PDA

Zobacz pełną wersję : Zimne powietrze na przedni nawiew.



draffter
03-11-06, 10:24
Witam serdecznie.
Mam Civic'a 95 rok, w nowszej kaście (VI gen.) liftback.
Na przedniej konsoli po bokach i na środku są wyloty powietrza - ogrzewanie. Boczne działają dobrze, znaczy że albo powietrze nie leci, albo leci takie jakie jest ustawione na pokrętle temperatury (czy leci czy nie ustawiam na pokrętle nawiewu). Środkowe zaś wyposażone jest w jeszcze jeden wichajster (z niebieską strzałką lub z białą na ludka ). Jakkolwiek byłoby to ustawione, zawsze (bez względu na pokrętło ustawienia nawiewu) leci zimne powietrze. zimą jest to upierdliwe, bo gałga od skrzyni biegów jest ciągle zimna. Ktoś ma pomysł co się mogło zepsuć i jak to naprawić?
BTW brat ma Rover'a w tej samej kaście i ma to samo - on ma klime ja nie.

Proszę pomóżcie - forum przeszukałem (nawet czytałem post po poście do którejś strony) ale w końcu odpuściłem i dlatego Was proszę.

Pzdr!

TeeS1975
03-11-06, 10:54
To jest coś nie tak w pozycji z niebieską strzałką leci cały czas zimne w sytuacji kiedy pokrętło wyboru nadmuchu jest ustawione na inne ustawienie niż góra. w ustawieniu z białą na ludka powinno działać tak jak boczne, pewnie nie działa jakieś cięgno które to przestawia

P.S. post powinien być w 5d MA/MB/MC 95-01

bency
03-11-06, 11:26
potwierdzam. tak by to <> wyglądało. kicha jednak jest z tym, że jak jest ustawione dmuchanie na szyby, a często właśnie zimą się tak daje żeby rozmrażać, to wtedy z nadmuchu po środku wieje chłodek, co nie jest zbytnio przyjemne. żeby jeszcze ten środek się dało zamknąć ,a się nie da. Nie rozumiem dlaczego własnie tak to wykombinowali.

pzdr
Bency

draffter
03-11-06, 12:25
przepraszam za niewlaściwe wstawienie posta :oops: .
Może jest jakiś sposób na zamknięcie, ewentualnie jak sprawdzić co jest nie tak?
Bo zaklejenie gazetą nie będzie dobrze wyglądać ;-)

xms
03-11-06, 14:55
Ja też ma tak samo: 5d 95' i jakby nie ustawił to ciągle zimne dmucha.

Konrad84
03-11-06, 16:37
Ja proponuje ustawić, żeby dmuchał do góry na podsufitkę. Mieszanie ciepłego powietrza z zimnym daje przyjemniejsze powietrze w aucie.
Aha ja mam tak samo, a że tego cifa mam od nowości to wiem, że jest tak od zawsze.

Cairo
03-11-06, 18:38
Ej no nie róbcie jaj, że tak powinno być.
Przecie ten "wihajster" właśnie po to jest żeby mieć wybór czy ma lecieć zimne czy nie. Mam drugą 5D i w obu działało.
W wielu autach jest tak że ze środka leci zawsze zimne a my mamy przynajmniej wybór, a Ci co nie mają to znaczy że coś się spitoliło.

Jacek,
03-11-06, 19:20
u mnie jest tak samo jednak z tego co zauwazyłem jak pokretło od regulacji jest ustawione w pozycji na nadmuch tylko na kratki na desce to wtedy leci ciepłe powietrze! jednak jest to dziwne dla mnie a zarazem glupie i musze jeszcze sprawdzic połaczenie linki od ciegna bo pamietam ze u taty odłaczało sie czesto przy regulacji od kratki srodkowej

draffter
03-11-06, 20:02
Potwierdzam co mówi Jacek, leci cieple powietrze jak pokretlo jest tak nastawione, ale musi być zamknieta ta wieksza kratka pod szybą, no ale wtedy nie wieje na szyby a zimą to kanał :(. Cairo - dzieki - jest światło w tunelu!

