PDA

Zobacz pełną wersję : Ustawienie wałka rozrządu w SOHC



elmer
04-05-06, 17:35
Witam,

patrząc z punktu widzenia wysokich obrotów, czy lepiej ustawić wałek rozrządu
a) 4 stopnie wyprzedzony
b) 4 stopnie opóźniony

(oczywiście nie mogę go ustawić na 0, stąd pytanie).

Aha, i jak ustawiać zapłon w takim przypadku?
Silnik 1.5 SOHC D-series Honda.

Szukałem trochę w sieci i mam swój pomysł, ale na razie go nie opiszę, żeby nie sugerować Wam odpowiedzi.

Dzięki za wskazówki,
pozdro 600

itr
04-05-06, 18:13
nie ma przepisu na ustawianie walka. W kazdym aucie to indywidualna sprawa. Polecam hamownie i testy. Nie przegnij, 4 stopnie to duzo, czasem za duzo. Jaki to walek?

Furious
04-05-06, 18:20
Wykres z jakiegos zagranicznego forum chyba z silnika D15B7 ale juz nie pamietam:
Zielony - opózniony o pół zęba
Czerwony - wyprzedzony o pół zęba

http://img248.imageshack.us/img248/2641/wykreszeba4rx.jpg

elmer
04-05-06, 18:55
Wiem, że 4 stopnie to dużo, ale nie mam regulowanego koła i mogę przestawić tylko o ząb w przód albo w tył. Ustawienie na 0 to 1/2 zęba różnicy w stosunku do serii (różnica jest w wałku, nie kółku).

Wałek jest z D16Z2, głowica i blok D15. Uszczelka pod głowicą seria. Dzięki Furious za wykres, czegoś takiego właśnie szukałem. Też skłaniam się ku opóźnieniu wałka względem serii.

rem36
04-05-06, 19:28
kolo z 6 gena jest przesunieta o pol zeba w stosunku do 5 gena wiec mozesz ustawic na 0 bez regulowanego. Tak jak na wykresie cofniecie powinno dac jakies kuce na gorze i zabrac na dole ale w praktyce to lepiej to sobie jakos pomierzyc....

elmer
04-05-06, 21:56
D16Z2 to wałek z 4. gen. Kółko rozrządu jest takie samo jak w moim D15, różnica jest w samym wałku. W ogóle kółka rozrządu SOHC non-vtec w D-series 88-95 są takie same.

Z tego co piszesz, to kółko z 6. gen. pozwoli mi ustawić rozrząd na 0? Myślę, że i tak spróbuję najpierw z tym kółkiem, które mam. Pomierzę G-Tech'em przed i po, i zobaczymy co z tego wyniknie. A biorąc pod uwagę, że regulowane kółko mogę mieć za jakieś ~200 PLN, to chyba nie opłaca się szukać, czekać i kupować zwykłego z 6. gen.

Teraz zastanawia mnie tylko jeszcze jedna rzecz. Czy jeżeli ustawię kółko na 0, to czy wałek będzie o 1/2 zęba opóźniony czy wyprzedzony? Jak to sprawdzić? Muszę to wiedzieć, żeby wiedzieć czy mam zostawić na 0 (i wtedy wałek będzie opóźniony tak jak chcę), czy mam opóźnić kółko o jeden ząb.

Tian
26-08-09, 11:31
elmer mam ten sam problem co ty.
kólko od y7/y8 ciezko bedzie znaleźć, jedynie co to kupić regulowane....

wrzuciłem na walek z z2 kółko od mojego starego d15b2, wałek ma teraz opózniony w stosunku do dołu
( przekręcony jest o te pół ząbka w prawo - patrząc od strony lewego nadkola).

po zamontowaniu i jeździe w ogóle nie bylo dołu, pomogło wyprzedzenie zapłonu przwie do konca regulacji ale dół został lekko słabszy niż na wałku b2 a góra minimalnie sie poprawiła.

i teraz pytanie do tych co już zjedli zęby na tym, jak ustawić rozrząd?

rozumiem ze kólko od wału korb. ma być na znaczniku - lub dokładniej ustwawić pierwszy tłok w w górnym martwym punkcie
ale jak uswawic wałek? bo rozumiem ze też musi on być w jakims konkretnym położeniu (np musi zaczynać otwierac zawory wydechowe 3 cylindra) , moze mnie ktoś oświecić?

Ralfi
06-09-09, 19:51
wałek ustawić w ten sposób, że na 4-tym cylindrze musi być mijanka, czyli ssący się zamyka, natomiast wydechowy otwiera.