PDA

Zobacz pełną wersję : obroty



TCZ
19-12-10, 11:55
Witam,
jestem kolejną osobą która ma problem z falującymi obrotami.

Zaczęło się stopniowo, najpierw lekko falowało na wolnych na zimnym silniku, po ok 30 min jazdy, kiedy wrzucałem luz było już normalnie czyli na ok 750 obr.

Z biegiem czasu coraz gorzej i teraz falują cały czas na wolnych.
Poczytałem forum i wyczyściliśmy z kolegą krokowca i przepustnicę.

Nic to nie dało, falują dalej, a nawet teraz czasem podczas jazdy na biegu obroty same rosną mimo że nie wciskam gazu, a zdarza się że jak stoję na wolnych to obroty wchodzą na 4 tyś i tak qwa trzymają :/

Co to może być panowie ? Na co stawiacie, od czego zacząć ?

mayday-82
19-12-10, 12:36
zrób samodiagnostyke ciekawe jaki błąd ci wywali??? może być uszkodzony tps

Roslina
19-12-10, 12:40
Ziom, jak przeczysciles krokowy to sprobuj teraz ustawic obroty na srubie przy przepustnicy. Najlepiej ja dokrec do konca i zrob reset.

mayday-82
19-12-10, 12:49
to sie stało po założeniu ssaka od z6 czy wcześniej było wporządku???

sivy
19-12-10, 13:37
wymień przepustnice :P

TCZ
19-12-10, 15:10
to sie stało po założeniu ssaka od z6 czy wcześniej było wporządku???

To się zaczęło po zrobieniu minime, czyli ssaka, głowica, komp z z6. Z tym że nie nagle, bo na początku było wszystko ok i nic nie falowało, a po około 3 tyg od założenia zaczęło falować, po ok. 30 min jazdy ustępowało a teraz już non stop.

Obroty śrubą regulowaliśmy ale to nic nie zmieniło.

Co do wymiany przepustnicy to gdybym wiedział na 101% że to pomoże to bym wymienił, a jaką mam pewność że po wymianie nie będzie to samo a trzeba było np. wymienić krokowy ?

sivy
19-12-10, 15:14
a czy wcześniej przypadkiem nie było ciepło na dworze ?

TCZ
19-12-10, 15:19
a czy wcześniej przypadkiem nie było ciepło na dworze ?

minime robione pod koniec lata, problemy zaczęły się właśnie na jesień kiedy robiło się chłodniej :) ale czy to ma jakieś znaczenie ? masz jakiś pomysł ??

Zapomniałem dodać na początku - na niskich obrotach na 1 i 2 biegu strasznie sie dławi, wcześniej było to dławienie minimalne a teraz jest dużo gorzej. Nie wiem czy to powiązane..

sivy
19-12-10, 16:34
jaką masz przepustnice?

TCZ
19-12-10, 16:52
seryjną od d16z6

w zasadzie wsztstko jest od z6 tylko dół został z y7, no i wiązka y7 z wtykami od z6.

PeJot
19-12-10, 20:28
Falowanie na zimnym to może być wina zaworu FITV pod przepustnicą, zdejmij go, wyczyść a po otwarciu wkręć dwa pełne obroty plastikową śrubę dociskającą sprężynę.
Tylko nie wkręcaj zbyt głęboko bo będziesz miał za niskie obroty na zimnym silniku i będzie gasł przy odpalaniu na mrozie.

Co do zamulania to może zapłon masz za bardzo przyspieszony, obróć aparat na fasolkach o 4mm w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i zobacz czy jest lepiej.

sivy
19-12-10, 22:31
pejot ja to miałem napisać :D :P

TCZ
20-12-10, 08:27
dzięki, dziś lub jutro tak spróbuję,

dodam jeszcze do objawów, że podczas zmiany biegów kiedy wciskam sprzęgło obroty ciągną same do 4 tyś :|
nie jest tak cały czas ale zdarza się często
(wcześniej tego w ogóle nie było, zaczęło się po wyczyszczeniu przepustnicy i krokowca)

sivy
20-12-10, 10:29
heh a uszczelke pod przepustnica to masz panie dobra?:D

TCZ
20-12-10, 10:52
tak, wyglądała na dobrą jak ściągaliśmy...

sivy
20-12-10, 13:32
hmm to powinno byc na tym etapie okey, tak myśłe jeszcze nad czujnikiem położenia przepustnicy ale jeszcze nie potrafie powiedzieć czy to moze być to, musze przeanalizować to i tamto ;)

