PDA

Zobacz pełną wersję : Naprawa szyby - uszkodzenie punktowe, pęknięcie



carno
18-11-09, 13:56
Powstałe uszkodzenie punktowe szyby czołowej, prawdopodobnie uderzenie kamieniem. Wymiana szyby w ASO w zależności od serwisu wynosi w granicach 1600-2000 zł. Zgłoszenie szkody i pokrycie kosztów przez AC powoduje przy nastepnym ubezpieczeniu pożegnanie się z 10-15 procentową zniżką. Najlepszym rozwiązaniem jest dodatkowe ubezpieczenie "AutoSzyba" wtedy nie tracimy zniżek przy takiej wymianie szyby, opłaca się bo koszt dodatkowego ubezpieczenia 50 zł/rok. Ostatnim rozwiązaniem jak w moim przypadku jest regeneracja uszkodzenia punktowego. Oczywiście taka naprawa musi spełniać kilka warunków. tj:
- do naprawy szyby kwalifikują się jedynie uszkodzenia o wielkości nie przekraczającej średnicy 24 mm tj. mniej więcej średnicy monety 5zł
- dodatkowo, odprysk musi być usytuowany dalej niż 10 cm od krawędzi szyby czołowej
- uszkodzenie nie może znajdować się w polu widzenia kierowcy tj. obszar o szerokości 30 cm, znajdujący się na wysokości środka kierownicy.

Koszt takiej naprawy to 100-130 zł w zależności od firmy. W moim przypadku dość dobry efekt, tym bardziej iż taka naprawa to gwarancja przywrócenia ok. 95% pierwotnej wytrzymałości szyby w miejscu uszkodzenia oraz poprawa kosmetyczna naprawionego punktu, poniżej szyba Hani po zabiegu :p

Przed zabiegiem ;)
http://carno.republika.pl/civic/szyba/sz5a.jpg

Po zabiegu :D
http://carno.republika.pl/civic/szyba/sz5b.jpg


AUTOGLASS™ JAAN® udziela unikalnej gwarancji na naprawy metodą RAS. Gwarancja obejmuje:

* prawo do wymiany szyby na nową bez dodatkowych opłat, jeżeli szyba pęknie podczas naprawy,
* prawo do wymiany szyby na nową bez dodatkowych opłat, jeżeli podczas eksploatacji samochodu po naprawie, szyba pęknie od miejsca naprawionego,
* zaliczenie kosztów wcześniejszej naprawy szyby w przyszły koszt szyby z wymianą w przypadku, kiedy szyba ulegnie pęknięciu poza rejonem naprawy w sposób kwalifikujący ją do wymiany w ciągu 12 miesięcy od daty wystawienia gwarancji.

Udzielanie tak szerokiej gwarancji wynika z wysokiej jakości narzędzi i materiałów stosowanych przez AUTOGLASS™ JAAN® w procesie naprawy.

Jeszcze foto z bliska, by nie było że jest idealnie, jak się przyjrzeć ślad jednak pozostaje.

http://carno.republika.pl/civic/szyba/sz6a.jpg http://carno.republika.pl/civic/szyba/sz6b.jpg

Pik
18-11-09, 15:52
Efekt jest calkiem zadowalajacy. IMHO dobrze zrobiles. Z wymiana szyby nie ma sie co spieszyc, to kosztowny zabieg i mozna go zrobic w kazdej chwili.

cbr1100xx
18-11-09, 18:40
Kurde nawet nie wiedziałem ze takie cuda robią teraz z szybą

buri
18-11-09, 20:34
tez popieram decyzje i zycze zeby wiecej podobne incydenty nie mialy miejsca
plus za konkretny temat z konkretna odpowiedzia!bedzie dla potomnych;)

arkadiusz29
18-11-09, 20:50
No super.Jak bym mial coś podobnego nawet bym sie nie zastanawiał,niestety u mnie poszło pekniecie szybciej niż zorientowalem sie ze coś jest nie tak z szybą.Może dlatego ze za lusterkiem wstecznym tam gdzie jest to czarne wokol lusterka:( i poprostu tego nie widziałem.A tak apropo to nie wiem czy to nie czasami niespodzianka po byłym wlascicielu bo ja sobie nie przypominam uderzenia kamieniem:(

carno
19-11-09, 04:48
Z zewnątrz wogóle nic nie widać na szybie, z 1 metra tez :)
Jedynie z bardzo bliskiej odległości jak na fotce powyżej, oczywiście te uszkodzenie było o średnicy 1 cm. Miałem dość mocne uderzenie ale przy mniejszych ubytkach po zabiegu szyba wygląda jak nowa i tylko fachowiec był by w stanie wskazać miejsce po usuniętym defekcie. Gdzieś wyczytałem że szyby ze szkła "cyrkon" stosowane najczęściej w samochodach amerykańskich, po regeneracji miejsce naprawy jest zupełnie niewidoczne.

