PDA

Zobacz pełną wersję : Błąd 3 - D16Y3



Cairo
02-05-06, 18:48
Pisze tutaj bo na forum anglików mało osób zagląda a nie ma to znaczenia w jakiej budzie ten bład wyskoczył, czy ktoś wie co to jest i jak usunąć usterkę??

elmer
02-05-06, 19:11
MAP sensor - znajduje się na przepustnicy i informuje komputer o podciśnieniu panującym w kolektorze ssącym. Jeśli połączenie z ECU jest sprawne (trzeba sprawdzić przejście od pinów przy ECU do pinów na wtyczce MAP'a miernikiem), to trzeba wymienić czujnik (lub całą przepustnicę, jeśli byś nie dostał samego czujnika).

Cairo
02-05-06, 19:15
Czy jeżeli ten sensor jest uszkodzony może pojawiać się szarpanie autem?

szy_a
02-05-06, 21:51
kurcze, ja bym dał sobie rękę odciąć że to błąd nr 5 odpowiada za ciśnienie w kol ssącym lub jego obwód

[ Dodano: Wto 02 Maj, 2006 ]
ups, tabela podająca błedy dot. samodiagnostyki ma ten sam opis na bład nr 3 i 5 hehe, ja mam ten sam problem tylko że błąd 5 a nie 3 , zauważyłem że wywala go na gazie i wytracaniu prędkości silnikiem ale dlaczego to niestety nie mam pojęcia i dodam że u mnie nic nie szarpie

Cairo
03-05-06, 07:44
Do tej pory chech pojawił mi się tylko dwa razy w bardzo dużym przedziale czasu (dwa tygodnie), gazu nie mam, a od jakiegoś czasu płynne ruszenie samochodem jest probleme, trzeba bardzo bardzo sotrożnie i z wyczuciem nacisnąć gaz żeby samochód nie wpadł w szarpania (być może mają tu znacenie również zużyte tuleje przednich wahaczy)

szy_a
03-05-06, 20:46
z całym szacunkiem dodam że mechanikiem nie jestem ale chyba możesz sobie darować tuleje whaczy, z tego co rozumiem to szarpie samochodem bo jest nierówna praca silnika, jedno co Ci nie zaszkodzi to przeczyścić przepustnicę a jak juz j wyjmiesz to i pokusiłbym się na Twoim miejscu o wyczyszczenie silnika krokowego

[ Dodano: Sro 03 Maj, 2006 ]
dodam że nie można liczyć na to żeby Ci ktoś tu pomógł odnośnie tego błędu, ja czekałem zeby ktokolwiek się odezwał na błąd nr 5 i niestety a że znalazłem się sam w takiej syt jak Ty to nie mogłem Ci o tym nienapisać

elmer
04-05-06, 10:39
Czy jeżeli ten sensor jest uszkodzony może pojawiać się szarpanie autem?

Tak, MAP sensor jest głównym czujnikiem, w oparciu o którego wskazania ustalane są dawki paliwa przez komputer (nie wiem czy to zdanie jest do końca po polsku ;) ). Więc jeśli komputer dostaje zafałszowane dane o podciśnieniu w kolektorze, to źle dawkuje paliwo.

Proponuję Ci zrobić tak, jak pisałem w poście powyżej - czyli sprawdzić połączenie z ECU, ew. przemierzyć czujnik (o ile się da, bo nie wiem; trzeba by sprawdzić w instrukcji serwisowej), a potem wymienić czujnik.