PDA

Zobacz pełną wersję : Kontrolka [check engine], po zabawie z zwężką, 4 resety nie pomogły



trax
20-08-09, 21:27
Po zabawie z zwężką już w innych tematach pisałem o awari ktora była urwanie wężyka od purge cut valve (zaworek z grzybkiem) obok przepustnicy. Auto chodziło jak żaba, zrywało i miało strasznie nierówne obroty. Udalo mi się naprawić te rurke poprzez nawiercenie otworu, wstawienie metalowej rurki i pożądne zaklejenie i przypukanie młoteczkiem.
Zdjęcie tego zaworka
http://img31.imageshack.us/i/0819165416.jpg/

Auto chodzi niby normalnie, ma już równe obroty, nie szarpie tak jak przedtem ale nadal świeci się CHECK ENGINE - resetowałem n4 razy kompa przez bezpiecznik i przez aku.:mad:

Co może byc nie tak co dalej z tym robić. Czyżby komp zapamiętał sobie jakies ustawienia ? Czy też jest awaria.

Boje się samodiagnozować, bo coś uwale przy kompie i co wtedy.

Silnik D14A3, Honda 98 rok. 1.4 EJ9

[EDIT] Każdy reset trwał od 20 sek - do 30 sek

Sławek
20-08-09, 21:29
Nic nie uwalisz, sprawdź błąd.

trax
20-08-09, 21:35
Chyba jednak jutro wybiore się do gościa na sprawdzenie błędów i kasowanie, ale tak na chłopski rozum. może faktycznie jest z czymś problem.

Jakieś propozycje. Może miał ktoś jakies błędy po wyciągnieciu zwężki i nawet po resecie. Bo jeśli komputer się nie myli to ja uwazam że albo coś tam jest nagmatwane albo w tym zaworku.

wunat
20-08-09, 21:41
Ziom, naprawde sproboj sam zrobic samodiagnostyke, to naprawde latwe i nic nie popsujesz, dasz rade.

trax
20-08-09, 21:56
A te resety nie były za krotkie ?? Każy pisze inaczej. Jedni nawet piasali cośo jakimś uczeniu komputera i o wyciąganiu tego bezpiecznika aż na 10 min.

Skoti
20-08-09, 22:23
na temat uczenia kompa są podzielone zdania. mozesz sprobowac ale nie spodziewaj sie cudu. żrób rese na dłużej niż 30sekund. jeśli dalej będzie check zrób samodiagnostykę. doczytaj tak jak piszą a prawda ci się ukaże :)

trax
20-08-09, 23:16
na temat uczenia kompa są podzielone zdania. mozesz sprobowac ale nie spodziewaj sie cudu. żrób rese na dłużej niż 30sekund. jeśli dalej będzie check zrób samodiagnostykę. doczytaj tak jak piszą a prawda ci się ukaże :)

Jaką metodą ? Bezpiecznik czy klema (-) (po klemie niby trzeba uczyć komp).

wunat
20-08-09, 23:24
a skad ta wiedza?

Sławek
21-08-09, 07:30
(po klemie niby trzeba uczyć komp).
:D:D

Skoti
21-08-09, 09:41
<mur>.... czy wyciągasz kleme czy bezpiecznik to robisz to samo..

wojtasCiviC
21-08-09, 10:08
<mur>.... czy wyciągasz kleme czy bezpiecznik to robisz to samo..

jesteś tego pewien?

lepiej wyciągnij bezpiecznik back up

Skoti
21-08-09, 10:36
zauwaz ze jak i po zdjęciu klemy jak i bezpiecznika. resetuje się wszystko. łącznie z błędami na kompie

trax
21-08-09, 11:04
Wiedza na temat "kasacji" jest tu:
http://www.civicklub.pl/fi/__vbb/showthread.php?t=6877&highlight=samodiagnostyka&page=13
Ja zaś wyróbowałem metody bezpiecznik na więcej niż minuta i efekty są wogóle niewidoczne.
Chyba się zabiore za ta samodiagnostykę.

trax
22-08-09, 14:17
No to jestem po samodiagnostyce i mam takie kody.
Kod 14 na kontrolce Check Engine

oraz (co mnie zadziwiło)
Kod 5-4 na ABS. Choć gdy silnik chodzi to kontrolka ABS się nie świeci.