Jeszcze pozwolę sobie wkleić ważne informacje :p

Szklo bezpieczne klejone sklada sie z dwóch szyb, pomiedzy które wlozona jest przezroczysta folia. Uderzenia kamieni uszkadzaja
zwykle tylko szybe zewnetrzna. Ubytek szkla (od kamienia) wypelnia sie przezroczysta zywica do napraw w obrebie otworu od
uderzenia.

Miejsce uszkodzenia zostaje w ten sposób zabezpieczone przed tworzeniem sie dalszych pekniec, przy czym odtworzona zostaje
przejrzystosc szyby. Naprawe nalezy przeprowadzic w mozliwie krótkim czasie po uszkodzeniu, aby zapobiec niepotrzebnemu
zanieczyszczeniu uszkodzonego miejsca! Zanieczyszczenia mozna uniknac przez zaklejenie tasma samoprzylepna.

Najlepsze wyniki naprawy uzyskuje sie przy takich uszkodzeniach szyby, gdzie do uszkodzonego miejsca prowadzi niewielki otwór.
Takie uszkodzenie przypomina bulaj [okragly otwór]. Drobne rysy ew. pekniecia moga sie nie dac usunac, a jesli juz, to tylko przez
wywiercenie niewielkiego otworu, prowadzacego do uszkodzonego miejsca.
Do tego jednak potrzebne jest specjalne narzedzie.
Naprawa nie zawsze pozostaje niewidoczna. W punkcie uderzenia moze pozostac widoczny nieznaczny slad.
Ponadto w niektórych wypadkach widac jest pod pewnym katem cienka kreske. Jednakze zaklócenie optyczne zostaje znacznie
ograniczone, a przejrzystosc szyby odtworzona.

Przede wszystkim naprawa uszkodzonego miejsca na szybie, tuż po jego pojawieniu się, gwarantuje stuprocentową skuteczność,
a ślad po uszkodzeniu jest praktycznie niezauważalny. W chwili, gdy ząb czasu w postaci brudu usadowi się w uszkodzonej szczelinie,
efektywność będzie mniejsza, jednakże nadal kwalifikuje się do naprawy.
do tego ciekawy artykuł -> NAPRAWA SZYB SAMOCHODOWYCH (http://www.moto.gda.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=249:naprawa-szyb-samochodowych&catid=49:moto-technika&Itemid=66)

Naprawa oczek (http://jkszyby.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=18&Itemid=24) - również info i filmiki ;)

bunet
19-11-09, 20:57
No super.Jak bym mial coś podobnego nawet bym sie nie zastanawiał,niestety u mnie poszło pekniecie szybciej niż zorientowalem sie ze coś jest nie tak z szybą.Może dlatego ze za lusterkiem wstecznym tam gdzie jest to czarne wokol lusterka:( i poprostu tego nie widziałem.A tak apropo to nie wiem czy to nie czasami niespodzianka po byłym wlascicielu bo ja sobie nie przypominam uderzenia kamieniem:(

Miałem dwa uderzenia kamieniem i dwa razy przy uderzeniu kamienia w szybę, był jeden wielki huk.

arkadiusz29
20-11-09, 20:32
Mnie to wogóle dziwnie wyglada.Zaczynam sie zastanawiac czy ktos mi nie walnoł czymś na parkingu.Mam dosłownie jak same centrum tego odprysku jak u Piotrka ok 3mm bez całej reszty i dalej pekniecie przez cała szybe w dół.No nie wiem....w poniedziałek wymieniam szybe i zaczynam sie stesowac zeby czegoś nie spartolili bo nic mi nie trzeszczy i wszystko jest ok :(

Pabloss
22-11-09, 23:43
ładnie to naprawili.