PDA

Zobacz pełną wersję : Oświetlenie wnętrza ED6



tfidos
28-01-06, 11:24
Chyba widziałem to gdzieś opisane już na forum ale nie mogłem znaleść. Chyba jeszcze jestem troche wczorajszy.
Chodzi mi o oświetlenie wnętrza, konkretnie o to jakie są żaróweczki w podświetleniu przycisków przeciwmgielnych i ogrzewania szyby oraz w konsolce nawiewu.
Przy okazji jak się do tej konsolki dobrać? Bo nie działa mi I bieg to musze sie tam dostać, żeby jakoś temu zaradzić to przy okazji wymieniłbym oświetlenie, które w połowie juz nie świeci. Najlepiej chciałbym wstawić tam diodowe zamienniki tych żaróweczek.
Jestem laikiem więc jak byście mogli mi podać jakieś oznaczenia tych żaróweczek? Gdzie dostane takie kupić? W elektronicznych? Bo pewnie w ASO o ile wogóle mają to krzykną z 10zl za jedna :roll:
Pozdrawiam

elmer
28-01-06, 15:43
W przyciskach przeciwmgielnego i ogrzewania tylnej szyby są takie malutkie żarówczki dostępne w każdy motoryzacyjnym (tzn. dostaniesz trochę mocniejsze niż seria, więc wymień wszystkie, żeby świeciły jednakowo). Są po dwie na przycisk - jedna od podśw., druga sygnaluje, że przycisk jest włączony. One są na takich plastikowych cokołkach. Jak wyjmiesz przełączniki (podważasz tą ramkę, która trzyma je oba), wyjmujesz całe przyciski z ramki i zobaczysz brązowe te cokołki na boku przycisków. Obracasz je i wyjmujesz. Odginasz druciki od żarówki i już możesz iść z samą żarówką do sklepu. Kosztują ok. 2 zł za sztukę, ja kupiłem je w IC.

Nie wiem jakie są w konsolce nawiewu, ale pewnie takie same jak w liczniku, a to oznacza, że masz prze*****e jak je musisz wymienić :). Można dostać podobne (ciut mniejsze i o mniejszej mocy) w jakieś hurtowni elektrycznej (w sklepie zapomnij), albo podobno (bo nie potwierdziłem tego) w ASO Daewoo. Oczywiście mówię o samych żarówkach wyjętych z cokołów. Te żarówki są większe niż te standardowe do zegarów (dostępne na Allegro), ale mniejsze niż 5W postojowe. Szkopół jednak polega na tym, że te żarówki mają oryginalnie taki niebieski kapturek - mi się nie udało zdjąć z przepalonych tych kapturków żeby przełożyć do nowych zamienników. Więc podświetlenie jest bardziej żółte niż oryginalnie. Tylko, że tak jest w licznikach - możliwe, że w konsoli nawiewów żarówki są bez koloru, a sama konsolka ma w sobie folię (to by było dobrze). Ale tego nie wiem, musisz sprawdzić.

Od razu mówię - do ASO nie jedź, ich oferta 15-25 zł za sztukę i 2-3 tygodnie oczekiwania. Mają one jednak tą zaletę, że żarówki do zegarów w ASO mają niebieski kapturek w komplecie.

Pozdrawiam

tfidos
28-01-06, 22:22
hehe dzieki za odpowiedz :) teraz i tak po chu*u pogoda wiec sie nic nie chce a garazu nie mam wiec na wiosne sie za to biore ;) a jak mam przeje*ane to tym bardziej termin wiosenny najbardziej prawdopodobny ;)

emg
29-01-06, 02:17
jak nie działa bieg to zwalony jest rezystor w dmuchawie. płytka z rezystorami jest obok silnika

tfidos
29-01-06, 11:46
płytka z rezystorami jest obok silnika
mozesz na jakiejs fotce dokladie pokazac gdzie?

[ Dodano: 29 Styczeń 2006, 13:07 ]
aha jeszcze czy te zarowki z przyciskow i te z konsoli/zegarow maja jakies oznaczenia?

elmer
29-01-06, 17:26
W serwisówce znajdziesz ich moce, nie pamiętam czy oznaczenia też.

emg
31-01-06, 09:10
obok silnika dmuchawy oczywiście :D

tfidos
31-01-06, 12:50
obok silnika dmuchawy oczywiście n
no teraz juz bardziej rozumiem :P
wylukalem w manualnu ze te zarowki to 0,84W i 1,4W ale innych danych nie znalazlem, trudno, z tymi watami i zarowkami pojde do sklepu i zobaczymy

[ Dodano: 31 Styczeń 2006, 22:03 ]
wymienilem ta zarowke od podswietlenia znaczka podgrzewania szyby i swiatel (te biale) na troche slabsze zarowki bo 0,84W nie bylo tylko 0,6W ale w domu podlaczalem do zasilacza 12V i swieci nawet przyzwoicie, kiedys pomysle moze o wyrzezbieniu tam zeby zamontowac diody (nie byloby trudno)
aha, za zaroweczki dalem 0,8zl za jedna :D