PDA

Zobacz pełną wersję : Problem nie otwiera się druga przepustnica



Wojtas0405
21-08-06, 22:25
Witam mam D13b2 i problem: przypuszczam że nie otwiera sie 2 przepustnica, kręcę do 5000-6500 obr/min a hania z ledwością osiąga 140 km/h :cry: Mam ją od miesiąca po helmucie wymieniłem wszystkie paski, olej, świece, filtry.
Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak sprawdzić układ podciśnienia który jest odpowiedzialny za otwieranie tej przepustnicy :?:
A może ktoś miał podobny problem :?:

Dzieki za pomoc

wieshaq
21-08-06, 23:06
byl niedawno podobny temat

po prawej od gaznika jest taki silowniiczek. schodzi pod katem w dol pod gaznik (wyglada jak grzyb) on otwiera druga przepustnice. wchodzi do niego wezyk podcisnieniowy i tam musi byc podcisnienie raczej bo idzie prosto z gaznika.
zdejmij obudowe filtra i druga przepustnice postaraj sie popchnac srubokretem. ona sie nei wiele uchyla ale bvedziesz widzial. jak ni to moze silowniczek o ktorym pisalem jest uszkodzony. na wszelki wypadek zdejmij ten wezyk ktory wchodzi do silowniczka i sprawdz czy przy gazowaniu powyzej 5 tysiecy jest w nim podcisnienie. przytkaj palcem i poczujesz.

i filtr paliwa i powietrza wymieniles?

Wojtas0405
22-08-06, 18:08
Sprawdziłem membrana jest ok zassałem powietrze i otworzyła mi przepustnicę. Natomiast na wężyku nie ma podciśnienia :( sprawdziłem każdy wężyk i wyglądają ok nie mają zadnych pęknięć ani przetarć.
Czy może mi ktoś wyjaśnić czym spowodowane jest brak tego podciśnienia?

szukałem na forum ale nic o tym nie znalazłem za to dużo jest o sciągnięciu blokady z drugiej przepustnicy :)

wieshaq
22-08-06, 22:06
aha

wezyk miedzy tym silowniczkiem i gaznikiem ma dlugosc mniej-wiecej 10cm z tego co pamietam. w polowie odchodzi od niego wezyk nr 3 i idzie na lewo od gaznika... nie wazne co dalej.

tez odchodzacy wezyk z nr 3 (nr na wezyku) sprrobuj zagiac tak zeby nie bylo w nim przeplywu i wtedy przegazuj i sparwdz czy przepustnica sie otwiera..


a z reszta masz tu link do mojego how-to http://www.grupa-wroclaw.pl/2005/forum/viewtopic.php?t=218
ostatnia fotka jest chyba z zagietym wezykiem

pompek
23-08-06, 10:23
jak to jest z tą drugą przepustnicą? ostatnio rozmawiałem z gaźnikowcem, który siedzi w temacie 25 lat i powiedział, że on jeszcze nie słyszał o gaźniku, w którym by się druga przepustnica nie otwierała do końca...

wieshaq
23-08-06, 10:27
rozmawiałem z gaźnikowcem, który siedzi w temacie 25 lat
heheh to niech posiedzi jeszcze drugie 25 :LOL: moze sie dowie ;)

tak na powaznie to tak to jest przemyslane przez konstruktorow ze do okolo 4500-500rpm jedziesz na jednej a druga uzupelnia braki mocy przy wyzszych zakresach. widocznie to wystrcza a jest jeszcze sprawa kompromisu pomiedzy spalaniem i osogami

Wojtas0405
24-08-06, 21:29
Witam zagiołem wężyk nr 3 i nic :(



Prześledziłem wężyk nr 3 i idzie on do czarnej skrzynki w tej szkrzynce łączy się z zaworem magnetycznym z niego już jako wężyk nr 2 wraca do gaźnika.
Jak pociągnąłem powietrze w kierunki tego zaworu wężykiem nr 3 to okazało się że zawór jest zamknięty.
jak pociągnąłem powietrze w stronę membrany to zasysałem powietrze z gaźnika a membrana sie nie ruszała. Dopiero jak zatkałem wężyk miedzy trujnikiem a gażnikiem membrana ruszyła przepustnice.

