PDA

Zobacz pełną wersję : D16Z9 stuka, obrucona panewka?



Tiga
11-12-09, 15:45
Od pewnego czasu zauwazylem stukanie przy przygazowywaniu na jalowym, zamieszczam material audio zebyscie cos mi podpowiedzieli, jestem troszke przeczulony na rozne stukania gdyz poprzedni silnik obrocil mi panewke i poszedl na czesci.

http://w325.wrzuta.pl/audio/aORg7VgJlXN/haniaz9

PS. sa ostre zaklucenia ale stukanie slychac, mikrofon ustawilem przy kol wydechowym, a pod koniec nagrania przy ssacym.

PeJot
11-12-09, 15:55
Trzeba silnik osłuchać z której strony stuka, może po prostu głowica nadaje się do regeneracji (popychacze/prowadnice).

reaktor
12-12-09, 22:30
tona ciepłym silniku?
panewki chyba raczej pod obciążeniem albo również pod obciązeniem

Baracuzzz
13-12-09, 00:18
W sumie w tym nagraniu nic nie słychać, panewka jak padnie to jest dość głośne stukanie które najlepiej słychać na biegu jałowym. Możesz miskę olejową odkręcić i sprawdzić albo jeździć aż korba wyjdzie bokiem bo i tak naprawa przy obróconej panewce i wyoblonym wale jest nieopłacalna.

PeJot
13-12-09, 11:07
Uwaloną panewkę najlepiej słychać przy przegazowywaniu - ostro napiernicza ...

Baracuzzz
13-12-09, 11:39
No tylko wtedy słychać jeden rzegot i ciężko odróżnić czy to panewka czy np. pęknięta sprężyna zaworu. Te dwa odgłosy mają inną częstotliwość pukania.

Nemereth
15-12-09, 23:07
A może przysłuchasz się dokładniej ?

Jest możliwość, że to skrzynia biegów a raczej łożysko sprzęgła :) przerobiłem u siebie, myślałem, że coś z silnikiem ale po dokładnym osłuchaniu to jednak łożysko skrzyni. Mam nadzieje, że sprawdziłeś czy na wciśniętym sprzęgle dalej stuka ?

maniak2007
16-12-09, 12:37
a pod koniec nagrania przy ssacym.

przy kolektorze moga wtryski wydawac taki dzwięk stukania.

w twoim przypadku, raczej panewki sa ok, wyreguluj zawory, być moze sa mocno rozregulowane i stukają.

81saren
16-12-09, 13:47
Moze zawor jest krzywy. Puka na zimnym jak i na cieplym ??

Tiga
16-12-09, 16:50
Dzieki za dotychczasowe podpowiedzi, silnik stuka na cieplym i na zimnym, puki co jest nieglosne, nie wydaje mi sie ze to od skrzyni ale napewno sprawdze.

yautja
16-12-09, 18:47
A na pewno od dołu stuka? Bo mi to nijak nie brzmi jak panewki. Raczej coś z zaworami lub kasownikami luzu VTEC'a

Nemereth
16-12-09, 22:36
Jak mi łożysko sprzęgła stukało to musiałem naprawdę dobrze posłuchać żeby się upewnić, że to nie silnik. Więszke prawdopodobieństwo myślę pada na skrzynie.

Tiga
12-09-10, 20:48
Troche odkopie, od tamtego czasu nic nie grzebalem w motorze, puka sobie nadal, zamieszczam dokladniejsze nagrania.
http://w161.wrzuta.pl/audio/1xxLGlHfw44/hc_postoj_2xdol_gora
Na postoju, mikrofon pod miska od strony rozrzadu, pozniej od skrzyni, na koncu od gory chyba przy ssaku.

http://w161.wrzuta.pl/audio/0WonPxLNqxC/hc_jazda_x2
Podczas jazdy, slychac dokladnie wtedy kiedy jadac bez obciazenia dodaje gazu.

Jezeli to nie panewki to co to moze sobie nieprzyjemnie stukac?

jasiek09
12-09-10, 20:54
ojoj jak dla mnie to na 99% panewka robi stuku puku

Yotomeczek86
13-09-10, 00:05
Nie koniecznie, przyznam się że jak miałem zawory rozregulowane to dokładnie podobne dźwięki wydawał silnik - d16z6.

arturwwa
13-09-10, 00:13
rowniez potwierdzam rozregulowane zawory. moj silnik brzmi podobnie (jednak troche ciszej i "czysciej") i wiem, ze zawory nadaja sie do regulacji a panewki sa wporzadku.

jasiek09
13-09-10, 08:16
to jeszcze zależy od głośników, oglądałem na dwóch kompach i na jednym stuki były mało słyszalne w tle za to na drugim już głośno i wyraźnie

łosiek
13-09-10, 14:28
panewki napewno jak odpalisz auto po paru dniach i nie zagrzeje się dobrze będą one słyszalne coraz bardziej..wyjedziesz autem i staniesz po kilku metrach.wiem bo znam taką samą sytuację..rozbieraj dół silnika..nie gazuj autem bo CI się obrócą i wtedy amen..
p.s zawory stukają podobnie ale w momencie dodawania gazu powinny być mniej słyszalne bo obroty silnika zagłuszą stuk zaworów..natomiast panewki w momencie dodawania gazu będą stukały coraz głośniej takim metalicznym pustym dźwiękiem..nawet po puszczeniu gazu jest słyszalny stuk (w niektórych przypadkach)
nie radzę przeciążać i tak już wykończonych panewek

Tiga
24-11-10, 16:55
Problem niejako zarzegnany, to nie panewki!!!
Wystarczy pokrecic aparatem zaplonowym i dziwiek ustaje.
Moze jakas podpowiedz co mam teraz zroibic? :P
Nie wiem czy AZ byl ustawiony poprawnie. I co moglo tak stukac? (pewno zaworki, bo zaplon pewnie byl za wczesnie ustawiony)

jasiek09
24-11-10, 17:10
a na ile stopni miałeś ustawiony zapłon skoro miało by być to spalanie stukowe? bo to napewno nie zawory

rider143
24-11-10, 17:14
Ustaw poprawnie zapłon, jeśli się nie da to rozrząd przeskoczył i musisz to sprawdzić w następnej kolejności.

