PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o wentylator chlodnicy



Raftheripper
20-09-09, 22:32
Witam. szybkie pytanie. Czy zwierajac przewody idace do czujnika w bloku silnika wlaczy sie wentylator? pytam bo jeszcze nie slyszalem zeby sie wlaczyl a czuc ze jest dosyc cieply. Gdy zwieram ten czujnik nic sie nie dzieje dodatkowo wywala sie check i ciezko odpala. dodam tylko ze zwierajac styki w kostce przekaznikow ktore normalnie zwiera przekaznik wentylator sie wlacza. jak inaczej bez czujnika zmusic wentylator do wlaczenia? jezeli pisze w zlym dziale prosze o przeniesienie.

jero11
20-09-09, 22:38
Czy zwierajac przewody idace do czujnika
brawo za pomysł:p
Twoim sposobem możesz coś spie... może nawet zwierałeś kostkę od innego czujnika.
odpal samochód, ogrzewanie ustaw na zimne i obserwuj czy załącza się wentylator, trwa to jakieś 20-30min.

Raftheripper
20-09-09, 23:07
czytalem manuala ale tam pisze tylko o sprawdzaniu samego czunika a nie obwodu... i stad moje pytanie :) dodam tylko ze przekaznik jest sprawny :)

Lukasyaho
20-09-09, 23:40
zrób tak jak mówi kolega odpal silnik i zostaw na biegu jałowym i czekaj aż się zagrzeje

psemeq
07-04-10, 22:33
Wybaczcie za wykopki. Mam podobny problem. Ostatnio uczyłem moją Hanię. Mam ją od grudnia. Nie słyszałem by wentylator się załączał, i co gorsza nie widziałem. Jak się uczył, doszedł do właściwej temperatury, ale się nie załączył wentylator. Więc po 20 min zgasiłem silnik.
Dodatkowo po resecie i jak gdy się nagrzeje silnik, zupełnie tracę moc. Stoi na światłach, jest ok. Ale jak muszę dodać gazu to nic nie idzie. Nie zjada mi płynów. Mam trochę dziwnie też założony dolot - ze względu na gazownie (ciągnie powietrze znad kielicha, bo w miejsce skąd uprzednio ciągnął powietrze jest parownik).

Proszę o pomoc, podejrzewam brak działającego wentylatora. Ale proszę o wskazówki.

pozdrawiam

mic
08-04-10, 12:06
Jezeli wentylator sie nie zalaczy to mozesz byc pewien ze stojac w korku temperatura silnika pojdzie w gore i silnik sie zagrzeje.

Co do zwierania czujnika w bloku silnika, wystarczy zdjąć kostkę z czujnika i zewrzec piny - przekaznik powinien zalaczyc w tym momencie wentylator.

marcocivic1
08-04-10, 14:02
Jak wyzej kolega pisał zewrzec piny. Czujnik znajduje sie przy termostacie.

ko_sa
11-04-10, 18:53
Witam, pozwole się podłączyć do tematu aby nie zakładać nowego. Otóż mam taki problem-zauważyłem ostatnio że gdy stoję w korku to wskazówka temp idzie ostro w górę i staje tak na 3/4 skali. dopiero wtedy odpala sie wentylator, jednak temp nie spada i nie rośnie Po przegazowaniu dopiero widać, że wskazówka idzie w dół. Mam złe wspomnienia z golfów z takimi objawami wiec zaraz sprawdziłem i jest tak że oba węże są miękkie, oba są ciepłe(po rozgrzaniu silnika), chłodnica wypełnia sie cała ciepłym płynem, nie ma oleju w płynie ani płynu w oleju, nie ma też bąbelków w chłodnicy. Sprawdziłem jak to jest podczas rozgrzewania to pierwszy nagrzewa się górny wąż, dopiero do dłuższej chwili dolny, wnioskuje z tego że termostat otwiera sie prawidłowo. Hondzie mam dwa lata VI gen, 1.4 is 2000 r. Do tej pory takiego objawu nie zaobserwowałem. Czy ktoś się z czymś takim spotkał. szukałem na innych forach ale nie znalazłem takiego przypadku.
Dodam, że wskazówka temp idzie w górę po około 1 km jazdy od zimnego-tak jest od 2 lat i potem jak sie jeździ to stoi na polowie skali. Czyli nie rozgrzewa sie ani jakoś super szybko ani wolno. Ogrzewanie wnętrza działa bardzo dobrze.
Kurde jeszcze mi sie przypomniało:gdy dziś robiłem test to wentyl ospalił sie gdy temp była na środku skali, potem juz jak była na 3/4.

jasiek09
11-04-10, 19:31
nie wyrzuca Ci dużych ilości płynu do zbiorniczka wyrównawczego?np gdy otworzysz maskę i troche przegazujesz

ko_sa
11-04-10, 19:41
właśnie nie, żadnych objawów typowych dla np uszkodzonej uszczelki głowicy. jestem uczulony na to z uwagi właśnie na przygody w golfach! dodam tylko że była w lutym wymieniona pompa wody...ale czy to może mieć związek?

jasiek09
11-04-10, 19:48
może czujnik który idzie na zegary jest uszkodzony?

ko_sa
11-04-10, 19:52
no tak ale wówczas ten wskaźnik by wariował i za każdym razem pewnie pokazywał co innego. W moim przypadku widać jakąś powtarzalność wskazań. chyba bede sie musiał spotkać z panem servisem...