Diups
04-11-06, 00:21
Ej no nie róbcie jaj, że tak powinno być.
Przecie ten "wihajster" właśnie po to jest żeby mieć wybór czy ma lecieć zimne czy nie. Mam drugą 5D i w obu działało.
W wielu autach jest tak że ze środka leci zawsze zimne a my mamy przynajmniej wybór, a Ci co nie mają to znaczy że coś się spitoliło.

dobrze gada !! u mnie tez na szczescie dziala dobrze :) wiec nie mowcie ze tak ma byc !!

draffter
04-11-06, 13:50
dzwoniłem do serwisu hondy w Poznaniu - twierdzą że teoretycznie wychaczyło się jakieś cięgno - koszt naprawy koło 50zł. Jest tez druga możliwość, że coś jest więcej uszkodzone - wtedy koszt naprawy koło 1500 zł (półtora tysiąca :roll: ) z częściami. Szukam chętnych z takim felerem jak ja, którzy potrafią to cięgno podpiąć i napiszą manuala ze zdjęciami, bo aż się boję moją hondzie bez obrazków otwierać ;)

Gruszka
04-11-06, 14:03
Draffter, link do manuala byl podawany w tym dziale wiele razy. Zadaj sobie troche trudu i go znajdz. Podepnij ciegno i z glowy. Pamietaj, ze nie zawsze demontaz konsoli srodkowej jest potrzebny, choc w tym wypadku raczej sie bez niego nie obejdzie.

Bardzo jestem ciekaw co to za ASO w Poznaniu, nie widzac usterki przez telefon mowi, ze naprawa moze tyle kosztowac. Tam nie ma sie co zepsuc, zeby kosztowalo tyle kasy. Naciagacze. Najwyzej pekla Ci jakas plastikowa czesc, ktora kupisz za grosze.

Jacek,
04-11-06, 19:20
jak juz wspomniałem ciegno to czesto sie odłaczałe od civki ojca a znajduje sie koło wentylatora nawiewu wystarczy sie nachylic tzn włozyc glowe pod schowek ruszac ciegnem i widac koncówke

draffter
04-11-06, 21:36
ok, wielkie dzięki, manuala poszukam oczywiscie :oops: Jak tylko zmieni się pogoda wezmę się za robote ;) Nazwy ASO nie wymienie (nie wiem czy można), ale powiem ze to chyba pierwszy w poznaniu salon Hondzi, Volvo i Jagiego.
Pzdr!

leszkul
05-11-06, 23:30
Sprawdziłem u siebie ,bo mam taki sam problem.Cięgno od wichajsterka " z niebieską strzałką "znajdującego się pomiędzy środkowymi nawiewami mam podłączone (sprawdziłem pod schowkiem) a mimo to jeśli pokrętło nawiewu ustawię na szyby to z środkowych nawiewów leci zimne powietrze ! :cry:

[ Dodano: Wto 07 Lis, 2006 ]
Czy ktoś w końcu wie jak to powinno działać ?
Konrad84 pisze że ma civa od nowości i zawsze leciało zimne powietrze ?
Ktoś inny pisze że jest inaczej i dlatego już się pogubiłem.

smar
27-11-06, 21:31
^^ u mnie działa to następująco:
- pole czerwone - wajcha na niebieska strzałkę - nawiewy na szyby lub nogi - leci zimne;
- pole czerwone - wajcha na niebieska strzałkę - nawiewy na twarz - leci ciepłe;
- pole czerwone - wajcha na białą strzałkę - zawsze leci ciepłe :)
- pole niebieskie - zawsze leci zimne :D

mam nadzieję, że wytłumaczyłem :)

Konrad84
29-11-06, 00:28
Też potwierdzam co mówi Jacek, leci ciepłe, chyba jestem na tyle głupi że prze siedem lat nie zcziłem dziłania tego skomplikowanego mechanizmu :o

bency
29-11-06, 08:28
hej SMAR czy mógłbyś nieco rozwinąć to co napisałeś:

co masz na myśli pisząc ? : "pole czerwone - wajcha na niebieska strzałkę" i "pole czerwone - wajcha na białą strzałkę" ? bo nie zczaiłem do końca ?

wyjaśnijmy raz na zawsze jak powinno być: czy ciepłe powinno lecieć zawsze (niezaleznie od kierunku nawiewu) gdy wajcha (ta pomiędzy środkowymi nawiewami) jest ustawiona w pozycji "ciepłe powietrze" czy tylko wtedy gdy gdy damy nawiew na szybę ?

pzdr
Bency

draffter
29-11-06, 10:28
wyjaśnijmy raz na zawsze jak powinno być: czy ciepłe powinno lecieć zawsze (niezaleznie od kierunku nawiewu) gdy wajcha (ta pomiędzy środkowymi nawiewami) jest ustawiona w pozycji "ciepłe powietrze" czy tylko wtedy gdy gdy damy nawiew na szybę ?
Ciepłe leci, gdy pokrętło "temperatury" jest na polu czerwonym, pokrętło kierunku nawiewiu - gdziekolwiek, a na nawiewie - strzałka BIAŁA na ludzika.

