PDA

Zobacz pełną wersję : d15b2 LPG i check engine- opłaca się brać w ciemno?

marius
20-10-09, 19:55
Witam serdecznie.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że czytałem już wiele podobnych tematów, jednak żaden nie rozwiał moich wątpliwości w związku z czym postanowiłem prosić Was o pomoc. Sprawa wygląda tak: w moich okolicach znalazłem Civica V gen do sprzedania za ~4800 zł. Silnik d15b2 z LPG z bodajże 2005 roku- bez blosa. Wygląda całkiem nieźle, jednak niepokoi mnie ten nieszczęsny check engine- po odpaleniu na benzynie jest cisza lecz gdy się przekroczy 3500 rpm to leniwie spadają obroty, przełącza się na LPG, zapala się check engine i świeci aż do zgaszenia. Po zgaszeniu i odpaleniu historia się powtarza. Czytałem, że może to być wina emulatora wtrysku, lecz mimo wszystko (dochodząc do sedna sprawy) chciałbym Was zapytać, czy są jakieś inne możliwości? Czytałem również o samodiagnozie, ale przecież nie będę chłopakowi rozkręcał auta na parkingu (i tak by mi pewnie nie pozwolił). Nie chcę się również wpakować w jakieś straszne koszty więc jeśli byście mogli, napiszcie proszę jaki może być najgorszy scenariusz tej historii. Pozdrawiam

piroman
20-10-09, 20:14
Z tego co piszesz to check najprawdopodobniej jest związany z lpg. Pewnie emulator nie do tego silnika. Błąd wywala na LPG tylko czy na benzynie też się pojawia?
nie będę chłopakowi rozkręcał auta na parkingu (i tak by mi pewnie nie pozwolił)Co tam masz do rozkręcania? Bierzesz dwupinową wtyczkę spod schowka, mostkujesz, czytasz kody błedów i wiesz mniej wiecej co jest nie tak. Zawsze możesz z tego powodu jeszcze cenę zbić a jak auto i silnik jest ogólnie w dobrym stanie technicznym to bym się chceckiem tak bardzo nie przejmował....

marius
20-10-09, 20:51
Co tam masz do rozkręcania? Bierzesz dwupinową wtyczkę spod schowka, mostkujesz, czytasz kody błedów i wiesz mniej wiecej co jest nie tak.
Czytałem tu na forum, że żeby dobrać się do kompa trzeba odkręcić schowek- na tym opieram swoje informacje :p ale skoro da się bez rozkręcania to bardzo mnie to cieszy i nie omieszkam sprawdzić przy najbliższej okazji, czyli w sobotę.

Błąd wywala na LPG tylko czy na benzynie też się pojawia?
Hmm po odpaleniu na benzynie i przekroczeniu 3500 rpm obroty zaczęły spadać- w tym momencie zapala się check. Po przełączeniu na gaz, check engine świeci się nadal, ale silnik działa normalnie. Po zgaszeniu i odpaleniu na benzynie check engine się nie świeci. Gość twierdzi, że to jakiś 'bajer do oszczędnej jazdy' :D

piroman
20-10-09, 21:25
Przy 3500 w tym silniku powinien załączać się dodatkowy wtrysk więc może jest zwyczajnie odłaczony

RODI
20-10-09, 21:44
Przyczyna palenia sie lampki check jest brak emulatora wtryskiwaczy. Wtryskiwacze sa odcinane po przejsciu na gaz dwoma przekaźnikami. Komputer "widzi" brak wtryskiwaczy i zapala lampke check. Koszt emulatora firmy AEB "Honda biinnectore" ok 150-200 zeta.

piroman
20-10-09, 22:10
Przyczyna palenia sie lampki check jest brak emulatora wtryskiwaczy. Wtryskiwacze sa odcinane po przejsciu na gaz dwoma przekaźnikami. Komputer "widzi" brak wtryskiwaczy i zapala lampke check.Dobry jesteś skoro tak telepatycznie określiłeś przyczynę checka nie znając nawet numeru blędu. Mogę na PW dostac numery Lotka?
Owszem jest możliwe, że przyczyną jest brak lub zły emulator, ale skoro
po odpaleniu na benzynie i przekroczeniu 3500 rpm obroty zaczęły spadać- w tym momencie zapala się check wiec emulator jak i lpg nie ma tutaj nic do rzeczy. Raczej ktos coś innego pokombinował
Gość twierdzi, że to jakiś 'bajer do oszczędnej jazdy'

Koszt emulatora firmy AEB "Honda biinnectore" ok 150-200 zeta.
Emulator do D15B2 wcale nie jest taki drogi. Np. PD-44 firmy Protec digital kosztuje ok.80 zł. Sam miałem i polecam (jak by co to mam nawet używkę na sprzedaż)

RODI
20-10-09, 22:23
[QUOTE=marius;791979]

lecz gdy się przekroczy 3500 rpm to leniwie spadają obroty, przełącza się na LPG, zapala się check engine i świeci aż do zgaszenia.

