PDA

Zobacz pełną wersję : czujnik położenia przepustnicy



zako
05-08-06, 23:06
Witam,auto honda civic 99r 5D silnik D14A8 1.4 is 90KM i pytania: 1.Jakie powinny być wartości napiecia mierzone na przewodach dochodzących do czujnika położenia przepustnicy(od zamknietej przepustnicy do pełnego otwarcia) 2.Czy w czujniku jest jakis element ulegający zabrudzeniu w trakcie eksploatacji 3.Jak wykręcić go z przepustnicy(jak sie nie myle sa tam śruby z łbami ulegającymi zerwaniu w czasie dokrecania...)

zako
05-08-06, 23:06
Witam,auto honda civic 99r 5D silnik D14A8 1.4 is 90KM i pytania: 1.Jakie powinny być wartości napiecia mierzone na przewodach dochodzących do czujnika położenia przepustnicy(od zamknietej przepustnicy do pełnego otwarcia) 2.Czy w czujniku jest jakis element ulegający zabrudzeniu w trakcie eksploatacji 3.Jak wykręcić go z przepustnicy(jak sie nie myle sa tam śruby z łbami ulegającymi zerwaniu w czasie dokrecania...)

robsonek
23-08-06, 20:54
Witam,auto honda civic 99r 5D silnik D14A8 1.4 is 90KM i pytania: 1.Jakie powinny być wartości napiecia mierzone na przewodach dochodzących do czujnika położenia przepustnicy(od zamknietej przepustnicy do pełnego otwarcia) 2.Czy w czujniku jest jakis element ulegający zabrudzeniu w trakcie eksploatacji 3.Jak wykręcić go z przepustnicy(jak sie nie myle sa tam śruby z łbami ulegającymi zerwaniu w czasie dokrecania...)

Wlasnie, dolacze sie do pytania kolegi czyli czy da sie rozebrac tzn zdemontowac i spowrotem zalozyc czujnik polozenia przepustnicy?
Do czego sluzy ten czujnik, bo po odlaczeniu go nie widze zadnej roznicy w zachowaniu silnika(swieci tylko check). Po odlaczeniu tego czujnika autko stalo sie jeszcze bardziej dynamiczne i zniklo calkowicie dlawienie pomiedzy 2000-3000obr/min.
Wniosek: Czujnik jest prawdopodobnie zabrudzony albo nie dziala jak nalezy bo powoduje zmulenie w w/w zakresie obrotow. Jak go wyczyscic? Do czego on jest potrzebny i jakie ma zadanie skoro nie widac roznicy w pracy motoru z czujnikiem i bez????

Pozdr

MesserW
04-09-06, 13:38
napiecie waha sie różnie ale w granicach od 0,5 do 4,5V dla pełnego otwarcia. nie pamietam dokładnie który przewód jest czym ale jesli bardzo interesuje kogoś to zerknę do mojej pracy mgr;) bo o PGM-Fi pisałem;). czujnik połozenia przepustnicy służy nie tyle do okreslania bieżącego połozenia przepistnicy (ew. tylko do poinformowania komputera o położeniu 0% celem stabilizacji biegu jałowego bądź obcięcia dawki przy hamowaniu silnikiem) ile do okreslania dynamicznej zmiany uchylenia. chodzi o to że przy gwałtownym wciśnięciu gazu dawka musi być większa (z pewnych wzgledów o których nie bede sie tu rozwodził). poza tym PGM-Fi ma tak, że do 80% uchylenia przpeustnicy dawkuje na podstawie zamkniętej pętli (czyli tylko na podstawie odczytu z sondy lambda) a powyżej petla sie otwiera i dawkuje na podstawie biezących odczytów i map zapłonu i wtrysku. jeśli chodzi o demontaż - nie zdejmowałem więc nie wypowiadam się