Tak powinno być, ale niekiedy nie jest - jak u mnie :evil:

leszkul
29-11-06, 14:14
No ok ,to wiem jak być powinno ,ale co zrobić jak tak nie jest ?
Widzę żę problem dotyczy sporej ilości osób ,więc może ktoś rozwiązał już ten problem ?
Dodam iż u siebie sprawdziłem i cięgno od suwaka pomiędzy środkowymi nawiewami jest podłączone i się przesuwa.

smar
04-12-06, 19:31
hej SMAR czy mógłbyś nieco rozwinąć to co napisałeś:

co masz na myśli pisząc ? : "pole czerwone - wajcha na niebieska strzałkę" i "pole czerwone - wajcha na białą strzałkę" ? bo nie zczaiłem do końca ?...

pzdr
Bency "pole czerwone - wajcha na niebieska strzałkę" ("pole czerwone - wajcha na białą strzałkę") pokrętło temp na ciepłe powietrze, wajcha w takim ustawieniu, że widać biała strzałkę (niebieska strzałkę) ;)

leszkul
05-12-06, 10:07
Chciałbym się dowiedzieć czy jest dużo rozbierania aby dostać się do mechanizmu sterowania nawiewów ?Mam na myśli skrzynkę schowaną za panelem środkowym do której dochodzą wszystkie cięgna i następuje w niej odpowiednie przysłanianie wylotów i wlotów powietrza.Może ktoś już to rozbierał i ma jakieś fotki ,lub wskazówki?

rafaelloo31
10-10-07, 21:16
kolega Leszek rozwiązał ten problem w poscie poniżej,,kłopociki,brak ciepła i słaby nadmuch,,.Miałem ten sam problem ale wystarczy tylko przesunąć linkę z pancerzem w tym zacisku w strone konsoli srodkowej i juz zimne powietrze nie leci.Wystarczy ja przesunac 3-4mm i juz będzie ok.Pięć minut roboty i po problemie-pozdro

bency
11-10-07, 09:26
hej rafaelloo31

czy mógłbyś nieco dokładniej opisać temat ? co zrobiłeś i jak ? która ta linka, który ten zacisk ? bo rozumiem, że miałeś problem z zimnym powietrzem ze środkowego i udało ci się go rozwiązać.

pzdr
Bency

rafaelloo31
11-10-07, 18:24
cześć Bency.Jak widzę problem z zimnym powietrzem ze środkowych nawiewów ma wiele osób a jest on naprawdę banalny i bardzo łatwo to naprawić.Tak jak wcześniej pisałem kolega Leszek napisał co i jak tylko w innym poście ale ja mogę to wyjaśnic nieco lepiej.Postaram sie jak najdokładniej.Otwórz prawe przednie drzwi i połóż sie najlepiej na plecach na progu wsadzając głowę pod schowek.Pod schowkiem ,bliżej konsoli srodkowej auta,bardziej z przodu niż wgłąb deski znajduje sie krótka linka w pancerzu która na końcu ma plastikowe kółko które to kółko jest założone na plastikowe cięgno odpowiedzialne właśnie za zmianę temperatury powietrza ze srodkowych nawiewów.Połóz się na plecach ,prawą ręką poświeć latarką a lewą ręką przesuwaj dzwigienką u góry między srodkowymi nawiewami.Jak już znajdziesz cięgno to ściąg z niego kółko z linką potem odegnij delikatnie zacisk który jest kawałek dalej i trzyma pancerz linki-niech pancerz wyskoczy ci całkiem z tego zacisku.Potem wsadz pancerz w ten sam zacisk tylko 3-4 mm bardziej w prawo czyli w stronę konsoli srodkowej tak żeby uzyskać efekt skróconej linki.Bądz spokojny pancerz w tym zacisku sie nie przesunie bo on trzyma bardzo dobrze.Załóż kółko od linki na plastikowy bolec.To wszystko.U mnie to trwalo 5 minut.Sprawa jest banalna gdyż chodzi o to że linka jest zadługa i nie dociąga tego plastikowego cięgna do końca i przez to nie domyka zimnego powietrza.Przesuń sobie tyle ten pancerz żeby ten przełącznik do zmiany na ludka białego lub na niebieskiego między wlotami nie dochodził do samego dołu jak bedzie w pozycji na białego ludka -bo w tej ma byc dla ciepłego powietrza.Pozdro i mam nadzieję że pomogłem.

