PDA

Zobacz pełną wersję : Alternator, akumulator, sonda lambda..?



Zaldier
12-09-09, 11:54
Drodzy forumowicze!

Ostatnio borykam się z pewnym problemem w mojej Hance (D13B2 Noblesse rocznik 1994). Napiszę nowy wątek, gdyż ten problem raczej jest bardziej indywidualny.

Od czasu zakupu auta miałem wymienić akumulator, gdyż obecny (Centra) jest tak zestarzały, że wszystko na wylot wydostaje się, a mianowicie kwas zaczyna zżerać wszystko co jest w okolicy akumulatora. Robi się taki biały, irytujący proszek. Byłem teraz w serwisie AUTO-MAX koło BP na Połczyńskiej, żeby zakupić akumulator w końcu, bo od dwóch dni z Hanią coś zaczyna bujać - podejrzane to jest. Odpalam ją na zimnym silniku, obroty skaczą do 3.000/min, po minucie wracają na ~300 - 500/min, a wcześniej było normalnie ~800 - 850/min. Czasem falują jak włączę światła, radio, czy szyberdach.. wtedy myślałem że akumulator zbyt mało prądu daje.

I teraz pytam się Was, bo wiem że lepiej się znacie na Hondach niż ten szef tego serwisu, bardziej ufam Wam niż jemu.

Tam sprawdzili akumulator specjalnym komputerem, wyszło że mam jakieś 11V, które czasem skacze do 8 - 13V, 45Ah pełne, poziom elektrolitów 100%, lecz... nie 300A tylko 55A. Postanowiono że akumulator trza wymienić, bo ten już na złom. Potem gość mi mówi, żebym teraz nie kupował tylko przyjechał w przyszłym tygodniu bo alternator trza wymienić czy naprawić. Nie wiem czy on gada tak, żeby więcej kasy zaciągnąć? Doradźcie mi coś, bo sam jestem laikiem w takich sprawach. Za co alternator może odpowiadać? Wiem, że on przemienia energię mechaniczną w prąd przemienny za pomocą uzwojeń alternatora za pomocą wirującego magnesu. Ale chyba napięcie w trakcie uruchomionego silnika powinno być stałe?

Zadziwiają mnie najbardziej falujące obroty. Wiem że szyberdach trza nasmarować, bo czasem muszę go pchnąć żeby ruszył z miejsca. Ale jak przytrzymuję przycisk, słychać czasem brzęczenia silniczka i wtedy obroty spadają, ale nigdy mi się nie zdarzyło żeby silnik zgasł - na szczęście. Włączę światła - też spadną ale to już ~100/min.

A przede wszystkim najważniejsza sprawa!!! SPALANIE zwiększyło się, nawet po 30 minutowej jeździe czuć lekkie spaliny, które są wyraźnie widoczne.

Doradźcie mi naprawdę, wierzę w Was, nie chcę dawać się mechanikom, co rączki zacierają i niepotrzebnie kasę butami wdeptywać w muł. Serdeczne dzięki!!!

jero11
12-09-09, 11:59
sprawdzałeś czy są jakieś błędy?

Zaldier
12-09-09, 12:03
sprawdzałeś czy są jakieś błędy?

Przecież ja nie mam możliwości sprawdzenia chyba, skoro mam silnik 1.3 i brak tej kontrolki na zegarach..

skolopendra
12-09-09, 12:03
wyszło że mam jakieś 11V, które czasem skacze do 8

napięcie nigdy nie powinno spaść poniżej 12v z hakiem

Zaldier
12-09-09, 12:08
napięcie nigdy nie powinno spaść poniżej 12v z hakiem

Dokładnie to samo mi powiedział ten facet. Tyle że bardziej się pytam o alternator, bo akumulator to na bank wiem że trza wymienić.

Wymieniać alternator? Dać do naprawy, czy samemu można jakoś sprawdzić?

skolopendra
12-09-09, 12:53
napięcie ładowania powinno się wahać między 13,5v a 14,5v

w przeciwnym wypadku zapewne alternator szwankuje

Zaldier
12-09-09, 13:58
A co ze spalaniem, czemu tak się zwiększyło?

skolopendra
12-09-09, 14:02
wyreguluj sobie gaźnik :)

jero11
12-09-09, 14:10
Przecież ja nie mam możliwości sprawdzenia chyba, skoro mam silnik 1.3 i brak tej kontrolki na zegarach..
jest samodiagnostyka, dioda jest na kompie w nogach pasażera.

Zaldier
12-09-09, 15:36
jest samodiagnostyka, dioda jest na kompie w nogach pasażera.

Dostałem się do tego miejsca, lecz nie znalazłem tej wtyczki jak z tej strony:
http://dagg3r.republika.pl/samodiagnostyka.htm

Bo gwałtownych grzebaninach znalazłem jedynie te kable, próbowałem mostków, ale bez skutku, może gdzieś indziej schowany jest albo nie wiem dokładnie który. Pokazuję Wam, to co mi w oczy się pokazało po zdjęciu schowka:

http://img2.imageshack.us/img2/4294/12092009354.jpg

http://img17.imageshack.us/img17/7687/12092009355.jpg

A tu znalazłem tą diodę, zaświeci się raz jak włączę zapłon:

http://img136.imageshack.us/img136/2800/12092009356.jpg

Więc jak, pomożecie wskazać na tych zdjęciach tą wtyczkę? Może ktoś kto ma tą samą wersję silnika będzie lepiej wiedział..

arturwwa
12-09-09, 16:28
A tu znalazłem tą diodę, zaświeci się raz jak włączę zapłon:

czyli nie masz zadnych bledow. tez mam d13.

Zaldier
12-09-09, 17:37
No właśnie, teraz zrobiłem mały test. Odpiąłem czujnik temperatury od filtra powietrza, co powinno być błędem 10. Zapłon włączyłem i faktycznie dioda 10 razy mrugnęła. A tak czy siak to żadnych błędów nie mam.. Więc alternator mam wymieniać czy nie?

jero11
12-09-09, 17:42
w d13 nie ma kostki którą trzeba mostkować do samodiagnostyki, przekręcasz kluczyk na zapłon i patrzysz w okienko na kompie.
co do alternatora to samodiagnostyka tego nie obejmuje, trzeba sprawdzić jakie jest napięcie na odpalonym silniku.

Zaldier
14-09-09, 09:19
w d13 nie ma kostki którą trzeba mostkować do samodiagnostyki, przekręcasz kluczyk na zapłon i patrzysz w okienko na kompie.
co do alternatora to samodiagnostyka tego nie obejmuje, trzeba sprawdzić jakie jest napięcie na odpalonym silniku.

To może dziś podjadę do elektryka, tylko powiedzcie mi ile takie napięcie powinno mieć V? I czy powinno być stałe?

Skoti
14-09-09, 09:35
to może dziś podjadę do elektryka, tylko powiedzcie mi ile takie napięcie powinno mieć v? I czy powinno być stałe?


napięcie ładowania powinno się wahać między 13,5v a 14,5v

w przeciwnym wypadku zapewne alternator szwankuje

......

Zaldier
14-09-09, 09:44
Kolego, dziś jestem nieprzytomny całkiem, ostatnio ta cała elektryka w Hani mnie tak drażni, że po nocach nie jestem w stanie spać..:confused:

Ale dzięki za podpowiedź..