PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wlasciwie sprawdzic poziom oleju ?



C-7
27-09-09, 20:33
Jak wlasciwie sprawdzic poziom oleju w silniku ?

1 . Czy sprawdzamy poziom po dluzszym postoju auta np. rano - wyjmujaemy bagnet i patrzymy na skale ?
2 . Czy sprawdzamy poziom po dluzszym postoju auta np. rano - zapalamy silnik czekamy az kontrolka cisnienia oleju zgasnie , gasimy i dopiero wyjmujemy bagnet i patrzymy na skale ?

3 . Jaki jest wlasciwie optymalny poziom oleju czy powinno to byc 3/4 podzialki na bagnecie ?

Z gory dzieki za info.

reaktor
27-09-09, 20:37
co do sprawdzenia poziomu to powinno się to robić parę minut po wyłączeniu silnika co do właściwego poziomu to sam jestem ciekawy . Raczej 3/4 czy full nie ma znaczenia natomiast czy można jeżdzić np z 1/4 i czy jest to tak samo" zdrowe" dla silnika jak jazda na 3/4 czy ful czy nie ma to znaczenia pod warunkiem e trzymam się pomiędzy dziurkami

haste
27-09-09, 20:44
Jak wlasciwie sprawdzic poziom oleju w silniku ?

1 . Czy sprawdzamy poziom po dluzszym postoju auta np. rano - wyjmujaemy bagnet i patrzymy na skale ?
2 . Czy sprawdzamy poziom po dluzszym postoju auta np. rano - zapalamy silnik czekamy az kontrolka cisnienia oleju zgasnie , gasimy i dopiero wyjmujemy bagnet i patrzymy na skale ?

3 . Jaki jest wlasciwie optymalny poziom oleju czy powinno to byc 3/4 podzialki na bagnecie ?


Ad1. Wg mnie ten wariant jest jedynym slusznym - u mnie po normalnej jezdziei nawet po 2 godzinach stania na bagnecie jest szusza (ew. ponizej minimum). A rano juz poziom ustabilizowany 3/4.

C-7
27-09-09, 21:10
Ja spotkalem sie wlasciwie z punktem 1 i 2 dlatego pytam ktory jest wlasciwszy , wiec czekam na dalsze odp .
I jeszcze jedno czy jesli oleju jest wiecej niz miedzy skal na bagnecie to bardzo zle , jesli tak to co sie moze popsuc ?

pwl
27-09-09, 21:32
Jak kontrolka się nie świeci, to jest OK :D

Żartuję - ja patrzę rano jak mam pewność, że wszystko sobie spłynęło :P Prawidłowy poziom? Gdzieś pomiędzy kropkami po prostu.

skolopendra
27-09-09, 21:37
Jaki jest wlasciwie optymalny poziom oleju czy powinno to byc 3/4 podzialki na bagnecie ?


między min a max

a sprawdzamy chwilę po zgaszeniu motoru


ak kontrolka się nie świeci, to jest OK

zazwyczaj wtedy już jest za późno, na cokolwiek

Lcfr
27-09-09, 22:43
IMO
- optymalnie jest między min a max (aczkolwiek to kwestia tego do czego mamy auto bo czem i na max jest za mało :)
- sprawdza sie rano... albo po dłuższym postoju (generalnie wystarczy juz 30min) - dokładniej jest po 1h
- sprawdzac na równym podłożu (pochylenie terenu naprawdę sporo moze zmienic, szczególnie po dłuzsszym postoju)
- sprawdzać zawsze w tym samym miejscu postoju (własnie ze wzgledu na krzywizne podłoża)

takie jest moje zdanie...........

ps. nie sprawdzac na ciepłym oleju, na krzywymn podłozu itd itp bo zawsze bedzie przekłamanie.

albin3
28-09-09, 16:38
I Twoje zdanie wyjaśnia wszystko.A sklopendra myli się.Chwilę po zgaszeniu "motoru" olej jest rozgrzany i na bagnecie widać go więcej.

skolopendra
28-09-09, 18:13
sklopendra myli się

nie uważam abym się mylił :rolleyes: mam poprostu inne zdanie wtym temacie

albin3
28-09-09, 19:10
nie uważam abym się mylił :rolleyes: mam poprostu inne zdanie wtym temacie
Olej się rozgrzewa i powiększa objętość,Jak jest zimny to mniej na bagnecie.Ale trzeba wytrzeć bagnet i dopiero sprawdzać poziom.I na ten temat można prowadzić dyskusje.

