PDA

Zobacz pełną wersję : wałek d14a3 vs d16y7



Karuzel
24-08-09, 23:11
wiec tak...szukalem info ale niemoglem znalesc tego co akurat Mnie interesuje. wiem ze walek z y7 do a3 pasi. dzis porownywalem oba walki,roznia sie wysokoscia krzywek i ksztaltem krzywek. ale niemoglem znalesc nawet w manualu w ktorych momentach otwieraja sie zawory i czasów otwarcie zaworow w oby silnikach a to Mnie tez ciekawi czy jest takas roznica. jesli ktos mialby jakies info bylbym wdzieczny o podpowiedzenie i zaspokojenie mojej ciekawosci. :)

to chociaz niech ktos napisze czy do monatazu walka z y7 jest potrezebne kolko od y7 czy od a3 pasi bo w a3 pasek rozrzad ma 103 zeby a y7 ma 104 zeby

pioootr
17-12-11, 17:43
Czy znalazłeś już odpowiedź na te pytania?

Też zaczynam trawić temat i będę wdzięczny za opinie.

skolopendra
17-12-11, 18:03
wałek pasuje

pioootr
17-12-11, 18:46
wałek pasuje

OK, ale pytanie było, w których momentach otwierają się zawory i o czasy otwarcia zaworów.

Czy jest jakiś manual, w którym można znaleźć takie szczegóły?

Karuzel
17-12-11, 18:58
niestety ale chyba niema bo odp nieuzyskalem :)

mlodyxx
17-12-11, 19:28
kolka pasuja od kazdego walka z d serii roznica zebow paska wynika z tego z d16 ma wyzszy blok dlatego potrzebny dluzszy pasek ;masz np roznice o pol zeba itp to tak w skrucie bo dokladnie to np kolka z d15 bedzie o kilka stopni przestawione podlug tego z d14 a kolko z d16 jeszcze kilka wiecej zalezy to glownie od wysokosci blokow troche pomyslcie co sie dzieje np blok od d16 bedzie np dajmy na to 4mm wyzszy od tego zd14 to teraz wyobraz sobie ze prawidlowo ustawiony rozrzad na kolku od d16 w silniku d14 mialbys wtedy jakbys podniosl glowice te 4mm do gory co sie dzieje gdy jest one te kilka mm nizej ??? pomyslcie o tyle samo mm czyli "roznice wysokosci bloku od osi walu do powierzchni bloku: przesunie sie nam walek :P teraz jescze trzeba sprawdzic czy sie opozni czy przyspieszy w przypadku walka z D16 w d14 opozni nam sie polozenie walka wzgledem walu o roznice wysokosci blokow tak jak pisalem wyzej . pozostaje albo dobrac sobie kolko na ktorym bedzie nam to pasowac najblizej albo zalozyc regulowane , wymiary ktore podalem w mm sa tylko przykladowe dla objasnienia

jesli chodzi zas o czasy otwarcia zaworow mozna to sobie samemu narysowac tylko troche pomyslcie bo to naprawde nie jest trudne tym bardziej ze macie dwa walki w reku:D milej zabawy panowie satysfakcja gwarantowana

pioootr
17-12-11, 21:04
masz np roznice o pol zeba itp to tak w skrucie bo dokladnie to np kolka z d15 bedzie o kilka stopni przestawione podlug tego z d14 a kolko z d16 jeszcze kilka wiecej
:confused:

przemyśl co napisałeś
jeśli kółko zębate na wale korbowym ma 10 zębów a kółko rozrządu ma 20 zębów (dla przykładu) to obojętnie, czy pas ma 100 czy 200 zębów rozrząd ci się nie przestawi, długość pasa nie ma znaczenia, ważna jest ilość zębów na kółkach

spychu
17-12-11, 23:28
jeśli kółko zębate na wale korbowym ma 10 zębów a kółko rozrządu ma 20 zębów (dla przykładu) to obojętnie, czy pas ma 100 czy 200 zębów rozrząd ci się nie przestawi, długość pasa nie ma znaczenia, ważna jest ilość zębów na kółkach
Tylko, że kółko z Y7 ma klin w innym miejscu niż kółko z D14 i z tego co pamiętam jak porównywałem oba kółka jak składałem Y7 u siebie przesunięcie jest o ok pół zęba.

Rozrząd w D14 na kółku z Y7 jest przestawiony, nie pamiętam tylko czy po ustawieniu na znaki jest przyspieszony czy opóźniony. Nie porównywałem ostatecznie samych wałków jak to wygląda bo zdecydowałem się na kółko Visiona a całość była ustawiana podczas strojenia na hamowni.

mlodyxx
18-12-11, 13:15
jesli jest roznica pol zeba miedzy kolkami to teoretycznie jakby zalozyl na walek z d16y7 kolko od d14 to juz mozna o to potrzebne pol zeba dopasowac ustawienie rozrzadzu tylko zalezy jescze w ktora strone to jest przestawione bo jesli nie w to co potrzeba to jesli ustawimy na znakach moze byc o zabek nie tak jak potrzeba