TCZ
20-12-10, 20:30
Więc tak:
- odkręciliśmy dolot, palcem zatykamy otwór prowadzący do FITV i nic nie faluje, obroty stoją na okolo 1 tyś.
- wyczyściliśmy więc FITV, tą plastikową śrubę wykręciliśmy całkiem, wyczyściliśmy a później wkręcamy tą śrubę tak jak pisze PeJot czyli na 2 obroty. Niestety po założeniu faluje dalej.
- ściągamy więc, i robimy test na zimnej i wrzącej wodzie, czy to gówno w ogóle działa. Niby działa.
- zakładamy ale tym razem plastikową śrubę wkręcamy na jakieś 4 obroty, dociskamy tak żeby nie było luzu.
Dodam że jak stoi na wolnych to przewodem nie idzie woda do tego zaworu, dopiero jak zwiększymy obroty ręcznie, ogólnie jest mało wody, trochę trzeba było dolać.
- regulujemy przepustnice i po odpaleniu jest te 750 obr. Stoją równo.

Uradowany wyjeżdżam z ciepłego garażu, jadę do domu, nic nie zamula, chodzi wszystko płynnie, banan na twarzy.
Po odcinku ok 10 km zatrzymuję się na stacji i qrwa faluje dalej, ale ciszej i w mniejszym zakresie bo od 1 do 1,5 tyś. obr.
Zatankowałem, jadę po laskę, czekam ok. 5 min, odpalam - nie faluje , za to stoi na 1,5 obr. Jade do skrzyżowania ok 150 metrów, falują dalej 1 - 1,5 tyś obr.
:confused:
Jade dalej z 5 min, wkręciłem na vteca, zatrzymuje się żeby sprawdzić, zatrzymuję się i stoją na ok 1,5 stabilnie.
Gaszę silnik, czekam 2-3 min, zapalam i dalej stoją na 1,5.

Całkiem już się pogubiłem. Czy zawór FITV po prostu do wymiany ? czy może on jest już ok a teraz krokowiec (lub coś innego) daje dupy ??

help

sivy
20-12-10, 20:44
teraz jestem juz pwewien ze termostat do wyrzucenia kup jakas przepustnice z d15b7 albo d16z6 i bedzie wszystko okey, kumpel miał identyczny przypadek w d15b7 wymiana przepustnicy pomogła

TCZ
20-12-10, 21:02
dzięki sivy,
jeśli jeszcze ktoś potwierdzi Twoją diagnozę to tak zrobię, kupię przepustnicę.
Jak ktoś to czyta i ma sprawną przepustnice z6 to proszę o priv.

sivy
20-12-10, 21:34
albo pozycz od kogos na podmianke

TCZ
20-12-10, 21:47
hehe czyli nie jesteś pewny na 100% :D

chętnie bym pożyczył, ale w promieniu 50 km ode mnie nikt nie ma civa z vitkiem do 95 rok :(

sivy
20-12-10, 21:54
według mnie wymiana przepustnicy załatwi problem jak pisałem w pierwszym poście tego tematu ;), chdzi mi oto ze jesli ty nie jestes pewien mógłbyś podmienić przepustke od "kogoś" :)

TCZ
21-12-10, 11:53
Podbijam,

czy jeszcze ktoś się może wypowiedzieć w tej sprawie ?
dokładny opis jest na 2 stronie, a wolałbym mieć opinię 2-3 osób (najlepiej zgodną heh)
czy patrząc na objawy po czyszczeniu i regulowaniu FITV podmiana tego zaworu albo całej przepustnicy tak jak pisze sivy pomoże ??
nie chcę kupować niepotrzebnie...

mayday-82
21-12-10, 21:23
moim zdaniem sivy ma rację, nie musisz odrazu kupować przepustnicy załóż na chwile od kogoś i problem sam się rozwiąże

TCZ
21-12-10, 21:45
Powiem tak - dziś testowałem i sytuacja wygląda tak że po zapaleniu na zimnym obroty trzymają te 2000 1700, co jest raczej ok.
Po rozgrzaniu teraz faluje w zakresie 1000 1500 jak stoje np. na światłach. Dużo wolniej i ciszej niż przedtem.
Natomiast jak zgaszę silnik na 3-5 min to znowu stoją stabilnie na ok 1300 obr.

Najciekawsze jest to że, po jakiejś godzinie jazdy, zatrzymałem się żeby zaparkować pod blokiem - obroty były stabilnie na 750 czyli lux...

