PDA

Zobacz pełną wersję : D15Z6 - nagłe przyspieszenie



marmall
06-07-06, 13:08
Witam Szanownych :)
Mam taki problemik/nie problemik w swoim civicu 97r. w sedanie D15Z6:
Przy około 2000obr/min na 4 i 5 (3-cim chyba też) biegu w trakcie normalnego przyspieszania silnik dostaje jakiegoś dodatkowego "kopa". Nie wiem czy to jest normalne czy nie, auto posiadam zaledwie od 3 m-cy (a wcześniej nie miałem do czynienia z hondami...). Czasem zauważam coś podobnego przy około 2700obr/min. Szukałem na forum, ale nie znalazłem podobnego zagadnienia. To by było nawet i całkiem sympatyczne :smile: takie nagłe doładowanie, jednak przy niektórych sytuacjach na drodze niekoniecznie bezpieczne. Będę wdzięczny za każdą opinię/poradę. Pozdro 4@ll

dejvt
06-07-06, 13:10
na moje to otwiera sie 2 przepustnica u mnie tak jest :D cos a la V-TEC :D

marmall
06-07-06, 13:19
D15Z6 to właśnie VTEC...

pirus
06-07-06, 13:29
chyba wiem o czym mowisz... mam cos podobnego. tak mi sie wydaje. ja to tlumacze tym ze przestawiaja sie krzywki na walku :)

raf1125
06-07-06, 13:34
a moze zaplon maksymalnie opozniony. ja tak mialem u siebie jak byl opozniony na maksa przy 3000 jakby turbo parerazy malo nie spowodowalem wypadku.

dejvt
06-07-06, 14:13
hmm czy to "turbo" powodowało iz samochod mial wicej mocy czy poporstu własciwa moc objawiała sie dopiero bo załączeniu sie tego "turbo" :D ??

raf1125
06-07-06, 14:31
chodzi o plynnos przyrostu mocy . na opoznionym zaplonie do ok3000 nie mial nic a potem wszystko. o to chodzi:]. Nic ponad swoje mozliwosci.
a na ustawiony prawidlowo jest wzglednie rowno (normalnie)

barti
06-07-06, 14:56
marmall - tez mam podobny objaw u siebie. mi to wogle nie przeszkadza, nie wiem jak u ciebie ale u mnie to jest takie raczej bardziej deliktne przyspieszenie. czuc ale nie daje to jakiego bardzo duzego kopa :lol:
ale wsumie tez mnie to zastanawia co to moze być. ale moze byc to mozliwe ze sie krzeywki przestawiaja

marmall
06-07-06, 15:58
barti: u mnie również nie ma jakiegoś specjalnego "wykopu" tylko taki delikatny, mimo wszystko dość odczuwalny, możliwe, że to krzywki;

raf1125: faktycznie, muszę sprawdzić ten zapłon, jakieś 3kkm temu wymieniałem rozrząd i nie pamiętam czy sprawdzali zapłon...

Furious
06-07-06, 16:21
W silniku D15Z1 VTEC zalancza sie przy 2450rpm, mysle ze w D15Z6 podobnie

damios
06-07-06, 18:40
W silniku D15Z1 VTEC zalancza sie przy 2450rpm, mysle ze w D15Z6 podobnie

Nie sadze zeby przy takich obrotach zalaczal sie vtec skoro do ~2600 jest tryb econo. Moze sie myle, ja tez tak mam

Furious
06-07-06, 18:42
W silniku D15Z1 VTEC zalancza sie przy 2450rpm, mysle ze w D15Z6 podobnie

Nie sadze zeby przy takich obrotach zalaczal sie vtec skoro do ~2600 jest tryb econo. Moze sie myle, ja tez tak mam

a chcesz zobaczyc mapy paliwa dla silnika D15Z1? bo ja je przegladalem... i wiem co mowie...

Bartek_TM
07-07-06, 00:20
U mnie dzieje się tak przed 3000 obr/min. Pomiędzy 2800-3000. Natomiast istnieje jeszcze możliwość obrotomierza, który oszukuje.

Skydiverek
07-07-06, 08:21
W silniku D15Z1 VTEC zalancza sie przy 2450rpm, mysle ze w D15Z6 podobnie

NIEPRAWDA!
VTEC załącza sie w zaleznosci od obciażenia silnika. Kilka czynników ma na to wpływ. Mam taki silnik i mam też zrobiona kontrolkę VTEC'a i róznie się włancza. Czasmi przy 2200obr a przy łagodnym przyspieszaniu przy 3300obr. Moze w mapach paliwa w ustawieniu seryjnym ma przy 2450 obr ale w rzeczywistosci to jest inaczej.

Pstrokaty
07-07-06, 09:04
D15Z6 to silnik VTEC i rzeczywiście załącza się on w różnych zakresach obrotów (pewnie w zależności od prędkości, przyśpieszenia - tym steruje komputer).
Podobnie zresztą jak pracą silnika w trybie ECONO (na niższych biegach - prędkościach wyłącza się koło 2700, na 5 biegu potrafi się wyłączyć dopiero przy 3400, oczywiście mówię tu o łagodnym przyśpieszaniu).