kurcze tak siedze i mysle...niech mnie ktos poprawi jesli sie myle:silnik się rozgrzewa, otwiera się termostat i puszcza wode na duzy obieg ale nie do konca, blokuje się o pare mm od pelnego otwarcia. przeplyw jest na tyle duzy ze samochod sie nie grzeje gdy jedzie i sa duze obroty silnika bo pompa pcha na tyle duzo plynu, gdy samochód staje, obroty spadaja, spada cisnienie plynu i wowczas rosnie temp, po dodaniu gazu na postoju obroty znowu rosna i plyn zaczyna szybciek krazyc i sie chlodzi. Moze tak byc? chbyba pasuje do objawów. Tylko czemu sie wiatrak tak poźno odpala? zaczne od wymiany termostatu i napisze co i jak. dzieki za podpowiedzi!

DemoN
15-04-10, 17:52
wg mnie najprawdopodobniej termostat juz wiekowy, mialem podobnie dlugi czas, a potem zacial sie na autostradzie przy zamknietym obiegu. Nie zaszkodzi wymienic termostat nawet profilaktycznie, zeby potem na srodku autostrady nie musiec dlubac 2 godziny

ko_sa
18-04-10, 15:57
Witam, po wizycie w servisie...nie, nie hondy, na ten mnie nie stać ;) stwierdzili że do wymieny jest czujnik temperatury-ten od wskaźnika, oraz włącznik wentylatora. po wymianie czujnika wskaźnika temperatury zaczął pokazywać jakieś kosmiczne rzeczy więc stwierdzili że to jednak nie to i wstawili stary tak jak był. w czesie kolejnej próby wskażnik pokazywał tak jak wcześniej tzn przed wymiana, ale temp poszla w górę. po około 3 godzinach patrzenia w zegary stwierdzili że winę ponosi zapowietrzony układ chłodzenia. po zabiegu narazie nic sie nie dzieje złego, chociaz zapaliła sie kontrolka silnika ale szybko skasowałem i jest ok. generalnie to nic do nich nie mam, znaczy do serwisu, do tej pory nigdy mnie nie zawiedli.na chwilę obecną jest ok.

psemeq
21-04-10, 22:09
Znalazłem chwile czasu by zobaczyć wentylator. Działa. I tu mam pytanie. Jutro będę spuszczał płyn chłodniczy i sprawdzał temperatury działania termostatu i termowyłącznika. Jaka temperatura termowyłącznika powinna być by włączyć wentylator?
Podejrzewam jeszcze termostat ze względu na to, że jak silnik się zagrzeje to nie włącza wentylatora - nie puszcza dużego obiegu wody i termowyłącznik nie działa. Ale tu mam takie jeszcze spostrzeżenie, że temperatura silnika nigdy mi nie wskakiwała, nawet w korkach powyżej połowy (jest przed). Jakieś pomysły?

pozdrawiam

edyta: termowyłącznik względem innych zwiera gdy ma 95*C i rozwiera się przy 90*C. kupiłem termometr i będę dziś testował.

edyta2: właśnie wygrzałem w garnku i termowyłącznik i termostat, oba pięknie działają. może to wszystko wina źle odpowietrzonego układu... kto wie... prestonem zaleje i powinno być dobrze. pozdrawiam

ko_sa
23-08-10, 12:34
No to ja mam dalszy ciąg zabawy!!!przy czym jednoznacznie mogę stwierdzić że zapowietrza się układ chłodniczy oraz ubywa płynu chłodniczego. nie kopci na biało rano, w rurze jest troche wody ale mam lpg wiec tak bywa.oleju nie ubywa nie przybywa. ogrzewanie działa. objaw jest taki ze po jak jezdze krótkie trasy to jest ok, ale jesli wybiorę się na jakis dluzszy np 200 km wypad to wtedy jak stane to temp w górę idzie, wentylator się nie włącza. i nikt nie wie co jest zle...;) obstawiam jeszcze pompe wody bo nawet nie wiem co mi wsyawili podczas wymiany paska rozrządu.

jasiek09
23-08-10, 13:57
są naprawdę różne opcje- termostat wykluczyłeś,niedrożna chłodnica,najtańsze pompy mają plastikowe łopatki więc chyba nie muszę Ci mówić czym to się kończy,termowłącznik wentylatora, wyciek z któregoś węża..

Anonymus
23-08-10, 15:31
edyta2: właśnie wygrzałem w garnku i termowyłącznik i termostat, oba pięknie działają. może to wszystko wina źle odpowietrzonego układu... kto wie... prestonem zaleje i powinno być dobrze. pozdrawiam
Kolego, termostat, który przechodzi "próbę garnka" z wynikiem pozytywnym i tak może działać wadliwie. Sprawdzone.

ko_sa
25-08-10, 13:38
no to ja mam zdiagnozowaną uszczelkę pod głowicą. pojechałem do takiego starego, sprawdzonego przez wielu mechanika, który w sposób empiryczny ;) "na smak" rozpoznal cóż to za gazy wydobywają się z chlodnicy!! w polowie wrzesnia jade do niego na wymiane, dam znać co i jak sie zakonczylo i czy byla to tylko uszczelka tfu tfu...