PDA

Zobacz pełną wersję : Stała wtrysku D14A4



upsarinc
06-02-09, 19:24
Czy orientuje się ktoś, jaką stałą wtrysku mają wtryskiwacze w silniku D14A4? Chodzi mi tu o ilość paliwa wtryskiwaną w jednostce czasu np w litrach na sekundę.
Jak wszyscy wiemy :), wtryskiwacze wtryskują paliwo impulsami, regulując ilość paliwa dłogością impulsu. Sumując impulsy i dzieląc prze przejechany dystans można zmierzyć spalanie paliwa. W taki sposób właśnie chcę zrobić coś na kształt modułu który mam zamiar zamontować w mojej Hani i który ma mierzyć zurzycie paliwa :)
Mógłbym oczywiście kombinować i z grubsza przyjąć jakiś współczynnik na podstawie spalonego paliwa z pełnego baku i przejechanej odległości, ale to będzie bardzo grube oszacowanie. Zależy mi właśnie na dokładniejszym określeniu tej wielkości.
Ew. czy ktoś ma dostęp do sprzętu i możliwość zmierzenia tej wartości? Innym pomysłem byłoby sciągnięcie dokumentacji do wtryskiwaczy, może tam by coś było, ale nie mam pojęcia gdzie tego szukać. W zamian za pomoc, mogę się podzielić się na forum projektem, kiedy go skończę.

skolopendra
07-02-09, 16:50
Mógłbym oczywiście kombinować i z grubsza przyjąć jakiś współczynnik na podstawie spalonego paliwa z pełnego baku i przejechanej odległości, ale

tak będzie szybciej ;)

Karuzel
13-02-09, 19:13
ja mam sprzeta do podlaczania :P..
we wszystkich autach na pelnym wtrysku czas wtrysku jest w granicach od 1,7 - 3 ms..na zimnym silniku jest okolo 4 ms bo wiadomo zimne auto wiecej paliwa bo podwyzszone obroty :)

jogal
13-02-09, 19:51
we wszystkich autach na pelnym wtrysku czas wtrysku jest w granicach od 1,7 - 3 ms..na zimnym silniku jest okolo 4 ms
Tutaj podane są czasy wtrysku na wolnych obrotach czy podczas jazdy?? Bo wcale nie zgadza mi się z tym co jest zapisane w mapie d15b7:
http://s1.zapodaj.net/images/92834057.jpg

Myślę, że to może trochę pomóc. Wtryski w d15b7 są 240cc (240 cm3 na minutę??)

A to masz jeszcze do kompletu:

http://s1.zapodaj.net/images/49854119.jpg

Karuzel
13-02-09, 19:59
ale patrz na czas wtrysku na wolnych obrotach bo im wieksza predkosc obrotowa tym wieksyz czas wtrysku
a moim d14a4 na zimnym jest prawie 4 ms a na rozgrzanym 2 ms

upsarinc
28-02-09, 16:14
Dzieki za info, bardziej potrzebuję informacji nt stałej wtryskiwacza, czyli ilość paliwa na sek.
Poszedłem jednak za radą skolopendra i zmierzę ją sam.
Jak zatankuje znów do pełna to napisze wyniki :)

Update:
Przy podłączaniu układu dopadło mnie małe zdziwko...
Otóż w moim ECU mam 2 wtyczki 2x13 pinów i 2x11 pinów, co wogóle się nie zgadza z service manualem "Honda Civic (96-98) Service Manual.pdf" (43 MB). ECU to P3Y i wg tego co znalazłem w necie, ten komp steruje wtryskami z 2 wyjść, tj wtryski 1 i 4 na jednym wyjściu oraz 2 i 3 na drugim. WTF?
Zastanawiam się teraz, czy za każdym razem kiedy ma być wtryskiwane paliwo np do cylindra 1, to de facto wtryskiwane jest ono do 2 cylindrów naraz, czyli 1 i 4? Jeśli tak, to czy paliwo które jest wtryskiwane do cylindra 4 nie marnuje się? Przecież drugi cylinder nie jest wtedy w suwie ssania. Jaki to ma sens?
Po co chcę to wiedzieć? Bo mierzę czas wtrysku tylko na 1 wyjściu ECU. Gdyby wyjść było 4 to normalne byłoby że zużyte paliwo trzeba pomnożyć razy 4, żeby dostać z grubsza zużycie na wszystkich cylindrach.
I teraz pytanie, czy w przypadku sterowania wtryskiem z 2 wyjść mam wynik mnożyć razy 2 czy razy 4?

Dla potomnych, ECU opisany jest tu: http://honda-tech.com/showthread.php?t=1143449

@jogal
Mógłbyś coś więcej opowiedzieć o tym screenie z tabelką injector duty cycle? W wierszach domyślam się że są obroty. Co to są za parametry mbar i vac/bst i czego dotyczą te procentowe wartości?

Ok, wartości jakie wyszły z moich pomiarów:
stała wtryskiwaczy (zsumowana z 4 wtryskiwaczy) - 0,0114 l/s, 1 wtryskiwacz wychodzi 171 cm3/minute
stała czujnika VSS: 2548 imp/km
Ta druga wartość nawet zgadza się z informacjami w serwice manualu, zakładając (zgadując) że czujnik generuje 4 impulsy na obrót. Co do stałej wtryskiwaczy, kompletnie nie mam pojęcia jak blisko jestem prawdy. Póki co, przyjmuję taką właśnie wartość.

Przy okazji, ponawiam pytanie powyżej, odnośnie sterowania dwoma wtryskiwaczami naraz. Czy paliwo się marnuje?