Pytanie które pomogą rozwiązać mi ten problem:
Czy ten zawór w czarnej skrzynce ma być zamkniety?
Gdzie wytważa sie to ciśnienie? i którędy idzie do siłownika?

dzięki za pomoc.

wieshaq
24-08-06, 22:51
o fuck troche mnie zastrzeliles bo juz nie mama tego auta... ale powoli dojdziemy jak i gdzie

powietrze przeplywajace przez gaznik wytwarza podcisnienie w wezyku laczacym gaznik i silowniczek 2giej przepustnicy. i juz to powinno BEZWZGLEDNIE otworzyc druga przepustnice w sytuacji gdy wezyk nr 3 jest zagiety zaraz za trojniczkiem. wtedy druga przepustnica otwiera sie juz przy niewielkiej predkosci obrotowej silnika. zrozum mnie dokladnie: chodzi o zagiecie wezyka tak jak jest to pokazane w instrukcji ktora robilem i podeslalem ci w poprzednim moim poscie

trojniczek i dalej wezyk nr 3 idacy do czarnej puszki kolo akumulatora steruje druga rozpustnica w taki sposob aby uchylala sie dopiero przy okolo 4500 rpm. czyli: ten zaworek ktory jest w puszce i dalej polaczenie z gaznikiem upuszcza(redukuje) podcisnienie w wezyku miedzy gaznikiem i silowniczkiemw taki sposob aby druga przepustnica nie otwierala sie wczesniej niz przy 4500 rpm.

tak mi sie wygaje przynajmniej po moich doswiadczeniach i tym co wydedukowalem walczac z gaznikiem i podcisnieniami.

dziwi mnie natomiast to ze jesli zaslepiles wezyk nr 3 tak jak na fotce ktora ci podeslalem to 2ga przepustnica nie zaczela sie wogole uchylac. powinna startowac juz w dosyc niskich obrotach... i tego jestem pewien

jesli zaworek dziala w puszce to znaczy ze jest ok. staram sie zrozumiec to co zaobserwowales ale nie bardzo widze w tym sens.

przeanalizuj to co napisalem i postaraj sie to dokladnie sprawdzic a widze ze checi i podejscie techniczne masz i bedzie z ciebie znawca tematu hehee ;)


pozdroo

Wojtas0405
26-08-06, 19:57
Sprawdziłem wszystko tak jak pisałeś i nic :(
na koniec podłączyłem węzyk do tego wyjścia w gaźniku no i okaza ło sie że tam nie ma prawie żadnego podciśnienia!!! Kręciłem silnikiem do 6-6,5 tys obr /min a tam ledwo wyczuwalne podciśnienie!!! a żeby ruszyć membrane to trzeba troszkę pociągnąć ;)

A w takim razie muszę dowiedzieć sie jak to wygląda w gażniku a to już chyba nie taka łatwa sprawa :?

myślę że może gaźnik trzeba by wyczyścić? Co sądzisz o takich płynach do czyszczenia gaźników które wlewa się do paliwa?

cifek wawa
23-12-06, 20:23
prosba do Wojtasa....jakbys juz rozszyfrowal o co biega z ta przepustnica to napisz bo mam podobny problem

nogood
26-03-07, 18:36
no i co z tym problemem wyjszlo, bo mi tez sie nie roztwiera ostatnio ta druga;
jakieś wyjaśnienie problemu by sie przydało na ładne zamknięcie tematu :)

cifek wawa
26-03-07, 18:44
a skad wiesz ze sie nie otwiera? jakie objawy?
u mnie poprostu zaczela dzialac :afro:

