przeciwmgłowego podłączyć pod przewód (który jest w tym plastiku (zielony z białym paskiem)
- PLUS (5W) od swiatła pozycyjnego podłączyć do widocznego na zdjęciu odizolowanego przewodu czerwonego z czarnym paskiem


Z prawym światłem postępujemy analogicznie, czyli dorabiamy odblask i rozpraszacz. Wykorzystujemy oprawke jednowłoknową (z lampy lewej) i wstawiamy w miejsce postojówki (seryjnie nie ma tam ani oprawki ani odblasku). Musimy tu zastosować żarówkę o mniejszej bańce - 5W.


Składamy wszystko i podłączamy wtyczkę i !!!!!!!!!!!!! o dziwo już to dziala…
Gdyby komus nie działało (ja tak zrobiłem na początku ale później okazało się to zbyteczne) trzeba podłączyć plus i minus do tej oprawki-tutaj foto:


Tak to wygada na koniec


Ma się marniej niż to




Ale i tak lepiej niż seryjnie
Można jeszcze wzbogacić ten montaż poprzez zastosowanie prawej oprawki dwuwłoknowej -mamy 2 światła przeciwmgłowe albo zrobić wersje uboższą na oprawkach jednowłoknowych - wtedy nie będzie żadnego światła przeciwmgłowego

Mozna jeszcze pokombinowac z lampami zewnętrznymi - zrobic dodatkoą zarówke która oswietli brakujacy kawałek klosza ale.... efekt otrzymany niekoniecznie moze byc OK poniewaz budowa klosza US jest inna i to ona sprawia, ze lampa swieci tak ładnie.