PDA

Zobacz pełną wersję : check engine Kod 48



kozik555
04-05-06, 18:06
Witam jade sobie dzisiaj i mi check zaswiecił zrobiłem samodiagnostyke i pokazało kod 48 Czujnik liniowego przepływu powietrza lub jego obwód (silnik D15Z1) i co to moze byc wiem ze było juz to ale nic nie było wyjasnione.

havok
04-05-06, 19:05
W Hayensie wyskakuje, że to niesprawna podgrzewana sonda lambda. Sposób usunięcia - sprawdzić napięcie zasilania grzałki sondy.

tomekk
05-05-06, 00:35
Sprawdź tak, jak mówi havok - może to być grzałka. U mnie w D16Z6 miałem błąd 41 - okazało się, że grzałka padła i trzeba było wymienić sondę.

kozik555
05-05-06, 15:27
Grzałka to nie jest bo wtedy by nie trzymał wolnych obrotów

a ten czujnik to jest zaraz na przepustnicy pisze chyba na nim DENSO czy cos takiego czy mogło by to byc uszkodzone?
bo jest tak zapalam gasnie check i jade i nie swieci topiero jak mu mocniej przygazuje to po chwili sie zaswieci i chyba zasysa wtedy wiecej powietrza i tamto głupieje i wysyła sygnał do kompa.

LIO
05-05-06, 16:53
MAP Sensor
dziala podobnie jak przeplywomierz
sprawdz polacznie na kostce, kabelki czy nie przetarte, jak nic nie znajdziesz, mozliwe ze sam czujnik padl :/

kozik555
05-05-06, 19:36
A jak mozna sprawdzic czy ten czujnik jest uszkodzony?

Tomek_HC3D
07-05-06, 23:40
W moim D15Z1 tez miałem błąd 48 i w serwisie powiedzieli ze sonda, rzeczywiście po wymianie i resecie bład zniknął więc szukaj sondy.
POZDRO

LIO
08-05-06, 01:42
41 Grzałka sondy lambda lub jej obwód (silniki D16Z6, D16Z7, B16A2)
41 Grzałka czujnika liniowego przepływu powietrza lub jego obwód (silnik D15Z1)
43 Układ paliwa lub obwód (silniki D16Z6, D16Z7, B16Z2)
48 Czujnik liniowego przepływu powietrza lub jego obwód (silnik D15Z1)

nie wiem, jak wam wyskakuje sonda lambda pod bledem 48 :/ ?

havok
08-05-06, 13:04
LIO, czy te dane masz z tego samego źródła, co kod 22 to ABS? :D
Moje dane są z Hayensa.

LIO
08-05-06, 13:18
22 Wyłącznik ciśnieniowy oleju ustawienia zaworów

Skydiverek
08-05-06, 18:08
41 Grzałka sondy lambda lub jej obwód (silniki D16Z6, D16Z7, B16A2)
41 Grzałka czujnika liniowego przepływu powietrza lub jego obwód (silnik D15Z1)
43 Układ paliwa lub obwód (silniki D16Z6, D16Z7, B16Z2)
48 Czujnik liniowego przepływu powietrza lub jego obwód (silnik D15Z1)

nie wiem, jak wam wyskakuje sonda lambda pod bledem 48 :/ ?


Blad 48 dla D15Z1 to nie jest czujnik liniowego przepływu powietrza lub jego obwod tylko:

- liniowy czujnik stosunku powietrze-paliwo czyli LAF Sensor (Linear Air Fuel ratio) czyli SZEROKOPASMOWA SONDA LAMBDA na milion procent

LIO
08-05-06, 18:41
prosze mi zatem z tej mądrej książki powiedzieć, co to jest kod błędu nr 1 i nr 41 :?:

havok
08-05-06, 18:46
1- Niewłaściwa zawartość tlenu - Sprawdzić sondę lambda, jej grzałkę i obwód sondy lambda
41 - Niesprawna grzałka sondy lambda - Sprawdzić napięcie zasilania grzałki sondy lambda (nie dotyczy D15Z1)

Jako bonus cytat:
Gdy silnik osiągnie normalną temperaturę pracy lub pracował przez co najmniej dwie minuty oraz jeśli czujnik tlenu wytwarza stały sygnał napięcia o wartości poniżej o,45 V przy prędkości silnika co najmniej 1500 obr/min, moduł ECM zarejestruje w swej pamięci diagnostycznej kod 1, a także kody 41 lub 48, jeśli wykryje usterki obwodu grzałki sondy lambda.

kozik555
08-05-06, 19:13
OK panowie ale na mój rozum jak bym miał uszkodzoną sonde to mi by nie trzymał wolnych obrotów a tu nic chodzi równiutko obrotek ani drgnie

a ta sonda szerokopasmowa to co to jest i gdzie to jest umieszczone w moim silniku (d15z1) to wkrecone od góry w kolektor.