nogood
26-03-07, 19:20
objawy: nie mam satysfakcjonujących/seryjnych osiągów (ok 14s do 100), 150km/h trzeba nieźle bujać, no i najważniejszy objaw: zapuściłem żurawia na postoju pod maske i przy gazowaniu do 7tyś obrotów a moze ciut wiecej - nawet ta dźwigienka drugiej przepustnicy nie drgła. Kolejny objaw to ze zdjąłem wężyk od 'grzybka' i gazowalem do 7tyś - brak podciśnienia na wyjściu. Wymieniane na nowe świece, przewody, filtr powietrza. Wydaje mi sie ze mam przestawiony lekko zapłon bo jak zdejmuje noge z gazu to mam strzały z tłuma, i spalanie większe; ale to chyba nie ma znaczenia przy otwieraniu drugiej p. Aha, i wolne obroty troche nierówne sie wydają. No i nie wiem; oblukałem wszystkie wężyki - raczej na miejscu i bez dziurek.
Ciekawy jestem jak u tego kolegi wojtasa to się skończyło; no i ponawiam pytanie
Co sądzisz o takich płynach do czyszczenia gaźników które wlewa się do paliwa? + jakies nazwy?

Edit: z pomoca kolegi (patrzyl na obroty i gazował), udalo mi sie jednak zaobserwować otwierającą sie 2 przepustnicę (mam ogranicznik, mało to sie rusza) przy okolo 5,5 - 6k. Niestety przy tych prędkosciach obrotowych jakos nie czuję zeby to coś dawało :>

cifek wawa
26-03-07, 19:30
u mnie tez na postoju nie widac zeby chociaz drgnela ale po odlaczeniu wezyka bodajze3 tego co idzie do silownika podcisnienia(grzybka) widac roznice w jezdzie...ustaw przedewszystkim zaplon koszt ok 30 zl lub sam jesli masz lampe...jak nie masz moge swojej uzyczyc

Frydzio
26-03-07, 21:21
u mnie otwiera sie przy ok 5500rpm, slychac wtedy charakterystyczny "świst"

ivan667
27-03-07, 19:49
i zaradzil juz ktos na to? bo u mnie podejrzewam to samo. tylko powiedzcie czy tez macie jak ja: jak krece silnik podczas jazdy to za ch**a nie przekroczy 5k RPM poprostu dalej sie nie kreci! i z tego wychodzi ze max predkosc to 140 :/ a dla odmiany na lpg jedzie do czerwonego pola i jedzie 170 i ogolnie burza (jak na 1.3 z gazem)

nogood
27-03-07, 21:45
ja moge podczas jazdy kręcić do 7 i moze nawet więcej; ale kolo 130-140 pojawia sie problem z wkręcaniem - widzialem filmiki z przyspieszania 1,3 do 160 i troche inaczej to wygląda. W ogole mam nieodparte wrażenie ze w calym zakresie obrotów a szczególnie powyzej 5tyś jakoś cieżko sie wkręca na te obroty - jakby mu brakowało powietrza/paliwa - odbija się to na dynamice. No ale na razie to musze ustawić ten zapłon i dalej będe kombinował.
Ivan - a u Ciebie to raczej druga przepustnica i podciśnienie gra gitara, ale coś wyżej z gaźnikiem masz nie tak, ewent. pumpa paliwa/filter :)

Jowita
08-05-07, 16:05
panowie czy wy cały czas mówicie o silniku 1,3 D13B2 z gaźnikiem bo moje autko też jedzie max 140 i nie chce więcej założyłam gaz i nadal 140 a pali 10 litrów gazu i wogóle jakieś takie mułowate na benzynie nawet przed założeniem gazu... rozrząd był wymieniany 3 miesiące temu ale wczoraj sprawdzany i jest prawidłowo ustawiny mały problem tylko z zapłonem który nie do końca jest idealny bo lekko opóźniony... więc myślę teraz o tej drugiej przepustnicy... musze mechanikowi ten temat podrzucić

Levy
08-05-07, 18:13
Czytam ,czytam...i musze z przykrością stwierdzić ,że mam tak samo :( też mam d13b2 i max 130-140 wali...i to z górki :aloha: ( nie mam instl. gaz. )


A więc gdzie sie zwrócić żeby mi to naprawili i ile to trzeszczy??
Sam bym to zrobił...jednak cierpie na brak czasu:(

