PDA

Zobacz pełną wersję : Maxymalny moment obrotowy



yonek
17-11-06, 17:38
Witam. Mam silniczek d13b2. Mam pytanko
1. przy ilu oborotach jest jego maksymalny moment oborotwy
2. i czy to prawda ze jezdzac caly czas w granicach maxymalnego momentu obortowego jest najmnijesze spalanie? Jesli nie to przy ilu obrotach najlepiej zmieniac bieg na wyzszy nie zamulajac ani nie pilujac silnika a jezdzic przy najmnijeszym spalaniu - moj Civic pali 11l/100km po miescie przy spokojnej jezdzie :(((

Dzida
17-11-06, 17:40
1. Max. moment 102nm@3100 rpm
2. Tak, to prawda, bo wtedy benzyna, która się spala dostarcza najwiecej energii, czyli niewiele idzie w hałas ;)

Pozdr.

SACZI
17-11-06, 19:17
2. i czy to prawda ze jezdzac caly czas w granicach maxymalnego momentu obortowego jest najmnijesze spalanie? Jesli nie to przy ilu obrotach najlepiej zmieniac bieg na wyzszy nie zamulajac ani nie pilujac silnika a jezdzic przy najmnijeszym spalaniu
Nie, to nie jest prawdą, ale i nie jest nieprawdą.
W przypadku Twojego silnika, zakładając, że faktycznie max moment jest przy około 3100 rpn, to najniższe *jednostkowe zużycie paliwa występuje właśnie przy tej prędkości obrtowej silnika.
Z drugiej strony, jednostkowe zużycie paliwa podawane jest przez producentów w przypadku maksymalnego otwarcia przepustnicy.
Wynika z tego, że nie wiesz przy jakiej prędkości obrotowej silnika przy obciążeniach cząstkowych j.z.p. jest najmniejsze.
W przypadku silników, gdzie maksymalny moment obrotowy jest przy prędkości około 5000 i więcej obr/min, bezwzględne (czyli L/100km) zużycie paliwa bedzie wyższe niż w przypadku jazdy z prędkościami rzędu 2-4 k/min.

jak jeździć? Normalnie, czyli od 2k do max 5k ze średnią w granicach 3 k obr / min

*jednostkowe zużycie paliwa , czyli jaką mase paliwa potrzebuje silnik do wytworzenia jednostki mocy.
Jak coś poknociłem, to mnie poprawcie.

damios
17-11-06, 19:34
2. Tak, to prawda, bo wtedy benzyna, która się spala dostarcza najwiecej energii, czyli niewiele idzie w hałas ;)

Pozdr.
Co ma spalanie przy najwyzszym momencie obrotowym do calkowitego spalania? Jesli by tak bylo to 6gen 1.4 mniej by palil przy najwiekszym momencie- 4500 rpm, niz przy 3000 obrotow, a tak nie jest...

Paris
17-11-06, 20:24
Mnie uczyli ze w 6 gen. 1.4 najmniejsze spalanie jest przy 2500 - 3500 obrotów i to sie chyba zgadza bo jak tak jeżdżę to moja hania wciąga zaledwie 6,5 litra

yonek
17-11-06, 20:31
Ja tez jezde caly czas w granicy 3000 obrotow i w gazie pali 11 na 100 km.
Swiece czyste, filtry tez, termostat nowy. To co jest? Obroty przykrecilem przy parowniku i na biegu jałowym cieply silnik ma zaledwie 500 obrotow. Czemu takie duze spalanie?

SACZI
17-11-06, 20:35
yonek, a ile benzyny pochłania?

Konrad84
17-11-06, 21:39
Myślę że teoria najmniejszego spalania w granicach najwyższego momentu obrotowego bardziej tyczy się turbo diesli gdzie ma to miejsce przy niskich obrotach. Przy wysoko obrotowych silnikach hondy jest inaczej. Z tego co zaobserwowałem najlepiej zmieniać bieg przy 3800-4000 obr., wtedy wskakuje na około 3k obr. - pali rozsądnie i nie zamula.
Ale to tylko mja opinia.

rem36
18-11-06, 01:15
to gdzi epali najmniej nei jest takie proste do wyjasnienia :)

jednostkowe zurzycie paliwa jest faktycznie najmniejsze przewaznie w okolicach max momentu przy prawie calkowitym obciazeniu i drastycznie rosnie przy zmiejszeniu obciazenia i zwiekszeniu obrotow, jednak jednostkowe zurzycie nas nei do konca interesuje:), jezdzac w jego optimum wychodzilo by ze trzeba jechac z prawie pelnym gazem przy srednich obrotach powiecmy 4k, po przekroczeniu 4,5hamowac do 3,5 i znowu gaz prawie w podloge i do 4,5, to ze spalanei przy takiej jezdzie wyjdzie duze jest oczywiste :) Kazdy samochod ma swoja predkosc ekonomiczna zalezna od mocy skrzyni itd, jest to predkosc przy ktorej samochod bedzie jechal przy stosunkowo duzym obciazeniu silnika i mozliwie malej predkosc, wiadomo jednak ze gdy predkosc mala to i male obciazenie, dlatego minimum tej wartosci ustabilizuje sie na powiecmy ( strzelam 70km/h na 5 biegu) i przy zwiekszaniu lub zmniejszaniu predkosci zuzycie bedzie roslo, ( w gore rosnei duzo szybciej bo predkosc jest brana pod uwage w kwadracie i dodatkowo od pewnego momentu rosnei mam zuzycie jednostkowe, w dol predkosc spada a tylko zuzycie rosnie)

to tlumaczy naprzyklada dlaczego silniki "eco" hondy maja tak dlugie skrzynie ano dlatego ze taka skrzynie pozwala na wieksze obciazenei silnika ( wejscie w zakres mniejszego urzycia jednostkowego) i dodatkow predkosc przy ktorej wypada najmniejsze jednostkowe zurzycie paliwa jest wieksza niz w skrzyni krotkiej.

jaki z tego wniosek, a no taki ze ekonomicznie jezdzi sie jak silnik jest dosc mocno obciazony ( wysoki bieg, ale tez nei mozan tu przesadzac i jechac 40 na piatce :) jesli trzeba przyspieszyc najlepiej zrobic to przy pelnym lub prawie pelnym gazie w obrebie srednich predkosci obrotowych dla danego silnika) ( a nie katowac go przy 1,5 czy 2 k na 5 czy tez pilowac do odciecia, mowie o przyspieszaniu ekonomicznym nie szybkim :P ), malo hamowac ,hamowac silnikiem jak trzeba zwolnic, na trasie uzywac manewru rozped - jazda na luzie ( nie polecam tego bo jest nei bezpieczne.... no ale ekonomiczne... ) itd...

Mam nadzieje ze cos wyjasnilem a nie zagmatwalem :) nie ma sensu chyab pisac wzorow i rysowac wykresow....

to gdzie jest predkosc optimum mozna sobie policzyc ale tak naprawde najlepiej wyznacza sie to doswiadczalnie :)

yonek
18-11-06, 13:55
Nie wiem ile pali na benzynie bo autko mam zaledwie od 1,5 miesiaca i caly czas jezdze na gazie. Benzyny uzywam tylko do zaplania (i to nie zawsze)

SACZI
19-11-06, 12:32
To sprawdź. Być może przyczyną dużego zużycia gazu, jest instalacja.