Skydiverek
08-05-06, 19:24
Ta sonda to wlasnie jest na kolektorze wydechowym wkrecona od góry.
Jest 5 zylowa i tylko sa oryginalne lub uzywane.
Podobno sa zamininiki z NKG (do D15Z3) ale nie slyszalem ze to dzial w Z1 jak i nie wiem czy to dziala w Z3. Poszukaj w archiwum bylo na ten temat.

kozik555
08-05-06, 20:47
Ale u wszystkich obiawami było zrywanie na 5 biegu przy 2 tys a umnie nic chodzi równo.
czy przy uszkodzonej sondzie autko ma mniej mocy
posprawdzam jeszcze przeczyszcze styki i zobacze.
a check zaswieci mi sie dopiero gdzies po 5 min jazdy.

tomekk
09-05-06, 02:25
U mnie przy padniętej grzałce jedynym objawem było schodzenie obrotów do ok 500/min (które po chwili i tak wracały do prawdiłowej wartości). No i oczywiście błąd 41 od razu po odpaleniu (choć kilkakrotnie się nie zaświecił).
Dodam tylko, że do czasu zakupu sondy miałem wstawioną żarówkę, która zamykając obwód, funkcjonowała jako grzałka :D Podczas jazdy świeciło mi pod machą, ale za to błąd się nie pojawiał i wszystko hulało jak należy :) nie ma to jak oszukać komputer 8)
Oczywiście rozwiązanie na 3 dni do czasu usunięcia usterki, co by na awaryjnym trybie nie jeździć:)

LIO
09-05-06, 10:12
OK panowie ale na mój rozum jak bym miał uszkodzoną sonde to mi by nie trzymał wolnych obrotów

nie koniecznie
tak mogloby byc przy walnietej samej sondzie. Jesli to jest faktycznie grzalka, to obroty moga utrzymywac sie normalnie, ew. moga byc zawyzone, ale stale.


czy przy uszkodzonej sondzie autko ma mniej mocy

raczej nie, spytaj remka :-)



a check zaswieci mi sie dopiero gdzies po 5 min jazdy.
przy grzalce tak wlasnie moze byc



posprawdzam jeszcze przeczyszcze styki i zobacze.
czesto, gesto nic sie nie da zrobic, bo poprostu pada ta grzalka, ale sprawdzic nie zaszkodzi

kozik555
09-05-06, 11:29
Czyli całą sonde wymienic bo zapewne grzałki samej sie nie da.


Dzisaj odpaliłem silnik był zimny i tak ze 10 km jechałem tak do 2 tys obr jak sie dobrze zagrzał i mu troszke przygazowałem i sie check dopiero zaswiecił.

tomekk
09-05-06, 17:57
Czyli całą sonde wymienic bo zapewne grzałki samej sie nie da.


Się zgadza 8)



Dzisaj odpaliłem silnik był zimny i tak ze 10 km jechałem tak do 2 tys obr jak sie dobrze zagrzał i mu troszke przygazowałem i sie check dopiero zaswiecił.

Nie zawsze wygląda to tak samo! Jednemu check wywali tuż po zapaleniu, a drugiemu po jakimś czasie. Wystarczy tylko zmierzyć, czy grzałka pracuje - to 30sek. roboty i będzie wiadomo, czy to grzała czy nie.


kozik555 napisał/a:
czy przy uszkodzonej sondzie autko ma mniej mocy


raczej nie, spytaj remka

U mnie, padnięta grzałka nie miała żadnego wpływu na moc. Przynajmniej na niskich obrotach (na wysokich nie sprawdzałem, bo byłem tuż po robieniu głowicy)

kozik555
09-05-06, 18:15
A jak to sprawdzic trzeba wykrecic sonde i co dalej?

tomekk
09-05-06, 22:09
A jak to sprawdzic trzeba wykrecic sonde i co dalej?