U mnie też czuć przyrost mocy, choć raczej nie jest to przyrost skokowy (najbardziej dało się to odczuć na autostradzie, gdzie jadąc na 5 biegu, gdy obroty przekraczają 3500 samochód zaczyna szybciej przyśpieszać).
Jednak w żadnym wypadku nie ma to wpływu na bezpieczeństwo jazdy ;), chyba że pozytywny ;)))

Pozdrawiam
Pstrokaty

LIO
07-07-06, 09:22
Jak nie otworzysz w pelni przepustnicy, to opóźnisz załączenie się vteca. Normalnie załączy się tak jak napisał furious.

qba1983
07-07-06, 11:46
przepraszam, ale co nazywamy VTECiem, w tym silniku sa 3 krzywki:
1- to tryb ECONO-niekturzy nazywaja to VTEC-E
2- to krzywka stosowana do obrotow niskich i srednich
3- to krzywka do wysokich obrotow-niekturzy nazwaja to VTEC(chcial bym tu zaznaczyc ze ta krzywka zalacza sie bardzo pozno, bo w okolicach 5500obr/min-w zaleznosci od silnika)

wiec jak to jest? po mojemu to ten caly system nazywa sie VTEC,
a to co sie zalacza po przekroczeniu odpowiednich obrotow(w zaleznosci od decyzji ECU) to po prostu kolejna krzywka. nie bez znaczenia w odczuwaniu przyspieszen ma tez sama charakterystyka silnika.
chyba ze cos pokrecilem :grin:

a apropo tego malego kopniaka to faktycznie u mnie tez wystepuje, jest to wyczuwalne szczegulnie gdy prawie sie nie przyspiesza, czasem gdy staram sie jechac ze stala predkoscia 80km/h, gdy np, jezdnia jest poczylona do przodu, czyli lekko z gorki(ale na prawde lekko) autko potrafi wyrwac do przodu jak bym wcisnol glebiej pedal gazu(a przeciez nic takiego ine bylo)- ja sobie to tlumacze tak jak inni, czyli wlasnie przejsciem na kolejna krzywke, ten typ tak ma.
pozdrawiam

MacK
07-07-06, 12:56
przepraszam, ale co nazywamy VTECiem, w tym silniku sa 3 krzywki:
1- to tryb ECONO-niekturzy nazywaja to VTEC-E
2- to krzywka stosowana do obrotow niskich i srednich
3- to krzywka do wysokich obrotow-niekturzy nazwaja to VTEC(chcial bym tu zaznaczyc ze ta krzywka zalacza sie bardzo pozno, bo w okolicach 5500obr/min-w zaleznosci od silnika)

w D15Z6 są tylko dwie krzywki na ssaniu :!:
zmienne fazy w silnikach VTEC-E polegaja na tym że na małych obrotach silnik chodzi tylko na 1 zaworze dolotowym na cylinder, drugi otwiera się nieznacznie żeby zapobiec kumulacji paliwa w porcie nad zaworem, kiedy ECU daje sygnał do elektrozaworu VTEC następuje spięcie drugiej dzwigni z pierwszą i oba zawory mają wtedy ten sam czas otwarcia i lift a są napedzane pierwszą krzywką
http://img222.imageshack.us/img222/8114/shafts0xc.jpg

qba1983
07-07-06, 13:35
w D15Z6 są tylko dwie krzywki na ssaniu :!:
zmienne fazy w silnikach VTEC-E polegaja na tym że na małych obrotach silnik chodzi tylko na 1 zaworze dolotowym na cylinder, drugi otwiera się nieznacznie żeby zapobiec kumulacji paliwa w porcie nad zaworem, kiedy ECU daje sygnał do elektrozaworu VTEC następuje spięcie drugiej dzwigni z pierwszą i oba zawory mają wtedy ten sam czas otwarcia i lift a są napedzane pierwszą krzywką

najmocniej przepraszam ze wprowadzam w blad,
powiedz z kad masz ten obrazek, jakies zrodlo w necie?? jak tak to prosil bym link, z checia poglebie swa wiedze :P

MacK
07-07-06, 14:33
powiedz z kad masz ten obrazek, jakies zrodlo w necie??
wiem że szukałeś ale nie znalazłeś ;)
http://www.civicklub.pl/fi/viewtopic.php?t=6565
a obrazki dokładnie stąd:
ftp://212.75.119.60/manuale/6gen%20pl/

marmall
09-07-06, 17:29
Dzięki Wszystkim za zainteresowanie. Postaram się rozwiązać ten dylemat w nadchodzącym tygodniu. Oczywiście pojawi się po tym stosowna notka :)

P.S. UUff... Takich upałów już nie było dawno. Przydałaby sie klima, może ma ktoś do odstąpienia :wink: Pozdrawiam.

sajmon1100
10-07-06, 00:32
W silniku D15Z1 VTEC zalancza sie przy 2450rpm, mysle ze w D15Z6 podobnie

Nie sadze zeby przy takich obrotach zalaczal sie vtec skoro do ~2600 jest tryb econo. Moze sie myle, ja tez tak mam

a chcesz zobaczyc mapy paliwa dla silnika D15Z1? bo ja je przegladalem... i wiem co mowie...
przyjżyj sie dokładnie tym mapom........

rem36
10-07-06, 08:57
w D15Z6 są tylko dwie krzywki na ssaniu
zmienne fazy w silnikach VTEC-E polegaja na tym że na małych obrotach silnik chodzi tylko na 1 zaworze dolotowym na cylinder, drugi otwiera się nieznacznie żeby zapobiec kumulacji paliwa w porcie nad zaworem, kiedy ECU daje sygnał do elektrozaworu VTEC następuje spięcie drugiej dzwigni z pierwszą i oba zawory mają wtedy ten sam czas otwarcia i lift a są napedzane pierwszą krzywką

przy niskich obrotach chodzi tylko jeden zawor na duzej krzywce, na srednich chodza dwa jeden na duzej drugi na malej a na wysokich obydwa chodza na duzej. Tryb econo jest dla pracy jednego zaworu, spory czy wlacza sie 150 obrotwo wczesniej czy pozniej sa chyba pozbawione wiekszego sensu....