Spider22
16-05-07, 09:05
Powiem tak. Też mam D13B2. Po zakupie od Helmuta jak jechałem też byłem przerażony 130-140 km/h to był zupełny max. Na początku też myślałem o drugiej przepustnicy bo nie było żadnego podrywu mimo wysokich obrotów ale wykluczyłem to bo jak się okazało otwiera drugą przepustnice. No to wziąłem sobie autko na warsztat.
Pierwsze poszły wszystkie płyny eksploatacyjne na wymianę przewody świece i filtry. Poprawa niewielka delikatnie szybciej się rozpędzał to wszystko prędkość max nadal ok 140km/h.
No to wziąłem się ostro do roboty poczytałem pogmerałem hamulce wymiana klocków i szczęk doprowadzenie do porządku prowadnic na jarzmie zacisku oraz samoregulacji szczęk (czasami się zdarza w niektórych autkach że delikatnie koła blokują) spalony bezpiecznik 7,5A pod maską Backup (wymieniony), wyregulowany zapłon (czasami może być przestawiony pasek rozrządu o 1 ząb), wyciągnięte sito z filtra i ta plastikowa przegródka z filtra wykasowane błędy adaptacja na nowo komputera. Efekt.... piorunujący :d Hania bez problemu osiąga prędkość około 200 km/h, a druga przepustnica otwiera się w okolicy 4500 obr

W długi weekend na autostradzie wycisnąłem z niej 205km/h na GPS-ie wskazywało prędkość 193km/h jest przekłamanie wynikające z rozmiaru opon.

cifek wawa
16-05-07, 12:09
:wow:

fazer1985
16-05-07, 16:14
:wow: !! bez picu :)

Spider22
16-05-07, 18:02
Następnym razem zabiorę kameręi nagram filmik na autostradzie albo na jakimś lotnisku może. To go zapodam :d

Frydzio
16-05-07, 19:30
potwierdzam, ze 1.3 mozna jechac 190+, 1.5 200km/h, wszystko na standardowych laczkach 175/13cali na prostej autostradzie, nie z gorki

cifek wawa
16-05-07, 19:43
na autostradzie wycisnąłem z niej 205km/h

katalizator masz?...na kacie mialem max 170 przy 5.5tys obr...teraz go usuwam wiec moze bedzie lepiej

marcin EZG
16-05-07, 21:15
ty!! ja mam to samo 170km 5.5 tys i koooniec kur.. co jest grane ,skrzynia sie skonczyla czy co? :/

cifek wawa
16-05-07, 21:42
ja swoja ciagne do 160 na 4 biegu zalaczam piatke i przy 170 i 5.5 tys zamula sie i nie chce dalej isc....mam ponad 200tys km zrobione wiec pewnie kat sie na smietnik nadaje..jak go wyrzuce to cos podpowiem.... :d zeby nie robic OT....druga przepustnica otwiera sie :afro:

Spider22
17-05-07, 16:52
Po kacie została tylko obudowa :d

Egon
17-05-07, 18:52
a co z filmikiem nagrales juz jak sie pieknie rozpedza :agent:

jesli Ci sie to udalo do 200 dociagnac to klaniam sie z podziwem moja do 165 dojdzie i koniec.

Grzesieklodz
18-05-07, 00:21
ja moja to tak 160-170 lecialem do 150 to nawet ladnie a potem juz tak mulowato (na gazie bo jak zalozycie gaz w gazniku to na benzynie jest efekt dlawienia sie wiec nie da sie poszalec na bezynie jak masz gaz ) taki maly mankament

jogal
18-05-07, 12:08
ja mam filmiki, co prawda nie jak jadę 200 km/h ale jak się rozpędza moje auto do 100 po zmianie wałka rozrządu na ten z d14 (ok 9s do 100): http://www.streetfighters2.mojeforum.net/viewtopic.php?t=11&start=45
a tu 190 km/h ( przed zmianą wałka ): http://itm.pcz.czest.pl/~jogal/2zlot/ostrowy/190kmhshort.avi