Tiga
24-11-10, 19:30
Zaplon ustawie napewno, a oprzeskoczony rozrzad to napewno nie jest, juz 2 razy zmienialem komplet rozrzadu na 2 roznych silnikach, a dzwiek towarzyszyl mi od zawsze ;]

Budziniak
24-11-10, 21:41
Darku a może zacznijmy od początku masz ty chłopie poziom oleju w silniku ? Dźwięk przypomina mi chwilę gdy silnik pracuje od razu po wymianie oleju...zanim pompa rozprowadzi olej to właśnie tak stuka.
Zapłon , zaworki i bez upierania sprawdź rozrząd na znakach wg. manuala

Tiga
25-11-10, 16:01
Olej wymienialem pare dni temu osobiscie, jest stan (:P).
Ale skoro tak sie upieracie o ten rozrzad (silnik pracuje dobrze, ma moc, spalanie w normie) to sprawdze :]
Pozdrawiam.

robinn_91
08-12-10, 16:08
Ja sie chetnie dołacze do tematu mam podobny problem , kupilem D16Y8 ze stukajacymi zaworami po wyregulowaniu luzy bylo ok przez jakies 1000Km pozniej zaczelo tak samo stukac wymienilem rozrzad poniewaz byl orginalny i zawory zostaly od nowa wyregulowane i po pierwszym odpaleniu silnika bylo cicho moze 2 sec i znowu zaczely stukac i stukaja az do dzisiaj uslyszalem opinie ze sa to koniki ? czy jest to mzoliwe i jak z wymiana konikow bede wdzieczny za kazde info.

Djadi
13-09-12, 00:00
Panowie ja wyregulowałem zawory a zdarza się ze jak odpalam na zimnym i lekko dodam gazu to stukanie słyszę, jak mocniej dodaje gazu to stukanie głośniejsze i tak przez 10~15 sekund później przechodzi silnik się zbiera trzyma moc nie ma problemów, ma przejechane 250tys możliwe że to panewka daje o sobie ?

mirasek
13-09-12, 00:09
Panewki bardziej słychać na rozgrzanym silniku. Może to tzw. piston slap? Ewentualnie bardzo gęsty olej w co wątpię. Zawory bez hydro kompensacji będzie zawsze bardziej słychać na zimnym silniku, bo ustawiony luz kasuje się dopiero po rozgrzaniu.

Whiplash
13-09-12, 06:52
w prze3dziale miedzy 2,5-3krpm przy stalym gazie stukanie, chrobotanie jakby z glowicy to na 100% panewka;) mozesz jeszcze to zdiagnozowac tak ze sciagasz fajke ze swiecy, tylko po jednej jak stukanie ucichnie delikatnie to wiesz na ktorej korbie masz panewke uwalona :)

Saiti
13-09-12, 07:36
tylko po jednej jak stukanie ucichnie delikatnie to wiesz na ktorej korbie masz panewke uwalona

Chyba jak będzie głośniejsze a nie ucichnie??

Djadi
13-09-12, 08:36
w prze3dziale miedzy 2,5-3krpm przy stalym gazie stukanie, chrobotanie jakby z glowicy to na 100% panewka;) mozesz jeszcze to zdiagnozowac tak ze sciagasz fajke ze swiecy, tylko po jednej jak stukanie ucichnie delikatnie to wiesz na ktorej korbie masz panewke uwalona :)

spróbuje tak jak mówisz, ale mi to tak stuka już od ponad roku :) hmm tak długo by działała bez wysypania i silnik niema lekko :D a morze tulejka w tłoku co się korbę mocuje ? morze to ona ma luzy ?

@lbi
13-09-12, 08:49
U mnie panewka stukała szybciej wraz ze wzrostem obrotów niezależnie czy to było 2tys czy 5tys. i jeździłem tak 3 tygodnie. Raz chciałem pojechać szybciej to przy 90 korba bokiem wypadła i zrobiła 2 dziury w bloku. Luzy sprawdzałeś? Trzeba zdjąć pokrywkę i zobaczyć popychacze bo wg. mnie to to.

Djadi
13-09-12, 09:19
U mnie panewka stukała szybciej wraz ze wzrostem obrotów niezależnie czy to było 2tys czy 5tys. i jeździłem tak 3 tygodnie. Raz chciałem pojechać szybciej to przy 90 korba bokiem wypadła i zrobiła 2 dziury w bloku. Luzy sprawdzałeś? Trzeba zdjąć pokrywkę i zobaczyć popychacze bo wg. mnie to to.

Luzy sprawdzalem sa ok ,oleju nie bierze zbiera sie dobrze nic nie przetywa kreci do końca mocy nie ubywa

@lbi
13-09-12, 11:43
A co z tymi popychaczami, sprawdzałeś?

Djadi
13-09-12, 11:46
A co z tymi popychaczami, sprawdzałeś?

Ja regulowałem zawory to popychaczy nie sprawdzałem bo nie wiem za bardzo jak ? :)