skolopendra
28-09-09, 19:17
Olej się rozgrzewa i powiększa objętość,

bez przesady z tą rozszerzalnością cieczy ,równie dobrze można dywagować że jak jest chłodno to jest oleju mniej ,bo się skurczył :D

reaktor
28-09-09, 19:18
I Twoje zdanie wyjaśnia wszystko.A sklopendra myli się.Chwilę po zgaszeniu "motoru" olej jest rozgrzany i na bagnecie widać go więcej.
Dobry jesteś ziomek jak u ciebie chwile po zgaszeniu jest więcej oleju:eek: . Po nocy poziom może być zawyżony spływa stąd i tamtąd i zefsząd. U mnie po nocy jest go dużo więcej i w trosce o motor prponuję sprawdzać po zgaszeniu motoru a nie.. Zresztą temat wałkowany wilekortonie w rónżnegotypu publikacjach zawsze podaje się ażeby sprawdzać zaraz po stosunku anie nie za 72 h

havok
28-09-09, 21:05
W mojej instrukcji obsługi dla silników benzynowych napisane jest (boski tłumacz internetowy z duńskiego): Await by that go over oil to at least two minutes that the engine is ceased.
Z kolei dla dizla: "Check the engine oliestand daily when the engine is chill"
Instrukcja dla Civica 5d, wydana w lutym 1999.

C-7
28-09-09, 21:29
[QUOTE. Po nocy poziom może być zawyżony spływa stąd i tamtąd i zefsząd. U mnie po nocy jest go dużo więcej i w trosce o motor prponuję sprawdzać po zgaszeniu motoru a nie.. Zresztą temat wałkowany wilekortonie w rónżnegotypu publikacjach zawsze podaje się ażeby sprawdzać zaraz po stosunku anie nie za 72 h[/QUOTE]

Hmm , czyli jesli w serwisie czlowiek nalewa po wymianie oleju i patrzy na zgaszonym silnikiu na poziom na bagnecie to tego oleju nalewa za malo , dobrze rozumiem ?

mirasek
28-09-09, 22:27
Po nocy poziom może być zawyżony spływa stąd i tamtąd i zefsząd.
Poważnie? Fajne określenie, zawyżony poziom ;) pierwszy raz słysze o czyms takim, max to max, jak po dłuższym postoju jest ponad stan to jest za dużo i koniec tematu. Po to jest tolerancja na bagnecie w granicach 1 litra żeby nie było za mało ani za dużo. Do silników D-serii wchodzi 3,3 litra i to jest max na bagnecie przy dobrze spuszczonym wcześniej oleju, nic tam nie dościeka wiecej. Na forum już nie raz czytałem jak ktoś wlał przy wymianie 3,6 czy 3,8 litra do D-serii :D

Lcfr
28-09-09, 22:43
Poważnie? Fajne określenie, zawyżony poziom ;) pierwszy raz słysze o czyms takim, max to max, jak po dłuższym postoju jest ponad stan to jest za dużo i koniec tematu. Po to jest tolerancja na bagnecie w granicach 1 litra żeby nie było za mało ani za dużo.
zgadzam sie z tym w pełni...



Na forum już nie raz czytałem jak ktoś wlał przy wymianie 3,6 czy 3,8 litra do D-serii :D
wszystsko zalezy od tego jak jest olejs zlewany/spuszczany-np. normalnie czy odsysany. Po klasycznym spuszczeniu :) zostaje śmiało ze 0,3l w misce jeszcze co po dodaniu Twojego 3,3l = 3,6l które zaleca manual przy całkowitym spuszczanu oleju. Wynik ten moze byc wiekszy nawet jak rozbierasz silnik (chociażby własnie zdejmiesz miske) i auto stoi dłużej (dzień/dwa) - spłynie wtedy jeszcze wiecej oleju. Zalej wtedy 3,3 a zobaczysz ze bedzie za mało.

I jak juz jestemy przy pomiarach to zróbcie takie doświadczenie:
- pomiar pierwszy = podjechac samochodem na miejsce pomiaru (załóżmy, że równe) i od razu wyłaczyć silnik. Po określonym czasie (obojetnie czy 15 minut czy na nastepny dzien) pomiar i wynik
- pomiar drugi = podjechac samochodem na miejsce pomiaru (załóżmy, że równe i to samo) i wyłaczyć silnik dopiero po tym jak sobie pochodzi na luzie z 15min. (obojetnie czy 15 minut czy na nastepny dzien-analogicznie jak poprzednio) pomiar i wynik
różnica w pomiarze moze byc nawet 4-5mm... nie musze chyba tłumaczyc gdzie wiecej a gdzie mniej...

reaktor
28-09-09, 23:30
Hmm , czyli jesli w serwisie czlowiek nalewa po wymianie oleju i patrzy na zgaszonym silnikiu na poziom na bagnecie to tego oleju nalewa za malo , dobrze rozumiem ?

