PDA

Zobacz pełną wersję : Czujniki poziomu cieczy ??



SAJENS
20-12-04, 20:15
Siemka dzisiaj kupilem sobie uklady do zlozenia tzn jest taka firma ktora wypuszcza cos takiego dla mlodych elektronikow.

Wpadlem na pomysl ze sobie zrobie cos takiego tzn czujnik poziomu cieczy. Ja wybralem np poziom plynu chlodzenia w zbiorniczku i poziom plynu hamulcowego.

Jutro jade do elektronika "zaprzyjaznionego" po male przerobki w tych ukladach zeby troszeczke inaczej wskazania byly widoczne.
Odczytuje za pomoca 3 metalowych elektrod, ktore wykorzystuja zjawisko przewodzenia cieczy (zaznaczam ze jest bardzo czule i ciecze moga byc z roznimiennymi jonami, zasadowe, kwasowe i solne). Elektrody oznaczone sa trzema literami "X,Y,Z".
Elektroda "X" jest umieszczona przy sciance przez cala dlugosc zbiorniczka, Elektroda "Y" zamontowana jest aby zaznaczala dolna czescia H(max) czyli max poziom cieczy no i "Z" montowana jest na H(min) czyli jak najnizszy poziom cieczy. Sterowane jest to zaprogramowana pamiecia Cmos. Czyli jesli ktos by chcial samemu wykonac cos takiego to potrzebny jest jeszcvze program do programowania pamieci a tak w tym zestawie jest gotowe.

Teraz kwestia w jaki sposob bedzie pokazywalo to co sie dzieje w zbiorniczu nam w samochodzie. Mam kilka pomyslow:
- przedstawie to na zasadzie 3 diodek w skali MAX, MEDIUM, MINI oczywiscie kolorki diodek MAX (zielona), MEDIUM (zółta), MINI (czerwona).
- jeszcze jedna opcja 3 diodki w tym samy koloze cos w rodzaju skali MAX 3 sie swieca i tak do MIN 1 sie swieci.
- inna opcja wyswitlacz z zaprogramowana pamiecia czyli identyfikuje sygnal na wejsciu. Z ukladu wychodza 3 informacje dla poziomu min, medium i max. Uwarunkowane jest to napieciem. Trzeba zaprogramowac pamiec przy wyswietlaczu ze przy danym napieciu wyswitla dany ciag znakow czyli np ZBIORNICZEK PELNY, ZBIORYNICZEK PUSTY itp. Albo skale w postaci wykresu z opisem.
(Mozna to wykonac tylko koszta wieksze)
Przy wyswietlczu mozna zastosowac wejscie z kilku czujnikow poziomu czyli np po przez przycisk pokazywal by inne odczyty z roznych czujnikow np.
-------------------------------------
POZIOM PLYNU CHLODZACEGO
100 %
-------------------------------------
Potem naciskasz guziczek i program sam przeskakuje do innego czujnika:
-------------------------------------
POZIOM PLYNU HAMULCOWEGO
50%
-------------------------------------
ITD. Cos w tym rodzaju. Taki mini komputerek pokladowy. Teraz wiem ze jest to wykonalne. Od jutra zaczynam zabawe.
Mysle ze to jest niezly bajer zeby kontorlowac dokladnie co sie dzieje pod maska. Jak mi sie uda to wykonac to opatentuje to i bede rozpowszechnial opatentowany towar do kontorlowania stanu silnika za drobne pieniadze. :)

BDW. Kupilem sobie podlokietnik do Haniutki oryginalny :) tylko ze szary :) a ja ma wszystko czarne. Nic przemaluje sie :).
Fajnie reka lezy i schowek jest :)

Dalej szukam lampy prawej do przodu. Please help me. Moze byc samo szklo.


SAJENS

LIO
20-12-04, 23:10
Dobra, nie wnikam w tekst, bo dlugi, a jakos jeszcze nie zaznalem potrzeby w zaglebianie sie, moze jutro. Narazie przenosze do dzialu technicznego.

cihy
21-12-04, 09:48
hmm - jak kto lubi... uważam,że fajna rzecz tylko bardziej to bajer jest niż coś faktycznie potrzebnego jak dla mnie za dużo zabawy tym bardziej, że nie można mieć 100% zaufania do tego bo jak zapewne wiesz zdaza sie nawet w nowych autach, ze kontrolka od oleju sie nie zapala mimo, ze silnik prawie "suchy" jest

traktuję jako ciekawotkę i życzę powodzenia :D

SAJENS
21-12-04, 11:27
Jasne ze jako ciekawostka i bajer zobaczymy jak sie uda i bedzie dzialalo to bedzie git jak nie bedzie to drobne pieniadze i nie bedzie szkoda.

SAJENS