PDA

Zobacz pełną wersję : Wskaźnik temp. faluje



wO_OjTaS
29-03-09, 21:34
Witam,

przekopalem troche archiwum forum i nie do konca znalazlem jednoznaczna odpowiedz na moj problem.

Dzis odpalilem Hanie i spokojnym tempem turlalem sie na zajecia (max 70km/h oboroty zawsze ponizej 3k). Podjezdzajac na miejscu zauwazylem ze wskaznik temperatury powedrowal sobie prawie na czerwona kreske :confused: Pierwsze co to otwieram klape i patrze pod maske, silnik cieply ale nie goracy, chlodnica ciepla, wezykow nie sprawdzalem. Zbiornik plynu chlodniczego pokazuje ze cieczy jest troche ponad MIN wiec nie jest najgorzej (chyba), wiatrak sie nie krecil w momencie spojrzenia ani w momencie zamykania klapy.

Teraz najlepsze. Kiedy na wcisnietym sprzegle Hanka dostala 5-6k obrotow i potrzymalem ja tak okolo 3s wskaznik temperatury jak glupi skierowal sie na swoje miejsce czyli gdzies w okolicach polowy skali... :confused: ... fajnie, no to puszczam sprzeglo, wrzucam luz i chwile czekam, a wskaznik po okolo 30-45 sek. znow w gore... oka, odjezdzam w kierunku domu, znow pilujac Hanke i biegi zmieniac w zakresie 4-5k obrotow. Tym sposobem dojechalem spokojnie do domu (zajecia out :/) a wskazowka temp. caly czas trzymala sie na srodku. Moze to ma jakis zwiazek ale pare dni wczesniej, przy wlaczonym nawiewie (1 poziom, max ciepelka) Hania potrafila nawet po 10-15 minutach dmuchac zimnym powietrzem, dopiero WL/WYL nawiewu lub bawienie sie suwakiem natezenia temperatury pomagalo i zaczelo dmuchac jak powinno.

Pytanko moje brzmi czego to moze byc to wina ? Chyba nie wdaliwie dzialajacego ukladu chlodzenia gdyz tak blyskawiczny powrot wskazowki na srodek po zwiekszeniu obrotow raczej to wyklucza, moze to czujnik ? A moze cos innego. Czy ktos z Was mial podobnyh przypadek ?

Wszelkie uwagi i sugestie mile widziane.

Pozdrawiam

ironman
29-03-09, 22:19
sprawdź termostat, chłodnica powinna się załaczyć tak wieć jak będziesz sprawdzać termostat to wyczyść kopułkę - tą z obudowy termostatu - ten czujnik temrmiczny który załącza wentylator. Możesz jeszcze bezpiecznik wentylatora sprawdzić.

wO_OjTaS
29-03-09, 22:53
sprawdź termostat, chłodnica powinna się załaczyć tak wieć jak będziesz sprawdzać termostat to wyczyść kopułkę - tą z obudowy termostatu - ten czujnik temrmiczny który załącza wentylator. Możesz jeszcze bezpiecznik wentylatora sprawdzić.

Termostat sprawdze jutro, ale nie rozumiem zwrotu "chlodnica powinna sie zalaczyc", ale w jakim momencie ? Jak bede sprawdzal termostat, to oczywiscie oczyszcze termiczny wlacznik/wylacznik wentylatora. Doczytalem sie ze roznica na termostace przy otwieraniu i zamykaniu zaworu to 8mm wiec bede mial sie tez do czego odniesc.

Przy odkrecaniu termostatu trzeba zaopatrzyc sie w plyn chlodzacy ? Jesli tak to przy okazji chcialbym sie spytac co dolewacie bo ja wczesniej tego nie robilem (w warsztacie uzupelniali).

Pozdrawiam

ironman
29-03-09, 23:11
sorry chodziło mi o wentylatora a napisałem chłodnica, jak odkręcisz osłonę to i tak Ci się płyn wyleje więc mozesz wcześniej odłaczyć wąż chłodniczy i go zlać do jakiegoś naczynia. Do odkręcenia masz 3 śrudby 10 radze zaopatrzyć się w dobre nasadki z przedłużką. Nasadka najlepiej 6-kontna symetryczną kiepsko idzie. Będziesz musiał zdjać obudowe filtra i pare węży poodłaczać żeby się do tego dobrać. A i bym zapomniał załóż dobrze uszczelke na nowy termostat i nie stosuj czasem silkonu be zbędny. Po całej procedurze niezapomnij dobrze odpowietrzyć ukłądu chłodniczego. Tak więc rzycze dużo cierpliwości i radze zajrzeć do manuala