W serwisie nalewa świeży olej ..zazwyczaj... smoła spływa powoli, a swoją drogą jestem pełen uznania dla magików którzy na oko dolewają od razu idealnie do pełna


Poważnie? Fajne określenie, zawyżony poziom ;) pierwszy raz słysze o czyms takim, max to max, jak po dłuższym postoju jest ponad stan to jest za dużo i koniec tematu. Po to jest tolerancja na bagnecie w granicach 1 litra żeby nie było za mało ani za dużo. Do silników D-serii wchodzi 3,3 litra i to jest max na bagnecie przy dobrze spuszczonym wcześniej oleju, nic tam nie dościeka wiecej. Na forum już nie raz czytałem jak ktoś wlał przy wymianie 3,6 czy 3,8 litra do D-serii :D


A gdzie to wyczytałeś ze chodzi o wskazaniu ponad max
Mówiłem raczej o sytuacji, że przychodzi rano patrzysz jest 1/3 czy 1/4 czy coś koło tego , jest olej można jechać
po jeździe wyłączasz silnik i po paru minutach bagnet wskaze ze oleju jest na styk albo poniżej min i weduług ciebie które wskazanie jest właściwe, oczywiście najlepiej dolać ale to ty się czepiasz, w tym wypadku we wskazaniu jest zasadnicza różnica nikt chyba nie chce jeździć na sucho . Według mnie na podstawie informacji kóre uzyskałem wpunkcie wymiany oleju jak i nstruckji hondy sprawdzać pownno sie jeszcze na ciepło
Pozdro

mirasek
29-09-09, 09:37
wszystsko zalezy od tego jak jest olejs zlewany/spuszczany-np. normalnie czy odsysany. Po klasycznym spuszczeniu :) zostaje śmiało ze 0,3l w misce jeszcze co po dodaniu Twojego 3,3l = 3,6l które zaleca manual przy całkowitym spuszczanu oleju.
Miałem na myśli dobre klasyczne spuszczenie :D czyli prostą wymiane bez kombinowania, a wartość 3,3 znalazłem w postawowym manualu jako pojemność przy takiej właśnie wymianie, z filtrem oczywiście.



A gdzie to wyczytałeś ze chodzi o wskazaniu ponad max
Mówiłem raczej o sytuacji, że przychodzi rano patrzysz jest 1/3 czy 1/4 czy coś koło tego , jest olej można jechać
po jeździe wyłączasz silnik i po paru minutach bagnet wskaze ze oleju jest na styk albo poniżej min i weduług ciebie które wskazanie jest właściwe, oczywiście najlepiej dolać ale to ty się czepiasz, w tym wypadku we wskazaniu jest zasadnicza różnica nikt chyba nie chce jeździć na sucho . Według mnie na podstawie informacji kóre uzyskałem wpunkcie wymiany oleju jak i nstruckji hondy sprawdzać pownno sie jeszcze na ciepło
Pozdro
Nigdzie wcześniej nie napisałeś że chodzi o wskazanie poniżej min ;) i z tym sie zgodze, jak bym zobaczył 1/4 stanu na zimnym silniku to bym dolał a nie jeździł. Gorzej jakby nie było tolerancji tylko jedna kropka na bagnecie ;) Jeśli chodzi o punkty wymiany oleju to przeważnie mi przelewali (bywało że i o 0,5 litra!), teraz wymieniam we własnym zakresie i moge w ciemno zalać tak żeby na ciepłym nie było za mało a na zimnym za dużo.

albin3
29-09-09, 21:04
Dobry jesteś ziomek jak u ciebie chwile po zgaszeniu jest więcej oleju:eek: . Po nocy poziom może być zawyżony spływa stąd i tamtąd i zefsząd. U mnie po nocy jest go dużo więcej i w trosce o motor prponuję sprawdzać po zgaszeniu motoru a nie.. Zresztą temat wałkowany wilekortonie w rónżnegotypu publikacjach zawsze podaje się ażeby sprawdzać zaraz po stosunku anie nie za 72 h
Myślałem o sprawdzaniu oleju tuż po wyłączeniu silnika.Ale po długiej chwili.I tu zgadzam się z Tobą ,że olej musi spłynąć.A co do rozszerzalności to jest około 5 % między zimnym a gorącym.O mój motor się nie martw.Na bagnecie jest ok.

