PDA

Zobacz pełną wersję : Koło pasowe D13B2 vs D15B2,D15B7,D16Z6 w V gen



Maxoff
14-11-09, 14:03
Czy ma ktoś może pod ręką koło pasowe z D13B2 oraz koło pasowe z D15B2, D15B7 lub D16Z6 i mógłby przyłożyć je do siebie i zrobić mi zdjęcie? Chodzi mi o korelacje pomiędzy znakami na D13B2 oraz na pozostałych. Na D13B2 występuje grupa trzech znaczków, w środku jest czerwony, później jest odstęp i są dwa znaczki (tak jest na kole które oglądałem, nie wiem czy tak jest na innych). Na pozostałych także jest grupa trzech znaczków, w środku czerwony do zapłonu, później jest odstęp i jeden biały znaczek. Jak widać jest o jedną kreskę mniej. Interesuje mnie jak wygląda wzajemne ułożenie kresek na dwóch różnych kołach. Z góry dziękuję za fatygę.

PS. Proszę nie tłumaczcie mi do czego są kreski, nie o tym jest temat, ja potrzebuje porównanie dwóch różnych kółek ;)

Maxoff
15-11-09, 18:48
Może łatwiej będzie trochę inaczej. Czy mógłby ktoś zmierzyć odległość w lini prostej (jeśli się uda) pomiędzy czerwonym a białym znaczkiem w:
a) D13B2
b) D15B2, D15B7 lub D16Z6

http://win.mm2x.com/hqtm-team/forum_files/kolo_pasowe.gif

jogal
15-11-09, 20:51
ziom, w silnikach z wtryskiem 3 kreseczki są bliżej tej jednej kreski bo ta środkowa z tych trzech to wyprzedzenie o 16 stopni.
W silnikach gaźnikowych 3 kreski są dalej od Tych dwóch kresek, bo ta środkowa kreska to wyprzedzenie o 20 st. A te dwie kreski w d13 są po to, że jak odepniesz sobie podciśnienia z aparatu zapłonowego, to wtedy zapłon ustawia się na wyprzedzenie o 2 st przed GMP. Pierwsza kreska z prawej to GMP(TDC), a ta zaraz za nią w stronę tych trzech kresek to wyprzedzenie 2 st. Masz jeszcze jakieś pytania??

Maxoff
15-11-09, 21:07
Dziękuje za wyczerpujący wykład, ale:

PS. Proszę nie tłumaczcie mi do czego są kreski, nie o tym jest temat, ja potrzebuje porównanie dwóch różnych kółek ;)

Mój błąd, mogłem to lepiej opisać w pierwszym poście. Tak naprawdę chodzi mi o odległości w milimetrach tak jak to napisałem w drugim poście. Jeszcze średnica koła by się przydała (tej krawędzi na której są kreski), wie ktoś może?

A zmierzam to tego, że przerabiając D13B2 na MPFI oryginalne kreski tracą sens, mam rację? Chciałbym zweryfikować gdzie trzeba postawić nową kreskę, stąd moje pytania. Jeśli nie znajdą się odpowiedzi to sam pomierzę te kółka, tylko, że dopiero w przyszły weekend.

jogal
15-11-09, 21:24
Witam, nie traci sensu i nic nie trzeba robić. Ustaw tylko sobie zapłon na 1 kreskę z prawej, a To będzie wyprzedzenie o 18 stopni, czyli tak jak zaleca fabryka w mpfi ponieważ jest 16 + - 2 st. Ja tak jeżdżę i wszystko jest jak najbardziej ok. Oczywiście trzeba też mieć dobra mapkę zapłonu, bo na seryjnej mapce z d15b7 nie wiem czy uda Ci się ustawić zapłon chociaż na 18 st, a jeśli już to będzie to ustawienie na maxa do kabiny aparatu zapłonowego..

Maxoff
15-11-09, 21:40
Wg tego co piszesz, to trzeba dorysować sobie kreskę za (w kierunku TDC) o takim samym odstępie jak do czerwonej i wtedy jest 16" pod warunkiem, że koła mają taką samą średnicę. Jest to tak jak myślałem, ale nie pasuje mi do tego co napisałeś później o ustawieniu aparatu w skrajnej pozycji.


a jeśli już to będzie to ustawienie na maxa do kabiny aparatu zapłonowego..
To by się zgadzało z zaobserwowanym efektem. Gdy ustawiałem ostatnio aparat na 16~18 to jest mniej więcej w tej pozycji.


bo na seryjnej mapce z d15b7 nie wiem czy uda Ci się ustawić zapłon chociaż na 18 st
Dlaczego? Skoro na D15B7 można to dlaczego tutaj nie można, co na to wpływa?

Edit:
---------
Już wiem co mi nie pasuje, w D13B2 jest 20 stopi dla 800rpm a w D15B7 jest 16 stopni dla 750rpm, czyli te skrajne kreski z D13B2 wcale nie będą odpowiadać 20 i 18 stopniom dla D15B7, bo obroty się nie zgadzają. Mam rację? Pytanie o milimetry chyba nadal aktualne :cool:

jogal
15-11-09, 21:46
Nie do końca wiem czemu tak jest, ale żebym miał te 18st w środkowej pozycji aparatu, to musiałem podnieść mapę zapłonu o 10 stopni w całym zakresie. Dodam, że mam jeszcze wałek z d15b2. W d13z6 nie trzeba robić tego zabiegu.

