PDA

Zobacz pełną wersję : Civik, rocznik 1998, 1.4i - obroty



mika
22-09-06, 22:23
Witajcie, pare dni temu kupilam ukochana civiczke ;) rocznik 98, 98000 na liczniku. Wymiany paska rozrzadu i innych czesci robie w poniedzialek, bo niestety jeszcze paska nikt nie wymienial:/
Przejelam na niej w ciagu 3 dni 250 km.
Chcialabym sie dowiedziec cos na temat obrotow. Mianowicie jadac na drugim biegu 40 km/h civiczka osiaga prawie 3000 obrotow. I musze zmienic bieg na trzeci a na trzecim jade tylko do 60 km/h bo juz wtedy osiaga 3000 (slyszalam ze do 3000 najmniej pali). 80 km /h osiaga 3000 obrotow i musze zmienci juz na bieg czwarty i przy 100 km/h juz na piaty. Czy to normalne czy cos jest nie tak??

prosze o rady.. i o rady jak jezdzic ekonomicznie na civiczce. W sumie jezdzic sie dopiero ucze, ruszam dodajac straasznie duzo gazu takze silnik warczy bardzo.
a chcialabym jezdzic ekonomicznie ale nie za bardzo wiem jak;)

Pozdrowki

P.s szukam manuala po PL do CIVIKA 1998. Niestety na ftp o ktorym piszecie sa tylko 00, 96,97,99 a gdzie sie podzial 98? :(((
Mika

Dzida
22-09-06, 22:24
Wszystko jest w jak największym porządku...

mika
22-09-06, 22:34
heheh na pewno? :) wydawalo mi sie wczoraj ze przy 100 km/h spokojnie na 4 osiagal 3000 i nie musialam zmieniac na 5, ale moglo mi sie cos pomylic ;)

i mam pytanko, czy ten samochodzik ma cos szczegolnego na co bardzo zwrocic uwage jesli chodzi o jego usterkowosc?

w poniedzialek bede wymieniac - filtr powietrza, oleju, paliwa, kabinowy, pasek rozrzadu, rolke napinajaca oraz wleje nowy Olej.

aha. moja civiczka ma opony 14x5 J (nie wiem co to znaczy) ale chcialabym wiedziec jakie powinno byc cisnienie w oponach przednich i tylnych - bo wydaje mi sie ze w przednich jakby za male jest i chce jechac do kompresora. ale nigdzie nie mam wypisane na zadnym papierku jakie opona ma miec cisnienie a ksiazki wszystkie sa po niemiecku i nic nie kumam ;)

i jest to moje pierwsze autko i jestem troche przewrazliwiona :D

Matey
22-09-06, 22:39
2 bary powinny byc ok :) Zapraszamy do wrzucenia fotek swoich oraz fotek auta :) :>

mika
22-09-06, 22:51
fotki porobie :) musze go tylko jutro ladnie umyc bo ni emialam czasu odkad go kupilam - zalatwialam przeglad i sprawy w urzedach ;) hmm czy moge wiedziec gdzie mam szukac dokladnych danych o silniku? tzn nie wiem czy ona ma silnik np. B16A2 albo inny bo w dokukmentach nie pisze, na silniku tez nie pisze:/. Pisze tylko g3 1.4
mam wiec nadzieje ze te czesci co kupilam beda pasowac i ze nie robia czesci pod kazdy numer osobno:/

Dzida
22-09-06, 22:52
Czy części będą pasować wyjdzie w praniu :) Powinny :)

Oznaczenie silnika masz stojac przodem do samochodu po lewej stronie od kolektora wydechowego, pod aparatem zapłonowym "wyryte" na bloku silnika. Popatrz w dół :)

Matey
22-09-06, 22:56
No to jak nie masz fotek auta to zapraszam do galerii osob, tam mozesz wstawic swoja fotke ;) :P :>

mika
22-09-06, 22:57
ok poszukam, mam nadzieje ze znajde:)

mam nadzieje ze jak sie okarze ze jednak nie pasuja to mi ich w warsztacie nie zaloza.. tylko powiedza ze to nie te. prawda? ;)

P.s a tak wogole to ogladalam manuale i znalazlam tylko Ab0VE Honda Civic EJ6, EJ7, EJ8 (96-00) Service Manual zip a ja mam EJ9.. i jest z roku 98, wiec czemu go nie ma w tym manualu? :/

Dzida
22-09-06, 23:35
Zobacz na tym forum temat z instrukcjami mojej produkcji:)

Poszukaj.

mika
22-09-06, 23:49
taa Dzida znalazlam ale nie wiem czemu EJ9 pojawia sie w pliku o civikach z 97... w ogole plik z 97 troche okrojony jest zas lepszy dla mnie plik z civikiem z 99 ale to raczej nie moj rocznik hehe, udalo mi sie sciagnac ksiazke Civik - naprawiam sam ;) Przyda sie i szukalam jej wlasnie :D

