PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiana półosi - Prawa strona



zbikman
05-01-11, 17:11
Witam. Niestety ale urwała mi się dzisiaj prawa półośka. Znalazłem na necie używana i mam zamiar ją sam wymienić. mam pytanie do kolegów którzy wcześniej wymieniali taka półośke:
- Czy wymiana jest trudna, na co zwracać uwage
- Czy jest może gdzies jakaś instrukcja (najlepiej ilustrowana) jak to zrobić? Na Forum nie znalazłem.

będe wdzięczny za wszelkie porady i wskazówki

Dodam że wymieniałem jakiś czas temu lewą półośke (te auta są felerne jesli chodzi o osie) i czy wymiana prawej jest taka sama ?

pozdrawiam

kicer
05-01-11, 20:25
Opisałem to w poście "Urwała mi się prawa półośka".

Wymiana jest właściwie podobna do tej z lewej strony. Tylko uważaj żeby nie uszkodzić uszczelniacza w skrzyni.

Z ciekawości zapytam w którym miejscu urwała się lewa i w którym prawa?

demonobiker
05-01-11, 22:46
wymiana jest taka sobie jesli chodzi o przyjemnosc:)
-odrecasz zwrotnice od dolnego wachacza
-odkrecasz drażek kierowniczy
-i oczywiscie srube od piasty
-wyjmujesz połos od stron y skrzyni wkładasz jakis duzy srubokret i tak jakbys chcial rozdzielic dwa elementy ruszasz nim i wychodzi
-z tego co sie orientuje to wyleci ci plyn ze skrzyni wiec dobrze wymianic na nowy bo uzupelniac niema chyba co.
i teraz najgorsze zbicie przegubów ze starej i założenie ich na nowa półoś
-składasz w odwrotenj kolejnosci

zbikman
06-01-11, 18:32
A nie można rozmontować ja w "polowie" czyli przegub ten blizej skrzyni i zmontować nowa. Po prostu zeby nie wyjmowac tej częsci ze skrzyni. Czy nie da rady?
Z lewa półoska tak zrobiłem ale nie wiem jak to sie ma z ta z prawej strony..

A propo jak pękły. lewa to w tym miejscu gdzie jest ta twarda guma Dokładnie pod nia ze znalazłem ja na drodze, natomiast prawa prawie tak samo ale przed tym gumowym twardym elementem blizej koła..

Pozdro



teraz najgorsze zbicie przegubów ze starej i założenie ich na nowa półoś


Po co zbijać przeguby? Przeciez nowa jest z przegubami. Przynajmniej moja 'uzywana" taka jest. Czy cos nie tak rozumuje..? Sam juz sie gubie...

kicer
06-01-11, 19:48
Jak chcesz może i tak ją wymienić. Rozbierając przegub wewnętrzny, przynajmniej pominiesz problem uszczelniacza skrzyni.

Mi też pękła w tym samym miejscu, czyli pod tłumikiem drgań. Musze zajrzeć jak tam się ma lewa u mnie....


Po co zbijać przeguby? Przeciez nowa jest z przegubami. Przynajmniej moja 'uzywana" taka jest. Czy cos nie tak rozumuje..? Sam juz sie gubie...

Może kupił z uszkodzonymi przegubami albo nie jest pewien co kupił, a jak założy "swoje" to wie co ma...

zbikman
11-01-11, 15:38
Koledzy szybkie pytanie. W która stronę odkręca się nakrętkę piasty/półośki? Te duża 32mm. W lewo (standardowo) czy w prawo? (w manualu nie ma w która stronę kręcic) a probuje w lewo standardowo i nie daję rady za cholere tego wykrecic.. Dajcie znać proszę

demonobiker
11-01-11, 15:49
w lewo auto na ziemi bez podnosnika odginasz miejsce w którym śruba jest zaklepana i najlepiej klucz z przedłużką i odkrecisz

i zostaw auto na biegu bo ja na luzie obróciłem kolem :)

zbikman
11-01-11, 15:52
w lewo auto na ziemi bez podnosnika odginasz miejsce w którym śruba jest zaklepana i najlepiej klucz z przedłużką i odkrecisz

i zostaw auto na biegu bo ja na luzie obróciłem kolem :)

Jak to bez podnośnika? Zdjęte koło i opuscic auto? Dziwne trochę

Przed chwila dzwoniłem do mechanika i on mi powiedział że w prawo. .. Kurde to jak to w końcu jest??




i zostaw auto na biegu bo ja na luzie obróciłem kolem :)

na biegu? przecież siadła mi prawa półośka, wieć biegów nie ma..

demonobiker
11-01-11, 16:15
zapomniałęm o tym że nie ma półośki :)
załóż koło i opuść auto inaczej nie odkrecisz

zbikman
11-01-11, 16:18
zapomniałęm o tym że nie ma półośki :)
załóż koło i opuść auto inaczej nie odkrecisz

Jesteś Damian pewien co do tego że w lewo a nie w prawo.. W lewo to będzie przeciwnie do kierunku jazdy(prawa półoś) więc będzie się odkręcać

demonobiker
11-01-11, 17:24
zobacz na jak gwint idzie w która strone moim zdaniem tak jak mowilem w lewo ale namieszałes mi w głowie teraz :)

śruba sie nie bedzie odkrecac podacz jazdy bo jest sklepana w jednym miejscu by zapobiec temu zjawisku

tutaj również piszą że gwint jest prawy czy odkrecamy w lewo:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1628224.html

http://extern.pl/samochod/przegub/

Civ dohc
11-01-11, 19:12
Napewno odkręcasz w lewo.

zbikman
11-01-11, 19:15
Damien za ten patent z odkręcaniem sruby przy opuszczonym aucie winny ci jestem duze piwo. Normalnie rewelacja. zastosowałem sie do twoich porad i POSZŁO!!! Normalnie caly dzien sie z tym meczyłem wczoraj i nie dałem rady (używałem długiego ramienia itp. i nic). A dzisiaj poszlo nawet kluczem z krótkim ramieniem. Wielkie Dzieki Damian :)
Odkręciło się w LEWO tak jak mówiłeś.

Ale teraz mam inny problem. Moja zrypana oska to strona prawa. Kupiłem połośke lewą (bo tylko taka znalazlem) ale ze sa długości takie same to rozebrałem przegub wewnetrzny i weszla super na prawa strone. tylko że niestety nakrętka nie pasuje. Tak jakgdyby gwint tej półoski z lewej strony był wiekszy(srednica) niz tej po prawej. Jest to mozliwe?
że nakretka z prawej strony nie pasuje do półoski z lewej?

kicer
11-01-11, 21:23
Oczyść gwint szczotką drucianą i smarem daj po gwincie. Musi wejść, na lewą i prawą strone są takie same nakrętki.

demonobiker
12-01-11, 08:45
dokładnie jak pisze kicer

zbikman
12-01-11, 13:35
Gwint jet czysty. probowałem ze smarem i tez nic :/ jest mozliwośc ze jet to oska od innego auta? Chociaz pasuje idealnie i wyglada jak moja stara tylko ze cos jest nie tak z tym gwintem :/

zbikman
21-01-11, 15:20
Ok. Ośka założona ale jest nowy problem. Ośka "chodzi" na boki (wzdłuż osi) tak jakby była minimalnie za krótka. Przy kazdej nierówności stuka dosyć głośno. Czy to normalne zeby ośka po zamontowaniu "chodziła" przesuwała się?

demonobiker
21-01-11, 18:32
nie wiem czy to normalne ale u mnie też maja mały luz tylko u mnie to nie puka...jesteś pewien że pukają półosie?

kicer
21-01-11, 20:07
Tzn że jak przesuwa się? Lewo <-> prawo? Tak być nie powinno.

