PDA

Zobacz pełną wersję : V max??? D14A4



Loloss
01-04-09, 02:03
Cześć. Mam takie pytanko - czy Civic z 96r, czyli 6-tej generacji z silniczkiem 1,4 90KM potrafi na 5tym biegu jechać z prędkością maksymalną (w sensie najwyzszą z mozliwych)? Oczywiście zakładająć, iż w normalnych (dobrych) warunkach... Proszę pomóżcie, bo ja słyszałem, że najszybsza jest 4ka. To jakieś dziwne mi się wydaje, ponieważ wszystkie auta najszybciej jadą na ostatnim biegu... Rzecz jasna nie chodzi mi o szybsze przyspieszanie, tylko o maksymalną prędkość, jaką można rozwinąć tym samochodem.
Pozdrawiam Karol.
:confused:

buster_11
01-04-09, 02:07
ponieważ wszystkie auta najszybciej jadą na ostatnim biegu
jestes tego pewien??

Takich tematów było już kilka na forum. Wystarczy kliknac magiczne SZUKAJ

Loloss
01-04-09, 02:10
Dobra wszystkie oprócz Hondy być może. Jeśli jest inaczej, to znaczy, iż żle dobrano przełożenia - są za długie. Chyba, że nie jeżdzłeś innymi samochodami, to nie wiesz...

kain89
01-04-09, 03:06
kolega Ci grzecznie pisze, że jesteś w błedzie. ty zamiast sie czegoś nauczyć to sie wymądrzasz. w mojej opini wiekszosc samochodów swoją v max ma na przedostatnim biegu- ostatni służy do bardziej ekonomicznej jazdy z dużą szybkością, bo mocy na ostatnim- w wypadku wyżej wymienionym- 5-tym biegu jest niewiele, a bez tego auto nie bedzie przyspieszało.

Loloss
01-04-09, 03:26
Wcale się nie wymądrzam "kain89". Ja tylko grzecznie spytałem. A z tego co wiem, to ostatni bieg służy zredukowaiu prędkości obrotowej sinika przy zachowaniu lub podwyższeniu prędkości maksymalnej. Nie zrozum mnie żle (bo wcale nie chcę się wymądrzać), ale jeszcze nie jeżdziłem takim samochodem, żebym z 5tki na 4ke musiał redukować, żeby szybciej jechać... Co innego przy przyspieszaniu...
To zapytam inaczej - ile taki Civic wyciąga na 5ce? Bo z tego co wiem (sam nie sprawdzałem), to na czwartym biegu około 190 Km/h.

olszes
01-04-09, 08:17
Moj kolega ma taki sam silniczek i rozwinął nim 187 km/h także chyba nie tak zle ;)

Mierzej
01-04-09, 09:05
redukuje sie nie po to zeby jechac z wieksza prędkością a z lepszym przyspieszeniem
V max na "4" i na "5" pewnie sa takie same :P

siemens_15
01-04-09, 11:06
5 jest do utrzymania prędkości, a nie do przyśpieszania. V max osiągasz na 4

spid3r
01-04-09, 15:24
miałem takiego civa dwa lata temu i jechałem nim ciut ponad 200 km/h :)
Na "4" rozbujałem go do tych 190 km/h, a od 190 powolutku do 200 doszło :)

marcocivic1
01-04-09, 15:37
Na piatce auto z malym silnikiem przyspiesza ale do pewnego momentu potem opory powietrza robia swoje. Na predkosc max ma wplyw duzo czynnikow wiec jedna moze isc 200 druga 190 wiec nie ma sie czym przejmowac

ygor
01-04-09, 15:50
ja zawsze bylem zdania ze 5 to nadbieg , ale jak zajrzalem tutaj :

http://www.civicklub.pl/fi/__vbb/showthread.php?t=2496

to chyba kolega wyzej moze nmiec racje ? albo ja nie umiem przeczytac tabelki ... ?

Martinez77
01-04-09, 16:31
a Vmax z danych katalogowych dla tego silniczka to i tak tylko 177 km/h ;)

Loloss
01-04-09, 19:18
Heh... Więc chyba 5tka nie jest wolniejsza od 4ki jednak...
Serdeczne dzieki za odpowiedzi!!!:D

Rodman
01-04-09, 20:03
Heh... Więc chyba 5tka nie jest wolniejsza od 4ki jednak...
Serdeczne dzieki za odpowiedzi!!!:D

Hmmm... wydaje mi się, że trzeba do sprawy podejść w sposób bardziej "systematyczno-naukowy" :D

Polecam konfrontacje tabeli o przełożeniach skrzyń biegów http://www.civicklub.pl/fi/__vbb/showthread.php?t=2496 z ogólnymi informacjami o skrzyniach http://www.civicklub.pl/fi/__vbb/showthread.php?t=2929...

Przyjmując, że mamy do czynienia z silnikiem D14A4 ze skrzynią S40 (lata produkcji 96-98) to czysto teoretycznie opierając się na danych z linków pow. prędkość przy 7000 obr./min. na 4 biegu wynosiłaby 207,8 km/h, a na 5 biegu 266,4 km/h... i wszystko fajnie pięknie gdyby nie to, że dysponujemy (znowu czysto teoretycznie) 90 KM do rozpędzenia całej tej maszynerii i nie ma bata żeby Cif osiągnął ww. prędkości na poszczególnym biegu...

U mnie na oryginalnej skrzyni S40 dawał radę się rozbujać do licznikowego 200km/h, a na obecnej 1M z Aerodecka D14A7/8 na maxa dobiłem do 190 km/h. Jednak w jednym i drugim przypadku do uzyskania tej wartości potrzebna była jazda na 4 biegu, 5-tka służyła już tylko do nieznacznego podniesienia prędkości (może z 5-10 km/h)...

palczi
01-04-09, 20:13
miałem takiego civa dwa lata temu i jechałem nim ciut ponad 200 km/h :)
Na "4" rozbujałem go do tych 190 km/h, a od 190 powolutku do 200 doszło :)

ja miałem podobnie, na 4 do 190 km/h, póżniej doszła do 202 km/h na 5.

gruszkin
01-04-09, 20:52
kurcze no szczerze mówiąc ja w moim d15z1 mam wsadzoną skrzynie s40 z przelozeniem głownym od d15b2 i mimo wszystko 4 bieg odcinam i dalej jadę na piątce i auto się rozpędza...na 5 biegu osiągam 200km/h w okolicy 5900-6000 obr/min. z uwagi na to ze odcina mi na 6300, nie czułem potrzeby jazdy szybciej:). mówimy naturalnie o wartosciach licznikowych

pwl
02-04-09, 00:14
Powiem Wam w tajemnicy, że kolega Loloss już taki temat kiedyś zakładał i dostałem od niego zje*y na PW za wywody o nadbiegach :D U mnie 5 jest wyraźnie słabsza, powyżej 150 na 5 nie deptałem, na 4 się odpycha lepiej ;)

Loloss
02-04-09, 00:26
Do kolegi "pwl". Jeśli kogoś posądzasz o "zje...", to może napisz o co ty mnie najpierw posądziłeś. Z resztą żadnych "z..." nie było, tylko starałem się z tobą rozmiawiać, jak wcześniej ty ze mną. Tylko, po co o tym wspominać nie...
A to, że piątka jest słabsza, to chyba każdy wie. Ja pytałem, czy jest szybsza (w sensie v max, jaką da się uzyskać) i wielu mi z chęcią pomogło uzyskać odpowiedzi na to pytanie, bez żadnego posądzania mnie o bezmyślnośc, jak to w twoim przypadku było...

JeNNy_forever
02-04-09, 01:29
Na piatce auto z malym silnikiem przyspiesza ale do pewnego momentu potem opory powietrza robia swoje. Na predkosc max ma wplyw duzo czynnikow wiec jedna moze isc 200 druga 190 wiec nie ma sie czym przejmowac

wystarczy dać większe koła i już sytuacja wygląda inaczej - nie wiem jak w 6 genie ale w 5 z tego co mi wiadomo fabryczne to 13" wiec jak ktos ma 15" to pojdzie szybciej, jeżeli oczywiście mocy mu starczy, mi w moim D15B2 V genie idzie co najmniej do 5k rpm na IV biegu ale więcej nie wiem bo mi sie droga skończyła :D mysle ze do odcinki by poszła. Na V z kolei szła 190 ale z lekkiej górki i już bidnie, przyspieszać nie chciała

spid3r
02-04-09, 08:35
hmm...a nie na odwrót ? Jak ktoś ma węższe opony to pojedzie szybciej ?? Większe opory toczenia etc. ?? (nie wiem... tylko pytam)
Ja te magiczne 200 km/h jechałem na 13" i to jeszcze na zimówkach ;) najlepsze jest to, że teraz moja angielka ma odcięcie przy 185 km/h i co z tego, że więcej mocy itd. jak 1.4 na prędkość może mnie wziąść ;)

Mati_1979
02-04-09, 09:42
Wiem że koledzi jeżdzacy haniami z silnikami 1,3 v-max mają na 4 biegu a piąty już niestety się nie rozpędzały a wiadomo gaźnikowce odcięcia nie mają w 1,4 90KM i wzwyż może już być inaczej. w moim B18C4 V-max jest na 5 biegu bo i tak na piątce dochodzi do odcinki. Jest jeszcze kwestja przełożeń skrzyni.

Loloss
03-04-09, 00:15
Wiem że koledzi jeżdzacy haniami z silnikami 1,3 v-max mają na 4 biegu a piąty już niestety się nie rozpędzały a wiadomo gaźnikowce odcięcia nie mają w 1,4 90KM i wzwyż może już być inaczej. w moim B18C4 V-max jest na 5 biegu bo i tak na piątce dochodzi do odcinki. Jest jeszcze kwestja przełożeń skrzyni.

Heh. B18.. do odcinki na ostatnim na pewno, na YouTube widziałem filmik z B16A2 i na 5tce poszła prawie do odcinki (gościu zwolnił), tyle, że nigdy nie wiadomo, czy oni nie dłubali w silniku, ale podejżewam, iż te 160/170 koni do "końca" pociagnie. Ale jednak piątka jest trochę dłuższa u mnie (Civ Ej9 1,4) niż na przykład przy Corolli z 95r (1,3l), nawet Golf IV przy np.100 km/h na 5tce ma wyższe obroty niż moja hania. Trochę mnie to dziwi, bo przecież auto z mniejszym i słabszym silnikiem (golfina ma 1,6) powinno chyba mieć krótsze przełożenia??? :confused:

Mati_1979
03-04-09, 00:20
Jedne skrzynie robią na ekonomicznośc a inne na osiągi i raczej w tym różnica.

Loloss
03-04-09, 00:35
Hmmm. Być może, ale co do Hondy to i tak "blado" to wygląda... Bo np. wspomniany Golf 1,6 mimo, iż ma krótsze przełożenia, to ma oczywiście lepsze osiągi, a moje 1,4 spala więcej od niego... Corolla 1,3 12V (taką ma starszy) "zrobi" mnie beż żadnego problemu i wcale nie trzeba jej kręcić na każdym biegu na max, na piątce można spokojnie wyprzedzać itd. Wiem, że na tym forum nie wypada, ale jednak się trochę na hondzie zawiodłem...

qba1983
03-04-09, 00:53
po pierwsze nalezalo by rozgraniczyc auta dlubane i nie dlubane.
zazwyczaj inzynierowie robia ostatni bieg jako nadbieg, po to by redukowac obroty przy duzych predkosciach(co przeklada sie na spalanie). Nadbieg nie przyspiesza najlepiej a i predkosc max ma mniejsza lub ta sama co bieg przed ostatni. caly walek polega na tym ze do danego silnika jest jakos zestopniowana skrzynka. wiec jesli wydubiesz cos w silniku, to nadbieg stanie sie biegiem i ostatni bieg bedzie szybszy.
czyli.
-z punktu widzenia ekonomi najlepiej zestopniowana skrzynka to taka gdzie bieg przed ostatni dochodzi do odciecia a po wrzuceniu nadbiegu predkosc nie spada i nie rosnie.
- z punktu widzenia sportu (lub bardziej mlodych gniewnych do tego z kasa na paliwo:D) najlepiej kiedy 5 dalej przyspiesza(ale i tak do pewnej granicy).
tylko znow... nie liczcie przeciez ze da sie osiagnac predkosc Bog wie jaka, bo predkosc max jest zalezna od mocy silnika i chocbys nie wiadomo ile tych biegow zrobil to pewnej granicy nie przeskoczysz.

buster_11
03-04-09, 01:17
Dobra wszystkie oprócz Hondy być może. Jeśli jest inaczej, to znaczy, iż żle dobrano przełożenia - są za długie. Chyba, że nie jeżdzłeś innymi samochodami, to nie wiesz...

Loloss nie wiem skad Ty sie urwales jezdziłem wieloma samochodami i to nie jest tak jak myslisz. Np. citroeny tak samo osiagaja v-max na 4 biegu. Nie jestem szczawiem, ale z drugiej strony nie jestem bycmoze takim specem jak Ty, ale przemysl jeszcze raz to o czym piszesz bo Twoje myslenie jest najzwyczajniej w siwecie bzdurne. No, ale tak nie jezdziłem innymi samochodami w koncu wiec nic nie wiem - LoL

piotrek-mi
03-04-09, 14:02
U mnie d15b2 IV bieg dochodzi niewiele ponad 180, V idzie do 200.
Co auto to inaczej :P

radar333
03-04-09, 14:50
A mi "zamyka skrzynię":D Na 4-ce 185 i redline odcinka i na 5-ce 200 i redline odcinka :D A poleciała by jeszcze:o

Loloss
05-04-09, 03:49
Loloss nie wiem skad Ty sie urwales jezdziłem wieloma samochodami i to nie jest tak jak myslisz. Np. citroeny tak samo osiagaja v-max na 4 biegu. Nie jestem szczawiem, ale z drugiej strony nie jestem bycmoze takim specem jak Ty, ale przemysl jeszcze raz to o czym piszesz bo Twoje myslenie jest najzwyczajniej w siwecie bzdurne. No, ale tak nie jezdziłem innymi samochodami w koncu wiec nic nie wiem - LoL

No ja też wieloma jeżdziłem i nie spotkałem sie z czymś takim, żebym np. przy 170km/h musiał na czwórke redukować, żeby szybciej jechać... Z resztą w instrukcji obsługi od 5 generacji V max jest na 5tce (tak napisano), od 6tej gen. nie mam, ale zazwyczaj prędkośc maksymalna osiągana chyba jest na ostatnim biegu. Wiem, iż piątka służy obniżeniu obrotów, ale, żeby prędkośc spadała...

Infected
05-04-09, 17:09
Ja w Civiku VI gen d15z6 bez żadnych modów Vmax mam na 4 i wynosi 200 (skrzynia ma dłuższe przełożenia niż w 1.4)

Na 5 na równym dochodzi gdzieś do 170.
Oczywiście idzie polecieć na 5 grubo ponad 200 ale potrzebna jest spora górka. Na autostradzie Katowice-Wrocław jest kilka miejsc gdzie można tego dokonać. Mimo wszystko nie polecam bo przy tej prędkości auto nie należy do najpewniejszych.

Loloss
05-04-09, 19:12
po pierwsze nalezalo by rozgraniczyc auta dlubane i nie dlubane.
zazwyczaj inzynierowie robia ostatni bieg jako nadbieg, po to by redukowac obroty przy duzych predkosciach(co przeklada sie na spalanie). Nadbieg nie przyspiesza najlepiej a i predkosc max ma mniejsza lub ta sama co bieg przed ostatni. caly walek polega na tym ze do danego silnika jest jakos zestopniowana skrzynka. wiec jesli wydubiesz cos w silniku, to nadbieg stanie sie biegiem i ostatni bieg bedzie szybszy.
czyli.
-z punktu widzenia ekonomi najlepiej zestopniowana skrzynka to taka gdzie bieg przed ostatni dochodzi do odciecia a po wrzuceniu nadbiegu predkosc nie spada i nie rosnie.
- z punktu widzenia sportu (lub bardziej mlodych gniewnych do tego z kasa na paliwo:D) najlepiej kiedy 5 dalej przyspiesza(ale i tak do pewnej granicy).
tylko znow... nie liczcie przeciez ze da sie osiagnac predkosc Bog wie jaka, bo predkosc max jest zalezna od mocy silnika i chocbys nie wiadomo ile tych biegow zrobil to pewnej granicy nie przeskoczysz.

No, ale ja właśnie tego się "boje", że na 5tce pojedzie wolniej, czyli, iż prędkość zacznie spadać. Tak chyba nie powinno być...

gruszkin
06-04-09, 03:35
spasc nie powinna,jak juz to sie utrzymac na tym poziomie:)

Timo-hg
07-04-09, 18:08
Ja w swoim przed zmianą skrzyni potrafiłem dociągnąć na 4 do prawie 200km/h, wrzucając 5 prędkość delikatnie spadała i szybciej nie chciała jechać, zmieniając na hybryde (ale zachowując 5 bieg seryjny) na 4 poleci juz tylko 180km/h (fakt, że szybciej się rozpędza) .. na 5 natomiast udało mi się dociągnąc do 200km/h na zimówkach 13'' - mam filmik na youtube jak cos... wydaje mi się jednak, ze poprawa V-max może wynikac np z kolektora 4-2-1.. więc wypadało by podciągnąć auto pod lekko dłubane i już wypadam z gry ;P

Loloss
07-04-09, 20:20
spasc nie powinna,jak juz to sie utrzymac na tym poziomie:)

No mi się też wydaje, iż spadać nie powinna - w dobrych warunkach oczywicha.
:D

qba1983
07-04-09, 21:15
dlaczego nie powinna?? mozecie mi to uzasadnic?
jesli silnik daje jakas tam moc przy roznych obrotach, a skrzynia jest zestopniowana w dany sposob, dajmy na to ze, jesli po wrzuceniu kolejnego biegu, obroty spadaja mi do obrow gdzie moj silnik generuje za malo mocy by jechac z ta predkoscia to proste jest ze predkosc spadnie.
gdyby bylo inaczej to gdybym 5bieg wlozyl taki ze gdy mam 6tys obr na 4 biegu, wrzucam 5 i mam 2tys, teraz auto powinno sie dokrecac i 300km/h na blacie powinno byc... bo taka skutecznosc ma skrzynia? nie, glupota...

nalezalo by porownywac, takie same silniki, te same skrzynie oraz opony o tych samych wymiarach, w innym przypadku to mozemy sobie tak gdybac i nabijac posty ze mi to na 5 osiaga 200 a innemu nie, itd...

johnny bravo
07-04-09, 21:18
U mnie (D14A4) na 4 biegu lekko ponad 190km/h. Po zmianie na 5 od razu wytrąca prędkość.

http://img89.imageshack.us/img89/4254/190kmh.th.jpg (http://img89.imageshack.us/my.php?image=190kmh.jpg)

Loloss
08-04-09, 23:11
dlaczego nie powinna?? mozecie mi to uzasadnic?
jesli silnik daje jakas tam moc przy roznych obrotach, a skrzynia jest zestopniowana w dany sposob, dajmy na to ze, jesli po wrzuceniu kolejnego biegu, obroty spadaja mi do obrow gdzie moj silnik generuje za malo mocy by jechac z ta predkoscia to proste jest ze predkosc spadnie.
gdyby bylo inaczej to gdybym 5bieg wlozyl taki ze gdy mam 6tys obr na 4 biegu, wrzucam 5 i mam 2tys, teraz auto powinno sie dokrecac i 300km/h na blacie powinno byc... bo taka skutecznosc ma skrzynia? nie, glupota...

nalezalo by porownywac, takie same silniki, te same skrzynie oraz opony o tych samych wymiarach, w innym przypadku to mozemy sobie tak gdybac i nabijac posty ze mi to na 5 osiaga 200 a innemu nie, itd...

A nio chyba możemy...
"...gdybym 5bieg wlozyl taki ze gdy mam 6tys obr na 4 biegu, wrzucam 5 i mam 2tys, teraz auto powinno sie dokrecac i 300km/h na blacie powinno byc..."
No właśnie to by znaczyło iż producent nie ma pojęcia o konstuowaniu przełożeń. Ale to oczywiście tylko moje zdanie.

Grzegunio
09-04-09, 01:12
też mialem d14a4 i według mnei przełożenia były o wiele za długie :D

Loloss
13-04-09, 01:37
też mialem d14a4 i według mnei przełożenia były o wiele za długie :D

No tak, obawiam się, iż masz - mamy - rację.
P.S. Juz się obawiałem, że na tym forum nie ma ludzi, którzy mieszkają tak blisko Rawicza. Ale na szczęście się myliłem :D

skolopendra
13-04-09, 13:16
..gdybym 5bieg wlozyl taki ze gdy mam 6tys obr na 4 biegu, wrzucam 5 i mam 2tys, teraz auto powinno sie dokrecac i 300km/h na blacie powinno byc..."


tak będzie
jeszcze TYLKO jedno małe ale
potrzeba by było do tego jakiś 400KM :D

a nie ok100

Loloss
13-04-09, 22:47
Powyższy cytat jest trochę wyjęty z kontekstu i nie jest to moje zdanie oczywiście he he. Była to odpowiedz na post innego użytkownika.

pwl
13-04-09, 23:15
A nio chyba możemy...
"...gdybym 5bieg wlozyl taki ze gdy mam 6tys obr na 4 biegu, wrzucam 5 i mam 2tys, teraz auto powinno sie dokrecac i 300km/h na blacie powinno byc..."
No właśnie to by znaczyło iż producent nie ma pojęcia o konstuowaniu przełożeń. Ale to oczywiście tylko moje zdanie.

Chcesz dobrą radę? Nie ucz ojca dzieci robić. :D

Loloss
16-04-09, 00:23
Widocznie inni ojcowie lepiej potrafią... Bo np. taka Corolla z silniczkiem 1,3 12V na piątce do 180 km/h ciągnie jak oszalała.
Chcesz dobrą radę? Pojeżdż sobie innymi samochodami, to poczujesz różnicę.

zimek
16-04-09, 22:44
pamietajcie tylko ze mozecie swomi autami jechac i 250km/h,gdzie fabryka mowi 180max...
I oponki macie z indexem prędkosci 180 a przy 210+ te oponki tracą swoje parametry a wtedy ( Boze Witam Cię ) !!

maciek070188
17-04-09, 17:45
Swiete Słowa a potem wypadki

Loloss
14-05-09, 23:57
Mi wcale 250 km/h nie jest potrzebne. W temacie "Przyklejony: Jaki silnik wybrac? Pomóżcie w wyborze! (Poradnik)" czytałem wypowiedż, iż 1,4 (90 KM) na 5-tce do 170 nie może dociągnąć, a na 4-ce leci ponad 180... Dla mnie to dziwne i jestem szczerze rozczarowany takim samochochodem, tzn. swoim, bo akurat 1,4 iS mam.
Gdybym wcześniej wiedział, że przełożenia w Hondach są tak "genialne", to kupiłbym... Toyotę!
Ale teraz już po grzybach :(((

mcezi79
15-05-09, 00:32
Gdybym wcześniej wiedział, że przełożenia w Hondach są tak "genialne", to kupiłbym... Toyotę!
Ale teraz już po grzybach :(((

To sprzedaj, kup toyote i po grzybach :)

siemens_15
15-05-09, 02:06
To sprzedaj, kup toyote i po grzybach :)

a jak już kupisz toyote to stań na kresce z d14 z "genialnymi" przełożeniami :D

spychu
15-05-09, 07:50
Mi wcale 250 km/h nie jest potrzebne. W temacie "Przyklejony: Jaki silnik wybrac? Pomóżcie w wyborze! (Poradnik)" czytałem wypowiedż, iż 1,4 (90 KM) na 5-tce do 170 nie może dociągnąć, a na 4-ce leci ponad 180... Dla mnie to dziwne i jestem szczerze rozczarowany takim samochochodem, tzn. swoim, bo akurat 1,4 iS mam.
Gdybym wcześniej wiedział, że przełożenia w Hondach są tak "genialne", to kupiłbym... Toyotę!
Ale teraz już po grzybach :(((
Moze najpierw naucz sie jezdzic tym autem. 5 w d-serii nie jest do osiagania v-maxa a tylko do podtrzymania predkosci ktora osiagasz na 4.

U mnie nie ma absolutnie zadnego problemu na 4 np pojechac 190 i po zmianie na 5 utrzymywac powiedzmy stale 185-190km/h. Oczywiscie motor nie seria.

Jak mialem serie przez chwile to nie bylo problemem jechac 170 ze stala predkoscia na 5. Ale to 170 trzeba bylo osiagnac na 4.

Loloss
15-05-09, 20:58
Moze najpierw naucz sie jezdzic tym autem. 5 w d-serii nie jest do osiagania v-maxa a tylko do podtrzymania predkosci ktora osiagasz na 4.

U mnie nie ma absolutnie zadnego problemu na 4 np pojechac 190 i po zmianie na 5 utrzymywac powiedzmy stale 185-190km/h. Oczywiscie motor nie seria.

Jak mialem serie przez chwile to nie bylo problemem jechac 170 ze stala predkoscia na 5. Ale to 170 trzeba bylo osiagnac na 4.

No ale u mnie seria.
Niestety nie wiedziałem, że honda ma takie długie przełożenia, jak ją kupowałem:( Po prostu nie przyszlo mi to do głowy, bo osobiście jeszcze się nie spotkałem z takim autem (prócz civa), żeby na przedostatnim biegu wyciągało więcej niż na ostatnim...
Heh... Nie miałem hondy, nie czytałem tego forum.
Dzięki za odpowiedż!
Pozdro!


a jak już kupisz toyote to stań na kresce z d14 z "genialnymi" przełożeniami :D

Taaa... W dobie tego "fajnego" kryzysu, to duużo stracę na tym aucie.
Co do ścigania, jeśli D14A4, to seria, to stara Corolla (90 1,3 12 V ) raczej "zrobi" civa.
Z resztą, nie chodzi tylko o ściganie - toyota lepiej przyspiesza na wyższych (niższych też z resztą) biegach i silniczek też potrafi zajefajnie wkręcać się na obroty.

maciek070188
15-05-09, 22:17
zenada chlopie co ty piszesz o toyocie lepiej sie wkreca chyba na zlom do kontenera

michael87
15-05-09, 22:18
ostatnio sprawdziłem swoje 1.4 na autostradzie i rzeczywiście trzeba v-max osiągać na 4 biegu na 5 nie chciał tak iść. w 4 osoby było 180 sprawdzane z gpsem...

maciek070188
15-05-09, 22:47
po 2 dawaj mi swoja toyote 1.3 12 v a ja mam ej9 i moge stawac nie masz sznas chlopie o czym ty piszesz wogule

Loloss
16-05-09, 02:20
ostatnio sprawdziłem swoje 1.4 na autostradzie i rzeczywiście trzeba v-max osiągać na 4 biegu na 5 nie chciał tak iść. w 4 osoby było 180 sprawdzane z gpsem...

No tak, ale na 5 by spadł? Chodzi mi o prędkość.


po 2 dawaj mi swoja toyote 1.3 12 v a ja mam ej9 i moge stawac nie masz sznas chlopie o czym ty piszesz wogule

A nie dam.... Bo nie mam...
Poza tym widzę na zdjęciu co masz, więc nie musisz pisać.
Zaraz pewnie powiesz, że jeszcze golfa IV 1,6 objeżdżasz.
A żebyś wiedział, że lepiej. Sprawdzałeś??? Bo ja tak!

maciek070188
16-05-09, 08:42
pewnie ze objade golfa hahah scigalem sie juz nie raz ;] hahah 1.3 sie nadaje 12 zaworowe

to ty masz chyba tojote 120 konna bo 75 konna nie daje rady niestety ej9

spychu
16-05-09, 08:45
Zaraz pewnie powiesz, że jeszcze golfa IV 1,6 objeżdżasz.
Tak objezdzam Golfa IV 1.6, 1.9 TDI 110KM, wszelkiej masci passaty 1.9 TDI nawet 130KM, 1.8 125KM, A4 z 1.8, 1.9 TDI. Vectry 1.6-1.8, omegi 2.0-2.5 (tu zaczyna mnie doganiac dopiero od ok 100 i przy 130 w gore delikatnie odjezdzac).

Jesli chodzi o Toyote. Jesli twierdzisz ze stara corolla 1.3 objedzie D14 to chyba nie do konca z toba wszystko jest dobrze.

Moim D14 z corolli 1998+ 1.3 - 86KM robie wiatrak, ze na koncu 2 biegu nie ma co sie scigac bo szkoda paliwa, w serii taka corolla dostawala ode mnie ze 4 dlugosci. Corolla 2001+ 1.4 robie wiatrak (szkoda paliwa), 1.6 VVTI 2 dlugosci dla mnie, D4D 90KM rowniez robie wiatrak i szkoda paliwa.

Stary zastanow sie co piszesz tylko tyle mam na koniec do powiedzenia.

Lepiej napraw to swoje D14 bo cos z nim chyba kiepsko. Albo masz A3/Z1 75KM.

Poza tym mylisz troszke pojecia przyspieszenia z elastycznoscia.

maciek070188
16-05-09, 09:34
spychu wyreczyles mnie z odpowiedzia ładnie ładnie ;) chlop nie wiem co pisze

Loloss
16-05-09, 17:49
Tak objezdzam Golfa IV 1.6, 1.9 TDI 110KM, wszelkiej masci passaty 1.9 TDI nawet 130KM, 1.8 125KM, A4 z 1.8, 1.9 TDI. Vectry 1.6-1.8, omegi 2.0-2.5 (tu zaczyna mnie doganiac dopiero od ok 100 i przy 130 w gore delikatnie odjezdzac).

Jesli chodzi o Toyote. Jesli twierdzisz ze stara corolla 1.3 objedzie D14 to chyba nie do konca z toba wszystko jest dobrze.

Moim D14 z corolli 1998+ 1.3 - 86KM robie wiatrak, ze na koncu 2 biegu nie ma co sie scigac bo szkoda paliwa, w serii taka corolla dostawala ode mnie ze 4 dlugosci. Corolla 2001+ 1.4 robie wiatrak (szkoda paliwa), 1.6 VVTI 2 dlugosci dla mnie, D4D 90KM rowniez robie wiatrak i szkoda paliwa.

Stary zastanow sie co piszesz tylko tyle mam na koniec do powiedzenia.

Lepiej napraw to swoje D14 bo cos z nim chyba kiepsko. Albo masz A3/Z1 75KM.

Poza tym mylisz troszke pojecia przyspieszenia z elastycznoscia.

Może ich objeżdżasz, jak się nie śgigają hehe. Nie mam pojęcia skąd wy macie tyle informacji, ale ja mówię to z własnego doświadczenia. Nikt mi nie wmówi, że seria D14A4 objedzie golfa IV 1,6, bo sam jeżdziłem i jednym i drugim.
Jeśli chodzi o przyspieszenie, to do setki nawet seicento niezle idzie. Od 130 ( i powyżej) wszelkiej płci i maści golfy, passaty itd. złupią honde.
Oczywiście maja wieksze silniki, więc to nic dziwnego. Ja staram się porównywać podobne pojemności. A co do Corolli, te starsze naprawde są szybkie. Starlet z 85r 1,3 12 v potrafiła na autobanie ponad 180km/h załadowana zrobić, więc co się tak toyoty czepiacie.

Cokolwiek i ktokolwiek by nie powiedział, to dla was zawsze honda najlepsza bedzie. Zero obiektywnego spojrzenia na sprawę...

A może u mnie coś nie tak z enginem???

donelvis
16-05-09, 19:03
Może ich objeżdżasz, jak się nie śgigają hehe. Nie mam pojęcia skąd wy macie tyle informacji, ale ja mówię to z własnego doświadczenia. Nikt mi nie wmówi, że seria D14A4 objedzie golfa IV 1,6, bo sam jeżdziłem i jednym i drugim.
Jeśli chodzi o przyspieszenie, to do setki nawet seicento niezle idzie. Od 130 ( i powyżej) wszelkiej płci i maści golfy, passaty itd. złupią honde.
Oczywiście maja wieksze silniki, więc to nic dziwnego. Ja staram się porównywać podobne pojemności. A co do Corolli, te starsze naprawde są szybkie. Starlet z 85r 1,3 12 v potrafiła na autobanie ponad 180km/h załadowana zrobić, więc co się tak toyoty czepiacie.

Cokolwiek i ktokolwiek by nie powiedział, to dla was zawsze honda najlepsza bedzie. Zero obiektywnego spojrzenia na sprawę...

A może u mnie coś nie tak z enginem???

może faktycznie coś nie tak ale tu jest forum hondy i tu nie wolno pisać że toyota 1.3 objezdza honde 1.4 bo użytkownicy się oburzają. dobrze że nie wspomniałeś nic o bmw bo by cie zjedli żywcem

maciek070188
16-05-09, 20:49
bo nie obejdzie nie ma takiej opcji chyba ze jakas z turbina ta toja musi byc haha

spychu
16-05-09, 21:50
Może ich objeżdżasz, jak się nie śgigają hehe. Nie mam pojęcia skąd wy macie tyle informacji, ale ja mówię to z własnego doświadczenia. Nikt mi nie wmówi, że seria D14A4 objedzie golfa IV 1,6, bo sam jeżdziłem i jednym i drugim.
Jeśli chodzi o przyspieszenie, to do setki nawet seicento niezle idzie. Od 130 ( i powyżej) wszelkiej płci i maści golfy, passaty itd. złupią honde.
Oczywiście maja wieksze silniki, więc to nic dziwnego. Ja staram się porównywać podobne pojemności. A co do Corolli, te starsze naprawde są szybkie. Starlet z 85r 1,3 12 v potrafiła na autobanie ponad 180km/h załadowana zrobić, więc co się tak toyoty czepiacie.

Cokolwiek i ktokolwiek by nie powiedział, to dla was zawsze honda najlepsza bedzie. Zero obiektywnego spojrzenia na sprawę...

A może u mnie coś nie tak z enginem???
Buehehehehe fajnie, że wiesz jak moje auto jeździ i fajnie, że wiesz, że na ustawianych streetach ścigający się nie ścigają. Fajnie, że stara corolla załadowana osiągnęła na autostradzie 180. Moje auto jeździ tyle spokojnie w 4 osoby plus z załadowanym bagażnikiem.

I tak się składa, że tej wszelkiej maści passaty i golfy nie mogły mnie złupać do 170 a co dopiero do 130. Ścigałem się serią z golfem 1.6 i było równo. Po modach jakie można dokładnie przeczytać w moim temacie wszystkie wyżej wymienione auta są ode mnie wolniejsze, a jak miał bym wymieniać wszystkie z którymi się ścigałem i które objechałem to byś pewnie nie przeczytał do końca bo by Ci się nie chciało.


Może ich objeżdżasz, jak się nie śgigają hehe.
Może Twoje auto jest na tyle roz*****e, że nie ma najmniejszych szans z wymienionymi przez Ciebie wozami nawet jak się nie ścigają hehe.

Czy ja gdziekolwiek napisałem, że Honda jest najlepsza ? NIE. Jest wiele dużo lepszych, fajniejszych i szybszych wozów od Hondy.

Loloss
17-05-09, 01:04
może faktycznie coś nie tak ale tu jest forum hondy i tu nie wolno pisać że toyota 1.3 objezdza honde 1.4 bo użytkownicy się oburzają. dobrze że nie wspomniałeś nic o bmw bo by cie zjedli żywcem

Wiem, że forum Hondy, ale szczerze Ci powiem,iż czasami odnoszę wrażenie, jakbym sie na forum wspomnianego BMW znajdował - przechwalanie, cwaniactwi i bu... Nie z każdym się da normalnie i kulturalnie pogadać niestety.

Z resztą nie samym objeżdżaniem człowiek żyje he he.
Wiem, że się oburzają, z niektórych infantylizm wychodzi, ale... są i spoko "ludziska".

Pozdro!


Buehehehehe fajnie, że wiesz jak moje auto jeździ i fajnie, że wiesz, że na ustawianych streetach ścigający się nie ścigają. Fajnie, że stara corolla załadowana osiągnęła na autostradzie 180. Moje auto jeździ tyle spokojnie w 4 osoby plus z załadowanym bagażnikiem.

I tak się składa, że tej wszelkiej maści passaty i golfy nie mogły mnie złupać do 170 a co dopiero do 130. Ścigałem się serią z golfem 1.6 i było równo. Po modach jakie można dokładnie przeczytać w moim temacie wszystkie wyżej wymienione auta są ode mnie wolniejsze, a jak miał bym wymieniać wszystkie z którymi się ścigałem i które objechałem to byś pewnie nie przeczytał do końca bo by Ci się nie chciało.


Może Twoje auto jest na tyle roz*****e, że nie ma najmniejszych szans z wymienionymi przez Ciebie wozami nawet jak się nie ścigają hehe.

Czy ja gdziekolwiek napisałem, że Honda jest najlepsza ? NIE. Jest wiele dużo lepszych, fajniejszych i szybszych wozów od Hondy.

Tyle, że starlet na 5tym biegu hehe.
Silniczek u mnie wygląda ładnie.
Golf, a golf, to róznica, bo np. 3ki wychodziły z silnikami 1,6 75KM.
Ja zwolennikiem szwabskiej motoryzacji nie jestem - inaczej nie jeżdziłbym hondą. Jeśli 1,4 potrafi iść równo z golfem 1,6 to bardzo dobrze! Ale po co takie przechwalanie (nieważne czyje), że objedzie bez problemu.

Co do modów, to dużo czytałem (jednak mi się chciało), ale seria mnie bardziej interesuje, bo na tuning na razie kasy brak.

DjMariush
17-05-09, 06:52
Tak czytam i czytam i dochodze do wniosku,ze Tobie Lolos chyba ktos swapa z Łady zrobil... Tylko Ty jeszcze o tym nie wiesz:D

maciek070188
17-05-09, 08:59
hahahahhahahahahahahaha nie z łady z Zaporożca i chlopak ma moze z 30 kucykow to co sie dziwic;]

pwl
17-05-09, 11:44
Odnośnie 1.4 vs Golf. 1.9 TDI 90km zostaje w dupie z zatrzymanego. Z rolki gorzej - wiadomo, moment dizla.

spychu
17-05-09, 12:54
Golf, a golf, to róznica, bo np. 3ki wychodziły z silnikami 1,6 75KM.
Mówię cały czas o Golfie IV 1.6 10xKM bo o takim pisałeś.

Piotrek83
17-05-09, 13:42
Miałem okazję ścigać się na 1/4 mili z kolegą. Ja moim totalnie jeszcze wtedy seryjnym 1.4, na dodatek połykającym olej w ilości 1 litr na 1000 km :o, kolega Leonem 1.9 TDI 110 KM. Wynik: po 60 stopach kolega jest o długość auta przedemną (nie popisałem się na starcie ;) ) na mecie już tylko pół auta - do 300 metra szliśmy praktycznie równo, potem zacząłem go dogadaniać, po 500 m pewnie byłbym już równo z nim. Różnica na mecie: 0,2 sek dla Leona, moja prędkość wyższa o 5 km/h.
Golf TDI 90 KM na 100% dostaje lanie, 1,6 pewnie pójdzie podobnie do Leona.

maciek070188
17-05-09, 17:45
i wszytsko jasne a jak ktos ma zdrowy silnik to niestety ale wygrywa;] heheh

Loloss
17-05-09, 22:59
Miałem okazję ścigać się na 1/4 mili z kolegą. Ja moim totalnie jeszcze wtedy seryjnym 1.4, na dodatek połykającym olej w ilości 1 litr na 1000 km :o, kolega Leonem 1.9 TDI 110 KM. Wynik: po 60 stopach kolega jest o długość auta przedemną (nie popisałem się na starcie ;) ) na mecie już tylko pół auta - do 300 metra szliśmy praktycznie równo, potem zacząłem go dogadaniać, po 500 m pewnie byłbym już równo z nim. Różnica na mecie: 0,2 sek dla Leona, moja prędkość wyższa o 5 km/h.
Golf TDI 90 KM na 100% dostaje lanie, 1,6 pewnie pójdzie podobnie do Leona.

Ja się nie ścigałem (tylko takie odczucia z "normalnej" jazdy), silnik u mnie wyglada jak nowy (nie licząc lekkiej śniedzi), w komorze też "naturalny" brud - więc nie był myty, powinien być ok.
Właściwie, to najbardziej mnie denerwują te przełożenia (nie testowałem auta na max jeszcze), bo z tego, co przeczytałem, to przy 170 musiałbym na 4kę redukować, żeby przyspieszyć... Poza tym autkiem fajnie się jeżdzi (no duzo pali jescze hehe).

Mierzej
17-05-09, 23:55
spaliles start i potem wygrales z TDI?
to trudne raczej, benzyna jak na poczatku nie odejdzie to juz TDI nie dogoni.. chyba :D

maciek070188
18-05-09, 09:00
nigdy nie mow nigdy;]

DjMariush
18-05-09, 11:35
Ja się nie ścigałem (tylko takie odczucia z "normalnej" jazdy)
To czemu sie kłocisz,z reszta ekipy,ze Honda nie daje rady, jak nawet nie probowales :D:D:D
Wez spróbuj sie z kims, nie wiem, z mama z tata i wtedy mozemy gadac.


(nie testowałem auta na max jeszcze)
jak wyzej:D


bo z tego, co przeczytałem, to przy 170 musiałbym na 4kę redukować, żeby przyspieszyć... Kazde auto na 4 bedzie lepiej cisnęło niz na 5.


Poza tym autkiem fajnie się jeżdzi (no duzo pali jescze hehe).
Jak jezdzisz ponizej 2 RPM to mozliwe,ze duzo spali. Wysokoobrotowe silniki nie lubia jak sie je zamula.

pwl
18-05-09, 12:14
Dużo pali? Kurde co Wy się tak czepiliście tego d14 biednego ;d Moja 8l bierze przy normalnej jeździe, a w trasie poniżej 6... To dużo? xD

maciek070188
18-05-09, 12:17
mi tez w miscie do 8 !!!! w trasie zeszlem nawet do 5.2 wiec nie jest zle marudzicie i marudzicie

waka
18-05-09, 12:42
Jak jezdzisz ponizej 2 RPM to mozliwe,ze duzo spali. Wysokoobrotowe silniki nie lubia jak sie je zamula.
lol

DjMariush
18-05-09, 14:20
lol

No, a nie???:O Moja pali 7,3 w miescie,wiec ja nie narzekam w ogole:D

skolopendra
18-05-09, 14:34
No, a nie???:O Moja pali 7,3

po zmianie kolektora będziesz cisnął więcej, i spalanie wzrośnie :)

maciek070188
18-05-09, 14:52
to po zmianie ale seryjna pali malo z orginalnym dolotem i kolektorami i bez kata;] ja nie mam tego rezystora od dolotu i jest dobrze

donelvis
18-05-09, 16:57
mi tez w miscie do 8 !!!! w trasie zeszlem nawet do 5.2 wiec nie jest zle marudzicie i marudzicie

prawidłowo powinno się pisać "zszedłem" a zeszłem to jakieś wieśniaki piszą


to po zmianie ale seryjna pali malo z orginalnym dolotem i kolektorami i bez kata;] ja nie mam tego rezystora od dolotu i jest dobrze

jakiego znów rezystora?
chyba raczej rezonatora, bo rezystor to opornik inaczej

matekLDZ
18-05-09, 17:31
male OT... w D14A4 przy ilu jest odcinka? bo ja swoja na 2 zakrecilem do ok 7 z kawalkiem i nic (nie wiem dokladnie bo łódzkie torowisko pokonywalem co jest rownoznaczne z turbulencjami:))

Suruwa
18-05-09, 17:33
male OT... w D14A4 przy ilu jest odcinka? bo ja swoja na 2 zakrecilem do ok 7 z kawalkiem i nic (nie wiem dokladnie bo łódzkie torowisko pokonywalem co jest rownoznaczne z turbulencjami:))

7.5 tysiąca

matekLDZ
18-05-09, 17:53
7.5 tysiąca

podziekowal:)

zaraz sprawdze:)

pwl
18-05-09, 19:42
Wg mojego obrotomierza odcina przy ~7100

maciek070188
18-05-09, 20:31
u mnie 7,5 ;]

Loloss
19-05-09, 02:54
To czemu sie kłocisz,z reszta ekipy,ze Honda nie daje rady, jak nawet nie probowales :D:D:D
Wez spróbuj sie z kims, nie wiem, z mama z tata i wtedy mozemy gadac.


jak wyzej:D

Kazde auto na 4 bedzie lepiej cisnęło niz na 5.


Jak jezdzisz ponizej 2 RPM to mozliwe,ze duzo spali. Wysokoobrotowe silniki nie lubia jak sie je zamula.

Już wyjaśniam:
Żadnemu na max (tak całkiem do deski) nie cisnąłem, ale dość solidnie.
Nie chodzi mi o ciśnięcie, bo to oczywiste, że na niższym biegu jest lepsze przyspieszenie, tylko o to, iż niektórzy twierdzą, że nie da się na 5 jpojechać tak szybko (Czytaj v-max- predkośc maksymalna możliwa do osiągnięcia, a nie przyspieszenie :)), jak na 4
Poniżej 2 rpm nie jeżdzę, po co męczyć silnik.

JeNNy_forever
19-05-09, 15:06
tak gwoli ścisłości chciałem coś wyjaśnić... otóż cały ten topic z tego co widzę opiera się o jeden prosty wyznaczony empirycznie wzór:

P=0,646*Cx*F*V^2

P - moc oporów ruchu [W]
0,646 - współczynnik wyznaczony jako 1/2 gęstości powietrza w warunkach (nie pamietam nazwy dokładnie) - normalnych :D (ok. 1.28kg/m^3)
Cx - współczynnik oporów powietrza (zależny od kształtu powierzchni czołowej ale nie tylko - mnóstwo różnych czynników sie na to składa)
F - powierzchnia czołowa pojazdu [m^2]
V^2 - prędkość pojazdu w kwadracie

zależność oporów ruchu nie jest funkcją liniową tylko kwadratową - na chłopski rozum - opór rośnie do drugiej potęgi w funkcji prędkości jazdy (tak po krótce)

Prędkość maksymalna ponadto jest zależna jak powszechnie wiadomo od mocy silnika (nie momentu obrotowego) ale z dopiskiem że od mocy na kołach - więc jeżeli moc opórów powietrza na V biegu zrówna się z mocą silnika przy danych obrotach na tym biegu - wtedy nie ma możliwości pokonania oporów powietrza.
Sytuacja wygląda w ten sposób, że na IV biegu silnik ma przy tej samej prędkości (co na V) wyższe obroty więc i wyższą moc (nie uwzględniam obrotów powyżej których występuje spadek mocy chyba że moc przy prędkości obrotowej maksymalnej jest w stanie sobie poradzić z oporami powietrza co w jednostkach hondowskich ma miejsce ;) ), a opór powietrza jest taki sam (zakładam ustalone warunki jazdy) dlatego na IV silnik jeszcze pociągnie bo jest w stanie pokonać moc oporów ruchu (przy dużych prędkościach zdecydowanie jest to opór powietrza ale inne też w to wchodzą lecz w mniejszym stopniu).
Wrzucenie V biegu może mieć wtedy trojaki skutek:

- przyspieszenie jeżeli mamy zapas mocy przy danych obrotach na V biegu
- nie przyspieszamy ani nie zwalniamy (moc na kołach = moc oporów ruchu)
- auto zwalnia bo moc oporów powietrza jest większa od mocy silnika

to tak w skrócie ;)

dlatego jeden na V pojedzie 190, inny 200, jeszcze inny mniej - wystarczy że jeden ma opony 175, drugi 205 - przy dużych prędkościach to ma kolosalne znaczenie, ale są też inne czynniki - rozmiar koła - ten z mniejszymi kołami będzie miał większe obroty niż ten z większymi przy tej samej prędkości więc jest w stanie rozwinąć wyższą moc na kołach o ile go puszcza moc silnika względem oporów ruchu samochodu

zdravim

majson
20-05-09, 00:10
Z moich obserwacji wynika nastepujaco:
na 4 biegu = 187 i troche brakowalo do odcinki
jak wrzucilem na 5 to jechal juz tak samo tylko obroty mial mniejsze, wiec bardziej ekonomicznie.zreszta skonczyla mi sie prosta ehh:/
Duze znaczenie maja opony, bo czym szersze tym zabieraja mocy.(wieksze tarcie)
d14a3 seria, opony 195/50/15

pozdrawiam

Loloss
20-05-09, 00:58
tak gwoli ścisłości chciałem coś wyjaśnić... otóż cały ten topic z tego co widzę opiera się o jeden prosty wyznaczony empirycznie wzór:

P=0,646*Cx*F*V^2

P - moc oporów ruchu [W]
0,646 - współczynnik wyznaczony jako 1/2 gęstości powietrza w warunkach (nie pamietam nazwy dokładnie) - normalnych :D (ok. 1.28kg/m^3)
Cx - współczynnik oporów powietrza (zależny od kształtu powierzchni czołowej ale nie tylko - mnóstwo różnych czynników sie na to składa)
F - powierzchnia czołowa pojazdu [m^2]
V^2 - prędkość pojazdu w kwadracie

zależność oporów ruchu nie jest funkcją liniową tylko kwadratową - na chłopski rozum - opór rośnie do drugiej potęgi w funkcji prędkości jazdy (tak po krótce)

Prędkość maksymalna ponadto jest zależna jak powszechnie wiadomo od mocy silnika (nie momentu obrotowego) ale z dopiskiem że od mocy na kołach - więc jeżeli moc opórów powietrza na V biegu zrówna się z mocą silnika przy danych obrotach na tym biegu - wtedy nie ma możliwości pokonania oporów powietrza.
Sytuacja wygląda w ten sposób, że na IV biegu silnik ma przy tej samej prędkości (co na V) wyższe obroty więc i wyższą moc (nie uwzględniam obrotów powyżej których występuje spadek mocy chyba że moc przy prędkości obrotowej maksymalnej jest w stanie sobie poradzić z oporami powietrza co w jednostkach hondowskich ma miejsce ;) ), a opór powietrza jest taki sam (zakładam ustalone warunki jazdy) dlatego na IV silnik jeszcze pociągnie bo jest w stanie pokonać moc oporów ruchu (przy dużych prędkościach zdecydowanie jest to opór powietrza ale inne też w to wchodzą lecz w mniejszym stopniu).
Wrzucenie V biegu może mieć wtedy trojaki skutek:

- przyspieszenie jeżeli mamy zapas mocy przy danych obrotach na V biegu
- nie przyspieszamy ani nie zwalniamy (moc na kołach = moc oporów ruchu)
- auto zwalnia bo moc oporów powietrza jest większa od mocy silnika

to tak w skrócie ;)

dlatego jeden na V pojedzie 190, inny 200, jeszcze inny mniej - wystarczy że jeden ma opony 175, drugi 205 - przy dużych prędkościach to ma kolosalne znaczenie, ale są też inne czynniki - rozmiar koła - ten z mniejszymi kołami będzie miał większe obroty niż ten z większymi przy tej samej prędkości więc jest w stanie rozwinąć wyższą moc na kołach o ile go puszcza moc silnika względem oporów ruchu samochodu

zdravim

WOW!!!
Naprawdę wyczerpująca odpowiedż i w dość "fachowej" formie musze przyznać :)
Nie zmienia, to jednak faktu, iż chyba (tak mi się wydaje przynajmniej) właśnie cała sztuka polega na takim dobraniu przełożeń wzgledem mocy (moment to chyba bardziej do przyspieszania się przydaje?), aby tej wystarczało do pokaonania "wszelkich oporów", tj, powietrza itp., aby na 5 biegu rozwinąć V max.

Tak zgadzam się z Tobą, wystarczy zwiększyć średnicę koła, szerokość ogumienia i już silniczek ma ciężej.
Ja miałem na mysli osiągi przy odpowiednim dobieraniu opon itd., ale tyle opinii na temat v max się naczytałem, że już sam zgłupiałem he he.

Gratuluję wiedzy z fizyki!
I dzieki za udzielenie się w temacie!


Z moich obserwacji wynika nastepujaco:
na 4 biegu = 187 i troche brakowalo do odcinki
jak wrzucilem na 5 to jechal juz tak samo tylko obroty mial mniejsze, wiec bardziej ekonomicznie.zreszta skonczyla mi sie prosta ehh:/
Duze znaczenie maja opony, bo czym szersze tym zabieraja mocy.(wieksze tarcie)
d14a3 seria, opony 195/50/15

pozdrawiam

Seria? Ale odmulona chyba nie?

Ładniutka ta Twoja Hania hehe!

Pozdrawiam!

JeNNy_forever
20-05-09, 01:29
Gratuluję wiedzy z fizyki!

a dziękuję za pochwałę :o bardzo mi miło :) ta wiedza to pochodna fizyki bo miałem to jeśli dobrze pamiętam na zajęciach z budowy samochodu ;) bardzo często jest niestety tak że wiedza praktyczna mocno rozmija się z tym czego uczą w szkołach i wiem to z doświadczenia ;) obliczenia inżynierskie są tylko przybliżeniem i bardzo często nie mają pokrycia z rzeczywistością - tak jak powyższy opisany wzór - w jego wypadku miałem problem przy obliczeniach osiągnąć Vmax na poziomie 220 km/h przy silniku generującym ok. 200 KM (nie kW) mocy... ale zawsze to w jakimś stopniu pozwala zrozumieć o co w takim przypadku chodzi ;)

zdravim