Błąd wystepuje po przejsciu na gaz, wiekszosc gazownikow zaoszczedza pare dych dajac 2 przekaźniki po 5 zeta zamiast emulatora.

marcocivic1
21-10-09, 14:04
Zgadzam sie z poprzednikiem miałem tez taka sytuacje i bym sie tym nie przejmował wazne ze na benzynie sie nic nie zapala tzn ze wszystko ok

piroman
21-10-09, 16:46
gdy się przekroczy 3500 rpm to leniwie spadają obroty, przełącza się na LPG, zapala się check engine

po odpaleniu na benzynie i przekroczeniu 3500 rpm obroty zaczęły spadać- w tym momencie zapala się check. Po przełączeniu na gaz, check engine świeci się nadal
No to sie zdecyduj w końcu kiedy sie ten check zapala

marius
21-10-09, 17:13
Faktycznie trochę zamotałem. Check zapala się na benzynie po przekroczeniu 3500 rpm. W tym samym momencie czyli po przekroczeniu 3500 rpm obroty zaczynają świrować i przełącza się na LPG. Przynajmniej tak twierdzi właściciel (że się przełącza na LPG) ja osobiście nie byłem w stanie tego sprawdzić, bo na przełączniku od gazu żadna dioda się nie świeciła- było ciemno więc na pewno bym ją zauważył. Po rzekomym przełączeniu na LPG check świeci nadal, ale samochód bez większych problemów wkręca się powyżej 3500 rpm.

Wiem, że na odległość ciężko Wam stwierdzić co to może być- dzięki za pomoc i wyrozumiałość :)

airman
22-10-09, 09:15
Tak to czytam i nadal nie kumam, powiedz czy jeździłeś na samej benzynie w pełnym zakresie obrotów czy nie?Jeśli wtedy check'a nie ma, to by faktycznie wskazywało na emulator. Ogólnie w tej instalce masz pewnie przełącznik, sama benzyna, gaz(ale odpał jest na benie i przełączenie przy tych 3500obr). Przy następnych oględzinach, polataj na samej benzynie.

waka
22-10-09, 09:39
Gość twierdzi, że to jakiś 'bajer do oszczędnej jazdy'
to chyba podsumowanie tego sprzedającego. krętacz jakiś:D

marius
22-10-09, 16:43
Nie, nie jeździłem na samej benzynie w pełnym zakresie obrotów- jak twierdzi właściciel jest to niemożliwe, gdyż kręci się na PB tylko do 3500 rpm i koniec (przy 3500 rpm zapala się check i przełącza się na LPG) . Z pełnego zakresu obrotów da się skorzystać tylko na LPG.

W każdym razie, o ile dobrze Was rozumiem, to każdy z Was twierdzi, że te problemy są spowodowane LPG, dobrze myślę? Bo jeśli tak, to po jej wywaleniu wszystko powinno wrócić do normy? Ta instalacja była założona podobno w 2005 roku, ponoć jest jeszcze do regulacji bo na niedogrzanym silniku coś nie równo pracuje. Jak tak myślę, że po ewentualnym zakupie miałbym jeszcze inwestować w blosa i doprowadzenie całej instalacji do porządku to jednak wolał bym ją wywalić- nie jeżdżę aż tak dużo, żeby mi się to opłacało :p

to chyba podsumowanie tego sprzedającego. krętacz jakiś:D

Tego się właśnie boję :confused:

Nowy Kubi
22-10-09, 16:51
Nie, nie jeździłem na samej benzynie w pełnym zakresie obrotów- jak twierdzi właściciel jest to niemożliwe, gdyż kręci się na PB tylko do 3500 rpm i koniec (przy 3500 rpm zapala się check i przełącza się na LPG) . Z pełnego zakresu obrotów da się skorzystać tylko na LPG.

Takiej bajki to jeszcze nie słyszałem :)
Przełączasz na benzynę jeździsz na bensynie. Nie jezdzi = coś z wtryskami może być. Koledze gazownik podłączył wtryski na odwrót i też nie jechało. A wtyczki mają kolory: zielony,brązowy.

Jak zapala się dokładnie w momencie przeskoczenia na gaz (to widać na sterowniku gazu po diodzie i słychać elektrozawory) to pewnie wina błędu wtrysku. Kiedyś też tak miałem w żelazku i dołożyłem przekaźnik odcinający check na gazie.

Gąsior
22-10-09, 21:20
Tak samo mam u siebie w D15B7 po przełączeniu na gaz zapala się check i silnik pracuje w trybie awaryjnym ale jeżdząc na gazie to w niczym nie przeszkadza jedynie jak znowu chcesz przełączyć na benzynę jest ta odcinka przy 3,5tyś obr. Mój gaz ma 8lat a silnik jest w doskonałej kondycji mimo tego błędu:)

marius
24-10-09, 15:10
Temat do zamknięcia- zakupiłem innego Civica :p "niestety" już nigdy się nie dowiem na 100% co z tamtą było nie halo ;)

Jeszcze raz wielkie dzięki dla Was za pomoc :)