Civ dohc
21-01-11, 20:35
Półośka powinna siedzieć sztywno, bez przesuwania w przegubie, a nieznacznie przesuwać w przegubie przy skrzyni (praca zawieszenia góra-dół= zmiana jej długości) jeśli chodzi o prawą stronę. Widać, że kolega coś nie tak zmontował :cool:

zbikman
22-01-11, 14:29
Zamontowana jest dobrze. Ciezko jest ja zle zamontowac. Wszystko przykrecone itp. Tylko ze chodzi na prawo-lewo (tak na wyczucie ok.1cm ma luzu) Czy to moze byc przegub walniety?

Zdrapka
22-01-11, 14:58
Przypuszczam ze masz uszkodzony pierścień mocujący półośkę (wałęk) w przegubie od strony koła stąd ten luz... powinieneś wyciągnąć wałek (pręt, patyk, półoś jak zwał tak zwał) z przegubu i w rowku na półosi powinien być pierścień- jest on odpowiedzialny za trzymanie wałka w przegubie. Jak byś miał za krótką półośkę to by mogła wypaść co najwyżej, ale nie może mieć luzów.

4mell
24-01-11, 14:41
Muszą być luzy wzdłużne!! lewo - prawo nie może być luzów osiowych

zbikman
24-01-11, 21:22
Sprawa rozwiązana. Wymieniłem na inna półośkę ale stukanie nadal występowało. Nowa(inna) ośka też ma luzy ale niewielkie. Problem tkwił w poluzowanym stabilizatorze zawieszenia
Który wyglada tak: (może przyda się dla tych co nie wiedzą)
http://img208.imageshack.us/img208/7743/b8o1qcwkkgrhqqokiiezs11.jpg

Musiał się on poluzować podczas odginania dolnego wahacza jak wkładałem/wyjmowałem półośkę.
Tak więc sprawdzajcie zawsze czy jest ten cholerny stabilizator jest dobrze dokręcony po wymianie półosi żeby nie mieć dodatkowych kosztów.
Dodam jeszcze że musiał on juz być wcześniej trochę poluzowany bo miałem delikatne stuki w zawieszeniu jeszcze przed awarią z ośką. Teraz wszystkie stukania ustapiły :) Alleluja
Mała pierdoła a tyle hałasu..
Dzięki jeszcze raz wszystkim za pomoc, uwagi i sugestie. Pozdrowienia

superman2
09-05-11, 21:57
Czy wszystkie do D16Y3 jest taka sama półoś jak do 1.4 w tej budzie?
Można kupić półoś bez ABS i przełożyć te elementy z ABSem ze starej półosi?
Pękła mi półoś krótka i nigdzie nie mogę dostać tej części do D16Y3 z ABSem :/

lukasrz
09-09-12, 10:34
Podepnę się, szukam krótkiej półosi do ek3 d15z6........ ma ktoś wiedzę z jakiego auta taki wałek podejdzie?

DaRoN
10-09-12, 10:23
jeśli półoś chodzi wzdłuż swojego położenia luźno to nie ma zabezpieczenia na przegubie zewnętrznym. w teorii nic sie stać nie powinno, ale w praktyce rozwalisz szybko przegub zewnętrzny.

mrrafkow
10-09-15, 01:17
Podepne się pod temat.
Ukrecilem dziś poloske w swojej Hani, lewą. Pękła bliżej skrzyni i moje pytanie brzmi: jak to zabezpieczyć żeby bezpiecznie zholować auto do mechanika? (Urwana część trze o asfalt)

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

bartek_levis
10-09-15, 10:54
http://www.mpcforum.pl/uploads/images/1237714038759001044033.png
i to nie koniec bo też piszesz w nieodpowiednim dziale,
a co do półosi to zdejmij koło odkręć śrubę przegubu i ją wyjmij, jeśli stuka też kawałek siedzący w skrzyni to też łatwo go wyjąć wystarczy gruby płaski śrubokręt, a jak nie masz jak albo czym polecam lawetę chociaż wymiana półosi jest na tyle prosta i łatwa że można w warunkach polowych to zrobić. ;)