PDA

Zobacz pełną wersję : felgi a przyspieszenie



tezapl
09-12-10, 02:44
Witam
Zastanawia mnie dobór najlepszych felg aby wycisnąć max z przyspieszenia.
Z tego co czytałem to nie tylko waga felgi ma znaczenie a zależy od konkretnego auta, od charakterystyki jego silnika, od tego jak do tej charakterystyki dobrana jest skrzynia biegów.
Zmiana średnicy zewnętrznej koła powoduje zmianę przełożenia całkowitego czyli jest porównywalna ze zmianą przełożenia głównego w skrzyni. Ale nie można jednoznacznie stwierdzić, że skrócenie przełożenia powoduje polepszenie osiągów a wydłużenie przełożenia ich pogorszenie.
W takim razie zastanawia mnie jakie dobrać felgi do mojej furki?

1.3 vtec
skrzynia s20 hybryda
waga: pewnie coś koło 1200 kg

jeżdze teraz na stalówkach 13", waży pewnie z 4-5 kg

z felg które powiedzmy byłyby do porównania to magnezowki:
13", szerokosc: 5,5", ET 29, waga: 3.8 kg
14", szerokosc: 6", ET 35, waga: 4,8 kg
15", szerokosc: 6", ET 38, waga 5,7 kg

I jak to obliczyć :(, zastanawia mnie też różnica w przyspieszeniu stalówki, powiedzmy 4 kg i kutej felgi 15" 5,7 kg.
Czy to będą setne czy dziesietne sekundy roznicy? tak na oko chociaz

PlushaQ
09-12-10, 09:30
Z tą masą auta to chyba troche przesadzone.

Z lekcji fizyki wiadomo, że im węższa opona na kole, tym mniejsze opory toczenia w ziązku z czym większe możliwości dotyczące Vmax.
Co do roznicy w masach felg 4kg - 5,7kg: na 4 kołach to tylko 7kg zaoszczędzonej masy w sumie bez żadnej odczuwalnej różnicy - chyba, że masz wyprute auto, założony kubełek połowe lżejszy od OEM fotela, maska/drzwi/błotniki/burta z laminatu/włókna węglowego, elementy przeźroczyste z pleksi....
Temat troszeczkę "popadający" w paranoję. No, chyba że masz kupe kasy i przygotowujesz fure do startów w OeS'ach, to ok…

Gorliś
09-12-10, 10:03
Temat moze faktycznie troche od "du*y strony", bo jak chcesz poprawic osiagi to ruszasz silnik a nie bawisz sie rozmiarami opon. Srednica kola powinna byc jak najblizsza seryjnej i tyle.
Jesli chodzi o rozmiar to im mniejsze kolko, tym szybciej sie rozpedzisz, ale V max maleje(teoria)
Jesli chodzi o mase felgi to im ciezsza felga, i im wiecej masy znajduje sie daleko od osi kola, tym wieksza jest jego bezwladnosc.
Abstra****c od tego czy seryjna felga ma 4kg czy ile, to roznica w masie felgi 2kg da sie zdecydowanie wyczuc(ale trzeba tez wziac pod uwage mase opony)
Podsumowujac, bierz lekkie 15'', zmieszcza sie pod nie jakies sensowne hamulce, i do tego opona o sensownym profilu, a nie balon na 13 ktory kladby sie w zakretach.

arekgr
09-12-10, 11:20
Pamiętajmy też o indeksach prędkości opon... Zakładaj jakąś małą turbinkę i to da największego kopa. Nie jedno dmuchnięte D13 się po PL kręci :)

Idąc tym tokiem myślenia, przejdź na dietę, zdrowiu pomoże no i przy okazji nie wydasz kasy na felgi i mniej pójdzie na jedzenie :cool:

Kirk01
09-12-10, 11:29
ja powiem ze rok temu na A2 na kolach 17 calowych 205/40 jechalem 215KM silnikiem d15b7 bez vtec wiec na predkosc max chyba nie ma do znaczenia.

skolopendra
09-12-10, 11:42
waga: pewnie coś koło 1200 kg


raczej koło 970kg

tezapl
09-12-10, 13:04
nie zgodzę się ze temat od dupy strony. Silnik będzie dłubany i chce do tego dobrac najlepsze felgi. Co w tym dziwnego że chce wycisnąć wszystko co się da?


chyba, że masz wyprute auto, założony kubełek połowe lżejszy od OEM fotela, burta z laminatu
jeżeli wszystko pójdzie po mojej myśli to mam zamiar właśnie tak jeździć


Temat moze faktycznie troche od "du*y strony", bo jak chcesz poprawic osiagi to ruszasz silnik a nie bawisz sie rozmiarami opon

przypuśćmy że startuje na 1/4 mili, silnik dlubniety na maxa czyli 160~ psi w N/A oczywiscie, samochod wybebeszony
ważne są każde setne sekundy. Na jakiej feldze zrobie najszybszy czas?

sivy
09-12-10, 13:19
co to znaczy 160~psi? zawsze myłsałem ze to jednostka cisnienia///

Gorliś
09-12-10, 22:43
Jesli na 1/4 to skup sie na dobrej oponie na przod (np r888).
Na tyl jakas waska opona o malych oporach toczenia.

Bening
10-12-10, 23:07
dokładnie Moja Ej8 waży 950 KG wiem bo była ważona a nic z nie nie wyjmowałem full seria