PDA

Zobacz pełną wersję : umiejscowienie sondy lambda- kolektor 4-2-1



Bogdan19
07-03-10, 22:13
witam.
rozmawiałem dzis z chłopakiem który siedzi w hondach i innych samochodach, robi grubsze projekty.
i zaczeła sie rozmowa o sondzie lambda i jej umiejscowieniu. posiadam kolektor wydechowy z e-bay kwasówka 4-2-1. i sonda lambda jest umieszczona w pierwszej cześci kolektora, czyli łapie powietrze z jednego garu...
radził mi zebym przeniósł sonde w drugą cześć kolektora zeby łapała odczyt z wszyskich garów, bo teraz mieszanka moze być za uboga, i moze nie do konca być tak jak powino.
i tu moje pytanie, czy umiejscowienie sondy ma aż taki duży wpływ? jest sens ja przenosić?

hellrider
07-03-10, 22:52
Ja osoboiscie nie wiem, ale ma ona z zadanie na zdrowy rozum pobieranie jakis tam odczytow ze spalin. Wiec spalin wszystkich garczkow a nie jednego czy 2. POza tym, jesli mialoby byc inaczej to fabryka montowalaby sondy gdziekolwiek a nie w miejscu gdzie leci wszystko.

JulekCIVIC
07-03-10, 23:13
ale temperatura tez jest ważna wiec musi być dość blisko, w B serii jest daleko bo się nieziemsko nagrzewają, a w D jest bliżej bo może i raczej musi :)

Nemereth
08-03-10, 10:44
To znaczy wg Ciebie, że w D serii temperatura kolektora jest na tyle niska żeby dotknąć go gołą ręką? No nie żartuj.

Sonda u mnie w D16Z6 jest umieszczona na łączeniu wszystkich garów. Wnioskuję, że jest wszystko prawidłowo i żadnych zarzutów nie mogę mieć co do tego bo spalanie jest przyzwoite.

CroX
08-03-10, 10:52
Gdzieś czytałem opinie osób które miały dalej sondę czyli przy wylocie kolektora i tam automatycznie było większe spalanie. A działo się tak podobno ponieważ tam sonda nie wchodzi tak głęboko w kanał tylko kawałek sondy łapie spaliny itp...i dlatego odczyt jest inny...ale to tylko to co przeczytałem. Najlepiej byłoby sprawdzić jak jeździ i ile pali na 100 teraz i zamontować sondę w drugim miejscu i tak samo sprawdzić...

Tian
08-03-10, 11:36
wszystko zależy czy sonda jest 1 żyłowa (bez grzałki), czy 4 żylowa (z grałką) jeśli ta pierwsza to montuj ją jak najbliżej glowicy, jak masz 4 zyłową to montuj na koncu kolektora.
jak kupilem kolektor 4-2-1 załozyem na poczatku na górze, po tygodniu przełozyłem na koniec kolektora, spalanie lekko spadło. jesli chodzi o głebokośc wkrecenia sondy (róznie jest z tymi kolektorami z ebaya) to jak za płytko jest wkrecona, zawsze mozna zeszlifować gniazdo w które wkrecasz sondę.

Bogdan19
08-03-10, 12:26
posiadam sonde 4żyłową. bede musiał to sprawdzić moze dzis sie za to wezmę;)

CroX
08-03-10, 13:09
W takim razie czekamy na opisanie efektów zmian :)

subbler
08-03-10, 13:24
;) u mnie są 2 sondy jedna "u góry" druga na końcu i podłączam je dowolnie - ja osobiście nie widzę różnicy - wydaje się być minimalnie mniejsze spalanie przy używaniu sondy zamontowanej na końcu - ale jestem jeszcze w trakcie sprawdzania. :o

Bogdan19
08-03-10, 17:26
zamontowałem już sąde ale jeszcze nie sprawdzałem jak działa. było troche problemów bo śruba która zatyka otwór nie chciała sie odkręcić miałem troche zabawy... mam małe obawy bo sonda jest blisko półośki, ale mam nadzieje ze nic sie nie stanie;)

Covvboy
01-07-11, 12:29
wszystko zależy czy sonda jest 1 żyłowa (bez grzałki), czy 4 żylowa (z grałką) jeśli ta pierwsza to montuj ją jak najbliżej glowicy, jak masz 4 zyłową to montuj na koncu kolektora.
jak kupilem kolektor 4-2-1 załozyem na poczatku na górze, po tygodniu przełozyłem na koniec kolektora, spalanie lekko spadło. jesli chodzi o głebokośc wkrecenia sondy (róznie jest z tymi kolektorami z ebaya) to jak za płytko jest wkrecona, zawsze mozna zeszlifować gniazdo w które wkrecasz sondę.

Ja mam D15Z6 z 96r. Niedługo planuję zakup kolektora 421. Czy ktoś montował już lambdę w tym silniku i może podzielić się doświadczeniem?

P.S. Ilu żyłowa jest tu sonda/ew. jak to sprawdzić?

(sory za odgrzewanie, ale nie chce nowego topiku zakładać)