Wychodzi na to że chyba temu wszystkiemu jest winny ten zawór albo coś. Powiedźcie mi czy to on jest do wymiany. Bo przy 14 pisze że zawór biegu jalowego jest uszkodzony.

W temacie samodiagnostyka było napisane takie coś:
14 Zawór regulacyjny prędkości obrotowej biegu jałowego lub jego obwód

Homiczek
22-08-09, 14:34
no kasowanie nic nie daje bo cos jest do bani z zaworem. coś sie pewnie uszkodziło. obadaj przewody itp, może gdzieś łapie lewe powietrze i dlatego błąd...


A co do absu to sobie siedzi w pamięci jakiś stary błąd; pewnie sie zdarzyło że pojebał sie odczyt w któregoś koła i tyle. Nic do przejmowania się..

trax
22-08-09, 14:36
Ale zawór napewno ten ?? Bo jedni mówią ze tak a drudzy że ten zawór służy do usuwnania par z paliwa. Moim zdaniem to pierwsze bo jak się odłączy rurke od tego czegoś to auto skacze na niskich obroach ok. 1500 / 1600 i tak sobie lata no stop.

Jeszcze raz zdjęcie zaworka.
http://img31.imageshack.us/i/0819165416.jpg/

Schemacik - pokazany zawór (numer 8) i jego podłączenia (16 padła ):
http://www.eter-mot.info/files/image.asp%20schemat.jpeg

PS. Jak obadać przewody ?? Na oko wszystko ok.

Homiczek
22-08-09, 14:48
14 Zawór regulacyjny prędkości obrotowej biegu jałowego lub jego obwód - to potocznie silnik krokowy. No chyba że w hondach to jest cuś innego ;)

Ogólnie to on puszcza ci powietrze dla silnika aby nie zgasł w momencie jak nie dodajesz gazu - czyli przepustnica jest zamknięta. Krokowy to po prostu taka mini przepustnica sterowana przez komputer.

Natomiast to co jest na zdjęciu to dla mnie ??? - holera może to i jest coś od par paliwa. A na tym ostatnim jest kolektor ssący od innego silnika przecież....

Bo może uszkodziłęś tego od Par paliwa i jego awaria wpływa na to że krokowy wywala błąd ?!? bo tak też może być

A obadac przewody - no sprawdzić czy nic sie nie wyrwało, poruszać wtyczką, wyciągnąć, może styki przeczyscić, a ostatecznie miernik schemat i sprawdzić napięcia na wtyczce

trax
22-08-09, 15:21
To może jednak padł ten silnik krokowy. Jak to sprawdzić ??

A co do tego kolektora ssącego ten zaworek wygląda identycznie jak u mnie !!

Tutaj link do sklepu z tym zaworkiem. Jest on nawet na zdjęciu.
http://www.eter-mot.info/?1511,zawor-powietrza-184600-3130

teg
24-08-09, 19:47
Tu nie ma silniczka krokowego tylko IACV - zawór kontroli powietrza biegu jałowego. To na zdjeciu to jeden z elektrozaworkółw sterujących układem EGR (opary paliwa itp.). Wygląda że nieźle tam nakombinowałeś. Sprawdź czy wężyki idące od tego zaworku do dolotu są podłączone/szczelne. Musiałbym to na oczy zobaczyć jako całość, bo według tego co piszesz błądzisz po omacku i nie potrafisz wytłumaczyć :)

Sławek
24-08-09, 21:09
Tu nie ma silniczka krokowego tylko IACV - zawór kontroli powietrza biegu jałowego.
IACV to właśnie silniczek krokowy.