Pisze to bo może komuś coś jeszcze zaświta.
Jeśli nie to zakupie przepustnice bo niestety nie mam od kogo pożyczyć.

sivy
21-12-10, 21:56
dokładnie takie same objawy zaobserwował znajomy w swoim d15b7 :)

nadal śmiem twierdzić ze wymiana przepustnicy załatwi sprawe :D

glowa
23-12-10, 16:43
Mam u siebie zrobione mini me. Gora od z6 doł od b7. ssacy z6 i przepustnica od H22. Teraz pytanie co to moze byc. Odpalam obroty sa normalne ale po nacisnieciu nawet lekko gazu max 2tys obroty spadaja prawie do 0 i przy tym zapala sie jeszcze CHECK;/ mialem tak ostatnio ale bez swiecenia kontrolki. To moze byc termostat?? bo nawet jak byly takie mrozy to mialem problemy ze spalaniem (20l/nie cale 100km;/)

kazik2_h9w3
23-12-10, 16:53
Mam u siebie zrobione mini me. Gora od z6 doł od b7. ssacy z6 i przepustnica od H22. Teraz pytanie co to moze byc. Odpalam obroty sa normalne ale po nacisnieciu nawet lekko gazu max 2tys obroty spadaja prawie do 0

Czyściłeś krokowy

glowa
23-12-10, 19:17
Dzis go wyczyszcze:) a Check tez moze sie palic przez krokowy??

kazik2_h9w3
23-12-10, 20:16
Dzis go wyczyszcze:) a Check tez moze sie palic przez krokowy??

Tego nie wiem ja jak mialem problemy z obrotami po zmianie ssaka wyczyściłem go i problem znikł teraz mam mały problem na ssaniu przez pare minut ma wysokie obroty a później już ok dziś lekko podłubałem i zobacze czy coś to da

PeJot
23-12-10, 21:01
Jak podmienisz przepustnicę to będą z głowy dwa prawdopodobne powody - FITV lub czujnik TPS
a jak nie pomoże to będziesz musiał szukać gdzie jeszcze kolektor może łapać lewe powietrze ...

Jakbyś miał w kącie jakąkolwiek przepustnicę od Hondy 92-2001 to możesz spróbować przekręcić TPS'a i go skalibrować (było na forum jak).

glowa
23-12-10, 23:34
z rana sie zabiore za przyczyszczenie krokowca, i zrobie samodiagnostyke. a na domiar zlego jak wracalem padl mi licznik;/ pewnie czujnik przy skrzyni...

glowa
24-12-10, 10:29
Dobra zrobilem ta samodiagnotyke. Wykoczyl mi blad 17 i 22. 17 to wiem ze to jest czujnik predkosci a co z tym 22??? jest od VTECa . JAK to naprawic??

sivy
24-12-10, 14:26
ten bład wyskakuje gdy uszkdzony jest czujnik ten ciśnieniowy

glowa
24-12-10, 15:46
check mi sie zapala bo jakies tam przejechanej drodze. i co trzeba kupic nowy czujnik?? a jaki moze byc tego orientacyjnie koszt??:)

sivy
24-12-10, 22:18
stary ja strzelam ;P pewności nie mam pamietam jak u mnie było wymieniłem cały zawór vtec i przestało sie zapalać ale u mnie jak zapalił siue ten bła vtec nie działał

TCZ
29-12-10, 12:41
jeśli chodzi o mój problem
- dokręciliśmy plastikową śrubę w FITV o 4 obroty, falowało ale juz w mniejszym zakresie, teraz jest przekrecona na 6 obr, i jest dużo lepiej, ale na początku wciąż faluje w małym zakresie.
Auto na zimnym odpala sie normalnie, ssanie 1500 obr i później ok, nie gaśnie itp.

Myślę jeszcze jeden obrót dokręcic i spokój.

PeJot
29-12-10, 18:31
1400-1500 obrotów jest spoko przy aktualnych temperaturach a jak ja skręciłem FITV'a pierwszy raz to przegiąłem i miałem 1000obr na zimnym silniku :p

Może jeszcze jeden obrót o 180 stopni i będzie OK ...

glowa
30-12-10, 00:56
Zrobilem to samo i jak juz zlapie temp to ma 1000obr. a tak to po wlaczeniu ma 2500 i stopniowo spadaja... a Check mi sie palil (blad 22) bo mi sie cos w kabelkach rozlaczylo

TCZ
30-12-10, 09:32
Może jeszcze jeden obrót o 180 stopni i będzie OK ...

Na razie jednak nic nie krece bo chyba się "ułożył" :) - nic nie faluje, jest git, jak znowu zacznie to zrobie tak jak piszesz o 180st docisk.
Dzięki PeJot za podpowiedz z tym FITV, Tobie też sivy.
pzdr.

sivy
30-12-10, 10:03
prosze uprzejmie :)