Maxoff
15-11-09, 21:50
Nie do końca wiem czemu tak jest, ale żebym miał te 18st w środkowej pozycji aparatu, to musiałem podnieść mapę zapłonu o 10 stopni w całym zakresie. Dodam, że mam jeszcze wałek z d15b2. W d13z6 nie trzeba robić tego zabiegu.
Ale jak podniesiesz mapę to wtedy to już nie jest 18 stopni. Różnica bierz się wg mnie z obrotów, stąd moje pytanie o milimetry.

jogal
15-11-09, 22:40
nie rozumiesz tego co się stanie jak podnoszę mapę w całym zakresie o 10st. to jest coś podobnego, jakbym przesunął rozrząd o 1 ząbek. Chodziło mi tylko o to żeby sobie ustawić te 18st tak, żeby aparat był w połowie regulacji. Zapłon zawsze ustawia się lampa tak, żeby przy 7500 rpm, błysk następował wtedy gdy przez celownik będzie widoczna 1 kreska z prawej strony (18st).

Maxoff
15-11-09, 23:02
Twój opis jest mylący. Po prostu to Twoje "18 stopni" to nie jest już 18 stopni a jedynie "czerwona kreska" (a właściwie ta kreska obok czerwonej) i dla tej kreski aparat jest gdzieś na środku i ale na pewno nie odpowiada to 18st, zgadza się?

Ogólnie sprawa nadal jest otwarta, trzeba iść z suwmiarką do dwóch samochodów - D15 i D13, bo teoretyzować możemy całą noc.

jogal
16-11-09, 13:03
ja nic nie teoretyzuje, znaki w d15 na pewno są wcześniej bo to sprawdzałem osobiście, a jeśli chcesz wiedzieć o ile dokładnie, to w d13 narysuj sobie jeszcze jedną kreskę po prawej stronie w tej samej odległości co wszystkie kreski i będziesz miał 16 stopni, czyli tyle co środkowa kreska w d15.. 18 stopni to 18 st. jest to wartość stała i nie zmienna. Ale możesz ją uzyskać przy rożnym położeniu aparatu zapłonowego. Przykładowo dla seryjnej mapy to żeby ustawić zapłon na 18 stopni w d13 to aparat ustawiony jest na maxa do kabiny, a jak chcesz mieć tą wartość na środku to zwiększasz sobie całą mapkę zapłonu w crome po całości o te 10 stopni i już masz 18 st na środkowym ustawieniu aparatu. rozumiesz już teraz o co chodzi??

Maxoff
16-11-09, 16:47
rozumiesz już teraz o co chodzi??

Twoje tłumaczenie rozumiałem już wcześniej. Ja się po prostu z nim nadal nie do końca zgadzam, muszę sobie sprawdzić kilka rzeczy. Co do podbijania w kompie to wtedy wyjdzie to na środku i fizycznie jest to około 18st tak jak piszesz, ale dla ECU to stopnie będą odpowiednio większe i ciekawe czy nie przytnie to zakresu o który może przyspieszyć zapłon w zależności od potrzeb.

jogal
16-11-09, 19:34
Możesz mi wierzyć, albo nie ale komp nic nie przycina, a takie d13b7 po moim wystrojeniu śmiga lepiej od d16z6 na 400 mili. I właśnie kluczem do sukcesu jest odpowiednia mapa zapłonu, na seryjnym kompie nie ma takich efektów, nawet po wystrojeniu AFR, bo tak szczerze mówiąc to strojenie AFR w N/A daje znikome efekty, praktycznie nie odczuwalne, ale zabawy z zapłonem to już co innego :-P .

Maxoff
01-12-09, 23:21
Zrobiłem w końcu research i porównałem koła pasowe. Jest tak jak mówiłeś (z dokładnością do 0.5mm, ale przypuszczam, że to błąd pomiaru), tak więc wystarczy na kole z D13B2 dorysować sobie kreskę 16 stopni. Sprawdziłem też kwestie przesuniętego aparatu gdy ustawiony jest na 16 stopni przy niezmienionych mapach kątów zapłonu Z tego co udało mi się sprawdzić na zdjęciach innych użytkowników D15B7 ten aparat jest tam dokładnie tak samo przesunięty więc tutaj nie ma nic niezwykłego.

Co do kwestii tego, że gdy podbijemy kąty wyprzedzenia w mapach o ~10 stopni to wtedy aparat jest na w miarę środku - to także się zgadza, po prostu interpretacja kątów w mapach wg mnie jest trochę myląca. Jeśli mamy w mapach następujące kąty zapłonu 19.5, 18, 19.2, 17 i założymy, że przy 750 obrotach komp używa 18, to wtedy jeśli zapłon fizycznie ustawimy na 16 stopni to wtedy w mapach mamy tak naprawdę 17.5, 16, 17.2, 15, czyli de facto +1.5, 0, +1.2, -1. Po prostu wg mnie mapy to raczej zmiany względem ustawień fizycznych a nie wartości bezwzględne. Nie wiem czy wyjaśniłem to co mam na myśli wystarczająco jasno ;)

Ogólnie wszystko się wyjaśniło, temat jak dla mnie jest wyczerpany. Dziękuje za użyteczne informacje.