M@rian
26-05-07, 00:21
witam tak czytam i czytam i nóz sie w kieszeni otwiera :djablek: mam gaz w swojej Hance jeżdże nią od września zeszłego roku nic za specjalnie w niej nie robiłem oprócz zdjęcia ogranicznika mocy i odblokowania 2 przepustnicy bo na amen była zapieczona :d (podobno właścicielką była jakas starsza pani i pooooowoli jeździła-przepustnica to potwierdziła)....ok do rzeczy ja swoje maleństwo ledwo do 130 moge bujnąć i dalej ni chu....steczki :( poprostu nie idzie....szczytem marzeń było by bujnąć sie do 150 hehe :) nie jestem specem od samochodów dajcie jakieś wskazówki od czego zacząć zeby to autko troche jeździło....pozdro :hinczyk:

ivan667
26-05-07, 00:37
duzo zalezy od tego jaka masz instalacje lpg bo tego to jest tyle ilu magikow od gazu w kraju :) wiadomo ze instalka prosta bo gaznik ale chodzi mi o to jaki masz mikser itp moja po dolozeniu dziwnej rureczki w obudowie filtra powietrza zaczela sie bujac do 170km/ a bez tego ustrojstwa 130 to max bylo. na zdrowy umysl a rurka powinna ograniczac moc ale na gazie dziala, niestety na beznynie zauwazam oslabienie ale i tak jezdze na lpg wiec nie przejmuje sie tym, najlepiej zarzuc foty co i jak masz pod maska z tym gazem.
sprawe filtrow swiec i regulacji gazu pomijam bo mysle ze to juz zalatwiles.
a jak na benzynie sie zachowuje?

M@rian
27-05-07, 08:52
hmmmm wszystko fajnie tylko niebardzo wiem jak sie "obsługiwać" na tym forum ;) jak te fotki wrzucić ;P???Powiem szczerze ze jeżdże Hoindą po raz pierwszy i w sumie to nawet nie wiem jak ona powinna chodzić to jest 1,3 wiec nie wymagam za wiele od niej...ale pytałem kumpla miał równieź ten silnik to mówił ze na gazie to spoko sie bujał 170...co do benzynki to tak jak mówiłem nie mam porównania, i jak na mój gust to troche mułowata jest, na niskich obrotach przy każdym biegu prawie jest taki moment ze jak pedał się przydepnie to najpierw zamuli ją a dopiero po chwili ciągnie ale podobno tak powinno być :/ co do wymiany filtrów to poszedł powietrza narazie z olejem sie zbieram jeszcze :speszony: świece są w porządku regulacja gazu również była ale chyba jest do powtórki bo duuużo bierze :( ponad 12 na mieście tak na marginesie jak jest u Ciebie???pozdr

jogal
27-05-07, 12:53
Ustaw sobie zapłon bo hania nie może się mulić. U mnie nie ma żadnego muła nawet na niskich obrotach. Prawdopodobnie reset ECU też jest wskazany w Twoim przypadku.

M@rian
27-05-07, 13:34
ok ale jak już mówiłem nie jestem specem w dziedzinie samochodów :speszony: prosiłbym jednak o bliższe wskazówki co do tego resecika jak to sie robi??? a zapłon był ustawiany niedawno :/

ivan667
27-05-07, 17:37
u mnie pali max 10 litrow w miescie na trasie 8.
reset robi sie tak:
wyjmujesz na kilka minut bezpiecznik BACK UP - jest pod maska w skrzynce bezpiecznikow przy podszybiu obok akumulatora. potem go wkadasz z powrotem, odpalasz silnik, czekasz az wlaczy sie wentylator i sie wylaczy. potem gasisz silnik i zapalasz go z powrotem i jedziesz na pol godzinna przejazdzke najlepiej po miescie i troche po trasie, tak zeby " nauczyc" go jazdy w calym zakresie obrotow czyli troche go pokrec. wazne jest tez zeby wylaczyc wszelkie urzadznia w aucie gdy czekasz na wlaczenie wentylatora (czyli swiatla radio dmuchawa itp) podczas jazdy mozesz wlaczyc to wszystko.

