PDA

Zobacz pełną wersję : wymiana wałka rozrządu w D13B2



molekss
11-06-09, 17:44
witam

chce wymienić wałek rozrządu w swoim d13b2 na wałek od d14a1 i mam w związku z tym kilka pytań:
1. czy przy wymianie wałka obędzie się bez zdejmowania głowicy? na forum przeczytałem, że trzeba mieć chyba jakiś specjalny przyrząd do zdejmowanie klawiatury
2. czy dużo jest przy tym roboty i czy można coś "spieprzyć" robiąc to samemu?
3. czy ktoś mógłby opisać pokrótce jak się do tego zabrać?
4. czy potrzebna jest ponowna regulacja paska rozrządu? czy wystarczy kółko nowego wałka włożyć w takiej samej pozycji w jakim był poprzedni wałek?

z góry dzięki za odpowiedź

looka
12-06-09, 08:22
1. robisz oczywiscie bez zdejmowania glowicy. zadnych specjalistycznych kluczy - wystarcza same nasadkowe
2. sama zmiana to nieiwele roboty (pkt3) a spieprzyc mozna cos zawsze ;)
3. ustawiasz kolka tak by na pasowym pokrywal sie znacznik tdc a na kolku rozrzadu znak byl skierowany w gore.
odkrecasz aparat zaplonowy
zdejmujesz pokrywe zaworow
luzujesz napinacz
zsuwasz pasek z kolka
odkrecasz walek
wyciagasz walek - pompka bedzie troszke blokowala wiec musisz pod katem wyciagnac z lewej strony

wkladasz nowy walek (w identycznej pozycji jak wyjales stary czyli znacznikiem na kolku do gory)
przykrecasz go na "krzyz" tak by rowno doszedl z kazdej strony
zakladasz pasek i naciagasz
ustawiasz zawory
zakladasz pokrywe
zakladasz aparat

i tyle
moze sie przydac nowa uszczelka pod pokrywe i odrobina silikonu
i uszczeleczka na walek od strony kolka rozrzadu

molekss
12-06-09, 12:14
o to mi chodziło, dzięki

mcezi79
12-06-09, 13:18
Warto pamiętać o kolejności odkręcania i następnie przykręcania śrub klawiatury do głowicy, no i przydał by się klucz dynamometryczny co by dokręcić zgodnie z zaleconym momentem żeby głowica nie zrobiła "pyk"
Śruby 8mm przykręcasz momentem 22 N*m, a 6mm momentem 12 N*m W manualu zresztą wszystko przejrzyście opisane.
Jak już będziesz odkręcał klawiaturę to nie wyciągaj szpilek z otworów, niech zostaną na swoim miejscu, klawiatura się nie rozleci no i lepiej jest jak te same śruby wkręcisz w otwory w których pierwotnie się znajdowały.

dR.LasCa
22-07-09, 11:25
i jak poszło? Ja tez się do tego przymierzam:) ta uszczelka to simering wałka rozrządu?

molekss
22-07-09, 11:39
jestem już po wymianie wałka na d14a1. robił mi to kumpel, zajęło mu to ok. 3 godzinki przy browarze.

uszczelki założone stare bo były dobre, obyło się bez silikonu i klucza dynamometrycznego. wszystko dobrze złożone i odpalił bez żadnego problemu. nie dawno ponownie regulowałem zawory i jest w porządku.

pozdrawiam

s3b
22-07-09, 11:51
Pisałeś, że coś Ci tam muliło po założeniu tego wałka, naprawiłeś to już? Co było przyczyną?

molekss
22-07-09, 12:01
wywaliłem katalizator i może trochę odetkało. chyba za dużo wymagam od tego silniczka :D. ogólnie po założeniu wałka jest lepiej w górnym zakresie obrotów