Matey
23-09-06, 00:36
ej9 z 97 i ej9 z 99 to to samo tylko budy sie troche roznia :)

mika
23-09-06, 09:40
aha a "budy" to to jest gora samochodu? ;) tzn stylistyka ? w sumie piszecie ciagle o budach a ja nie jestem pewna czy wiem o co chodzi ;)

zaraz bede myc moje autko, zamierzam tez przetrzec je pastra polerska. Mam nadzieje ze takie rzeczy mozna robic ? :)

tomekk
23-09-06, 10:06
aha a "budy" to to jest gora samochodu?
yhy... buda najogólniej rzecz biorąc to karoseria. Czy też jak już wolisz stylistyka zewnętrzna :)

Matey
23-09-06, 11:05
Mam nadzieje ze takie rzeczy mozna robic ?


Jak najabardziej :)

zwolak
23-09-06, 19:54
moja civiczka ma opony 14x5 J (nie wiem co to znaczy) ale chcialabym wiedziec jakie powinno byc cisnienie w oponach przednich i tylnych

W okolicach zamka drzwi kierowcy powinnaś mieć naklejkę z ciśnieniami opon. U mnie dla przykładu jest podane zalecane ciśnienie 2,3.

[ Dodano: Sob 23 Wrz, 2006 ]

prosze o rady.. i o rady jak jezdzic ekonomicznie na civiczce. W sumie jezdzic sie dopiero ucze, ruszam dodajac straasznie duzo gazu takze silnik warczy bardzo.
a chcialabym jezdzic ekonomicznie ale nie za bardzo wiem jak;)

Zmiany biegów robisz bardzo dobrze - te prędkości są zalecanymi przez Hondę dla jazdy ekonomicznej w książce obsługi.

Naukę ruszania autem musisz zacząć od nauczenia się sposobu działania sprzęgła w twoim aucie. Jedź w tym celu na pustą uliczkę lub bezludną część dużego placu koło supermarketu.
1. Zatrzymaj auto.
2. Włącz jedynkę.
3. Nie dodawaj gazu!!!
4. Powolutku zacznij puszczać sprzęgło.
5. Gdy poczujesz, że auto zaczyna się ruszać przestań popuszczać sprzęgło i przytrzymaj je 1-2 sekundy w bezruchu.
6. Auto powinno już jechać. Wtedy zacznij dalej powolutku puszczać sprzęgło aż do całkowitego puszczenia.
7. Wciśnij sprzęgło do oporu. Powoli zatrzymaj się używając prawej nogi i pedału hamulca.
8. Wróć do punktu 3.

Powtórz ten cykl ze 20 razy, a zobaczysz, że ruszanie autem bez wycia silnika nie jest niczym strasznym. Jeśli auto Ci zgaśnie, będzie to oznaczało tylko i wyłącznie to, że za szybko puszczałaś pedał sprzęgła. :)

Oczywiście w jeździe normalnej na ulicy należy używać odrobiny gazu przy ruszaniu, bo bez gazu byłabyś zawalidrogą, ale musisz opanować sposób "brania" twojego sprzęgła. Wyćwiczenie lewej nogi, to podstawa. :wink:


Ekonomia jazdy polega między innymi na powolnym rozpędzaniu się (do 3000 obr/min), ale to już umiesz.

Drugim elementem jazdy o kropelce jest patrzenie się daleko przed auto i przewidywanie sytuacji na drodze. Jeśli zbliżasz się do skrzyżowania i widzisz, że od dawna pali się zielone światło, to może to oznaczać, że za chwilę zapali się światło czerwone, więc nie ma sensu dalsze gnanie na łeb na szyję, bo i tak będziemy musieli hamować. :lol:

A skoro już musimy zahamować, to pojawia się trzeci element oszczędnej jazdy. Możemy hamować silnikiem. Gdy puścisz pedał gazu, silnik przestaje być zaopatrywany w paliwo i żywi się samym powietrzem. Opory tarcia ruszających się tłoków i przekładni powodują, że auto zwalnia. Puszczając odpowiednio wcześniej gaz (np. przed czerwonym światłem na skrzyżowaniu) i jadąc cały czas na biegu jesteś w stanie wytracić prędkość o 40-50 km/h. Daje to same pozytywy - nie zużywasz ani grama paliwa (bo jest odcięte), a ponadto oszczędzasz klocki hamulcowe.

Spróbuj połączyć te 3 elementy w jedną całość, a spalanie twojej hondzi ulegnie znacznemu zmniejszeniu. 8)

mika
28-09-06, 21:47
dzieki za informacje, postaram sie teraz to wyprobwoac w praktyce ;)