Nic nie trzeba wykręcać. Sprawdza się to miernikiem na kabelkach w miejscu, gdzie sonda jest wpięta w kostkę. Elektrykiem nie jestem, więc się na tym zbytnio nie znam, ale myślę, że sprawdzi Ci to każdy w miarę szanujący się mechanik/elektryk :grin:
Jak znasz dobry zakład tuningowy (LPG ;) ), to podjedź - oni zwykle mają pojęcie w sprawie sond - przynajmniej tak było w moim przypadku:)

A co do wykręcania sondy (jeśli by do tego miało dojść), to życzę duuuużo powodzenia. U mnie potrzeba było nie lada wysiłku, żeby ją wykręcić...

k0st3k
10-05-06, 19:21
witam

Ja mam to samo. Tylko ze przed zapaleniem kontrolki czule lekkie szarpanie jakby silnik sie dlawil.... Stalo sie to po tym jak moja panienka zatankowala bene 95....

Kod wyswiela mi sie troszke inaczej niz w opisach. Mam 4 szybkie blyski pozniej przerwa i 8 takich samych blyskow. kody wyswietla kontrolka ABS :shock:

Aha kontrolka zapala sie tylko w czasie jazdy. Po zapaleniu nie ma szarpanie czyli komp ustawia jakas wartosc domyslna.

W czym moze byc problem? Jak to sonda lambda to ile kosztuje do B16A2?

pozdro

havok
10-05-06, 19:55
k0st3k, u Ciebie walnęło coś innego, masz kody 4 i 8: niesprawny czujnik kąta obrotu wału korbowego i niewłaściwe położenie GMP (kąt wyprzedzenia zapłonu?).



Co do problemu z kodem 48 - faktycznie, inne źródła poza Hayensem podają:


SZEROKOPASMOWA SONDA LAMBDA na milion procent

k0st3k
10-05-06, 21:57
bardzo grozne to jest?? co z tym zrobic?? troszke mnie wystrachales :shock: . Czy to sa kody 4 i 8 to nie jestem do konca przekonany 4 blyski przerwa chyba1s 8 blyskow dluuuga przerwa i powtarza 3 razy i koniec

havok
10-05-06, 22:09
Sprawdź, czy masz dobrze podpięte kable przy rozdzielaczu zapłonu, czy nie ma tam zwarcia, zmierz czy rezystancja mieści się w granicach 350-700 omów. I czy generalnie palec i kopułka są OK.

emg
10-05-06, 22:31
Kod wyswiela mi sie troszke inaczej niz w opisach. Mam 4 szybkie blyski pozniej przerwa i 8 takich samych blyskow. kody wyswietla kontrolka ABS
jak wyświetla kontrolka absu to masz zwalony abs, błędy silnika wyświetla pomarańczowa kontrolka z symbolem silnika

k0st3k
11-05-06, 15:34
otwieram maske sprawdzam kable sa ok...patrze na aparat zaplonoy i cos nie pasujejest na dole mala szparka , nie przylega do konca.

pekla srubka mocujaca zdolu i odpadl lepek i w ogole nie trzyma !!!

aparat jest po lekkim katem. u gory przylega dobrze,na dolenie nie ma srubki i jest szpara od 0,5 do 1mm :shock:

jak mi sie uda wykrecic ta zlamana srube wkreca nowa i sadze ze powinno byc ok chyba, ze aparat juz "dostal po dupie"
:(

matys
11-05-06, 17:41
Witam!Miałem podobna sytuacje z B16A2 .kod 49 ale pozniej okazało sie ze to jest kod 4 i 9.okazalo sie ze zatar sie aparat zapłonowy :cry: teraz autoko stoi i niemam aparatu skad dostac :sad: [/fade]

LIO
11-05-06, 17:43
to spróbuj moze go zregenerowac
W Warszawie jest taki zaklad na Wolskiej 82, w innych miastach nie wiem, ale warto sie podowiadywac, bo aparat dostac moze byc ciezko.

k0st3k
11-05-06, 18:32
gdzies na forum czytalem ze budowa aparatu jest taka sama jak w innych silnikach hondy i czesci sa identyczne. jak znajde to zamieszcze linka

matys
11-05-06, 19:25
dzieki. ale aparat juz jest rozebrany i doslownie zmielony w srodku :sad: