PDA

Zobacz pełną wersję : Regulacja szyberdachu



karpik85
03-04-09, 10:09
Witam wszystkich :)
Nie znalazłem odpowiedzi w innych podobnych tematach więc zakłądam kolejny, mianowicie:

Mam problem z elektrycznie otwieranym szyberdachem w moim EG4. Zarówno po otwarciu jak i tylko po uchyleniu stuka on na nierównościach, poprostu ma luzy na prowadnicach i jak jade po większych wybojach to podskakuje.
I tutaj moje pytanie, czy można to jakoś wyregulować ? Przeglądam manual i jest tam o otwieranym dachu kilka stron ale o regulacji zbyt wiele nie moge dojrzeć, tym bardziej, że manual jest po angielsku.
Piszą coś o dużej śrubie obok lusterka, ale to chyba tylko regulacja samego silnika, co się nią robi ? Miałem nawet zabrać się za zdejmowanie podsufitki, żeby to obadać, ale jest z tym troche roboty, więc wole wcześniej zapytać czy to w ogóle potrzebne.
Dodam, że dach nie jest szklany tylko zwykły otwierany na zewnątrz metalowy jak w większości coupe i HB, co ciekawe, wcześniej mniej stukał, ale wyczyściłem stary smar z prowadnic i nałożyłem nowego i teraz te luzy są większe.
Dzięki za wszelkie odpowiedzi.

vati89
03-04-09, 11:39
Dołączę się do pytania. Przy otwieraniu szyberdachu (metalowy elektryczny z eg3) zahacza mi on o dach... Podnosząc się cofa i nie zdąża się podnieść i cofając zahacza, nawet gdy klikam przycisk samego podniesienia. Jest do tego jakaś regulacja? Pozdr.

korbi
03-04-09, 11:59
To ja rowniez sie dolacze. Szklany szyber w ej6 coupe. Podczas jazdy puka cos caly czas.

cosmonauth
03-04-09, 15:05
hmmm ja w eg4 mialem też takie cos że podskakiwal podczas otwierania, przesmarowalem go i wyczyscilem prowadnice i przeszlo :)

karpik85
03-04-09, 15:09
Ale tu nie chodzi o przeskakiwanie podczas otwierania tylko o stukanie gdy jest otwarty w trakcie jazdy. Zobacz pierwszy post.


Dołączę się do pytania. Przy otwieraniu szyberdachu (metalowy elektryczny z eg3) zahacza mi on o dach... Podnosząc się cofa i nie zdąża się podnieść i cofając zahacza, nawet gdy klikam przycisk samego podniesienia. Jest do tego jakaś regulacja? Pozdr.

O tym jest na forum dużo napisane, poczytaj. Najczęściej pomaga smarowanie prowadnic i silikon do uszczelek.

cisek222
04-04-09, 11:59
ściągnąć podsufitke i dokręcić śruby mocujące prowadnice po kłopocie ;) luzują sie z czasem. Problem miałem miesiąc przed zimą :d

peter89evo
05-04-09, 10:35
natomiast u mnie problem wygląda w ten sposób, otwiera się normalnie, ale przy zamyklaniu, od razu opada, no i wtedy jest problem z zamknięciem, oraz rysuje mi dach, co mogę zrobić??

miczang
05-04-09, 20:15
witam, chciałbym się Was poradzić, mam problem z otwieraniem elektr. szyberdachu w civicu eg4. jak wiadomo do otwierania służy 3pozycyjny przycisk: zamykanie/ uchylanie/ oraz otwieranie. problem polega na tym, że szyberdach się blokuje po przyciśnięciu otwierania badź uchylania, szyberdach zahacza uszczelką o okno karoserii, przez co silniczek który otwiera, że tak powiem- piszczy, więc trzeba lekko ręka popchać żeby sie otworzył, generalnie ślizga się i piszczy po otwarciu maksymalnie okna i przy zamykaniu... ( dziwne bo chyba powinien byś jakiś krańcowy wyłącznik, żeby wył silnik po zamknięciu dachu), teraz pytanie, czy winny jest napęd szyberdachu, czy wypracowane są prowadnice po których przesuwa się okno? może ktoś z Was też miał z tym problem, i poradzi, będzie mniej grzebania...

pietruch_82
05-04-09, 20:37
Ja mam tak samo:confused:

And84
05-04-09, 21:10
Miałem tak po zimie uchylał się kawałek i dalej musiałem mu pomóc ręką wytarłem dokładnie całą uszczelkę na około i nasmarowałem tym preparatem do uszczelek a z prowadnic wytarłem cały stary smar i dałem nowy od tej pory ani razu się nie powtórzyła ta sytuacja .

karpik85
05-04-09, 22:56
Podbiję, Ma ktoś może jeszcze jakieś pomysły ?

grabasch
05-04-09, 23:00
Ja się podepnę.
Jak jest u was , jak naciskam "uchylanie" to słychać , że jak dach się uchyli "pyk" - przekaźnik odłącza zasilanie i silnik już nie pracuje , ok.
Ale jak całkiem otwieram , albo zamykam to silnik cały czas pracuje , słychać jak ślizga się sprzęgło (od tego jest) , chciałem wiedzieć jak jest u was , nie jestem 1 ani nawet 2 właścicielem i zastanawiam się jak powinno być z tym dachem.

Zakładam akurat centralny zamek , jest opcja domykania (tu chce domykać dach ) napięcie jest podawane na domykaniu ok 30 sekund , nie zawsze dach jest otwarty na maxa , a nie chce żeby sprzęgło ślizgało się po domknięciu dachu.
Dzięki z góry za info.
gen V

karpik85
06-04-09, 00:45
Chyba tak ma być, bo u mnie też działa tak, że przy zamykaniu i otwieraniu silnik pracuje dopóki nie puszcze przycisku. NIe ma tam żadnej krańcówki.

airman
06-04-09, 10:06
Mam problem z elektrycznie otwieranym szyberdachem w moim EG4. Zarówno po otwarciu jak i tylko po uchyleniu stuka on na nierównościach, poprostu ma luzy na prowadnicach i jak jade po większych wybojach to podskakuje.

Jesteś pewien, że to luzy na prowadnicach? U mnie 'dekiel' jest raczej sztywny po otwarciu, natomast masa denerwujących stuknieć dochodzi z luźno zawieszonej podsufiti dekla. Muszę to jakoś wyciszyć.

karpik85
06-04-09, 13:29
Jak otworze dach to ruszam tą ruchomą częścią (deklem, pokrywą, wiadomo o co chodzi) i on lata góra dół. Normalnie można nim z centymetr do góry i na dół poruszać i to jest właśnie luz na mechanizmie, chyba na prowadnicach albo na cięgnach. Już to obadałem w manualu i jak bede miał wolny dzień to zrzucam podsufitke i bede kombinował, bo z tego co sie doczytałem to jakieś regulacje tam są ale jeszcze nie wiem do czego.

cisoboy
07-05-09, 08:52
Hej,
Przycisk trój-pozycyjny:
1. otwiera szyberdach OK
2. zamyka też - lecz nie zatrzymuje się gdy szyberdach sie zamknie, tylko uchyla go
3. przycisk do uchylania nie działa

Więc aby zamknąć szyberdach muszę puścić zamykanie w odpowiednim momencie, co przy prowadzeniu auta jest ciężkie:mad:
Słychać przekaźniki, ale tak jakby nie wiedział że dojechał do pozycji zamkniętej.
Gdzie są jakieś czujniki oznajmiające to położenie?

Unistar
23-05-09, 16:47
Odpowiem wam na jeden problem, ponieważ widzę iż nikt na niego nie udziela odpowiedzi a sam z nim ostatnio walczyłem, co do piszczenia przy maksymalnym otwarciu czy zamknięciu szyberdachu, ja się trochę z tym bawiłem, a problem się okazał banalny, trzeba zdjąć podsufitke, przynajmniej tam z początku kilka śrubek zaczepów, osłonki przeciwsłoneczne itd, jak ją sobie odchylimy zobaczymy silniczek szyberdachu, a na nim zobaczymy taką złotą grubszą śrubke wkręconą w silniczek, przykręconą na dole nakrętką, wystarczy poluzować nakrętke z dołu i dokręcić sobie ją troszkę nie za mocno, bo wtedy w ogólę nie będzie działać :) najlepiej jak ktoś wciska, a drugi reguluję i po problemie.. :) Ogólnie w silniczku obciera plasticzek o śrubę od silnika, a ta złota śrubka służy do regulacji docisku tej śruby do tego plastiku.. Jak się z czasem poluzuję to piszczeć zaczyna, ja natomiast mam inny problem walczę aktualnie z ustawieniem równo szyber dachu, bo uchwyty na prowadnicach są umieszczone w różnych pozycjach i niewiem czy po prostu linka nie jest krzywo skrecona, tzn po jednej stronie 55% a po drugiej 45% i dlatego chaczy, nie domyka i rysuje dach, ktoś miał coś kiedyś podobnego ? Jak to naprawić ? Z góry dziękuje za szybkie info i pozdrawiam

karmel
04-08-12, 20:49
Co zrobić jak śruby mocujące szyberdach (6 śrub, po 3 na stronę) nie chcą się odkręcić. Czy da się jakiś inaczej uzyskać dostęp do nich? Czy tylko jak szyber jest na samochodzie. Podejrzewam, że po ściągnięciu podsufitki jest cały mechanizm, i można go całego ściągnąć, ale ściągania całej podsufitki chciałbym uniknąć...

Camellia Racing
24-10-12, 23:41
@karmel, nie unikniesz sciągnięcia podsufitki. Odkręcisz tylko od dołu. Od góry po bokach to widzisz śruby szyby tylko.

A ja mam takie pytanie.

http://camelliaracing.com/Garage/p1100243.jpg

Zastanawiam się po rozmontowaniu szyberdachu:
- zapewne odwieczne pytanie co to za smar? Grafitowy? Litowy? Litowy z dodatkiem teflonu?
- i po co jest pod szyną na styku ze stelarzem? Tam nic nie trze...

Budzik01
25-10-12, 14:36
Podczepiam się pod pytanie jaki to smar ??
- zapewne odwieczne pytanie co to za smar? Grafitowy? Litowy? Litowy z dodatkiem teflonu?

sweet dreadi
20-11-12, 14:47
Hej, nigdzie nie znalazłam, więc tu podczepię się pod temat: chcę samodzielnie wymienić szyber w eg4, metalowy na szklany. Czy jest jakiś tutorial z którego korzystaliście? Jeśli nie - czego będę potrzebowała poza narzędziami? Smar? Jaki? (pytanie jak wyżej)

airman
20-11-12, 19:48
Budowa,umiejscowienie śrubek itp jest nieźle pokazana w manualu US. Jeśli chodzi o smar to tak na szybko się nie doszukałem jaki tam zalecają ale może coś jest.

Camellia Racing
20-11-12, 21:58
Obecnie czekam, aż dojdą mi dwa plastiki.
Jak dojdą wrzucę komplet informacji o szklanym szyberdachu łącznie z montażem A-Z :)

maverik
21-11-12, 13:50
ja mam taki problem w Civicu V z szyber dachem przy predkosci wiekszej jak 70kmh jest wielki świst w środku, z zewnatrz zauwazyłem że szyber dach z tyłu od prawej strony jest lekko opadniety w dół jak lewa strona i jest większa szczelina ktora jest przyczyna tego świstu powietrza. Moje pytanie jest takie da się go jakoś wyregulować ? bo naprawde ten świst powietrza jest bardzo denerwujący

Camellia Racing
21-11-12, 17:39
Da się przy otwartym szyberdachu regulować wysokość szyby delikatnie.

maverik
23-11-12, 15:26
jak widać na zdjęciach szczelina jest dosyć duża i przez nią tak świszczy :/

http://img407.imageshack.us/img407/6483/20121122164728.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/407/20121122164728.jpg/)

http://img843.imageshack.us/img843/5742/20121122164743.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/843/20121122164743.jpg/)

Camellia Racing
23-11-12, 20:59
Kiedy zauważyłeś to? Miałeś sytuację, że się zaciął może?

maverik
23-11-12, 22:47
ja nigdy nie mialem sytuacji ze sie zaciał, jak malowalem auto to nie sciagalem, a to co robil z nim poprzedni wlasciciel to nie wiem

Camellia Racing
24-11-12, 10:20
Jak otworzysz do końca to poruszaj nim przód tył i powiedz czy masz wyczówalne luzy

niuniexPL
24-11-12, 11:32
nie będę zakładał tematu kolejnego, tylko spytam tutaj:

Jest możliwość zmiany szybera bez zdejmowania podsufitki? Da radę odkręcić część blaszaną od mechanizmu i przykręcić drugą? Muszę zmienić, bo jest strasznie zardzewiały...

maverik
24-11-12, 13:26
Jak otworzysz do końca to poruszaj nim przód tył i powiedz czy masz wyczówalne luzy

nie ma żadnych luzów, nie mam żadnych pomysłów jak tą upierdliwą usterke zlikwidować, nawet jak mam radio głośno podkręcone to przy 90kmh słychać świst

Dibeisi
24-11-12, 14:21
uszczelke wymien...

karmel
24-11-12, 17:03
Jest możliwość zmiany szybera bez zdejmowania podsufitki? Da radę odkręcić część blaszaną od mechanizmu i przykręcić drugą? Muszę zmienić, bo jest strasznie zardzewiały...

Z tego co wiem, to tak, są 4 śruby na imbus, jednak odkręcenie ich to loteria, u mnie przekręcił się imbus w główce śruby. Dostęp jest bardzo słaby...

maverik
24-11-12, 17:22
uszczelke wymien...

a idzie dostać taką nową uszczelke czy trzeba szukać uzywki ?

niuniexPL
24-11-12, 19:02
Z tego co wiem, to tak, są 4 śruby na imbus, jednak odkręcenie ich to loteria, u mnie przekręcił się imbus w główce śruby. Dostęp jest bardzo słaby...

Okej, dzięki za info :)

Camellia Racing
24-11-12, 19:18
a idzie dostać taką nową uszczelke czy trzeba szukać uzywki ?

Nie jestem pewien czy to wina uszczelki. Raczej coś się nie składa jak należy.

sweet dreadi
26-11-12, 14:31
Obecnie czekam, aż dojdą mi dwa plastiki.
Jak dojdą wrzucę komplet informacji o szklanym szyberdachu łącznie z montażem A-Z :)

Super! Czekam z niecierpliwością :) Gdybyś mógł napisz proszę czy podczas zmiany zdejmowałeś podsufitkę oraz czy zainstalowałeś szklany szyber bez części podsufitki która idzie pod szybrem, czy np. dorwałeś jakąś specjalnie odsuwaną itp.
Z góry dziękuję, nigdy nie miałam do tej pory do czynienia z szybrem, a chciałabym go samodzielnie zmienić :)

pp89
26-11-12, 15:00
Jest możliwość zmiany szybera bez zdejmowania podsufitki? Da radę odkręcić część blaszaną od mechanizmu i przykręcić drugą? Muszę zmienić, bo jest strasznie zardzewiały...Tylko tak możesz ściągnąć blache. Nawet sie nie bierz za zdejmowanie podsufitki, bo stracisz czas a nic Ci to nie da. Jedynie dla lepszego dostępu możesz sobie ściągnąć tą część co idzie wraz z daszkiem, tylko trochę trudno ją zdjąć i potem założyć.

maverik
26-11-12, 18:25
Nie jestem pewien czy to wina uszczelki. Raczej coś się nie składa jak należy.

już zrobiłem, wystarczyło odpowiednio go ustawić ;)

Camellia Racing
26-11-12, 22:27
Super! Czekam z niecierpliwością Gdybyś mógł napisz proszę czy podczas zmiany zdejmowałeś podsufitkę oraz czy zainstalowałeś szklany szyber bez części podsufitki która idzie pod szybrem, czy np. dorwałeś jakąś specjalnie odsuwaną itp.
Z góry dziękuję, nigdy nie miałam do tej pory do czynienia z szybrem, a chciałabym go samodzielnie zmienić

Podsufitkę trzeba zdjąć, inaczej się nic nie zrobi.
Kolejną sprawą jest podsufitka przesówana którą każdy szyber ma własną. Pomijając materiał i kolory to są tylko dwie do szklanego i do blaszanego.

Spoko, zrobię manual szklanego. Blaszaka nie mam na stanie ale powinno być analogicznie, przy opisywaniu spojrzę na rozpiski OEM.


już zrobiłem, wystarczyło odpowiednio go ustawić

Wnioskuję, że siłą persfazji tego nie zrobiłeś więc musiałeś użyć siły. Pytanie czy problem nie powróci? Jeśli tak to coś albo jest pęknięte albo inaczej uszkodzone. Może sprężyna z jednej strony się zerwała?

cor7ez
27-11-12, 12:40
a jak się reguluje ten szyber? bo mój mi wystaje troszke ponad dach :/ i w ogóle uszczelka ma jakieś dziwne guzy :P

Camellia Racing
27-11-12, 13:00
Szyberdachu nie powinno się regulować.
Powinien działać prawidłowo jeśli elementy mechanizmu są nieuszkodzone/wysłużone.