a fotki najlepiej wrzuc na jakis serwer np www.imageshack.com albo polski www.fotosik.pl tam jest wszystko jasno pokazane jak to zrobic. potem wklejasz linki na forum i gotowe

nogood
31-05-07, 16:48
a więc u mnie objawy jak pisałem powyzej; w tej chwili nie zrobilem nic wiecej, nie wyregulowałem nawet zapłonu - jedynie zacisnąłem 3 węzyk na stałe (blokada z 2 p. nie zdjęta) - oto moje spostrzezenia: czuc wyraźną poprawę dynamiki, wyraźnie czuć jak tuż po 3tyś otwiera sie 2 przepustnica, spalanie nie zwiększyło się, a moze nawet spadło byc moze dlatego bo nie depczę juz tak po obrotach Hanki skoro jest dynamiczniejsza na niższych :) mam wrazenie ze kiedy silnik NIE jest mocno nagrzany jakby mial wiecej mocy, znakiem tego mysle ze jakiś stożek by jeszcze pomógl doprowadzający wiecej chłodu. Ogólnie to jeszcze nie to co powinno byc, ale juz nie jest źle.. a no i 150 sie buja bez problemu :)

M@rian
05-06-07, 18:07
resecik zrobie spoko a zapłon był ustawiany.......poprostu załamka teraz :/ niedawno sprawdzxiłem ile benzynki łyka no bo gaz jest rzeciez uzależniony od niej rece mi opadły!!!!!10 na mieście bierze :djablek: poprostu załamka czemu tyle pali moze ktoś ma jakiś pomysł POMOCY!!!

cifek wawa
05-06-07, 19:33
moja na trasie do plonska na 4 biegu poszla 180...wrzucilem 5ke i sie zamulila :d ...mozliwe ze przez kola w rozmiarze 15"

POMOCY!!!
po pierwsze zrob samodiagnostyke

M@rian
05-06-07, 22:39
czy ta samodiagnostyka oznacza tylko wyciągnięcie tego bezpiecznika czy coś jeszcze trzeba wykonać????bo czytałem ze jakimś kabnelkiwm coś tam trzeba zwierać :/

ivan667
05-06-07, 22:48
opcja szukaj: SAMODIAGNOSTYKA to bylo wiele razy. http://www.civicklub.pl/fi/viewtopic.php?t=17467 to jest link z FAQa wiec poszedles na maxymalna latwizne nie zagladajac tam.

cifek wawa
05-06-07, 23:46
w niektorych d13 nie ma tej kostki(ja nie mam)...wystarczy wtedy tylko odslonic komputer i przekrecic kluczyk...dioda w kompie powinna zamrygac raz krotko...oznacza to zero bledow

M@rian
10-06-07, 23:43
zrobiłem reset kompa co do spalania to jeszcze zobacze musze troche pojeżdźić ale wydaje mi sie że pomimo tego ze nie mam obrotka obroty sa odrobine za wysokie czym to moze byc spowodowane????niby gaz był rególowany ale moze skecic jej troche obroty :/ hmmm

ivan667
11-06-07, 10:24
jesli na lpg masz za wysokie obroty to rusz troche ta mala srubka na parowniku az uzyskasz optymalne obroty

NFS
11-06-07, 11:38
jesli na lpg masz za wysokie obroty to rusz troche ta mala srubka na parowniku az uzyskasz optymalne obroty

a jak ma dwie śrubki??

M@rian, napisz jaki parownik.

Poza tym masz jeszcze regulacje obrotów takim czarnym pokretłem za gaznikiem.

Wojtas0405
03-10-07, 20:19
MOJA HANIA UZDROWIONA !!! robiłem wszystko co było pisane na tym forum o zamulonych D13B2 najpierw okazało się że rozrząd przestawiony o jeden ząbek :( myślałem że już bedzie wszystko ok ale niestety uspokoiła się tylko praca silnika czyli zaczął chodzić równo na wolnych obrotach. Potem standard świece, kable WN, filtry i nic. Wciąż 2 przepustnica tylko delikatnie ruszała sie przy dodawaniu gazu. Postanowiłem więc wymienić gaźnik. Trochę sie tego obawiałem bo nie jestem mechanikiem a tu strasznie straszą zeby nie ruszać gaźnika bo niewiadomo co się stanie. No i dziś nadszedł ten dzień godzinka roboty i HANIA śmiga jak nowa!!! :aloha:
Czyli przyczyną jest gaźnik !! !! !!
Teraz nawet na postoju 2 przepustnica wychyla się do końca oczywiście blokada zdjęta ;) i naprawdę czuć różnicę