taz666
30-09-09, 12:40
nie uważam abym się mylił :rolleyes: mam poprostu inne zdanie wtym temacie

Jak w takim razie wytłumaczysz fakt że na ciepłym silniku mam suszę na bagnecie a jak sprawdzam rano jest w połowie między min a max? Jeśli o mnie chodzi to podzielam zdanie że sprawdzanie oleju na zimnym silniku jest jedyną słuszną metodą.

skolopendra
30-09-09, 13:02
Jak w takim razie wytłumaczysz fakt że na ciepłym silniku mam suszę na bagnecie

zapewne długo z takim stanem rzeczy bezawaryjnie nie pojeździsz :rolleyes:

TENCIO
30-09-09, 14:14
to moze ja bez odnoszenia sie do wczesniejszych wypowiedzi napisze pare slow.

najbardziej miarodajny pomiar oleju nastepuje przed odpaleniem silnika po dluzszym postoju, na prostej nawiezchni.z doswiadczenia wiem ze olej w naszych hondach zcieka duzo dluzej niz u innych producentow, czasami rowniez jest to utrudnione droznoscia kanalow olejowych. na bagnecie hondowskim mamy otworki min i max , liczac po zewnetrznych krawedziach tych otworkow otrzymammy wartosc 1 l, natomiast liczac po krawedziach wewnetrznych bedzie to ok 0.8l. najbezpieczniej jest utrzymywac pozniom od 1/2 az pod stan max, ( tak jak to napisal Lcfr, w zaleznosci do czego autko sluzy i jaki ma apetyt na oliwe). jezeli mowa o kontroli oleju po 5 min, to mam fajna historie. jakis czas temu udalem sie moim ITR'em na bezplatny przeglad do aso hondy. jako ze jestem przeczulony na punkcie oleju, sprawdzam jego stan praktycznie co rano i tak tez bylo w dniu przegladu. stan lekko ponizej max, dystans do aso to ok 8km. przyjechalem na umowiona godzine i juz po ok 30 min mialem do odebrania autko po przegladze, ktory wykazal ze stan mechaniczny nie ma nic do zarzucenia ( :) ) , jedyna uwaga dotyczyla niskiego stanu oleju, a dokladnie ze jest go na poziomie minimum. normalnie zaraz dokupilbym litrowke oliwy i wlal ja do silnika. nie zrobilem tego. wrocielam do domu i po paru godzinach sprawdzilem bagnet....stan lekko ponizej max :) . gdybym uzupelnil olej od razu w aso , moglbym przelac silnik o ok 1l, co przy ostrzejszej jezdzie mogloby spowodowac rozszczelnienie silnika, a nawet gorsze rzeczy. tak to wlasnie jest z pomiarem oleju po paru minutach od zgaszenia silnika.
pozdrawiam.
tencio

taz666
01-10-09, 11:50
zapewne długo z takim stanem rzeczy bezawaryjnie nie pojeździsz :rolleyes:


Heh, jeżdżę rok tym samochodem i zawsze jest tak samo. Na ciepłym susza, na zimnym poprawne wskazanie. Po ostatniej wymianie oleju (zrobiłem 6 kkm) nie wziął nawet grama oleju, silnik oglądany nieraz m. in. przez rem36. Nie widać żadnych anomalii.


to moze ja bez odnoszenia sie do wczesniejszych wypowiedzi napisze pare slow.

najbardziej miarodajny pomiar oleju nastepuje przed odpaleniem silnika po dluzszym postoju, na prostej nawiezchni.z doswiadczenia wiem ze olej w naszych hondach zcieka duzo dluzej niz u innych producentow, czasami rowniez jest to utrudnione droznoscia kanalow olejowych. na bagnecie hondowskim mamy otworki min i max , liczac po zewnetrznych krawedziach tych otworkow otrzymammy wartosc 1 l, natomiast liczac po krawedziach wewnetrznych bedzie to ok 0.8l. najbezpieczniej jest utrzymywac pozniom od 1/2 az pod stan max, ( tak jak to napisal Lcfr, w zaleznosci do czego autko sluzy i jaki ma apetyt na oliwe). jezeli mowa o kontroli oleju po 5 min, to mam fajna historie. jakis czas temu udalem sie moim ITR'em na bezplatny przeglad do aso hondy. jako ze jestem przeczulony na punkcie oleju, sprawdzam jego stan praktycznie co rano i tak tez bylo w dniu przegladu. stan lekko ponizej max, dystans do aso to ok 8km. przyjechalem na umowiona godzine i juz po ok 30 min mialem do odebrania autko po przegladze, ktory wykazal ze stan mechaniczny nie ma nic do zarzucenia ( :) ) , jedyna uwaga dotyczyla niskiego stanu oleju, a dokladnie ze jest go na poziomie minimum. normalnie zaraz dokupilbym litrowke oliwy i wlal ja do silnika. nie zrobilem tego. wrocielam do domu i po paru godzinach sprawdzilem bagnet....stan lekko ponizej max :) . gdybym uzupelnil olej od razu w aso , moglbym przelac silnik o ok 1l, co przy ostrzejszej jezdzie mogloby spowodowac rozszczelnienie silnika, a nawet gorsze rzeczy. tak to wlasnie jest z pomiarem oleju po paru minutach od zgaszenia silnika.
pozdrawiam.
tencio

I z tym się najbardziej zgadzam, już nieraz były przypadki że ktoś przelał bo sprawdzał olej na ciepłym, zaraz po zatrzymaniu się.

pablo_020
01-10-09, 13:00
http://img225.imageshack.us/img225/2264/sprawdzenieoleju.th.jpg (http://img225.imageshack.us/i/sprawdzenieoleju.jpg/)

http://img39.imageshack.us/img39/7087/sprawdzenieoleju1.th.jpg (http://img39.imageshack.us/i/sprawdzenieoleju1.jpg/)

To jest chyba jednak najbardziej poprawna metoda:



a sprawdzamy chwilę po zgaszeniu motoru

szkari
04-10-09, 19:52
a wyjaśnijcie mi dlaczego na zimnym silniku po nocce mam mniej bagnet pokazuje ciut ponad minimum, a po 10min od zgaszenia silnika pokazuje połowę :D Zupełnie na odwrót

rooter666
04-10-09, 20:07
bo po wyjeciu bagnetu trzeba go wytrzeć w szmate i wsadzic jeszcze raz i dopiero bedzie pokazywal stan :D

szkari
04-10-09, 20:12
co ty nie powiesz :P

skolopendra
04-10-09, 20:46
a wyjaśnijcie mi dlaczego na zimnym silniku po nocce mam mniej bagnet pokazuje ciut ponad minimum,

moce są ostatnio mroźne i się kurczy :D

Smolar
06-10-09, 22:59
Ja duzo sie bawilem w sprawdzanie oleju na bagnecie:)..czesto stawalem w innych miejscach i pomiary szokowaly,albo duzo za duzo,albo ledwo co:)..znalazlem ,,swoje" miejsce pomiarowe i zawsze po nocy pomiar wychodzi taki jak powinien byc,albo mniej,albo tyle samo na bagnecie:)

szymek21
09-10-09, 14:37
a wyjaśnijcie mi dlaczego na zimnym silniku po nocce mam mniej bagnet pokazuje ciut ponad minimum, a po 10min od zgaszenia silnika pokazuje połowę :D Zupełnie na odwrót

mam to samo, mój silnik d14a3/a4 chodzi na pełnym syntetyku, przebieg 201tys.

pwl
09-10-09, 17:33
:confused: A wycieracie poprawnie bagnet przed sprawdzeniem? xD To jakiś absurd jest... Przecież przez te kilka godzin od zgaszenia zleci to co w 10 minut i jeszcze reszta ;p

borys003
10-10-09, 16:57
zaraz po zgaszeniu auta nie ma sensu sprawdzać oleju, pasuje odczekać żeby olej splynął i po 20-30 min sprawdzić stan oleju. Zaraz po zgaszeniu przy sprawnym silniku zawsze będzie wskazywać niedobór i olej będzie oblepiony na bagnecie o wiele ponad skale bo będzie sw trakcie spływania.

skolopendra
10-10-09, 17:20
zaraz po zgaszeniu auta nie ma sensu sprawdzać oleju, pasuje odczekać żeby olej splynął i po 20-30 min sprawdzić stan oleju. Zaraz po zgaszeniu przy sprawnym silniku zawsze będzie wskazywać niedobór i olej będzie oblepiony na bagnecie o wiele ponad skale bo będzie sw trakcie spływania.
__________________

4 strony wyjaśnień opisów z manuala ,a nie którzy jak widać nadal nie rozumieją tekstu .....ehh

:rolleyes:

borys003
10-10-09, 17:31
przedstawiłem tylko swoją metodę w jakis sposób ja sprawdzam poziom oleju, nikogo nie namawiam przecież to naśladowania