PDA

Zobacz pełną wersję : Huczące łożyska w skrzyni Y21 - B16A2 - Potrzebna pomoc w zdiagnozowaniu które!



volvox
28-02-10, 14:53
Witam, może ktoś już miał podobny problem i pomoże zdiagnozować. Sprawa objawia się następująco: (silnik B16A2, skrzynia Y21)

--Wsiadam do auta, odpalam - i zaczynam słyszeć hałasujące łożysko które milknie po wciśnięciu sprzęgła

--Biegi na rozgrzanym silniku wchodzą normalnie poza "5" którą trzeba wrzucać 2x wciskając sprzęgło żeby nie zgrzytnęła; na zimnym czuć opór stawiany przez "2" na ciepłym wchodzi normalnie - ale to może być wina nie do końca pasujących wodzików - swap był z Civica gdzie wodziki były z 5cm krótsze i trzeba było różnicę dospawać

--Wyżej opisane hałasujące łożysko w czasie jazdy z większymi prędkościami zaczyna wydawać charakterystyczny, terkoczący dzwięk (jakby wsadzić słomkę w szprychy rowerowe)

--a najciekawsze jest to, że jak dojeżdzam do skrzyżowania, wcisnę sprzęgło - wszystko milknie - ale dalej tocząc się na sprzęgle wrzucam "2" - i mimo wciśniętego sprzęgła dzwięk hałasującego łożyska pojawia się :/ Próbowałem wbić "1" wtedy hałas jest jeszcze większy. Hałas na "1" i "2" zależny jest od prędkości kół, kiedy samochód stanie a sprzęgło jest wciśnięte - nic nie hałasuje. Dodam że inne biegi na wciśniętym sprzęgle nie hałasują


Miał ktoś z was podobne objawy??
Zamówiłem już sprzęgło xtd i może sama wymiana łożyska oporowego pomoże?

Może to jakieś łożysko dalej w skrzyni? Jak tak to ile może kosztować wymiana? Gdzieś czytałem że może to być łożysko na wałku sprzęgłowym - ale nic pozatym w wątku nie było napisane.

Każda rada, sugestia będzie dla mnie niezwykle cenna.

Adrian220491
02-03-11, 19:27
Ja miałem identycznie jak ty ale olałem sprawe i teraz słychać głośniej i na wszystkich biegach oprócz 5-tki.
Ogólnie myśle że łożysko oporowe nie ma za dużo do tego bo jak miało by je słychać to na wciśnietym sprzegle a nie na biegu.
Jak by ktoś już taki problem kiedys rozwiozał to niech się podzieli informacjami i był bym przeszczęśliwy jak by ktoś mógł zarzucic schemat skrzyni Skrzynia nie wiem jakiego oznaczenia ale mam cifa 1.3 16V z 93roku
Za wszystkie podpowiedzi z góry dziekuje

tommmmm
02-03-11, 21:13
Siemka.Ciężko jest powiedzieć bez rozbierania które.Może być jedno,dwa a może być więcej.Najlepiej ocenić po rozebraniu skrzyni.Jednak masz bardzo typowy objaw więc raczej jest to łożysko na wałku sprzęgłowym od strony sprzęgła ale jednak na wszelki wypadek lepiej jest wymienić oba na wałku sprzęgłowym.Rozumiem że na luzie też huczy?

Bening
03-03-11, 19:43
mi w d16y8 skrzynia s40 huczy na luzie bez wciśniętego sprzęgła no 1 niemiłosiernie wyje 2 juz trochę miej a 3,4 i 5 nie słychać zeby coś huczało wyło, dodam że silnik ma ok 300 tys przebiegu

Adrian220491
03-03-11, 21:38
Kolego "tommmmm" ale Tobie chodzi o jakieś łożysko w skrzyni a nie o ruchome łożysko oporowe??? Ile według Ciebie może to kosztować???
Moja sytuacja jest taka jak kolegi "volvox" Skrzynie słychać zawsze wtedy gdy nie jest wciśnięte sprzegło czyli prawie zawsze Bez różnicy czy jest na luzie czy na biegu podczas jazdy. Szumi cały czas Przestaje tylko wtedy gdy wcisne sprzegło. na początku jak dopiero co zaczynało ją słychać to hałasowała po przekroczeniu ok 2500tys obr i tylko na 1 i 2 biegu teraz słychać już ją na 4 biegach i nie ważne jakie ma obr.
Nie wiem czy sie orjętujesz ale czy mogły by sie prz to posypać koła zębate ?
Dzięx i czekam na odp.

tommmmm
03-03-11, 22:16
Adrian220491 tak chodzi m o łożyska w skrzyni.Oporowe hałasowało by po wciśnięciu sprzęgła a u ciebie jest odwrotnie.Jeśli huczy na luzie to na 99% któreś na wałku sprzęgłowym jest walnięte ale dla pewności wymienić jest lepiej dwa.Koszt 2 łożysk na wałek sprzęgłowy to ok 150zł.Ja zapłaciłem tyle za te dwa z tym że kupiłem do skrzyni z dużymi łożyskami a ty masz wersję z małymi.Myślę że cena powinna być podobna.Możesz jeszcze mieć do wymiany łożysko(łożyska) na wałku napędowym ale to bez rozbierania skrzyni się nie dowiesz raczej.Jeśli z łożyska nie wypadną kulki(widziałem już takie przypadki) i nie dostaną się między koła zębate to nic im nie będzie