robsonek
05-09-06, 13:12
napiecie waha sie różnie ale w granicach od 0,5 do 4,5V dla pełnego otwarcia. nie pamietam dokładnie który przewód jest czym ale jesli bardzo interesuje kogoś to zerknę do mojej pracy mgr;) bo o PGM-Fi pisałem;). czujnik połozenia przepustnicy służy nie tyle do okreslania bieżącego połozenia przepistnicy (ew. tylko do poinformowania komputera o położeniu 0% celem stabilizacji biegu jałowego bądź obcięcia dawki przy hamowaniu silnikiem) ile do okreslania dynamicznej zmiany uchylenia. chodzi o to że przy gwałtownym wciśnięciu gazu dawka musi być większa (z pewnych wzgledów o których nie bede sie tu rozwodził). poza tym PGM-Fi ma tak, że do 80% uchylenia przpeustnicy dawkuje na podstawie zamkniętej pętli (czyli tylko na podstawie odczytu z sondy lambda) a powyżej petla sie otwiera i dawkuje na podstawie biezących odczytów i map zapłonu i wtrysku. jeśli chodzi o demontaż - nie zdejmowałem więc nie wypowiadam się

Witam

Jest dokladnie tak jak pisze kolega. Widze jak zachowuje sie silnik po odlaczeniu tego czujnika. Obroty skoczyly do ok 900 i to tyle, wniosek nasuwa sie taki ze czujnik ten sluzy do poinformowania komputera o położeniu 0% celem stabilizacji biegu jałowego. Wszystko ladnie pieknie ale jak podlacze czujnik to auto traci na dynamice i muli strasznie. Mysle ze skopane jest cos z okreslaniem dynamicznej zmiany uchylenia przepustnicy i chyba czujnik ten daje falszywe dane do komputera.
Pytanko do wszystkich:

Jak zdemontowac ten czujnik???? Mial ktos z tym do czynienia??? Czy jest to w ogole rozbieralne aby przeczyscic lub cos podobnego? Prosze o info wszystkich ktorzy sie z tym zetkneli..

Pozdr

mighty
05-09-06, 13:15
Jak zdemontowac ten czujnik???? Mial ktos z tym do czynienia??? Czy jest to w ogole rozbieralne aby przeczyscic lub cos podobnego? Prosze o info wszystkich ktorzy sie z tym zetkneli..
ja demontowalem u siebie, zerwalem te nity i przykrecilem na śrubki. niczego tam nie przeczyscisz raczej, ja kupowalem "nową" uzywke...

zako
05-09-06, 16:22
Ja pomierzyłem napiecia na swoim czujniku i wartości zmieniaja sie bardzo płynnie od ok 0.6 v do 5.2 v zarówno w góre jak i w dół więc w momencie pomiaru czujnik był sprawny 100% , a pomimo tego z podpietym czujnikiem dławienie nadal wystepuje.Mighty a z jakiego powodu Ty wymieniałeś ten czujnik,tez ci sie dławił przy przyspieszaniu,pomogło po wymianie na używke?

MesserW
06-09-06, 13:21
nawet przy WOT (przy 100% otwarcia przepustnicy) muli?

robsonek
06-09-06, 14:08
nawet przy WOT (przy 100% otwarcia przepustnicy) muli?


Muli w pewnym zakresie obrotow tj 2000-3000 potem zjawisko zanika i wszystko jest jak nalezy.
Sprawdzalem ten czujnik w/g algorytmu z manuala, napiecia wychodza idealne, wszystko jest w porzadku a mimo wszystko po podlaczeniu tego czujnika muli i muli. Gdy odlacze auto ozywia sie:) Jak by wziasc inny czujnik, zamienic go i zobaczyc jak dziala ale tam sa te nieszczesne nity. Walcze dalej. :)

Pozdr

MesserW
07-09-06, 00:23
do czego zmierzalem... byc moze masz wrazenie ze jest szybszy po odlaczeniu czujnika bo podaje paliwo z map a nie na podstawie lambdy ktora troche ogranicza ze wzgledu na sklad spalin. przy pedale do podlogi podaje z map stąd jesli przy 100% otwartej przepustnicy jedzie jak trzeba to nazwałbym to objawem naturalnym. ale skoro już taka rozmowa to jutro sam zdejme wtyczke z TPSa i zobacze jaka u mnie bedzie reakcja. (a tak w ogóle to co na to obroty jałowe jak tak jeździsz bez TPS podłączonego? ;))

aer
12-05-07, 16:13
poza tym PGM-Fi ma tak, że do 80% uchylenia przpeustnicy dawkuje na podstawie zamkniętej pętli (czyli tylko na podstawie odczytu z sondy lambda) a powyżej petla sie otwiera i dawkuje na podstawie biezących odczytów i map zapłonu i wtrysku

czyli kiedy przy nie pełnym wciśnięciu gazu samochód jest bez mocy, czasem się dławi i nie chce jechać, a przy gazie wciśniętym w podłogę zamienia się w rakietę to moge się spodziewać że coś jest nie w pożądku z sondą lambda (nawet jeśli kombuter nie pokazuje błędów)?
dobrze rozumiem?

xms
15-05-07, 08:17
chyba raczej nie bo samochód przy równomiernym wciskaniu gazu będzie dynamiczniejszy niż przy depnięciu w podłoge. A dławienie jest i u mnie w zakresie 2000-3000 więc to chyba taka natura...

robsonek
15-05-07, 12:57
Witam

Widze ze temat powraca, wiec opisze co ja zrobilem z mioim czujnikiem.
Poniewaz nigdzie nie moglem dostac nowego, wykrecilem cala przepustnice, nastepnie nacialem nity tak aby plaski srubokret mogl je odkrecic. Potem po prostu wykrecilem te nity - juz w zasadzie srobki no i czujnik elegancko wyszedl. Potem malym wiertelkiem wywyercilem delikatnie otwor i napsikalem tam plynu do czyszczenia potencjometrow. Potem pozwolilem mu wyschnac a dziure zakleilem dobrym klejem.
Potem poskladalem spowrotem i reset kompa. Po tej oeracji poprawilo sie zecydowanie i nie muli juz w zakresie 2000 do 3000 obr/min. Nie wiem na jak dlugo sie to poprawilo ale jezdze juz pol roku i jest oki.

Pozdr

dobul
29-03-09, 21:11
Przperaszam, że odkopuje taki staroć, ale po weryfikacji forum jest to jedyny wątek, który może mi pomóc.

A więc pytanie do ostatniego posta - robsonek - z której strony wywierciłeś ten otwór i jaką miał średnicę ? Rozumiem, że problem juz nie powraca od tego czasu ?

Ewentualnie ma ktoś może namiary na nowe czujniki połżenia przepustnicy ? Na Ebay są dostępne, ale jaoś nie mam chęci kontaktować się z Ameryką w tej sprawie :)

Shrek
03-10-09, 14:25
Wie ktoś czy do przepustnicy z silnika B18C4 podejdzie czujnik z innej przepustnicy np. z D-serii? Wyskoczył mi błąd po przekładce czujnika do innej przepustnicy, reset nic nie dał, a nie ma gdzie kupić takiego czujnika?

umec
22-10-09, 15:45
tpsa mozna naciac i normalnie wykrecic,nity okazuja sie srubami ktore mozna pozniej wkrecic z powrotem.Trzeba odrysowac polozenie tpsa na przepustnicy,zeby uniknac pozniejszych regulacjii.Ogolnie to czesc niewymienna jezeli chodzi np o d15b2,trzeba cala przepustnice wymieniac.Koszt okolo 200zl za uzywke.Co do mula w pewnym zakresie obrotow....kilku osobom pomogla wymiana wezykow podcisnieniowych idacych z przepustnicy do mapsensora.

teg
25-10-09, 00:01
Ja te "nity" rozwierciłem, potem dałem zwykłe śrubki. Radzę go potem dokładnie ustawić, tzn. przekręcamy stacyjkę w poz. II, TPS dostaje wtedy napięcie, mierzymy lub sprawdzamy w manualu na których pinach pojawia się wtedy 5V (bodajże skrajne). Między pinem masowym a sygnałowym (jeden ze skrajnych i chybaśrodkowy - sprawdzić w manualu, bo już nie pamiętam) podłączamy woltomierz i ustawiamy TPS tak, żeby przy całkiem zamkniętej przepustnicy podawał 0,5V, przykręcamy, sprawdzamy i gotowe.