crash
11-10-07, 21:27
tak mnie temat zaciekawil ze jutro sam sprawdze jak u mnie wyglada sprawa :D

leszkul
11-10-07, 23:44
Kolega "rafaelloo31" opisał rozwiązanie problemu jak najbardziej prawidłowo :d
Kiedy wpadłem na to iż tak niewiele trzeba aby rozwiązać ten problem postanowilem to uczcić kilkoma :piwo: , i kazdemu kto naprawi usterke u siebie tez polecam :piwo: , :aloha:

sharky
11-10-07, 23:57
proponuję fotorelację.... :)
Podejmie się ktoś?

leszkul
12-10-07, 00:02
To na prawdę jest tak proste że nie ma co fotografować ;)

draffter
12-10-07, 19:39
potwierdzam dzialanie. Zajelo mi to 10 minut, bo odkrecilem jeszcze schowek, coby latwiejszy dostep miec.

jedno dodam od siebie

Potem wsadz pancerz w ten sam zacisk tylko 3-4 mm bardziej w prawo czyli w stronę konsoli srodkowej tak żeby uzyskać efekt skróconej linki.
Ja po prostu przesunalem ten wichajster, ktorym steruje linka na maxa w strone tylu auta, sprawdzilem czy jest ok z nawiewem i na to zalozylem linke i zamocowalem w zacisku.

Zimne przestalo leciec, wlasciwie to nie leci powietrze w ogole dopuki nie jest ustawiony nawiew na przod.

Wielkie dzieki ziomku, jak sie spotkamy to pifko stawiam. Po roku temat uwazam za wyczerpany. DZIEKI! :aloha:

macieks
16-12-09, 10:30
Odgrzewam trochę kotleta ale mam troche inny problem.
Przy włączonym ciepłym nawiewie skierowanym na twarz, ciepłe powietrze leci tylko z lewej kratki przy szybie i lewej na środku natomiast z prawej na środku i prawej przy szybie leci juz zimne. Zmiana pozycji suwaka między środkowymi kratakami (ludzik biały i niebieski) nic nie daje.
Pozdrawiam.

grze
16-12-09, 16:34
Przecie ten "wihajster" właśnie po to jest żeby mieć wybór czy ma lecieć zimne czy nie. Mam drugą 5D i w obu działało.
W wielu autach jest tak że ze środka leci zawsze zimne a my mamy przynajmniej wybór, a Ci co nie mają to znaczy że coś się spitoliło.
kolego, te strzałeczki biała i niebieska są tylko po to że jeśli nastawisz na białą, to powietrze leci przez filtr, jeśli na niebieską, to leci bezpośrednio z zewnątrz pomijając filtr.
zatem
Aha ja mam tak samo, a że tego cifa mam od nowości to wiem, że jest tak od zawsze.
ma rację, gdyż tak było w tych autach od zawsze. Również mam tego civica od nowości i zawsze tak było. Jeśli nie wierzycie, to poczytajcie sobie instrukcję obsługi samochodu ;)

Natomiast na str. 3 tego tematu znajduje się opis jak to przerobić aby cały czas szło ciepłe powietrze ze środkowego nawiewu. ;)

DamianPietras
18-12-09, 18:03
potwierdzam dzialanie. Zajelo mi to 10 minut, bo odkrecilem jeszcze schowek, coby latwiejszy dostep miec.

jedno dodam od siebie

Ja po prostu przesunalem ten wichajster, ktorym steruje linka na maxa w strone tylu auta, sprawdzilem czy jest ok z nawiewem i na to zalozylem linke i zamocowalem w zacisku.

Zimne przestalo leciec, wlasciwie to nie leci powietrze w ogole dopuki nie jest ustawiony nawiew na przod.

Wielkie dzieki ziomku, jak sie spotkamy to pifko stawiam. Po roku temat uwazam za wyczerpany. DZIEKI! :aloha:

potwierdzam , u mnie po tej przeróbce jest dokladnie tak samo. Bardzo fajnie że wkońcu udało się ten feler fabryczny dopracować .Pozdrawiam :D