PDA

Zobacz pełną wersję : Elektrozawór szybkich obrotów



sublove
12-11-09, 20:09
Powitam,

Tak się nieprzyjemnie złożyło, że po swapie na B16A2 zauważyłem poważny FAIL.
Nie chcę teraz osądzać ani podejrzewać czy tą informację zakitrał przede mną sprzedający czy może podczas swapa się coś zesrało ale problem jest.

Otóż, istnieje takie coś jak elektrozaór szybkich obrotów pod przepustnicą.

Długo bujałem się z problemem falujących obrotów aż w końcu chyba mam winowajcę.

Od tego zaworu u mnie nie odchodzi żaden wężyk! Dodatkowo, wystają z niego ze dwa kołnieże, na które powinny być nasunięte chyba wężyki. U mnie jest problem bo jeden z kołnieży JEST UŁAMANY!
Jak się można domyślić, nie odchodzi od niego żaden wężyk...

Otóż, jak widzę w manualu, jest to zawór, który podnosi obroty po uruchomieniu silnika,
U mnie wygląda to tak, żę obroty po odpaleniu podnoszą się do 3.000, a po jakichś kilkunastu minutach, jak silnik się nagrzeje, falują między 2.500 a 3.000rmp :(

Wygląda to tak, jakby komp chciał je zbić do przepisowych 650-700 ale dodatkowe powietrze które (jak mniemam) dostaje się przez otwór zaworu, je podbija... i tak w kółko :(

Czy dobrze się domyślam, że to tego wina???

Miał tak ktoś??
Co poradzić? Jak to połączyć żeby było OK?
Nawet jeżeli to tego wina, to jak i gdzie poprowadzić wężyki od tego urwanego dzyndzla, żeby było profi?:confused:

skolopendra
12-11-09, 20:11
Co poradzić? Jak to połączyć żeby było OK?

wrzuć foto chętnie obejrzę to coś :)

piroman
12-11-09, 20:34
Otóż, istnieje takie coś jak elektrozaór szybkich obrotów pod przepustnicą.
Rozumiem że chodzi ci o FITV??

sublove
12-11-09, 20:34
Tak to coś wygląda:

http://img5.imageshack.us/i/88287157.jpg/

http://img18.imageshack.us/i/56985542.jpg/

http://img80.imageshack.us/i/46632370.jpg/

Any help ??

Maxoff
12-11-09, 20:54
Wg mnie tam powinno być podłączone grzanie do fast idle valve. Schemat podłączenie wygląda na taki sam jak na D-serii, było o tym przy okazji MPFI:

http://win.mm2x.com/hqtm-team/pliki/mpfi/55b.konwersja_kolektorow_mini.gif (http://win.mm2x.com/hqtm-team/pliki/mpfi/55b.konwersja_kolektorow.gif)

Jak dla mnie to bez tego wężyka sens posiadania fast idle valve umiera, tj. ten zawór zawsze będzie otwarty, więc obroty zawsze będą podbite. Natomiast jeśli chodzi o obroty na poziomie 3000 tyś to może warto przykręć śrubę znajdującą się nad przepustnicą. Jest to dokładnie wyjaśnione w serwisówce.

sublove
12-11-09, 20:59
Śruba nad przepustnią była już przerabiana. Nic się nie dzieje.
Może poprostu to zatkać w cholerę?

Maxoff
12-11-09, 21:03
Może poprostu to zatkać w cholerę?
Wg mnie wtedy zawsze będziesz miał wyższe obroty, musiałbyś zatkać tą cześć przez którą przebiega powietrze, np. zdemontować zawór, zrobić uszczelkę bez otworów (tj. tylko otworyna śruby) i założyć z powrotem, wtedy powietrze nie leciałoby przez ten zawór i obroty będą niskie. Wtedy jednak zimny silnik będzie nieciekawie pracował wg mnie. Może lepiej drobić króciec albo zmienić zawór na taki sprawny?

piroman
12-11-09, 21:06
A co się dzieje jak zatkasz to palcem. Ja bym wymienił, jak nie całość to przynajmniej tą głowke w ktorej masz urwany króciec. Od d serii chyba powinienes coś dopasowac. A wcześniej możesz zrobić taki eksperyment jak Maxoff napisał i zobaczysz czy obroty wrocą do normalnych

Maxoff
12-11-09, 21:09
Jeśli dobrze rozumiem zasadę działania tego ustrojstwa, to przez ten otwór powietrze nie leci, tylko podgrzewanie, powietrze leci przez otwór po stronie przepustnicy (i to o jego zatkaniu pisałem). Wg mnie jeśli zatka to palcem to nic się nie zmieni, ale to dobry test, będę wiedział czy to działa tak jak myślę, że działa ;)

sublove
12-11-09, 21:11
No właśnie idę zobaczyć co się stanie jak go zatkam, zaraz wrócę i powiem.

Gdzieś w manualu jest seryjne poprowadzenie tych węży od tego zaworu?
Szukałem ale widzę tylko układ węży prowadzących ciecze :(

Tak czy siak muszę to wymienić/dorobić ten króciec może jakoś... ale jak to połączyć potem?

piroman
12-11-09, 21:12
Jeśli dobrze rozumiem zasadę działania tego ustrojstwa, to przez ten otwór powietrze nie leci, tylko podgrzewanie, powietrze leci przez otwór po stronie przepustnicy (i to o jego zatkaniu pisałem). Wg mnie jeśli zatka to palcem to nic się nie zmieni, ale to dobry test, będę wiedział czy to działa tak jak myślę, że działa ;)
No tak zgadzam się, źle sobie popatrzylem :D Tam leci płyn chłodniczy który ogrzewa zaworek z wkładki woskowej :D Jak się płyn rozgrzeje to wkładka się rozszerza i zamyka dopływ powietrza

Maxoff
12-11-09, 21:14
Dokładnie, skoro obaj tak to interpretujemy to jest szansa, że dokładnie tak to działa :D Tak więc jak coś to zatkać otwór od strony przepustnicy i patrzeć co się dzieje.

sublove
12-11-09, 21:22
namierzyłem jeszcze krócieć od strony przpustnicy, oczywiście bez żadnego podłączonego doń węża.
Zatkałem jeden i drugi i nic. To samo. Zaraz ręce mi opadną :(

Maxoff
12-11-09, 21:29
Przecież było powiedziane, że zatkanie tych króćców nic nie da bo one są do ogrzewania wiec dlaczego jesteś tak zdziwiony?

Zatkać masz obwód powietrza. W przepustnicy jest otwór przez który wlatuje powietrze, idzie do fast idle value a następnie dalej do kolektora. Fast idle value jest przykręcony do przepustnicy więc te połączenie są zakryte. Odkręć fast idle value to będziesz widział gdzie są otwory i to je zatkaj.

Swoją drogą ciekawe, zrobiłeś swap czyli poradziłeś sobie ze wszystkimi przyłączeniami a nie możesz znaleźć otworu wlotu powietrza do zaworu?

piroman
12-11-09, 21:34
Tak króćce są dwa i jprzez oba leci płyn chłodniczy. Ten drugi powinien byc podpiety do krokowca, więc pewnie masz zamkniety obieg z pominieciem FITV-a bo inaczej by ci gdzies się lało strumieniami

sublove
12-11-09, 21:36
Chwila, momencik :) Przeceniasz mnie. Nie ja zrobiłem ten swap, nigdzie tak nie napisałem.
Jedyne co robię to próbuję zdiagnozować problem i szukam różnych rozwiązań.

W manualu zauważyłem, że po zdjęciu rury dolotowej będą widoczne dwa otwory. Jakbym te zatkał byłoby to równoznaczne z tym co mi radzisz, dobrze rozumiem?

piroman
12-11-09, 21:38
W manualu zauważyłem, że po zdjęciu rury dolotowej będą widoczne dwa otwory. Jakbym te zatkał byłoby to równoznaczne z tym co mi radzisz, dobrze rozumiem?Niekoniecznie. Lepiej odkręć FITV-a i będziesz miał pewność

Maxoff
12-11-09, 21:44
Chwila, momencik :) Przeceniasz mnie. Nie ja zrobiłem ten swap, nigdzie tak nie napisałem. Jedyne co robię to próbuję zdiagnozować problem i szukam różnych rozwiązań.
Aha, no to wygląda, że ten co robił swapa chyba się nie do końca dobrze spisał ;) Samochód trzyma 3 tyś. na wolnych, dziwne, że nie zgłaszałeś reklamacji.

Zrób tak jak Piroman napisał, wtedy będziesz miał 100% pewność.

sublove
12-11-09, 21:49
karwa, tak czy inaczej bardzo Wam dziękuję za pomoc :)

Czyli tak podsumowując jak debilowi :)

Ten zawór dostaje temperatury (przez wodę czy powietrze w końcu) i rozszerza się w nim ta wkładka woskowa która to zamyka dopływ powietrza do kolektora, tak? Czyli wąż idący od zaworu do przepustnicy transportuje płyn chłodniczy? Ciepły płyn?

Sorry ale wolę wiedzieć co robię.

Maxoff
12-11-09, 22:03
Czyli wąż idący od zaworu do przepustnicy transportuje płyn chłodniczy? Ciepły płyn?
Nie. Węże są dwa tak jak i króćce i żaden z nich nie idzie do przepustnicy. Ten bliżej przegrody czołowej łączy zawór z silniczkiem krokowym. Ten bliżej silnika łączy zawór z kolektorem ssący. W tych wężach jest ciepły płyn chłodniczy.

U Ciebie aktualnie pewnie jest tak:
1. wąż co idzie z krokowego do kolektora (z króćca bliżej bliżej akumulatora) powinien iść do zaworu
2. drugi wąż z zaworu powinien iść tam gdzie teraz u Ciebie idzie ten z krokowego (tak przypuszczam, nie wiem jak to u Ciebie teraz jest, przydałoby się więcej zdjęć)

Chyba że krokowego też nie masz podłączonego pod ciecz chłodzącą... Zrób jeszcze klika zdjęć bardziej podglądowych to będzie wiadomo co i jak.

piroman
12-11-09, 22:09
tam zaden waz nie idzie do przepustnicy, ten ktory masz nie urwany powinien isc do krokowca a ten co masz urwany idzie do wejscia zaraz na brzegu kolektora tam gdzie mocuje sie go do glowicy, obok jest taka grubsza rurka. Masz pewnie tam podpieta rurke prosto z krokowca

EDIT: Maxoff szybszy :D

Maxoff
12-11-09, 22:41
Z ciekawości zrobiłem mały research. Jeśli wierzyć zdjęciu z Twojego tematu, to tam fast idle value ma wężyki i króćce tak jak potrzeba. Możesz sobie porówać to zdjęcie ze stanem aktualnym.

http://images38.fotosik.pl/173/e7193d69471e3170m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=e7193d69471e3170)

sublove
12-11-09, 22:57
ale namierzyłeś :)

Tylko, że na tym zdjęciu nie widać do końca chyba... Nie wiem już sam.
W zasadzie to widzę chyba o jakiś jeden króciec za mało. Widzę tylko jeden odchodzący od FITV, ten złamany. A drugi?

Chciałbym na tą chwilę bardzo zobaczyć schemat z poprowadzonymi wężami między FITV a przepustnicą a krokowcem.
Możecie mi pomóc taki odnaleźć/ew może jakiś szkic?

Maxoff
12-11-09, 23:02
ale namierzyłeś :)

Tylko, że na tym zdjęciu nie widać do końca chyba... Nie wiem już sam.
Trzeba było zrobić lepsze zdjęcie ;)



Chciałbym na tą chwilę bardzo zobaczyć schemat z poprowadzonymi wężami między FITV a przepustnicą a krokowcem.
Możecie mi pomóc taki odnaleźć/ew może jakiś szkic?
Do D-serri jest na poprzedniej stronie, u Ciebie jest podobnie - serwisówka strona 10-8 jest do B.